Najdi forum

Z velikim zanimanjem berem tale vaš forum. Če sem prav razumela, se lahko pri vas prijavim na meritve za hujšanje z izgorevanjem. Pred 3 meseci sem namreč nehala kaditi in sem se takoj zredila 7 kg. ker sem jih že prej imela kakšnih 7 preveč, sem se odločila shujšati. Že en mesec in pol se “nečloveško” trudim izgubiti te kg po razno- raznih variantah, pa mi zelo zelo počasi uspeva, pa še to res z zelo malo hrane in veliko gibanja. Takoj pa, ko karkoli normalnega pojem ali popijem , dobim kakšno kilo spet gor. Še nikoli nisem imela pri hujšanju takšnih problemov, vedno sem vsaj tiste 3 ali 4 kg shujšala hitro.Zato sem zelo zainetresirana za vaše “merjenje presnove”. Zanima me tudi, če to velja tudi za otroke (11 let)?
Hvala in lep pozdrav

Spoštovani!

Nečloveški pristop vsekakor opustite. Vključenih je več faktorjev, vse od oralnih prsiholoških kompenzacijskih mehanizmov, vnosa tekočine, presnove… do pravilne vadbe.

Hujšanje s stradanjem, kot je omenil Jure je pravi nesmisel. Zato v naši ustanovi na podlagi sestavi telesa izračunamo bazalni metabolizem, v kratkem ga bomo pa direktno merili. Omejitev vnosa prehrane pod to vrednost je popolen nesnisel, ker se boste ujeli v jo – jo efekt.
Morda vam kdo na forumu lahko svetuje glede pravilne vadbe, lahko pa se seveda oglasite tudi pri nas.

Z lepimi pozdravi,
Mateja Hafner

Oprostite , ali je zadeva z bazalnim metabolizmom primerna tudi za otroke?

nova
Uredništvo priporoča

Otroke je najbolje vzpodbujati k večji telesni aktivnosti brez pretiranih omejitev. Žal se trenutno ukvarjamo zgolj z odraslo populacijo.

Ce prekomerno zmanjsas kalorije, telesu sporocis, da stradas – torej telo reagira na najbolj racionalen nacin – zacne pazit na rezerve in splosno porabo. Da se istrgas iz te situacije zacnes povisevati porabo kalorij in sorazmerno vnos kalorij. To delas tako dolgo, dokler ne zacnes rahlo pridobivati teze – nato ob kolicini vadbe in vnosa hrane pocakas, da se teza ustali (mogoce na kg ali dva vec). Zacnes postopoma eleminirati OH, tako, da ustvaris deficit prb. 200-400kcal (50-100g OH) in nadaljujes z isto vadbo. Tako ti uspe uspesno pokuriti speh na relativno visokih kalorijah, brez izgube misicne mase (seveda, so potrebne se vaje za krepljenje misic) … na kratko. Povisana teza cez dan ali dva drugacne prehrane ne pomeni npr. 1-3kg pridobljenega speha – tu so se drugi dosti bolj faktorji (glikogen, polnjenje crevesja, itd.). Ta post je pa drugace namenjen na splosno – pac tistim, ki se jim da uporabiti kaksno naprednejso metodo.

Hvala!

Joore, moje izkušnje pa so glede tvojega prvega stavka drugačne. Telesu sporočiš, da stradaš, če ne ješ. Torej če ješ veliko prave hrane z malo kalorijami ali še bolje z negativnimi kalorijami, tiste zaželjene meje vnosa kalorij ne boš prekoračil, pač pa bo imelo telo ves čas nekaj za početi (če seveda ne ješ le enkrat dnevno, kar sem počela jaz) in tako ne bo imelo občutka, da strada.

Gospa Hafner, se opravičujem, da sem dodala svoje, vendar mi gre Jooretovo pisanje že počasi na živce, saj je tako neizpodbitno in napadalno zaverovan v svoj prav. Pa mu moram tudi jaz pokazati svojega. In od tistih, ki so o tem raziskovali in pisali precej literature.

Nimam nic proti tvoji osebni izkusnji. Verjetno bi kaksna oseba z zavidljivo genetiko podala svojo izkusnjo, da hrana sploh ne redi, ne glede na kaloricni vnos – pa tudi ne bi imel nic proti.

Vprasanje za razmislek. Kaj ima vec negativnih kalorij – zvecenje zelenjave ali enourni tek? Glede na razliko v velikosti med “zvecilnimi” misicami in misicami celega telesa, bi rekel, da je npr. tek bolj ucinkovit (lahko pa tudi navadna hoja) – sicer pa ne poznam tvoje specifike ;). Ko smo pa ze pri tem, beljakovine imajo najvecji termogenicni ucinek (do 30% kalorij) , nato OH in nato, najmanj, M. Jesti hrano z “negativnimi” kalorijami je v efektu zmanjsanje kalorij. To se da storiti tudi brez “posebne” hrane. Edino kaksna vlaknasta hrana z zelo nizko (izmerjeno) kaloricno vrednostjo lahko pomeni za telo samo kaloricno izgubo. Vendar, ce imas npr. 10kg prevec moras ustvariti kaloricni deficit cca 77000kcal – to je veliko “zvecenja solate”.

Ce pa ne verjames meni glede zmanjsanega vnosa kalorij pa odpri Google in vtipkaj npr. “leptin” – in si kaj preberi. Zanimivo bi bilo tudi kaksno branje v zvezi spremembami na receptorjih mascobnih celic, ki niso prav nic koristni.

Tako btw, telo lahko ima nonstop kaj za poceti – samo migati je treba.

To, da grem marsikomu na zivce – mi je jasno. Pravzaprav grem s tem pisanjem na zivce sam sebi (Mateja bodite mocni ;)).

Joj, moram nekaj dodat!!!

Sama sem pred sedmimi leti shujšala cca 27kg in že ves ta čas držim težo (seveda z nihanji po 2kg gor-dol). Zdaj sem se sicer malo bolj zredila – 5kg, vendar po lastni krivdi, saj so mi letos med novoletnimi prazniki slaščice izredno dišale. Joore, veš, nisem se šla nobene ekstremne telovadbe, nisem bila noben fanatični telovadec. Šla sem samo z otroki na sprehod in naredila nekaj aerobnih vaj za tonus mišic, Skratka, lahko bi rekla, da nisem telovadila!!! Lenoba, pač – priznam!
In nikakor moje telo ni videti “povešeno”. Samo to dodajam, zdaj pa me res zanima kaj bosta povedaja tako Joore kot ga. Mateja. Okrog same prehrane in stvari, ki sem jih uživala, pa kdaj drugič.

Lep pozdrav!

Super, uživajte!

oprostite, kje pa imate ta vaš center? LP, katarina

http://www.preventiva.over.net

TamaraMR,

tudi sama bi morala NUJNO shujšati cca 30 kilogramov. A bi mi mogoče lahko povedala, kako je tebi to uspelo. Naredila bi mi veliko uslugo, če bi mi zaupala dieto.

Hvala že vnaprej. Moje prijateljice imajo namreč ”strašne težave” ker tehtajo 2 kili preveč.Joj, kaj bi dala jaz, da bi tehtala 10 kil preveč.

Cestitam.

Noben ni nikoli omenjal ekstremne telovadbe. Izogibam se pa povrsnih nasvetov, ki bi npr. veljali samo za tiste, ki s tezo nimajo tezav (poznam ljudi, ki lahko jejo kar hocejo, kolikor hocejo in nimajo niti pikice mascobe – verjetno, vprasati taksno osebo za nasvet glede hujsanja nima smisla). Pravtako se izogibam nasvetov, ki bi nekomu omogocili izgubiti ogromno teze, v kratkem casu, na racun misicne mase (dolgorocen in estetski neuspeh). Ce bo pa nekdo naredil vsaj pol – pohvaljen. Ce bodo pa tisti, ki imajo odvecno tezo, sli tu in tam z otroci ven, naredili nekaj aerobnih vaj za “tonus” misic – in pri tem bili vsaj malo konsistentni – bo MOGOCE to dovolj, da bodo v nekem casu izgubili svoje odvecne kgje. Splosen recept pa to ni.

Barbara!

No, nekomu deliti nasvete, je včasih malo težko. Sama se zavedam, da sem nagnjena k debelosti, zato vem, da NIKOLI ne bom popolnoma brezskrbna glede tega. Kaj sem storila? Nikakor nisem jedla po predpisani dieti. To sem počela prej, pa seveda neuspešno. Sem pa spremenila prehranjevanje. Načeloma jem drugačne stvari, kot sem jih prej. Dopoldne jem sadje, pri kosilu (pa tudi drugače) se izogibam mešanju OH in beljakovin, čeprav tudi grešim, načeloma pa mi meso ne diši, zato pa sem nora na mlečne izdelke. Tipična večerja pri meni je sestavljena solata – več vrst zelenjave skupaj, bolje je. Mastnega ne maram, premamijo me le doma pečena peciva, ker tudi sama rada pečem. Ja tu se pregrešim in potem je treba grehe tudi popravljat. In še to, nisem zdržala na niti eni strogi dieti,če sem si neznansko zaželela čokolade, sem pojedla košček, ne pa da hujšaš po dieti, se odrekaš, si živčen…potem pa v trenutku znoriš in zmažeš taveliko čokolado…hja, saj moram jaz zdaj tudi shujšat in vem da bom.
Aha, pa še to – zjutraj na tešče spijem jabolčni kis z vodo ali stisnjeno limono v kozarcui vode. Kilogrami gredo lažje dol, pa še lačna nisem. Ne vem, ali je to samo psihološko ali je res. O tem sprašujem tudi go.Matejo.

No, to so MOJE izkušnje, mislim pa da vsak funkcionira na svoj način in vsak mora poiskati sebi najbližjo pot. Jaz se trudim tudi po sedmih letih vsak dan…

New Report

Close