Med.Over.Net

Hujšanje

Odgovarjajo: Sebastijan Nemanič, fitnes trener FZS • Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

Spremeniti svoj življenjski slog, odnos do telesa, svoje navade v prehranjevanju in najti pravo mero telesnih dejavnosti ni preprosto, a prednosti za zdravje in psihično počutje so lahko velike. V oporo so izkušnje drugih in strokovni nasveti.

Sebastijan Nemanič , fitnes trener FZS

sebastijan - osebni trener

Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

MirjanaFrankovic

imam občutek, da bom umrla, če ne bom shujšala

Default avatar

dečva231

Da se vam ponovno javim, ker te dni nimam ravno veliko časa, pa vas vsakodnevno samo na hitro preberem, z drugim tednom obljubim, da bom še sama kaj dodala v vaše debate :) Predvsem pa se registrirala na forum.

In kakšen je bil danes moj jedilnik, čisto prilagojen pomankanju časa

- Pozni zajterk : polnozrnata šturčka s suho salamo
- Pozno kosilo : kumarična solata in kos svinjske ribice, rženi kruh
- Večerja, še ni prišla na vrsto me sedaj mika jogurt, ampak bom probala se vzdržati

Vem, da to moje današnje prehranjevanje ni bilo najboljše (kar skregajte me :)), zato bo treba delati na tem in si kljub natrpanem urniku vzeti čas.

Jutri pa začnem z malo miganja, vam poročam kako bo šlo.
Default avatar

ahojka

Ti kar lepo pojej jogurt ali pa vsaj kakšna 2 deci ga spij, ker je slabše, da se stradaš in nič ne ješ, verjemi.

Drugače nisi slabo jedla, sam jaz bi zjutraj namesto klobas raje kakšno lahko skuto gor in pa za kosilo brez tistega kruha, čeprav, ko sem gledala tu jedilnike si privoščijo košček kruha ob kosilu.
Pa ne pozabi zdaj še jogurt pojest ;)
Default avatar

jaz tako

Pozdravljena,

jaz sicer nisem imela toliko kg, sem pa jih imela 70 na 163 cm. Zame dovolj da sem bila popolnoma nesrečna. In sem začela. Najprej sem po nasvetu kupila knjigo od Montinjaka, ki me je naučil kako človeško telo sploh funkcionira in kaj sploh je GI in potem sem si napisala jedilnike. Začela sem konec poletja in si zadala v enemu letu 10 kg manj.

Ko sem prebirala tvoje poste me je nekaj zmotilo. Menim da hočeš veliko v kratkem času. Proces tvojega hujšanja bo dolg ker se moraš znebiti najmanj 40 kg.
Za nič na svetu ne bodi preveč stroga pri izbiri hrane, ker si boš naredila medvedjo uslugo.
Napr tvoja jutranja skuta...zakaj si jo ne posladkaš z malo žličko fruktoze (ki ima nižji GI od sladkorja). Potem praviš bolje nič čokolade kot samo dva koščka, zopet se ne strinjam...ker boš dosegla bumerang.....nič nič nič...telo je odvisno od OH, slab dan, te bo kdo rezjezil in boš pojedla celo čokolado...
Nasvet glede čokolade...lahko ješ čokolado vendar 70% ali več katera ima zopet nižji GI.

Skratka pozdravljam zelo tvojo odločitev, tvoje gibanje in vztrajaj tudi pozimi. Preberi si knjigo od Montinjaka je fajn tudi za brat veliko novega zveš. In ne spremljaj dnevno padca svoje teže, ker je to cel proces najprej za tvoj organizem, da se navadi in začne tako funkcionirati in nato je še proces v glavi....skratka traja...

Meni je uspelo z nekim zdravim nepretiranim odrekanjem in gibanjem 3 tedensko shujšati 10 kg v 10 mesecih ampak jaz sem čist drugo.....tebi bodo kg na začetku padali hitreje, potem se bo teža ustavila in potem spet naprej in se bo spet ustavila...itd. Svetujem ti da se ne tehtaš dnevno ali tedensko. Tehtaj se mesečno, recimo 1. v mesecu.

