Najdi forum

kaj naj spremenim?

Pozdravljeni!

Moj problem je prevec kilogramov, ki se jih ne morem znebiti. Morala bi jih odpraviti vsaj 20 (tako mi je svetoval zdravnik), vendar preprosto ne vem, kaj naj jem. Naj vam opisem, kaj navadno jem:
zajtrk: kos kruha z namazom ali jogurt s kosmici ali cokolino ali sadje
malica: jabolko ali pomaranca ali orescki ali jogurt
kosilo: juha, solata, ribe, sojini polpeti, ocvrt sir ali testenine ali pica
In to je tudi vse. Mesa (razen rib) ne jem, prehranjujem pa se v menzah na studentske bone, zato sem nekoliko omejena pri izbiri kosila.
Kaj mi svetujete?

Jaz bi čisto (oziroma sem čisto) črtala kruh(razen ob posebnih prilikah-pa še takrat ga pojem malo in to kakega rženega! Odsvetujem ti čokolino( čokolada!!!).Tudi pri namazih bodi previdna. pri malici ti oreščke odsvetujem. In tudi sicer odsvetujem kakršnokoli grizljanje oreščkov, suhega sadja ali česa “hujšega”. če že moraš imeti malico, pojej navaden-kisel jogurt, to bi moralo zadostovati. Pozabi na karkoli ocvrtega, na sojine polpete-sploh če so ocvrti, kakšne omake imaš na testeninah in koliko jih poješ?, pizza?. Mislim, da boš kar težko odpravila odvečne kg s tako prehrano. Jaz sem se vedno zredila, če sem kak teden jedla na bone, sploh pa te ocvrte zadeve, siri , polpeti, to so kalorijske bombe. jaz bi se na tvojem mestu vsemu temu odpovedala, meni se vsa ta hrana v menzah zdi premastna. Bolje bi bilo za kosilo pojesti pusti-pečen zrezek in solato ali kaj podobnega. Če ne ješ mesa pa juho in solato, kaj drugega ti ne vem svetovati, res pa je, da poznam veliko vegetarjank, ki so premočne, ker pojedo preveč kruha, močnatih stvari in sladkarij. Meni je najlažje zgubiti kak kg s tem, da jem pusto meso in solato skoraj brez olja. Pod solato mislim zelene solate, paradižnik, papriko. Za zajtrk jem samo kak kisli jogurt. Pijem 3,4 l vode na dan. Ne večerjam! Na tak način mi uspeva držati težo na cca 10 kg od višine. S takim stilom si tudi lahko ob kakih prilikah ali na kakem slavju privoščim večerjo. Brez nič pa pri meni ni nič. Pa seveda še najpomembnejše: najmanj 3x na teden pretečem 10 km. To je moj recept. Jaz če bi jedla to , kar si napisala ti vsak dan bi imela 50 kg preveč. Taka je usoda, če ni človek po naravi čisto skiny. Želim ti, da zbereš voljo in spremeniš svojo prehrano in se lotiš kakega športa-zdaj je idealno vreme za tek v naravi. Veliko vplje, uspeha in dobrega počutja ti želim.

Draga Manca,
Koliko kg bi bilo modro shujšati, da bi zaživeli bolj zdravo in postali vitkejši vam lahko natančno povem zgolj iz meritve vaše sestave telesa. Morda lahko začnete z ciljem, da bi shujšeli 5kg. Pretirevanja niso nikoli modra!

Prehrana, ki jo navajate je povsem običajna. Vprašanje pa je kolikokrat mesečno posegate po ocvrtem siru ali pici? Če je to enkrat mesečno, ni prav nobenega razloga, da jo črtate iz jedilnika, v nasprotnem primeru pa je potrebno, da ko vas zgrabi lakota posežete še po čem drugem.

Pomebno je, da jeste ko ste lačni (ne sestradani), to pa si zagotovite tako, da pravilno kombinirate hrano (upoštevajte, da se ogljikovi hidrati razgrajujejo 2 uri, proteini 4 in maščobe 6). Torej, ne priporočam vam, da jeste pico zvečer, ker jo boste prebavljali do 6 ur in ponoči preprečili naraven proces izrabe ketonov (razgradnji produkti maščob) za telesno izgorevanje (hujšanje).

Glede telesne vadbe pa takole. Morda se na predavanja lahko vozite s kolesom oziroma peš in se lotite zmernih aktivnosti, ki so vam v veselje. Z zmerno aktivnostjo si boste lajšali psihičen stres, ki ga kot študentka sigurno vsakodnevno doživljate, krepili pa si boste tudi dobro počuje in zdravje. S takim pristopom je verjetnost da boste s telesno aktivnostjo nadaljevali tudi še po treh mesecih neprimerno večja. Torej “tek na dolge proge”, ki vam bo prinesel tudi večjo mišično maso. Žal več kot 80% ljudi, ki se loti vadbe zgolj z namenom hujšanja, z njo preneha v prvih treh mesecih (vsaj tako pravi statistika). Veselje, ne pozabite je pomemben dejavnik!

Neizpodbitno dejstvo je, da boste shujšali, če bo vaš skupen kaloričen vnos manjši kot poraba. Da pa se ne boste prenajedali, se naučite pravilno energetsko pokrivati svoje potrebe. Več o tem si boste lahko prebrali v knjigi Dieta z izgorevanjem, dr. Van Schoycka!

Z lepimi pozdravi,
Mateja Hafner

Draga Manca,

Črtaj –
– namaz
– čokolino
– ocvrt sir
– kruh
– pica
– mastne omake na testeninah

Kaj pa gibanje. Nič nisi napisala o tem. Že po 15 min hitre hoje (take hoje, da si rahlo upešana) se boš odlično počutila.

hvala za odgovore. naj povem, da skoraj vsak dan naredim vsaj 5 km – pes ali s kolesom.

sicer pa vem, cesa ne bi smela jesti – zmanjkuje pa mi domisljije, kaj sploh se lahko jem. hvala vsem!

Čokolino je zelo redilen.

New Report

Close