Najdi forum

Pomoč pri dojenju

Pozdravljeni!

Prosim za pomoč. Imam 8 dni starega malčka. Pri porodu mu je padel pulz, zato so ga takoj odpeljali na intenzivno. Porodno težo je imel 3560g. Rodil se je ob 2h zjutraj, prvič sem ga podojila ob 12.30 in ga še istega popoldneva dobila k sebi. Redno sem ga pristavljala k prsim, a je tretji dan tehtnica pokazala 330 g manj, kar je bil razlog, da so mi dali dodatek, češ da nimam dovolj mleka. Ob odhodu domov je pridobil 50 g. Ko sem prišla domov, sva se tudi redno dojila, saj je medicinska sestra v porodnišnici menila, da je mleka že malo več. Ko je prišla patronažna je otrok jokal in dejala, da je otrok čisto zastradan in mu pripravila dodatek. Ker si res želim dojiti, sem se v čez 2 dni odpravila nazaj v porodnišnico na svetovanje za dojenje. Zdravnica je otroka pogledala, ugotovila da je od odhoda domov, torej v treh dneh, pridobil 95 g, in da ne morem dojiti zato, ker je otrok prehranjen in nima interesa jesti. Pogledala mu je tudi jeziček in povedala, da je malo priraščen in naj trenirava s prstom, da se bo lažje pristavljal. problem je ta, da meni otrok na dojki po treh potegih trdno zaspi in tu in tam malo posesa dojko, brez da bi požiral mleko. Poskusila sem vse, mu risala po hrbtu, mu umivala obrazek, ga žgečkala, nežno potegnila za ušeska, a se ni predramil. Tudi s pristavljanjem imava težave. Spodnjo ustnico potegne navznoter in mu jo redno popravljam. Mleko si črpam, a ne nateče več kot 7 ml na obe dojki. (črpan tam nekje 20 – 30 minut). Prosim, če mi lahko svetujete, kako naj tega mojega zaspančka motiviram, da se bo želel dojiti. Dodatek sem mu poskušala dati tudi po brizgi, a ga več kot pol izpljune. Res bi si želela dojiti, tako da prosim za pomoč.

Pozdravljeni,

vaš fantek je imel naporen porod in je bil krate čas na intenzivni negi. Izgubil je manj kot desetino porodne teže, vendar so vam vseeno predlagali dodatek. Zagotovo ob tem ni bilo mogoče sklepati, da vi nimate dovolj mleka. Ob tem, kar ste opisali, je bila težava več kot očitno pri otroku. Če je izločal mekonij in začel lulati in kakati, pa bi to lahko označili tudi koti običajen začetek dojenja. Če pleničk prve dni ni polnil, pa bi sklepali, da ima otrok težave z učinkovitim in pogostim sesanjem zaradi vplivov poroda (torej otrok, ne mati!). Zelo mi je žal, ko slišim, da se materam ob tem, kadar dojenček potrebuje dohranjevanje, zbija samozavest s popolnoma napačno pripombo, da (še) nimajo mleka.

Morda za razjasnitev teh dilem si lahko preberete tole. Morda vam bo razjasnilo stvari za nazaj, da bi bolje videli, kje ste zdaj. Ni mleka? – Kako ugotoviti, ali je težava pri mamici ali pri otroku:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6266526,6274576 (glavna vprašanja)

Medicinska sestra, patronažna ali tudi vrhunski strokovnjak, ki vas pride pogledat, ne more vedeti, koliko mleka se tvori in kdaj je mleka “že malo več” oz. “ga je dovolj”. To je nemogoče ocenjevati od zunaj. Lahko pa gleda otroka, vpraša po pleničkah, konsistenci in barvi blata, pogostosti sesanja …. in se prepriča, ali otrok dovolj dobro vleče, ali je aktiven, ali se ob dojenju nahrani. Dojenčki po težjih porodih, dojenčki, ki imajo težave z zlatenico ali nasploh z zaspanostjo, pridobivajo sprva nekoliko počasneje, saj veliko spijo. Tehtanje nam pomaga v toliko, da vidimo, ali v 2-3 tednih pridejo nazaj na svojo porodno težo. Če je tako, pustimo dojenje, saj se otrok dojenja šele uči. Pleničke povedo, da ni ogrožen. Pobudo pa nikakor ne daje le otrok, ampak tudi mati, ki uporablja tudi tehnike za spodbujanje zaspančkov, npr. kompresijo dojke in drugo, kar pri katerem otroku seveda deluje. Možnosti je več, vse niso vedno uporabne, dobro jih je preizkušati čim več. http://www.dojenje.net/vprasanja/22-nasveti-za-prebujanje-zaspanka.html

“Ko je prišla patronažna je otrok jokal in dejala, da je otrok čisto zastradan in mu pripravila dodatek.”
***Je povedala, na podlagi česa je to ocenila? Je tehtala podoj? je tehtala otroka? Vas je vprašala po pleničkah in nekaj dni sploh ni kakal?

“Ker si res želim dojiti, sem se v čez 2 dni odpravila nazaj v porodnišnico na svetovanje za dojenje. Zdravnica je otroka pogledala, ugotovila da je od odhoda domov, torej v treh dneh, pridobil 95 g, in da ne morem dojiti zato, ker je otrok prehranjen in nima interesa jesti.”
***Dodatek otroka uspava, včasih tako zelo, da spi, kot bi bil omamljen, zato se ne more pogosto dojiti, teže ga je zbujati in teže ga je pripraviti do aktivnega sesanja.

