Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Kombiniranje dojenja in goste hrane

Kombiniranje dojenja in goste hrane

Pozdravljeni,
pri 7-mesečni hčerki smo sedaj že mesec in pol na uvajanju goste hrane. Smo na dveh obrokih GH dnevno, za kosilo dobi zelenjavno kašico ter za večerjo mlečno-žitno z dodatkom sadja. Vse kašice ji pripravljam sama. Od prvega dne dalje je z užitkom in je do sedaj praktično vse pojedla, kar sem ji pripravila. Točno po enem mesecu uvajanja smo sicer imeli par dni težave (upirala se je gosti hrani) , ki pa so same od sebe minile. Preostali obroki so dojenje. Punčka odlično napreduje in je pri dopolnjenih šestih mesecih, ko smo imeli zadnjo kontrolo pri pediatru, tehtala že 8650 g (najnižja teža ob porodu je bila 2970 g). GH uvajamo tako, da, ko je čas za obrok (t.j. približno vsaki 2-3 ure), dobi najprej obrok goste hrane, čez kakšno uro po tem pa sledi še dojenje. Težave so nastale, ker imam preveč mleka, njegova količina se kljub zdaj nekoliko manjšem njenem povpraševanju nič ne zmanjšuje. Pred dnevi je prišlo celo do mastitisa, ki pa sem ga rešila tako, da sva se en cel dan izključno dojili, brez GH. Stanje še zdaj po parih dneh ni povsem dobro, je pa precej bolje. Črpanje mleka s črpalko mi ne uspeva, no, kljub temu sem zdaj, ko je bilo najhuje, uspela nekaj izčrpati. Predvidevam, da se je kot posledica vsega tega mučenja ob črpanju pojavila na desni bradavici neka bela plast, zaradi česar me zdaj ta bradavica precej boli. Čutim, da mi danes v težave prihaja druga dojka, upam, da bomo nekako rešili. Ali je prav, da v takšnih primerih ne dobi goste hrane pač pa samo dojenje? Zdi se mi, da ji to ne zadošča več, saj sva bili oni dan ves čas priklopljeni. Zvečer sem ji kljub vsemu ponudila kašico, saj sem imela občutek, da je lačna, ki pa jo je z veseljem pojedla. Kako naj rešujem problem s preveč mleka? Želela bi čim dlje dojiti in bi rada vzpostavila neko ravnotežje med GH in dojenjem. Kdaj lahko pričakujem, da se bo količina mleka pričela zmanjševati? Je rešitev v novi, boljši črpalki, s katero bi izčrpala odvečno mleko? Ampak, če prav razumem, se bo potem tvorilo še več mleka. Mlečno-žitno kašico ji pripravljam s prilagojenim mlekom, saj mi črpanje nikakor ne gre, bi ji pa želela tudi to pripraviti s svojim mlekom, saj ga je dovolj.
Prosim vas za kakšne nasvete, usmeritve, kako vzpostaviti ravnovesje med obema načina hranjenja. Želela bi čim dlje dojiti, hkrati pa se zavedam, da je čas za uvajanje več in več obrokov goste hrane.
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Pozdravljena,
jaz bi na vašem mestu storila dvoje:
– prenehala bi si črpati mleko, ker ga črpanjem ne bo nič manj nastajalo. Kadar je sila, ker dobite močno napete dojke zaradi nakopičenega mleka, si pod toplim tušem ročno iztisnite malo mleka, da napetost popusti. Vsekakor si ne praznite dojk s črpalko;
– naslednji obrok, ki ga boste uvajali, ga uvedite počasneje kot prva dva. Prvih nekaj dni samo par žličk, čeprav bi dete pojedlo vse, kar dobi. Nato postopoma povečujte količino GH, da šele po recimo treh tednih preidete na poln tretji obrok GH. Glede na to, da je z dojenjem tako lepo napredovala, si lahko privoščite počasno uvajanje.
S takim počasnejšim načinom ne gre toliko za nadomeščanje mlečnih obrokov z GH kot za dopolnjevanje mlečnih obrokov z GH, dokler GH v celoti ne nadomesti mlenega obroka. Tako bi se morala količina vašega mleka bolj postopno in skoraj nevede zmanjševati. S počasnejšim odstavljanjem je tudi večja verjetnost, da ohranite dojenje tudi, ko ne več ‘prave’ potrebe zanj.

lp

Maja

Pozdravljeni,

pridružujem se temi. Namreč kombiniranje dojenja in uvajanje goste hrane nam dela nekaj preglavic oziroma samo jaz mislim, da je tako. Moj sin ima 6,5 mesecev, težak je okrog 9kg in dolg približno 70 cm. Z uvajanjem goste hrane smo začeli takoj po 4 mesecu. Najprej sem mu dajala zelenjavo in sicer prvi dan žličko potem drugi in tretji dan kot je želel (dovolj mu je bilo cca. 5 žličk), po gosti hrani sem ga vedno podojila. Problem je v tem da je poskusil že veliko živil (nikoli izpljunil) vendar se količina obroka ni povečala – ostajamo na 5 žličkah oz. maks 50 g. Sin se rad doji. Dojiva se tudi ponoči okrog 3h potem pa zjutraj med 5 in 6h ko se zbudi. Ob 9 ponovno in okrog 11h mu ponudim kašico. Ne vem kaj naredim narobe, da otrok noče jesti več kot toliko.Ponujam mu tudi celo uro, uro in pol v primeru če ni še lačen. Odzivi na hrano so različni. Včasih se začne jokat, drugič se samo umika in steguje. Da bi pa hrano izpljuval pa redkokdaj. Ugotovila sem, da poje več ko je še kdo zdraven. Kosilo skušam narediti zabavno, mu pojem se igrava z žličko…ampak nič ne pomaga. Ko zaključim se pa začne obračat k meni in zahteva dojko. Dojiva se 6x podnevi in 1x-2x ponoči. Ne vem več kako se ravnat. Potrebujem nasvet. Naj mu dam le tistih par žličk in podoj izpustim, mu je moje mleko še vedno dovolj, dobi z njim vse potrebno. Vnaprej se vam zahvaljujem. Lep pozdrav

New Report

Close