Meni je dalo zagon tudi to, da sem si zmerila boke, rito, trebuh, prsi...in ko sem se vagala sem se še zmerila in vaga ni kaj dosti pokazala meter pa je kak cm manj...in je bila spet motivacija..

Upam da ti nisem zbila kakšnega zagona sedaj, le privoščim da ti supe....doživljenjsko...

Evo en predlog kaj za zajtrk, kosilo in večerjo: To sem imela jaz včeraj.

Zajtrk: pirn kruh ( košček normalno velik), kuhan pršut(odstranim tisto belo) in malo sira

Malica...jabolko in jogurt z žitaricami

Kosilo:
Bučke narežeš na kockice, narežeš čebulo na malo večje lističe to skupaj popečeš...ne predolgo, da ne zažgeš čebule.
Vzporedno pa: file ostriža ( stane 60dag 8€, to imaš za 3-4x), samo popečeš na olivnem olju, dodaš česen če ga maraš...in zraven solato, jaz si vedno dam notri ene dve žlici fižola....tudi ko sem hujšala sem ga jedla....vednar smo dve žlici in ne 4...
in je super dobro kosilo.

Večerja: redča paprika, bučka, korenje, šampnjoni.
vsega malo, par rezin paprike, ena pest bučke, naribano korenje in ene 3 šampinjončki, vse to popečeš...streseš v posodo...potem popečeš na koščke narezanega piščanca..to lahko zmešaš in poješ lahko pa dodaš še zeleno solato in malo kisa, malo zenfa, čisto malo olja, ker ga je že v zeljenjavi in mesu dovolj znešaš in je zelo dobro.

Sladkarije...ali čokolado 70% in naprej ( eno vrstico)...ali pa kepico sladoleda...če greš malo na net boš prišla do podatka ...100g sladoleda ina 180 kcal...kar ni tako veliko, če primerjaš s čokolado...in če ti poješ pol od tega je to super....

good luck...poročaj..
Default avatar

debeladeklica

hm, komu je ta post sicer namenjen?
Default avatar

jaz tako

debeladeklica je napisal/a:
hm, komu je ta post sicer namenjen?
tebi...
veš kaj, dolgujem ti eno opravičilo...ni mi bilo jasno zakaj si mi postavila to vprašanje in sem šla še enkrat čez poste in ugotovila, da mi nekaj fali in datumi se sploh ne ujemajo (rač me močno zaj..)...sem ugasnila in ponovno prižgala računalnik in mi je pokazal 5 strani :S, prej pa samo 2 in še to 1 in 4 kr neki......skratka oprosti nisem šla sedaj vse še brat......sicer pa nisem napisala nič napačnega.....upam da ti gre...ker ko se sebe spomnim je bila nepopisna sreča ko sem izgubljala kg....
Default avatar

debeladeklica

bi lahko kaj napisala...pa se mi niti ne ljubi niti nimam časa. edino za čokolado bom komentirala - če bi pojedla samo dva koščka kot ti pravš, moj dopaminergični sistem začne kričati - še, še. to je tako kot pri odvisnikih od drog in alkohola. boš ozdravljenemu alkoholiku rekla - pa daj spij samo en deci. ti ne bo škodilo. tako to ne gre...ker takoj ko alkoholik kaj spije to vzbudi dopaminergične hormonske poti v možganih, ki zahtevajo še, saj so poti signaliziranja in možganska jedra že spremenjena .in marsikaj je lahko odvisnost. tudi mediji, računalnik, računalniške igrice. in ja, tudi hrana. jaz sem imela hrano za tolažbo.. dala mi je edinstven občutek sprejetosti in ljubezni. proces in občutki, ki so že globoko vkoreninjeni ob nas. tudi prvo dojenje dojenčka je prva izkušnja, ki dojenčku pokaže, da stik z okoljem v njem vzbuja neko zadovoljstvo. dopamin, ta presneti dopamin. moj jedilnik je bil prej v glavnem sestavljen iz oh-jev kupljenih v trgovini - beri beli kruh z marmelado pa mal čipsa za zajtrk.
rekla bom le - tebi se seveda lahko marsikaj dozdeva, marsikaj lahko domnevaš in si misliš. če so tvoje domneve o mojih časovnih željah, o željeni doseženi teži pravilne...je pa drugo poglavje.
Default avatar

jaz tako

debeladeklica je napisal/a:
bi lahko kaj napisala...pa se mi niti ne ljubi niti nimam časa. edino za čokolado bom komentirala - če bi pojedla samo dva koščka kot ti pravš, moj dopaminergični sistem začne kričati - še, še. to je tako kot pri odvisnikih od drog in alkohola. boš ozdravljenemu alkoholiku rekla - pa daj spij samo en deci. ti ne bo škodilo. tako to ne gre...ker takoj ko alkoholik kaj spije to vzbudi dopaminergične hormonske poti v možganih, ki zahtevajo še, saj so poti signaliziranja in možganska jedra že spremenjena .in marsikaj je lahko odvisnost. tudi mediji, računalnik, računalniške igrice. in ja, tudi hrana. jaz sem imela hrano za tolažbo.. dala mi je edinstven občutek sprejetosti in ljubezni. proces in občutki, ki so že globoko vkoreninjeni ob nas. tudi prvo dojenje dojenčka je prva izkušnja, ki dojenčku pokaže, da stik z okoljem v njem vzbuja neko zadovoljstvo. dopamin, ta presneti dopamin. moj jedilnik je bil prej v glavnem sestavljen iz oh-jev kupljenih v trgovini - beri beli kruh z marmelado pa mal čipsa za zajtrk.
rekla bom le - tebi se seveda lahko marsikaj dozdeva, marsikaj lahko domnevaš in si misliš. če so tvoje domneve o mojih časovnih željah, o željeni doseženi teži pravilne...je pa drugo poglavje.
..ne ne meni se nič ne dozdeva in tudi obsojam te ne, sploh pa kar se odvisnosti tiče...sem bila sam tudi odvisna od cigaret, tako da vem kako je ko premaguješ kaj takega...zaj...no

...sej pravim nisem šla vsega brati, post je bil napisan na prebranih prvih postih......in rečva kot, da nisem nič napisala,.....ti že veš kako in kaj...

Želim ti samo good luck.
Default avatar

ahojka

Mislim, da je jaz tako hotela samo pomagat, tako da ne bit huda ;)
Se pa strinjam ja, da po koščku čokolade bi še kakšnega več in da moraš bi bolj discipliniran, če je poješ 2 koščka, da ne zmažeš cele kot pa da je sploh ne ješ. Morem pa rečt, da jaz si privoščim kakšen košček črne, posebej zdaj med M.
Sem pa danes kupila fruktozni sladkor, sam še ne vem kaj bom z njim počela hehe
Glede tehtanja 1x na mesec pa jaz ne bi mogla, se moram zvagat pa pika pa četud mi tehnica kdaj pokaže mal več kot prejšnji dan mi ne vzame motivacije, ker sem šla že enkrat čez to in vem kak je to s tehnicami, no in tudi bom prišla do zaželjenega minusa.
Bi bilo pa super, če bi na začetku drugega leta imela vsaj - 10, to je v 4 mesecih, se mi ne zdi tak pretirano.

drugače pa montignac je res fajn, sam te njegove stvari so pretirano drage, dobim marmelado brez sladkorja za pol bolj poceni kot je njegova itd.
Default avatar

ahojka

Ka zdaj punce :) A bomo pisale ob petkih kg? No men je tehnica danes pokazala 87,6, tak da zadnjič, ko je bilo točno 87 je očitno luna trkala tehnico :D sem si pa tud obseg trebuha, nog, riti, zmerla, tak da bom bolj po tistem gledala.

Za kosilo sem pa danes imela pečene bučke, gobe, melancane in morske sadeže pa malo kisle smetane in je blo ful njami :)
Default avatar

krompir

Čaw,

men je prov za petek. Torej moja teža je enaka kot prejšni tedn (predpisujem prekrškom in M). Danes sm pojedla polnozrnato žemljo in kakav, ter za malico (v službi malica, dejansko kosilo) njoke, zelenjava omakica ter solata. Za večerjo še nevem-najbrž paradajz solata pa kos kruha, al pa zelenjavna juha (iz stročjega fižola, korenčka, cvetače in brokolija)-se bom odločla, ko pridem domov (predvidoma okol 7). Grem pa danes 100% na orbitrek, za 20min. (sm začela tko delat da zravn pogledam 1 del nanizanke sex v mestu al pa prijatelji pa brcam zravn).
Jutr nevem kok bom kej s časom za forum, mam pa že jedilnik in sicer zajtrk: pol kosa kruha in sirček za namazat, pa 2 naktarini, kosilo juhica , na teflonu pečen pišč. file, paradajz solata s papriko, malica 2 jabolki, večerja juha in solata. V nedeljo bo na vodi pečen krompir in pišč. stegno pa solata.

Jst sm nehala vse diete, ki temeljijo na tem da ne smem tega pa unga. Ker na žalost se mi pol točn tega lušta in nikamor ne pridem, zato zdej jem use, tut čips pa čokolado samo izredno mal in to samo takrat k se mi zalušta (na dolgi rok se mi zdi bolš, da pojem dans košček čokolade kot jutr celo tablco...) Krompir omejujem (ga pač morm), pa kruh tut vsak dan manj, cilj je pol koščka na dan.

Punce ste drgač vredi? Men se zdi, da stalno razmišljam o tem, da premal hujšam, da bi mogla več počet (pa čeporv res nimam časa it na sprehod-velik ludi ne vrjame, sam po 12 urah službe se mi res ne da lazt nekam u hrib). Sm si pa oblubla da bom vsak dan na orbitreku vsaj 20 min. ker me to sprošča-je useen če gledam TV na kavču al pa na orbitreku; razlika na vagi pa občutna.
Cev roman sm napisala...groza...

Bodite fino

lp
Default avatar

ahojka

krompir saj ti verjamem, da nimaš časa, mislim da je 20 min orbitreka na dan tud super :)
Default avatar

krompir

Dobr dan,

kje ste punce? nobena se nč ne oglasi....no moj jedilnik od učeri je vseboval preveč oh-a na žalost je bila le ta varjanta (no druga varjanta je bla da sm popolnoma brez hrane in lačna). Dop. sm pojedla 2 kajzerci, v eni je bilo 4 rezin puranjih prsi (salama) in 1 rezina sira, v drugi pa malo masla in veliko zelenjave (paradižnik, paprika, solata) ter rezina trdo kuhanega jajca, čez dan 3 naktarine. Za kosilo oz. večerjo (ob 19.30) pa porovo juho (brez mleka in kisle smetane-niti ni tko zelo prazna) in malo večji kos pice (doma pečene-je bil moj dragi zelo pridn-da ga mal pohvalim :o)) )Popila sem samo 1 kavo, pa skoraj pol litra mareličnega soka, pa cca 2l vode.

Za danes dop. oz. do konca službe ob 6, mam 2 naktarini, sadni jogurt in nekej prepečencev, za kosilo pa porovo juho od učeri, in široke rezance z zelenjavno omako in zeleno solato (dans mi vegi paše :o)) Zdi se mi da sm manj napihnjena, prebava je kar urejena-to pa je zame cev velik dosežek.

No punce, dejte kaki glas od sebe, da nam same monologe imela.

Lp
Default avatar

debeladeklica

nimaš monologov, jaz še berem, seveda. sam malo manj pišem...

upam, da si naredila izpit...
Default avatar

krompir

Debeladeklica, dej še ti napiš kok ti gre. Izpita na žalost nism naredla-mi je mal sfalil :S, bo drugič boljš.

Učer sm mela za malco pašto in zelenjavno omako (pač je ostal od torka), za večerjo pa zajemalko ričeta. Čez dan pa sm pojedla še 3 naktarine in banano.

Dans za zajtrk banana, za malco zelenjavni senvič (zelenjava + polnozrnata žemlja) in jogurt, do konca šihta 2 al pa 3 naktarine, večerja ričet (brez mesa). Učer sm popila čist premal pa tut na orbitreku nism bla. Pa morm oboje dans nadoknadt. Spila sm že čaj, čaka me še kava, pa definitivno vsaj 2l vode. Jutr pa vagat.Upam da bo kej minusa, da mi vola ne pade.

Punce, dejta se oglasit.

lp
Default avatar

ahojka

Hejlo!