“Pogledala mu je tudi jeziček in povedala, da je malo priraščen in naj trenirava s prstom, da se bo lažje pristavljal.”
***Podjezična vez se včasih res raztegne toliko, da otrok dobro sesa, in ščipanje ni potrebno. Prav tako dojenčki te težave pogosto nimajo več, ko so stari 6-8tednov, saj usteca toliko zrastejo, da jim je dojenje samo po sebi lažja naloga. Včasih pa je težave edini vzrok, da se ne dojijo dobro, zato je treba biti ob tem v prvih tednih zelo pozoren. Vas med/po dojenju bradavice kaj bolijo? Ali opažate, da dojenček med dojenjem cmoka, spušča tleskajoče glasove? Ali dojko izgublja oz. “pada z nje” in morate pristavljanje popraviti? Imate občutek, da težko naredi dober vakuum? Če se to dogaja, ga krata vez pomembno ovira pri hranjenju in bi kazalo razmisliti o tem malem ambulantnem posegu. Nekateri zdravniki tega nočejo delati. Dr. Newman s klinike za dojenje v Kanadi, ki ima s tem dolgoletne izkušnje, pa pravi, da se dojenčka s tem dejansko hitro odreši in sesanje se lahko naglo izboljša. Če so seveda težave res le v tem in ne morda v utrujenost, izčrpanosti od poroda …
Težave v prisesavanju dojenčka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4193430 (prekratka kožica pod jezičkom)
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=36:tonguetie-release&catid=6:video-clips&Itemid=13 (krajšanje prekratke kožice pod jezičkom, video)

“problem je ta, da meni otrok na dojki po treh potegih trdno zaspi in tu in tam malo posesa dojko, brez da bi požiral mleko.”
***Ja, otrok dudlja dojko. Lahko da zato, ker je nedavno prejel večjo količino dodatka, lahko zaradi česa drugega. Morda bi lahko takrat, ko otroka nikakor ne morete pripraviti do sesanja, ročno iztisnili nekaj mleka, lahko tudi le par mililitrov. Potegnete jih v brizgo in kapate otroku v usta čisto počasi. S tem mu pomagate, da dobiva mleko, tudi če je to le 5 ali 10ml naenkrat. Potem počakate na naslednjo priložnost, morda ga bo malo mleka zdramilo, mu zbudilo apetit, morda ga boste nato lahko pristavili. Uporabite kompresijo. Ko otrok seslja, stisnite dojko, da mu izboljšate tok mleka. Ko počiva, počivajte. Malo ga spodbudite in nato, ko začne sesljati, spet stisnite dojko. Dodatek dozirajte, kadar se vam zdi nujno potreben, brez stekleničke – po žlički, kapalki, brizgi.

“Spodnjo ustnico potegne navznoter in mu jo redno popravljam.”
***Popravljajte. pristavite asimertično, da več kolobarja zaobjame spodaj. Imate morda večje in težke dojke? Naslonite se nazaj, dojko si podprite s plenico, če je zelo težka, otrok naj bo podprt in visoko na dojki, tako da se ne sklanjate nadenj in da teža dojke ne pritiska na spodnjo čeljust. Glavica naj bo rahlo nagnjena nazaj, saj se tako poveča gibljivost otrokove spodnje čeljusti. To je pri šibkih sesalčkih zelo bistveno. Že malenkosti lahko omogočijo, da sesa bolje.

“Mleko si črpam, a ne nateče več kot 7 ml na obe dojki. (črpan tam nekje 20 – 30 minut).”
***Verjetno teže sprožite izcejanje kot otrok. Lahko dojki pred tem masirate, stresate, segrevate? ste kdaj poskusili iztiskati mleko ročno? Nekaterim materam gre bolje. Iztiskanje mleka je večina, ki jo pridobite. Morda bo že po nekaj dneh izkupiček večji. A tudi 7ml je odlično za spodbujanje otroka, če mu pohranite to mleko po brizgi ali žlički, preden ga začnete dojiti.

“Prosim, če mi lahko svetujete, kako naj tega mojega zaspančka motiviram, da se bo želel dojiti. Dodatek sem mu poskušala dati tudi po brizgi, a ga več kot pol izpljune.”
***Ja, tudi za to potrebujete nekaj vaje. Izpljune ga, ker je pritok prehiter. Ker nima dovolj koordinacije pri požiranju, ker se pitja še uči. Kapati je treba čisto počasi in dojenčku dati čas, da tudi le eno do dve kapljici v ustih zazna in pogoltne. Poglejte si ta video posnetek medicinske sestre, ki hrani na razne načine (od 4min naprej vidite hranjenje po brizgi). https://www.youtube.com/watch?v=vrrrC5NyNnQ Takšno hranjenje ni dolgotrajnejše, potrebno pa je več pazljivosti, opazovanja otroka, gledamo ga, kako prejme le eno kapljico naenkrat in jo pogoltne. Šele nato nadaljujemo.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni,

Imam 4 mesece starega fantka. Dojenje nam je steklo super. Prvi mesec je pridobil 1200 g in tako drugega. Sedaj pa se noce vec pristavljat ali pa se pristavi samo za silo da se malce naje iz ene dojke. V treh tednih je pridobil 300 g. Hoce se samo dojit v spanju ali pa tik preden zaspim. Ne vem zakaj se kar na enkrat noce vec lepo dojit. Prosim za kaksen nasvet kako ga spodbudim da se bo dojil tudi cez dan in v budnem stanju

New Report

Close