Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Gibanje, oblikovanje in krepitev telesa NASVET PRI HUJSANJU – ZA DR. HAFNER

NASVET PRI HUJSANJU – ZA DR. HAFNER

Lep pozdrav,
odlocila sem se, da izgubim nekaj odvecnih kilogramov, voljo imam
samo za mnenje bi prosila, diete – hujsanja se drzim ze dobre
tri tedne dni, a nekega rezultata ni – zakaj?
Moj nacin je naslednji:

– pijem veliko vode + vsaj 2 skodelici shujsevalnega caja od
patra Asic + 2 tableti v obliki jabolcnega kisa pred obrokom
– za malico jem sadje / eno pomaranco ali eno jabolko /
– kosilo je minimalno predvsem na bazi solate in zelenjave
– vecerje ni edino jabolke ali pa kaksen nemasten jogurt
– hodim redno 2 X na teden na aerobiko, doma delam trebusnjake
pa se na sprehod probam iti vsak dan

Torej kaj delam narobe, da ni nobenih ,,pametnih,, rezultatov?
Hvala za kakrsenkoli nasvet kaj narediti, da bodo ucinki hujsanja vidni

lp
nina

Draga Nina,
Kako naj vam odgovorim, ko sploh ne poznam vaših izhodišč – npr. izhodiščne teže, zastavljene teže, metabollizma, načina vadbe…količino vode, konstitucije…

Moj nasvet za vse pristope:
1.Pri hujšanju ne uporabljajte načina prehrane, ki se ga ne boste mogli držati do konca življenja. Ne deluje, razen če je namen zgolj “prečiščevalni” z obilico sadja in zelenjave, ki pa sta tako nujen pogoj v vsaki smiselni in zdravi prehrani. Namen tega (prečiščevanja)pa ni hujšanje, le regeneracija, čeprav boste tudi shujšali.
2. Ko ste pred odločitvijo za zopet novo dieto (ta kalorično absolutno ne sme pasti pod metabolno stopnjo v mirovanju – ocenite jo lahko sami, če preberete J00retove odgovore) raje pomislite, kako povečati telesno aktivnost, ki vam je v veselje.
3. V življenju pričnite uživati!

Vsaj to so moje ugotovitve pri spoznavanju svojega telesa.

Več pa nimam časa, ker se mi mudi na trim (v pavzi med službo).

Z lepimi pozdravi,

Mateja

P.S. Prepričana sem, da bo vsak lahko še kaj dodal.

Predvsem premalo ješ. Telo je upočasnilo metabolizem, prešlo je na “špar program”.

Moni, hvala za odgovor
vendar kaj to pomeni ,,spar,, program, ce prevec jem pa se kile
sploh ne premaknejo navzdol in se potem vrtim ves cas v zacaranem
krogu.
Kaj je po tvojem mnenju tista prava mera hrane, da metabolizem
pravilno deluje hkrati pa grejo tudi kile dol?

lp

Ni mi jasno, kako sploh preživiš s tako malo hrane?

Ker imam zaenkrat veliko volje in veliko motivacije in
ker si ful zelim izgubiti teh nekaj odvecnih kg kar gre.

Prvo kot prvo, nisem noben strokovnjak za hujšanje. Prebrala pa sem kar nekaj naše in tuje literature na to temo. Tam pač pišejo, da če telo dobiva premalo hrane se njegov metabolizem upočasni in pripravi na stradanje. Po mojem potem telo drugače izrablja vnos energije (beri hrane). Obnaša se veliko bolj racionalno in izrabi vsaki “delček” vnešene hrane. Na tem in na forumu za preoblikovanje telesa je veliko napisanega o tem kaj je primerno jesti in koliko. Jaz sama sem zaenkrat pustila ob strani “vsemogočne” diete, ker se mi enastavno ne da več ukvarjati s kalorično vrednostjo in podobnimi stvarmi. Tisto kar ena dieta hvali, druga negira. Eden priporoča nekaj, drugi ga “zminira”. Postala sem popolnoma zmedena ob vseh teh informacijah, našla pa nisem nič trajno učinkovitega. Torej sem se vrgla v samo vadbo (o tem sem nekaj pisala pod temo: na pomoč). Jem vse, pa veliko migam zraven. Kar pa ne pomeni, da jem vsak dan sladkarije in se dobesedno bašem, pomeni pa, da si privoščim, kadar me zagrabi pico pa čokolado, sladoled in še marsikaj prepovedanega. Kile sicer ne padajo ekstremno hitro, toda počasi le gre dol. Zraven seveda neprimerno bolj uživam in tudi počutim se boljše kot med katerokoli drugo dieto. To je pač moj način, ne vem pa kaj bi zadovoljilo tebe. Vem samo, da če tako malo ješ, potem tudi tista tvoja aerobika ne more biti ne vem kako intenzivna, ker za kaj več preprosto ne moreš imeti energije!!

Pozdravljena dr. Hafner!
Po porodu sem se zredila za cca. 8 kg. Ker grem čez 2 meseca delati, bi
rada spravila te kilograme, vsaj enih 10 dol, ker čene moram komplet garderobo menjat, omare pa so polne. Visoka sem 164 cm, imam 75 kg, pred porodom 67 kg. Začela sem z dieto: 1 dan – mesni dan, 2 dan – ogljikovo hidratni dan, 3 dan – škrobni dan, 4 dan – sadni dan. Bomo videli, če bo uspeh. Kaj menite vi o tej dieti oz. kaj mi priporočate? Stara sem 27 let.
Z najlepšimi pozdravi iz Primorske Helena

Pozdravljena dr. Hafner!
Po porodu sem se zredila za cca. 8 kg. Ker grem čez 2 meseca delati, bi
rada spravila te kilograme, vsaj enih 10 dol, ker čene moram komplet garderobo menjat, omare pa so polne. Visoka sem 164 cm, imam 75 kg, pred porodom 67 kg. Začela sem z dieto: 1 dan – mesni dan, 2 dan – ogljikovo hidratni dan, 3 dan – škrobni dan, 4 dan – sadni dan. Bomo videli, če bo uspeh. Kaj menite vi o tej dieti oz. kaj mi priporočate? Stara sem 27 let.
Z najlepšimi pozdravi iz Primorske Helenanina je pisal/pisala:
>
> Lep pozdrav,
> odlocila sem se, da izgubim nekaj odvecnih kilogramov, voljo
> imam
> samo za mnenje bi prosila, diete – hujsanja se drzim ze dobre
> tri tedne dni, a nekega rezultata ni – zakaj?
> Moj nacin je naslednji:
>
> – pijem veliko vode + vsaj 2 skodelici shujsevalnega caja od
> patra Asic + 2 tableti v obliki jabolcnega kisa pred obrokom
> – za malico jem sadje / eno pomaranco ali eno jabolko /
> – kosilo je minimalno predvsem na bazi solate in zelenjave
> – vecerje ni edino jabolke ali pa kaksen nemasten jogurt
> – hodim redno 2 X na teden na aerobiko, doma delam trebusnjake
> pa se na sprehod probam iti vsak dan
>
> Torej kaj delam narobe, da ni nobenih ,,pametnih,, rezultatov?
> Hvala za kakrsenkoli nasvet kaj narediti, da bodo ucinki
> hujsanja vidni
>
> lp
> nina

Čisto ste me zmedli Helenanina. V obeh primerih pretiravate. Spremlajte forum, lahko pa se tudi pridružite pozivu Anaye.

Tale forum človeka čisto zasvoji. Z administracijo sem povsem v zaostanku, zato moram zmanjšati tempo.

Mateja Hafner

dr. Hafnerjeva!

Jaz sem Helena iz Primorske, tista rubrika Helenanina nevem kako je prišla gor.
Vseeno hvala za odgovor, čeprav nevem kaj storiti – sem čisto obremenjena s to mojo težo. Kaj mi svetujete? Spremljam vaš forum, ma vseeno nevem kako priti do moje idealne telesne teže glede na mojo višino. Kakšna je idealna teža na mojo višino 164 cm?
Z najlepšimi pozdravi Helena

Draga Helena!

Očitno se je nekdo pošalil. Na vprašanje glede vaše ciljne teže v primerjavi z višino, vam žal ne morem odgovoriti. Natančno bi vam lahko odgovorila le na podlagi vaše osebne meritve. Ljudi se žal ne da strpati v en sam koš. Tabele, o katerih govorite, dandanes upoštevajo zgolj še nekatere zdravstvene zavarovalnice, pa še to samo tiste komercialne (ne Slovenske) pri plačevanju premij. Vsekakor pa ne zdržijo nobene strokovnosti, da o drugem sploh ne govorim. Dandanes kot merilo uporabljamo indeks telesne mase (izračunate si ga lahko na med.over.net), ki pa tudi ne upoševa niti spola in starosti, kaj šele tega, kar smo počeli v zadnjih desetih letih.
V naši ustanovi pri določanju ciljne telesne teže upoštevamo sestavo telesa in presnovo – torej zelo individualen pristop. Pri sestavi telesa je bistvena vsebnost tekočin. Po rezultatih zadnjih dveh let je skoraj 2/3 vseh žensk, ki pridelo v našo ambulanto dehidriranih. Zakaj vam to govorim? Zato, da bi vam dopovedala, kaj vse je pomebno upoštevati preden sploh pomislite na dieto. In nazadnje najpomembnejše – TELESNO IZGOREVANJE – TELESNA VADBA. Ne potrebujete fitnesa, v začetku je dovolj že redna hoja (npr. sprehodi z vašim otrokom).

Povsem nesmiselno je omejiti prehrano pod metabolno stopnjo v mirovanju. Vedno se boste zredili nazaj, ker so to minimalne energetske potrebe organizma. To je dejstvo, ki se ga ni potrebno sramovati. Kadar je metabolna stopnja visoka, se seveda z zmernim omejevanjem (realno 200-400 kkal/dan) lahko uvede smiselna dieta. Ob nizki metabolni stopnji pa je vsak kilogram, ki ga boste izgubili zgolj rezultat gibanja.
Razumem vašo željo po izgubi teže, vendar vas prosim, da se spomnite reka HITRE DIETE – HITRO PRIDOBLJENI KILOGRAMI in ostanete realni. Poskušam vam dopovedati, da se raje kot v diete (smiselen se mi zdi zgolj dan na sadju in zelenjavi kot prečiščevalni dan) poskušate usmeriti v reden in zmeren režim prehranjevanja in redno telesno vadbo. Nujen pa je vnos tekočin (voda in nesladkan čaj -1,5 – 2L) z ustreznim povečanjem ob vadbi.
Kar nekaj ljudi na forumu je predstavilo svoje izkušnje, zato jih preberite. Metabolno stopnjo si lahko tudi sami ocenite. O tem več drugič.

Verjemite, tudi sama sem bila velikokrat razočarana nad vsemi neumnimi pristopi, tako osebno kot strokovno. Šele z dr. Van Schoykom sva našla skupen jezik. Danes nam moderna tehnologija lahko dokaže to, kar se je našim prednikom zdelo samoumevno.

Upam, da sem bila dovolj jasna. Na naši spletni strani http://www.preventiva.over.net se bom trudila objavljati čim več o tej temi. Čas pa je vedno omejen.

Z lepimi pozdravi,
Mateja Hafner

dr.Hafner!

Najlepša hvala za zelo izčrpen odgovor. Hvala, da ste si vzela toliko časa, da mi odgovorite, saj vem, da ste zelo zasedeni kot dr.
Še naprej Vam želim uspešno delo in srečo v življenju.

Hvala ter lep pozdrav iz Primorske!

Helena

ga.Hafner!
Vse čestitke vašemu trudi pri odgovorih in sodelovanju v forumu! Sama sem že vse prečitala pa še vedno imam nakaj neznank-CELULIT!! Sama sem zdravstvena delavka, o celulitu sem prečitala ogromno, poskusila veliko kremic pa ne gre!
Lahko,prosim kaj malega poveste iz vaše prakse!
Najlepše hvala! Klaudija

New Report

Close