Hujšanje

Odgovarjajo: Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

Kako hujšati? Prosim za pomoč

Default avatar
Pozdravljeni.
Star sem 15 let(kmalu bom 16), velik sem 190cm in tehtam 88kilogramov. Rad bi pa izgubil nekaj kilogramov, vsaj kakih 10, da bi mel bolj raven trebuh...Za zdaj jem tako:
- zjutraj 5:30 = čaj + kakšen kos kruha z marmelado, ali pa kaki piškoti
- dopoldne 10:30 = torej topel obrok, brezplačna malica v šoli
- popoldne 16:30 = ponavadi tudi topek obrok...vendar v manjši količini
- zvečer 19:00 = kakšen sadni jogurt pa kos kruha

Za vadbo pa je tak....2x tedensko šolska telovadba, to je bol tak no...+ 1x na teden fitnes

Zaj pa me zanima, kakšno dieto mi priporočate, da bi izgubil vsaj kakih 10kg!

Najlepša hvala!
Default avatar
Jedilnik je ena velika žalost ali takorekoč katastrofalen, priporočam ti branje maximum foruma in the extrem foruma.
Sestavi si konkreten jedilnik, min 5 obrokov, tud v šoli lahko ješ drugače (proteini), cca 3 litre vode, čez dan itd.
Jej na 3 ure.

Ti pa lahko povem
Čaj, če ga sladkaš ni dobro, brez cukra, ampak kdo pije čas brez sladkorja.
Kruh izključi iz jedilnika, če pa ne pa za zajtr polnozrnatega
In kaj je tisti topel obrok, kaj ješ takrat
Spet kruh, kruh samo za zajtr, večerja naj bo beljakovinska
Default avatar
Še nekaj priporočam ti, da za začetek postopoma odmikaš določena nezdrava živila iz jedilnika.
Default avatar
Nezdrava živila....hja, tega je ponavadi polno, zato pa tudi je tak ko je...:S:S...
Še mi lahko prosim povete, točno kaj ni priporočljivo jesti, pa kaj je...drugače pa berem forum, ja!

ps.= najbolj se mi dopade tvoj nick, hehe..
Default avatar
Tiguan, fant je star 15 (kmalu 16)!!! A zdej naj pa prebira fitnes forume, kjer je odprtih 500 tem o Whey proteinih, sirotki, glutaminu, kreatinu, maltodekstrinu itn itn......... ? Dej no!

Torej, moj nasvet, matej24 je, pojdi na sosednjo temo ODGOVORI .... od avtorja Otfita. On je osebni trener itn itn in ti bo dobro svetoval kaj narediti s tvojo rekreacijo + prehrano. Ima znanje, pa še prijazen je :-))

lp!
Default avatar
lepo te prosim 190 cm imaš in 88 kg pa bi rad shujšal 10 kg....ne ga srat,boš pravi okostnjak .

mogoče kakšne vaje,trebušnjaki....nevem no.

moj mož je tolk velik kot ti pa ima 93 kg,...taprav je :)
Default avatar
Legica je napisal/a:
Nimaš pojma, če hoče nekdo imeti zanesljive rezultate se je potrebno lotit jedilnika in treninga. Jedilnik mora bit popoln + fitnes.
Če se pa tega ne lotiš popolnoma so pa rezultati slabi.
To lahko povem tudi sam iz svojih izkušenj.
Default avatar
Ja, Tiguan, imaš popolnoma prav. Če govoriš o odrasli osebi. Naš fant pa ima 15 oz. 16 let, kar pomeni, da se njegovo telo še vedno razvija (no, saj si tudi sam fant, pa veš, kako to gre). Zato mu bo v tem trenutku verjetno prišlo mnogo bolj prav nekaj sicer strokovno utemeljenih, a ne preveč kompliciranih nasvetov. Vsekakor pa, Matej, vsakodnevna rekreacija ti bo pri vsem skupaj zagotovo zelo pomagala.

Lp
Default avatar
Tiguan je napisal/a:
Preden sem dala svoje mnenje sem šla na s tvoje strani priporočena foruma. Imam čisto dovolj pojma za to da dam svoje mnenje.
Se pa sprašujem, če imaš ti pravo sliko o osebi, ki ji svetuješ. "katastrofalna prehrana" "slabi rezultati če se ne lotiš sprememb popolnoma"...........halo? Vezan je na šolsko prehrano. Star je 15 let. Svetovna škoda se mi zdi, da se sedaj, pri teh letih, zaplete v mrežo proteinskih takih in onakih šejkov, začne tehtati po gramih pojedeno skuto itn itn - skratka, se ukvarja izključno in samo sam s sabo. Sori za odkrito besedo, a po nekaterih zapisih članov tistih dveh forumov, se mi zdi, da je nekaterim tam edini smisel življenja le in samo njihovo telo.Za ostale stvari najbrž zmanjka časa :-))
Matej pa je postaven mlad fant, malo rekreacije rabi (priporočam nasvete Otfita), kakšno spremembico pri prehrani in to je to. Drugače pa naj se raje fokusira na lepoto najstniških let namesto na narcisoidni fitnes svet prijateljev Wheya in sirotke v prahu :-))
lp!
Default avatar
No saj, zdaj ko se bodo začeli bolj topli dnevi, smo itak skoraj vsak dan (kolko šola dopušča) na bližnjem igrišču pa fuzbal pa to...Drugače pa bom verjetno tudi fitnes obiskoval 2x tedensko, samo zaenkrat še to ni možno zaradi prevoza....pri -2 s skuterjem je malo kritično. :)
Default avatar
Aha, pa še tisti zadnji obrok sem spustil....mam kar večerjo nekje 16:30..morda pol kake pol jabolke....al pa še to ne..:)
Default avatar
Legica je napisal/a:
Če hoče rezultate je potrebno pošlihtat jedilnik, če en pa anjbolje, da se zadeve sploh ne loti, telesu je ptorebno dat nekaj, kar mu koristi.
Legica jaz sem se z dvema trenerjema preko ZS pogovarjal o vsem živem in lahko povem, da se je treba lotiti resneje zadevo.Saj meni je v končni fazi vseeno jaz dokler sem jedel samo zdravo športno prehrano brez protienov sem izgubljal težo, sedaj, ko pregrešim, kakšno zadevo recimo kruh, krompir, ocvrte zadeve v minimalnih količinah ne uzgubljam več teže pa sem povečal še kardio, nikoli ne prekoračim razmerja vedno porabim več, kot pojem...

Imaš določen ljudi, ki so stari 16/17 let pa se prehranjujejo športno, fitnes.
Default avatar
Tale jedilnik je res naj ljubo zanič, nimaš nobenih ZDRAVIH MAŠČOB, BELJAKOVINE????ZELENJAVA????
OH...testenine???pusta skuta???ITD

Če boš hodil v fitnes si pošlihtaj prehrano

Imej 4-6 manjših obrokov; zajtrk, kosilo in večerjo obvezno, vmes še dodaj obrok(e).
Sladkarije in mastne izdelke črtaj iz obrokov, pij čimveč vode (3-5 l).
OH zmanjšaj na minimum (riž, testenine, kosmiči, krompir...), jej čimveč zelenjave.
V skuto daj namesto sladkorja žlico medu ali manjmasten jogurt.

-izogibanje predelani hrani (kar kot pravis ze delas) in omejitev bolj mastnih jedi ..umaknes svinjino, polnomastno mleko in skuto)
-ce razmisljas tudi o dodatkih za pomoc pri izgubi mascobe, potem pride v postev:
http://www.the-nutrition.eu/si/x3m-shredxx.html

Gibanje oz. telesna aktivnost je itak predpostavka, ki je ni treba posebej povdarjati.
Ce govoris o prehrani, potem pac pises jedilnik. Makaroni, kruh, goveja juha...pac ne spadajo ravno v jedilnik nekoga, ki bi rad izgubil mascobo in prisel v formo...tukaj je pac forum za telesno aktivne, ki zelijo nekaj vec, kot samo "ne imeti 10-20 kg viska".
Shujsa se lahko seveda na milijon nacinov, potreben je pac kaloricni deficit...ce hoces nekaj vec, pa moras pac nekatera zivila odstraniti ali vsaj minimalizirati.
Se pa strinjam, da so fiksni jedilniki dolgorocno nesmiselni in delamo tudi na projektu, ki bo kupcem omogocal sirsi pogled na prehrano za aktivne.
Default avatar
Ne mislim več s teboj polemizirati, Tiguan. Očitno si eden globoko verujočih, vemo pa kako takšni opravijo s pogani .-))

Mateju reči, da naj naredi nekaj ČESAR NE MORE (menjati šolsko prehrano) in reči, da če tega ne more POTEM NAJBOLJE DA SE NIČESAR NE LOTI..............?!? Res spodbudno. Sicer pa, Tiguan, "delaš na projektu, ki bo kupcem omogočil širši pogled".........res? Imam privide ali je to tržnomarketinški pristop vnetega prodajalca......?
Ne zgubljaj energije s pojasnjevanjem, brez veze. Če se pa sprašuješ, zakaj tako vneto reagiram na tele tvoje zapise pa naj ti pojasnim, da bi taka vprašanja kot Matej lahko postavila tudi moja skoraj najstniška hčer. in da dobi nasvet naj sredi svojega razvoja jemlje nekakšen 3M ShredXX namesto da ji nekdo prijazno napiše, naj vsak dan pol ure teče in naj se ne baše vsak dan s sladkarijami...........15 let, Tiguan, 15 let - imej to pred očmi!
Lep pozdrav!

P:S: Matej, nasvet o 5 obrokih, ki si ga dobil, pa je pameten. Ukini junk food in sladkarije. Ne stradaj. Ne jej zadnjič v dnevu ob pol petih. Jej večerje, a naj bodo beljakovinske, pa še kakšna zelenjava zraven. Npr. jajca (tuna, malo puste skute, meso) plus solata začinjena z olivnim oljem. Brez kruha.
Zjutraj pa si privošči ovsene kosmiče v mleku (namoči za nekaj časa ali skuhaj v vrelem mleku) ali polnozrnato žemljo, notri pa npr. salamo - piščančja prsa ali malo skute (puste).
za malico pojej jabolko ali dve.
Kosilo imaš kakršno imaš, solato obvezno pojej, pa pazi, da bo vse skupaj en krožnik (ne dva .-)))
Telovadba - preberi nasvete o vajah in kako razvrstiti po dnevih telovadbo v temi NASVETI IN ODGOVORI od Otfita (imaš tam vse že pojasnjeno). Če povzamem, aerobna vaja (tek, hitra hoja, orbitrek, kolo) delaj npr. 45 min a ne na hudem tempu temveč tako, da se lahko lepo pogovarjaš. Vsak drug dan delaj vaje za moč. Prvo se 10 min malo ogrej s kakšnim tekom, potem v fitnesu na naprave. Koliko in kako imaš v tisti temi napisano. Če to izvajaš doma, pa trebušnjaki, sklece, kakšne uteži itn.
Evole, tako na kratko in za začetek, za prvo smer. Potem boš zadeve že usmerjal.
Lepo se imej!
Default avatar
Fant je še premlad za jemanje vseh dodatkov. Je res da večina že jemlje pri teh letih vendar je treba upoštevat, da se bo še resno razvil in bi lahko povzorčil več skode kot koristi v teh letih. Zrastel verjetno ne bo, bo pa telo pridobivalo na moči in bo posledično več mišične mase. To pride že z leti ko se bliža 20. Je pa drugo res kar je napisal Tiguan, da je ta jedilnik bolj zanič kot kaj drugega. Fant ne rabi tehtat hrane ampak naj jo jemlje po občutku.

Tvojemu jedilniku bi dodal nekaj obrokov in zamenjal zajtrk ...
Zjutraj imej ovsene kosmiče, koliko boš videl sam. Med 10.30 in 16.30 si dodaj kuhan obrok (krompir, riž, pusto meso, solata). Tam 16.30, ko piše topel obrok, pa kake oreščke poješ. Ob 21h ali nekje po tej uri pa poješ še malo skute.

Lp
Default avatar
NOBEN NE GOVORI O PROTEINIH oz. dodatkih.

Jaz jih ne jemljem, ker ni potrebe.
Default avatar
GoranP je napisal/a:
x2

Avtor:
Mogoče bi dodal, da zvečer jej samo Beljakovine recimo tuna v olivnem olju ni OK, moraš kupit tuno v lastnem soku in dodat kvalitetno olivno olje, bodi previden, kakšno olivno kupuješ, tisto najcenejše ne kupuj. Za teste olivnega olja si poglej na spletu.
Krompirju bi se jaz izogibal, če pa NE pa naj bo kuhan, in ne jej pečenga. Riž je OK, Meso piščančji file, goveji zrezki, konjsko meso, zadevo lahko pečeš na žaru ali pa na kokosovem maslu.
Solate lohako poješ kukr češ oz. na sploh lahko poješ zelenjave kukr češ mogoče bi ti svetoval, da glej tabelo GI, recimo korenje ni dlih z nizkim GI.
Default avatar
Huh, hvala vsem najprej. Prvo kot prvo, prehrana.
5.30 Zajtrk: Čaj z limono in kavno žličko sladkorja + kos črnega kruha in masla ali margarine
9:40 Šolska malca: Tu je ponavadi kakšen golaž z kuhanim krompirjem, kakšni špageti, morda piščančji zrezk s prilogo al kaj takega. V glavnem topel obrok
13-14- jabolko, ali kaj podobnega, v glavnem sadje
17-19 Večerja: Tudi topel obrok...npr. kakšni pire krompir, špinača, govedina...al pa carski praženec + solata...nekaj takega.
In to je to od prehrane. Prosim, da popravite če kaj ni v redu!
Gibanje....zdaj bodo bolj topli dnevi, bom začel teči vsakodnevno, ali pa od začetka vsaj vsak drug dan...+ Obisk fitnesa 1x tedensko in športna vzgoja v šoli.
Default avatar
matej24 je napisal/a:
OFF:
Daj postavi ta jedilnik na maximum forum
Meni tale jedilnik še vedno ni OK. Zdravih maščob nimaš nič, Beljakovin imaš zelo zelo malo, imaš pa veliko OH.

Moderatorji

Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic