Najdi forum

Moram povedati, da sem si danes prvič pripravila ovsene kosmiče. Zjutraj namočila tri žlice polnozrnatih v 2 dl mleka 0,5. Čez dve uri pa postavila za 2 minuti v mikrovalovko. Ker imam ful močno mikrovalovko, vmes sem šla pa na WC, mi je šla polovica čez rob skodelice. Pa nič zato – to kar je ostalo, je bilo boooožaaaansko dobro!! Ne morem verjet. Toliko let sem se matrala s kosmiči, jih kupovala in metala stran, ker jih nikako nisem prebavljala (beri: ni bilo dobro, pa sem lačna ostajala). Zdaj sem pa ugotovila, da so kuhani odlični. Jutri bodo spet na jedilniku!

Sicer sem pa v zadnjem času večkrat zasledila, da naj bi bil tole najbolj zdrav zajtrk:
– Skodelica vroče ovsene kaše z rozinami, s suhimi brusnicami ali z borovnicami, potresenimi z dvema žlicama mletih lanenih semen in praženih pšeničnih kalčkov. –

Samo ne vem, ali moram res prav ovseno kašo skuhati, ali so lahko ovseni kosmiči??
Nimam pojma, koliko kalorij ima takšen zajtrk?? Za mleko vem, za tri žlice kosmičev pa ne.

Kakorkoli – odlično za popestritev mojih zajtrkov!

Lep vikend!

Jest ponavadi kosmiče najprej pražim v posodi, da malce zadišijo. Samo je treba pazit da se ne zažgejo, je pa potem okus dosti boljši. Potem jih zalijem z mlekom in pustim kuhati kakšnih 10 minut. Na koncu jih sladkam z žličko meda!

jaz pa dam kosmiče v mleko in za 1 min v mikrovalovko, potem jih pa čez 10 min, ko so namočeni in malo ohlajeni, pojem

nova
Uredništvo priporoča

Meni so čisto všeč tudi, če jih zakuham v vrelo, osoljeno vodo. Vrejo pribl. 10-15min., potem dodam malo mleka(0,5 ali 1,6), še malo pokuham … in …njami! Ta ideja z mikrovalovno mi je pa še bolj všeč.

Ovseni kosmiči so zakon, prej sem vedno kupovala sestavljene müslije, dokler nisem probala navadnih ovsenih… Jaz jih samo zmešam s sadnim jogurtom in pustim 15 minut…

Jaz zvečer dam v skodelico 4 zvrhane žlice ovsenih kosmičev, narežem pol ali eno majhno banano, dolijem 3 deci 0, 5 mleka in izdatno potresem s pravim kakavom in cimetom. Pokrijem s folijo in dam v hladilnik, zjutraj pa ohlajeno pojem….ni boljšega. Toplih reči z mlekom sploh ne maram, še čokolino ali kakav jem mrzel..

Ojla,
katere kosmiče pa kupujete? Kakašni morajo biti, da bi ustrezalni Montiju?

PS: A vas zelo napenja? Zadnjič sem jedla ene polnozrnate kekse in sem misla, da bom umrla…

Hvala in lp!

-------------------------------------------------------------------------------------- In every life we have some truble, if you worry, you make it double, don't worry, be happy...

Hvala za idejo, meni so se vedno zdeli *bljak*, ker jih še nikoli nisem skuhala. Namočeni mi pa enostavno ne grejo dol po grlu. Bom probala skuhat.
LP, Irina

Hmm ovseni kosmiči ? Ammm… res da prihajam z marsa ampak vseeno… kaj je to ? Kje se to dobi ? Kako zgleda ? Se jim tako reče ? Ovseni kosmiči ? Da ne bo smeha ko bom šel to kupovat :)))

If you are not doing it for fun ... you are doing it for the WRONG reason !

Ja, to obstaja 🙂
Na polici poleg ječmenovih kosmičev, sojinih kosmičev, najdeš tudi ovsene kosmiče. Proizvajalcev je več, zato sprašujem mačke, kateri so najboljši…

pa, pa

-------------------------------------------------------------------------------------- In every life we have some truble, if you worry, you make it double, don't worry, be happy...

Dracon, najlažje bo, da boš ovsene kosmiče poiskal v bližini že pripravljenih muslijev.

Mermaide, jaz kupim kakor kdaj…kateri mi prvi pridejo pod roko. Gledam samo to, da niso instant. Večinoma pa kupujem tiste od nature (mislim, da se tako reče), imajo tudi polnozrnate pšenične pa mislim da ržene, pirine.

Lp, Maja

Oves vsebuje:
malo kalorij,
veliko prehranske vlaknine,
beljakovine,
magnezij,
kalij,
cink,
baker,
mangan,
selen,
tiamin,
rastlinske hranilne snovi (polifenole, fitoestrogene, lignin, inhibitorje proteaz),
vitamin E.

Oves odlično vpliva na zdravje, ker nas varuje pred boleznimi (koronarna srčna bolezen, rak), poleg tega je pa tudi poceni, lahko dostopen in preprosto ga je vključiti v prehrano. Že samo skodelica ovsa ali njegovega nadomestka na dan bo ohranjala naše zdravje. Če si ga pripravimo za zajtrk, nas ”oboroži” z energijo za ves dan, saj je tudi odličen vir kompleksnih ogljikovih hidratov. Oves vsebuje dvakrat toliko beljakovin kot rjavi riž. Je tudi bogat vir tiamina, železa, selena in vsebuje rastlinske hranilne snovi, ki vzbujajo upanje za omejevanje nastanka srčnih bolezni in nekaterih vrst raka.

Betaglukan je topna prehranska vlaknina v ovsu, ki znižuje holesterol in je dobra za ljudi, ki imajo sladkorno bolezen.

Raziskovalci odkrivajo novosti o rastlinskih hranilnih snoveh (fitonutrientih) v žitnih zrnih in njihovih učinkih na preprečevanje nastanka bolezni. Ovseni kalčki in kosmiči vsebujejo koncentrirano količino rastlinskih hranilnih snovi, vključno s kafeično in ferulično kislino. Slednja je obetajoča pri preprečevanju nastanka raka na debelem črevesu pri živalih. Ferulična kislina je močan antioksidant, ki uničuje proste radikale in tako varuje telo pred škodo oksidacije.

Super nadomestek ovsa so lanena semena. So najboljši nadomestek ovsa in vsestranski zaklad hranilnih snovi, kot so: vlaknine, beljakovine, magnezij, železo in kalij. Posebno pozornost si zaslužijo, ker so najboljši rastlinski vir omega-3 maščobnih kislin. Omenimo še rastlinske estrogene – lignine, ki varujejo telo pred nastankom raka dojk. Potrebujemo dve žlici lanenih semen na dan in s tem dosežemo zaželeno količino zaužite alfalinolenske kisline (ALK ali rastlinske omega-3 maščobne kisline).

Na kaksen nacin uzivas lanena semena?

..jaz si jih zmeljem pol pa odvisno kam, kako in kdaj:).

Lanena semena si dajem zjutraj v jogurt, malo počakam, da se napijejo oz. zmehčajo. Včasih jih natresem tudi v juho.
Nimam časa, da bi jih sproti mlela, zato sem kupila v DM-u že mleta (vrečka stane samo 150 SIT, traja pa kar dolgo).

Kosmiče jem za zajtrk že cca 8let, vsako jutro, pa se jih še nisem naveličala (razen ko sem bila na 3md, takrat sem si brez njih zapacala prebavo). V kosmiče (ovsene in ržene) si vmešam še obvezno laneno seme in rižev ali koruzni konfleks. Vedno si vmešam v mleko ali belo kavo (brez kofeina) in prav tako postavim v mikrovalovko, za 2minutki in takoj jem. Kosmiče si jemljem povsod kamor potujem, saj brez takšnega zajtrka ne morem začeti dneva (za dobro prebavo).
V vseh teh letih sem probala veliko vrst kosmičev (tudi mešanic) a najbolj se mi dopadejo tisti, ki se dobijo v DM. So malo drobnejši in se hitro razpustijo v mleku (pa še cenovno zelo ugodni). Meni se ne dopadejo mešanice z dodanimi koščki sadja, čokolade, lešnikov….ne vem, nimam rada nič sladkega med kosmiči.

Pa dober tek!

Jaz uživam kosmiče kar v kefirju ali jogurtu. Pol ure pred zajtrkom, dam dve, tri žlice v lonček in jih pustim, da se napijejo. Poleg dodam še celo laneno seme in pol žličke cimeta. To mi je full dobro. Še raje pa imam otrobe in mleto laneno seme. Oboje kupujem v DM-ju. Dobro in poceni. Res pa je, da se moraš na to privaditi. Na začetku je šlo meni bolj gor kot dol. :-)) Kuhani kosmiči pa meni nekako “ne potegnejo”. Se spomnim, da sem jih kot otrok morala kar naprej jest in to je verjetno razlog, da jih ne maram. Prav tako so me “futrali” z medom in maslom, zmešanim skupaj in še danes se mi obrne želodec, ko kaj takega vidim. bljak…… Raznih pripravljenih mešanic kosmičev, mueslijev, ne maram. Če se mi že “zalušta” dodam v mešanico kako drono zrezano sadje.

lp

Julija

Pa je to uredu, da kosmiče namočimo v jogurt? OH + B?
Jaz ponavadi zjutraj vedno jem samo sadje. Ali za večerjo lahko jem kosmiče, a raje ne?

Janata, jogurt je OH. Preberi deklaracijo. Zvečer pa si raje privošči skuto, jajca, belo meso……. skratka beljakovine pa kakšno zelenjavo poleg. Beljakovine nas kar dobro nasitijo, pa še “luštov” po sladkem ni. :-))

lp

Julija

hm.. vrecka. pa ves kaksna semena so notri zmleta?

:-))) No, to je pa zanimivo vprašanje.
Upam, da so notri res zmleta lanena semena in da drži “ekološka” štampiljka na embalaži. Si mi pa dala mislit, seveda :-)))) :-))))

Sicer pa, a sploh lahko za kakšno stvar (razen za tisto, kar smo lastnoročno pridelali) garantiramo, da je res to, kar na njej piše? Včasih slišim take zgodbe, da me kar mine… Imam prijatelja, ki je po poklicu živilski tehnolog in ki (na podlagi izkušenj iz proizvodnje) pravi , da bi raje umrl od lakote, kot pa jedel pašteto in hrenovke.

Pa raznorazne “zdrave” salame, celo z oznako “Za srce”… že res, da imajo manj maščob, ampak poglejmo tudi na vsebnost konzervansov in aditivov. Mogoče je celo bolj zdravo pojesti svinjski zrezek znanega porekla, kot pa kakšen tak “zdrav” izdelek.

Lep dan,

Irina

New Report

Close