Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Gibanje, oblikovanje in krepitev telesa prenizek vnos kalorij – posledice

prenizek vnos kalorij – posledice

Če morda med vami kdo ve odgovor na moje vprašanje … Hujšam že celo življenje. Sem tipični JO-JO debeluh. Zdaj se že spet več časa trudim in vnašam okoli 1200 kcal dnevno. Želim si trajno izgubiti težo. Med vsemi posti tukaj pa sem zasledila, da imamo “kronični debeluhi” oz kronični hujšarji verjetno posledice stalnega nepravilnega hujšanja, torej stalnega premajhnega vnosa kalorij, nižji izkoristek. In zdaj me zanima … ali je to trajno? Ali se nikdar več ne vrne na normalo? Bom morala celo življenje, zaradi lastne nepoučenosti in neumnosti, jesti manj kot bi lahko?
Hvala in LP

Lida

Kaki misliš, jesti manj kot lahko?
Če cel dan sediš in skoraj nič ne delaš, ne rabiš dosti več kot 1200kkal oz.ca.40-60/uro. Če pa recimo eno uro hodiš, jih porabiš recimo še ene 250-400 (odvisno od teže, intenzivnosti), kar pa dobiš nazaj že z eno torto, pivom ipd

Lahko ti povem iz lastnih izkušenj kako je bilo pri meni. Odkar pomnim sem stradala, torej razne diete, tudi ko sem bila aktivna. Obroke sem izpuščala, jasno, ker sem si želela biti vitka. Posledica slaba volja, slaba prebava, razdražljivost, utrujenost. Ko sem se odločila, da preneham s tem, sem občutila posledice. Zredila sem se, kar je bilo pričakovano. Namreč, telo je navajeno na neredne obroke, nižji vnos kcal in ko ga šokiraš z rednimi obroki (5x dnevno) on pa še vedno skladišči, ker ne ve ali bo dobilo hrano ali ne se zrediš. Sama se sicer nisem drastično 5kg kar pa je za mojo postavo več kot preveč. Organizem potrebuje cca 21 dni, da se privadi na naov način prehranjevanja. Bistvo vsega je, redna prehrana, izbrani zdravi obroki in gibanje. Druge rešitve ne poznam.

nova
Uredništvo priporoča

Verjetno nisem bila dovolj jasna … torej, skrbi me, da sem z leti drastičnega in nepravilnega hujšanja, ko sem vnašala recimo 600 kcal, na hitro shujšala in se potem spet nazaj zredila, “pokvarila mehanizem”, ki uravnava porabo v telesu. Zanima me, ali se ta “mehanizem lahko popravi” ali sem si naredila nepopravljivo škodo.
Velika sem 178 cm, tehtam 102 kg in trenutno s 5 obroki (1200 kcal) in rednim miganjem lepo hujšam. Sicer gre počasi, vendar gre teža navzdol. In ker sem večkrat na tem forumu, sem zasledila, da si s premajhnim vnosom kalorij delamo škodo. Me je skoraj kap! No, in zdaj me zanima, če to škodo lahko kako popravim?!

Mislim, da si trenutno vredu z kalorijami. Pri taki teži, če sklepamo, da imaš vsaj 35% maščobe v telesu imaš z malo gibanja okoli 1700kcal dnevno porabo. Vprašanje je kako hitro hujšaš trenutno?
Nivoji leptina in glukoze ti lahko približno povejo kako je stanje z metabolizmom.

Lp

Vse se da popravit. Jaz sem delala isto kot ti, ker sem hotela celo življenje imeti 3kg manj, pa je šlo toliko dol pa gor, nikoli obdržala, potem sem se fino zredila. Ko sem se končno odločila, da odvržem tistih skoraj 20kg, ki se jih je nabralo, sem se začela prvič v življenju ukvarjati tudi s športom, ter pridobila kar nekaj mišic, ki jih nikoli v življenju nisem imela. Brez skrbi, nisem bila nabildana, le prej sem bila popolnoma mlahava, ker sem očitno z večnim nepravilnim hujšanjem izgubljala tudi mišično maso, toda ko sem pričela z rednim delom v telovadnici, se je moj metabolizem izgleda popolnoma spremenil.
Torej, par let, ko sem redno hodila v fitnes, 3x tedensko, pa kakšen tek, sem morala celo dodatno jesti, več od mojih želja, ker mi je teža drugače preveč padla. Celo namenoma sem šla kdaj na torte, da ne bi preveč shujšala itd.
Sedaj sem manj aktivna, vendar še vedno, nisem pa več v fitnesu in vidim, da se ne smem več tako nažirati, jem pa normalno, npr. danes: zajtrk-skutno pecivo, malica-majhen košček kruha, malo poli salame, pomaranča, kosilo, gostilniška porcija-pečen krompir, solata z oljem in kisom, zrezek v omaki, malica-skuta, jabolko, večerja-veliko solate z oljem in kisom, konzerva sardin v olju, kos kruha. Pojem tudi do 10dkg črne čokolade dnevno. Prej sem pa pojedla precej več, tudi po 7 obrokov, po 10dkg lešnikov naenkrat, torte, energetske ploščice itd., pa mi sploh noben ni verjel, da kaj jem.. So bili prepričani, da stradam.
Torej ne skrbi, se popravi, vsaj pri meni se je.

Po končanem obdobju na 500 kcal ali manj na dan se nisem zredila, je pa res da mi teža ves čas niha (2 kg gor/dol, torej skupaj 4) in posledice so predvsem psihične.
Jedla pa sem potem tudi 1700-2000 kcal na dan, telovadila pa sem vedno, tako na 500 kot na 2000, iste aktivnosti in enak čas, če ne kje pri 500 več kot potem pri 2000.
Vse pa je odvisno od človeka – teže, let,…

Mislim pa, da se da izkoristek uravnavat oz. povišat, traja pa verjetno kakšen teden, odvisno od povečanja vnosa kalorij.
Nekateri pravijo da jim je pomagala dieta, pri kateri se en dan poje 500 kcal, drugi dan 1200, tretji dan 400, četrti 1300, itd. na nedeljo pa se mi zdi da je post, nisem ziher. Ampak ta metoda ni potrjena, tako da je to bolj tak..

Oh, kako sem vesela te novice Opsa. V fitnes ne hodim, tudi tečem ne, ker imam težave s koleni in kolki (teža!), vendar vsak dan prakticiram vsaj uro do uro in pol hitre hoje, kjer se prav pošteno prešvicam. Čutim, da bi lahko tekla, vendar me potem zvečer preveč bolijo kolki. Doma imam tudi sobno kolo in vsak drugi dan kolesarim vsaj pol ure. ob koncu tedna pa se povzpnem na kakšen hrib in tako se mi zdi, da zaenkrat zadosti gibam. Takoj ko bo vreme dopuščalo pa bom rolala in kolesarila, tako da bom kalorije zagotovo kurila. Prav polepšala si mi dan, saj obstaja upanje, da bom po zaključku bolj strogega režima prehranjevanja, lahko jedla normalno. Seveda ne tako kot prej, ampak zdravo prehranjevanje.

GoranP, hvala za pojasnilo, vendar ne vem kako bi izmerila nivo neptina in glukoze v telesu. Mar želiš povedati, če imaš ta dva podatka, potem lahko vidiš koliko človeški metabolizem potrebuje za preživetje oz. za delovanje in poledično kaj je preveč? Mi lahko poveš kaj več o tem?

In sem vitka.
Mislm…. 5obrokov na dan? A ni to mal bolno,preveč?
Jaz imam čisto drugačen način prehrane.
Zjutraj, dopoldansko malico ne jem ker preprosto nisem lačna.. Potem ko pridem domov pojem kosilo in to na silo saj drugače nisem lačna.. Potem pa nič več.
Skoraj nikoli nisem lačna, ne vem kako je ko čutiš lakote. Moj brat je zadnjič jokal od lakote pa čeprav je bil brez hrane le 8 ur? Veliko znanci me sprašujejo: Kako lahko zdržiš do kosila brez hrane?….
Ker nisem lačna?… Če že na pamet, v telo vnašam okoli do 700kalorij, sem veliko telesno aktivna.. A hvala bogu, sploh nisem presuha, ne anorekščina in nič.. Samo normalna postava.

Blagor se tebi Jazjemlekosemlačna! Zavidam ti :o) in ti posredujem sledeč odgovor:
“Sit lačnemu ne verjame”. Tudi tistemu, ki vidi ni jasno zakaj slepec palico potrebuje… Torej uživaj, ker si zdrava, nisi zasvojena in nimaš teh težav, vendar ne bodi tako pokroviteljska.

Tvoja starost?
Koliko imaš % maščobe v telesu?
Tvoja krvna slika? Železo, hemoglobin, LDL in HDL holesterol… kako je s tem?
Veliko telesno aktivna? Koliko je to? S katerim športom se ukvarjaš?
Ob 700kcal/dan preprosto ne verjamem, da si zdrava, mogoče si zdrava, ker si še mlada. Vedi pa, da s tako prehrano močno škoduješ svojemu zdravju. Ob 700kcal/dan in redni športni aktivnosti, bi samo s športom pokurila vse.

Glukozo ti izmerijo zjutraj na tešče v sklopu biokemijskih preiskav, za kar se naročiš pri izbranem osebnem zdravniku.
Leptin ne vem, če merijo v naših laboratorijih v sklopu ostalega merjenja. Potrebno bi bilo vprašati osebnega zdravnika kako je s tem. Potem pa še vidiš ali je samoplačniško ali ne.
Velika možnost je, da je preiskava dražja, zato mogoče niti ni smotrna.

Leptin se nahaja v maščobnih celicah, njegova vloga pa je možganom sporočiti tvojo zalogo maščobe v telelsu in koliko ješ. Glede na spremembe leptina se telo prilagaja na različne načine. Tu mislim predvsem na hitrost metabolizma, poraba maščob in kopica drugih hormonov.
Spremembe so seveda, ko omejiš kalorije in to telo opazi, ravno prek leptina. Takrat je nivo leptina precej nižji, v pankreasu pa se močno začne izločat tudi ghrelin, ki nam sporoča, da moramo jest. Telo vsekakor misli, da stradamo.
Ko vnesemo dovolj hrane se leptin povrne na normalne vrednosti, apetit upade. Metabolizem se pohitri, poraba maščob poveča in še marsikaj drugega se popravi.

Lp

In še nekaj. Vsekakor bo lažje, če opraviš preiskave ščitnice (thyroid), ki je v prvi vrsti pokazatelj ali je metabolizem upočasnjen. Najboljše, da kar vprašaš zdravnika za napotnico za biokemijske preiskave in omeniš pregled teh ključnih hormonov pa ti bo svetovala.

Lp

Debelinka29:
Tvoja starost? 17let.
Koliko imaš % maščobe v telesu? nevem, kako pa to ugotoviš?
Tvoja krvna slika? Železo, hemoglobin, LDL in HDL holesterol… kako je s tem? vse vredu, lih zutraj sem imela pregled.
Veliko telesno aktivna? Koliko je to? S katerim športom se ukvarjaš? Vsako jutro in večer tečem, popoldne rolam in kolesarim. 2x na teden v šoli pa igram nogomet in košarko.
Dejasnko sem zdrava. Saj vem, da ne moreš verjeti ker mi tudi zdravnica ne in misli, da ji lažem. Mogoče je to zato ker sem mlada in vem, da taka prehrana ni zdrava a sem na to že vajena saj se tako prehranujem že od 12leta.

Premajhen vnos kalorij ni ravno pametna zadeva. Če hujšaš in ne ješ veliko, tvoje telo ne dobi vitaminov in ostalih pomembnih hranil.

S tem dosežeš, da kuriš mišice in ne maščobe. Ko bi shujšala nekaj kilogramov, bi verjetno iz tebe visela tudi odvečna koža.

Svetujem več gibanja – če imaš težave s koleni, bi plavanje lahko bilo dobra izbira.

Zdrav način življenja, pravilna prehrana in telovadba bosta spet uravnotežila tvoje telo na pravo mesto. Kakšno raztapljanje telesa bi bilo tudi pametno narediti.

Manj, ko boš zaužila umetno pridelane hrane, prej boš izgledala bolje. Za motivacijo pa vedno razmisli o posledicah, ki te čakajo, če ne bi spremenila načina prehrane itd. (depresija, neprivlačnost, posmehovanje, bolezni, …)

Lp, Mitja

Goran, morda pa delajo tudi leptin v Adrijalabu? Tiroidne hormone, se pravi TSH in sladkor vem da delajo in stane vsak z odvzemom krvi nekje 7 €, izvid pa dobiš naslednji dan po pošti.
Imajo tudi spletno stran, tako da bo treba malo pogledat, ali zavrtet telefon.

Sem poslal email.

Lp

Sem poslal email.

Lp[/quote]

Odgovor je že tu:

Prav drastično nizke kalorije (600 / dan) so problematične, ker telo samo sebe začne razgrajevat takrat. Poleg tega takrat ne dobivaš vseh mikronutrientov (mineralov, vitaminov…). Tvoj BMR (basic metabolic rate-bazni metabolizem) je 1720 kcal in si ga lahko glede na svoja leta natančneje zračunaš tule. To pomeni, da če ti cel dan ležiš porabiš toliko kalorij. Če telovadiš potem porabiš več, seveda. Če poješ manj kot porabiš rabi telo kalorije vzeti iz drugjem – maščob ali mišic. Zato moraš jesti dovolj beljakovin. Telo je potrebno navaditi, da zane živeti od maščobe in je zato dobro, če zmanjšuješ kalorije, zmanjšati OH.
Glej, da v telo vnašaš vse esencialne aminokisline. Za to doseči moraš pojesti približno eno žličko iz vsakega drugega proteinshake-a, ali pa malo kombinacije različnih vrst oreščkov in sojinega mesa, ali pa…..glej ga zlomka en sam samcat prašičji zrezek, 100 gramski, to in dve cvrti jajci dnevno in imaš dovolj esencialnih aminokislin za fitnes obrnit. Pa za prilogo vzemi nekaj, kar ima nizek GI (za zelejnavo je nizek GI pod 20).

Glede na to, da imaš že nekaj svojih diet za sabo bi ti svetoval, da greš na nekaj, kar te bo ohranilo postavno tudi pozneje. Ven iz fitnesa, mogoče v naravo, mogoče v bazen, kamorkoli že, samo telesna vadba naj bo kratkočasje.

Stara sem 18 in vrtim se u krogu stradanja (dnevno 300-500-800kalorij in prenajedanja obcasno usaj 1x na tedn 2000kalorij) in nato spet normalnega prehranjevanja in telovadbe. Trenutno ze en mesec jem 2200kalorij+ in ne telovadim,da bi si “popravila”metabolizem. Od jutri naprej pa spet zacnem s telovadbo-40 min orbitreka na dan,pa me zanim kolko kcal bi bilo ok pojest da bi shujsala?bi bilo 1800-400s telovadbo ok??160cm,55kg hvala

New Report

Close