Bilo bolj malo časa ta teden:) Jaz še kar vztrajam, sam tehnica se zdaj nč ne premakne navzdol, jutri napišem kak je, in se valda zmerim, da vidim, če gre vsaj tak kaj dol :) drugače pa mi kar ustrza ta način prehranjevanja, če ne druga je vsaj bolj zdrav kot pa je prejšnji bil :D
Default avatar

krompir

Dobr dan....

evo javljam težo in sicer jeeeee minuuussss :) evo mam celo kilco mn kt prejšn tedn-94kg. Sm bla pri zdravnici, in je rekla da je tak ritem čist vredu, zdej k bom lohka večkrat na orbitreku, pa nej pazm, da mi ne gre več kot 2kg dol, ker jih bom hitrej gor dobla, ter svetovala mi je vaje za moč, ker mam debele roke, pa da se mi nav koža preveč povesla.

Jedilnik za danes: zajtrk 2 hruški, malica+kosilo spet ričet, 2 naktarini, za večerjo bo pa paradižnikova solata in kos kruha. Dans sm nenormalno lačna. skoz bi kej jedla, tko da sm si že naštimala naktarine-za usak slučaj; se bojim da bi sodelovki spraznala polico s čokoladam.

Kako pa sta vi2?

uživejta in lp
Default avatar

ahojka

Jaz pol kg minusa :) wiii Ja saj več kot kg na teden ni fajn dol it. Tak, da če tak nadaljuješ bo super :D Mi pa res paše ta način prehranjevanja, bolj kot katerakoli dieta...

Jaz sem za zajtrk mueslije, za malico malo črne čokolade in kavo:) za kosilo bom zelenjavno mineštro, večerja pa še ne vem, ker gremo k tašči.
Default avatar

debeladeklica

joj, jaz sem pa včeraj grešila. smo imeli namreč piknik. zjutraj sem jedla normalno zajtrk. potem sem imela opravke okoli hiše in sem kar pozabila še na kako malico vmes (ja, čist sem padla noter). potem grem po nakupih za piknik in domov pridem ob tako pozni uri, da sem se zaradi zamujanja enostavno lahko le stuširala hitro in spet sedla v avto ter se odpeljala v kk na eno nujno 1 uro trajajočo zadevo/obveznost. kar sram me je bilo, ker mi je tam vmes začelo kruliti po želodcu naenkrat. šele takrat sem ugotovila, da sem pozabila jesti kosilo. nekje 10 ur nisem nič jedla. katastrofa. kako sem lahko pozabila jesti??????? ko sem se tega zavedala, huh, potem pa laaaaakotaaaa... (lekcija dneva: nuuuuuuuuuuuujno ne izpusti obroka!!!!)

potem sem šla na piknik in se tako najedla, da sem komaj sedela:-S najedla česa? ma vsega po malem. sem pojedla kar veliko solate pa tistih 5 čevapčičev pa en manjši zrezek. za piškotke in čips potem niti ni bilo tako veliko prostora, ampak se je našel. največji greh je bil pa verjetno alkohol, ki ga je bilo....eeeeeem, en, dva, tri...šest kozarce? v bistvu, iskreno, sedem. pa ne vina....eeeeeem, malo močnejših zadev:-)))))))
ne, saj drugače sicer nisem pjanka, ampak včeraj sem pa bila malo:-))))))))) se zgodi:-)))))

punce, čestitke, čestitke za minus!!!!!!!!!!!!
Default avatar

krompir

Dobr dan. evo jedilnik za danes- zajtrk 2 žlici nepasirane skute in pol banane skupi zmešane, malica 2 naktarine, kosilo juhca, na vodi pečen krompir in čevapi (v pečici brez maščobe) in paradajz solata. Jutri pa...pojma nimam...juha in solata sigurn, mogoč spet krompir pa kej zravn-nevem; sm pa zeeelooooo omejila krompir, ta tedn sploh nevem če sm ga jedla... sm kr ponosna nase :o))

debeladeklica-ne sekiri se; pač kdaj pa paše grešti :o)) dans pa velik pit, pa po potrebi kaki lekadol za mucka, pa kej lahkega papcat. in ja nikoli ne izpuščaj obrokov!!!

ahojka čestitke za minus, debeladeklica javi napredek.

lp

Moderatorji

Sebastijan Nemanič , fitnes trener FZS
sebastijan - osebni trener
Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic