Najdi forum

Spostovani!
Danes smo stari polne tri dni. Imela sem kar nekaj tezav z dojenjem. Komaj danes ponoci sem dobila obcutno tezje in trde dojke. Vceraj je padla teza fantku iz zacetnih 3800, na 3550, dodali sno 2x po flaski.danes je imel ze 3600, dojim ga pa tudi vsako uro. Cez dan ima obdobje zaspanosti, popoldan. Zato ga zbujam. Me pa skrbi, ker ne vem kako bo doma s hranjenjem. Ce bo dobival dovolj. vsepovsod pravijo, da moras slišati kako golta mleko. Jaz tega ne slisi. On se prisesa mocno. In sesa tako lahko tudi eno uro. Hitro zaspi na dojki ampak cel cas pa sesa. Ne vem ali v spanju pije. Kaj mi svetujete? D si pred dojenjem malo s toplo vodo prsi štusiram? Bo bolj teklo? Drugace me bradavice bolijo, sploh ko se prisesa, drugace se gre. Dojim ga pa enx z ene drugic z druge.

Imela bi še eno vprašanje glede dojenja. Sedaj je otrok star 14 dni in moje dojke so mehke. Dojiva pa se večinoma na uro in pol do tri. Ponoči edino spi skupaj včasih 4 ure, tako da ga ne budim. Ima pa vedno polulano pleničko in kaka tudi pogosto. Blato je bolj tekoče, rumeno. V 8 dnevih je pridobil 150gramov. Odpustna teža je bila 3600, rodil pa se je s 3800. Je to vse ok? Mene vedno skrbi, da ne bi dobil dovolj mleka, saj opažam, da se želi dojiti popoldan in proti večeru na vsake pol ure skoraj. Zdi se mi tudi, da bolj malo jem, ker sploh nimam prav časa. Pijem pa nekje 2 litra .. večinoma navadno vodo in kak liter bebe čaja. Kaj menite o tem?

Pozdravljeni,

glede razlike med sesalčki, ki intenzivno pijejo in požirajo mleko, in sesalčki, ki dojko pretežno sesljajo oz. dudajo, vam priporočam ogled video posnetkov, povezava je v pripetih temah. Zelo dobro za mamice, ki so na začetku, da vidijo, kako bi bilo dobro, da otrok intenzivno sesa.

Dojite pogosto na pobudo otroka, to je zelo v redu in povsem normalno je, da nimate napetih dojk. Mleka ni treba čutiti, tvori se globoko v notranjosti in sprošča ob pogostem sesanju s pomočjo hormonov, ki ga potiskajo navzven (v valovih). Če pogosto kaka in lula, je to odličen znak. Napredovanje to potrjuje, laktacija pa se, kot vse kaže, dobro vzpostavlja. Minimum v tednu dni je 110-115g na teden. Znaki kažejo, da vsekakor dobiva dovolj mleka. Dojenčki se značilno ne dojijo v obrokih, ampak v skupkih/grozdih – v delih dneva ali noči torej pogosteje. Sprostite se in si vzemite čas tudi zase, vse deluje povsem normalno in tako kot mora.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni. Ker ne vem točno kam bi moje vprašanje sodilo, sem ga uvrstila kar pod to temo.
Sem mami 4t stari punčki, rd 25.3. (52/3310 g) – to je moj prvi otroček. 2 dni kasneje sva že bile odpuščeni iz P z odpustno težo 3150 g. Dan kasneje sva se vrnili na pediatrijo, ker je punčka postala zlatenična (28.3. je tehtala 3100 g) in tam ostali 2 polna dneva. V tem času je pod lučko preživela kar nekaj časa, sama pa sem jo na 2-3h morala tehtati.
In tu se začne vsa ta ‘žalost’. Oz žalosti mene, punčka je ok. Vso to tehtanje je osebje na oddelku prignalo do tega, da sama nimam dovolj mleka, zato so ji že tam dodajali AM. Naj povem, da je deklica v P vlekla, a počasneje, kasneje na pediatriji pa še bolj počasi. Sem se trudila tudi s črpalko, dojila, dodajala – v glavnem vse kar se je dalo. Domov sva bile odpuščene 30.3. s težo 3280 g. Dan kasneje, 31.3., sva jo s patronažno sestro spet stehtali – 3300 g. Približno teden dni po odpustu iz otroškega oddelka, 5.4., sva šle na kontrolo in tam je tehtnica pokazala 3340 g. Čez 3 dni, 8.4., jo je stehtala spet patronažna – 3350 g – in tu je tudi ona predlagala dodajanje AM, ker je med enim in drugim tehtanjem pridobila zgolj 10 g. V tem času sem punčko dojila na 2-3h, po potrebi tudi bolj pogosto, kakor je želela. Naj povem, da so se dokaj hitro pojavili tudi krči.
Nazadnje, ko smo jo tehtali (18.3.), je tehtala 3680 g. V 3 tednih je pridobila torej 580 g, kar se mi zdi, da je ok? Skoraj 200 g na teden.
AMPAK! Že pred porodom sem se odločila, da dojila vsekakor bom (izključno dojila) in sedaj ne vem ali sem za vso situacijo ‘kriva’ sama, ker sem se prehitro vdala v to dodajanje, ampak res ne zmorem gledat moje deklice v joku skoraj vsakič, ko jo podojim in vidim, da je še lačna. Nekako mi to vse skupaj ne gre in se ob tem počutim res nefajn.
Kako se dojiva? Vsaka dojka vsaj 15-20 min, vedno obe. Če vidim, da je še lačna, probava mogoče še enkrat isto ali pa AM (40-60 ml). Zvečer, pred spanjem, je sedaj dobivala tudi več AM, do 100 ml in je bila zadovoljna.
Seveda, sedaj je že prišlo do sesalne zmede, se krega na dojki – ne vedno, ampak vztrajam. Tu in tam uporabim tudi nastavek, ki pa ga prime.
Predvidevam, da je zaradi dodajanja AM oteženo tudi njeno kakanje, saj odkar prakticiramo dodatek, punčka ne kaka vsak dan/drugi dan, kar pa v prvih 14 dneh skoraj je. V zadnjih 14 dneh je enkrat obilno, dvakrat pa zgolj za prst. So pa pleničke vsakič polulane. Bi ji mogla ob tem ponujat tudi kak čaj ali vodo?
Torej, kako se naj ‘znebimo’ dodajanja? Največ kar sem si zmogla načrpati med dvema podojema je bilo okrog 40-50 ml, več ne. Vem, da to ni merilo za količino mleka, ampak ni to malo sedaj po 1 mesecu? Sma bile par dni dobesedno tudi priklopljene na posteljo, tudi zaradi krčkov in sem jo imela na prsih celi ljubi dan. Pijem čaj za dojenje, sezamov čaj, Lactil, sedaj bom tudi probala grško seno. Vem, večje je povpraševanje, več bo ponudbe. Kako naj to zagotovim? Danes je že bil taki primer: bila je na prsih od jutra, od 4, do 1 popoldan non stop, vendar se je po razpoloženju videlo, da je nezadovoljna. Sem jo vmes previjala, jo skušala tudi animirati, karkoli, na prsih vsake pol ure in na koncu je komot pojedla še 60 AM, potem pa zaspala za 2,5h.
In da to še ne bi bilo vse, punčka kar dosti poliva. Kljub temu, da podiramo kupček in jo držimo bolj gor še nadaljnih 15 min po hranjenju, včasih se uro kasneje kaj priteče iz ust. Smo menjali tudi formula na AR, ampak to nam ni pomagalo.
4.5. imamo prvi sistematski pregled.
Res še zelo malo manjka, da bom idejo o samo dojenju opustila, kljub močni želji. Zaradi tega sem te dni žalostna, kar pa vem, da res ne pripomore k večji količini mleka. Prve dni s svojo punčko sem si predstavljala malo drugače, vsekakor pa ne tako – v nenehnih skrbeh ali je punca še vedno po pristavljanju lačna ali ne.

Prosim, povejte mi, kaj še lahko naredim?

Hvala in lep dan!

Lp

New Report

Close