Najdi forum

Hujšanje – nekaj vprašanj

Že večino svojega življenja se ubadam z nekaj odvečnimi kilogrami, sicer nikoli nisem sodil med izjemno debele ali suhe, razen redkega obdobja v srednji šoli, ko sem ob svojih 194cm tehtal 98kg.
Sedaj jih štejem 28 in čeravno sem vso življenje dokaj aktiven, me je kar zmrazilo, ko se je spomladi 2019 tehtnica ustavila pri 135kg, kar nisem mogel verjeti.

Nikoli nisem verjel v kratkotrajne diete, zaradi česar sem se odločil za drugačen pristop. Prehrambene navade sem bolj kot ne obdržal, a ob tem v vsakdanjik čez pomlad, poletje in jesen dodal kolesarjenje. Živim v precej hribovitem svetu, zaradi česar sem tedensko prekolesaril cc 150+km (dobrih 4000vm). Teža je do poletja padla na 125kg, ravno tako sem se počutil precej dobro.
Jeseni sem zaradi poškodbe ob padcu in dvo-mesečnega prisilnega mirovanja ponovno zašel malenkost preko 130kg.

Zaradi slabega vremena in neustrezne opreme, za zimske razmere, sem po poškodbi v naravi kolesaril zgolj 3x. Kot začasno kompenzacijo sem se zatekel k hoji. Pravzaprav sem vedno oboževal to dejavnost in ob vsaki ustrezni priložnosti z veseljem avto nadomestiti s supergami ali kolesom.

Zadnje štiri mesece mojo dnevno rekreacijo, ob občasnih ekipnih športih, sestavlja hoja v naravi in trenažer s kolesom (1h pri avg 130~140).

Poizkusil sem s tekom. 8km razdaljo sem opravil v dobri uri, tekel sem zgolj navzgor, na spustih pa hodil z normalno hitrostjo. Po 3 seansah so se mi začele pojavljati rahle bolečine na zunanji strani kolena, zaradi česar sem tek zaenkrat dal na stran in zvišal delež hoje.

Na pohod se vsakodnevno odpravim zjutraj in zvečer. Vsak traja okoli 90 minut za dobrih 9-10km – 20km dnevno. Pretežen del poteka navkreber (5-30%), z nekoliko hitrejšim tempom in navzdol, kjer v hitrosti ne vidim pretiranega smisla, zaradi česar se spuščam bolj umirjeno ter sem osredotočen predvsem na blažje korake.

Za lažje zbiranje informacij sem nabavil Suunto 9 športo uro in prvo vprašanje se navezuje na VO2 Max. Zavedam se, da ure ravno niso natančne in jim ni popolnoma za verjeti ampak opazil sem trend nižanja mojega VO2 Max.
Od začetnih 39 se je v dobrem tednu znižal na 33 😀 (kondicijsko se ne bi opisal za slabo pripravljenega.) . Zanima me če je to lahko posledica pretiravanja in utrujenosti (direktno je ne čutim)?

Drugo vprašanje se navezuje na pulz. Že v mladosti so me ob eni izmed hospitalizacij med. sestre spraševale glede srčnega utripa. V mirovanju mi namreč pade na 40, zjutraj je celo nekoliko nižji. Enako “težavo” imata tudi moj oče in brat, kar najbrž pomeni, da gre za prirojeno stanje? Nikoli nisem opravljal nobenega kardio testa, bi ga moral?

Trenutno tehtam 124kg in tedensko izgubljam med 1,5 in 2kg. Ob tem ne stradam (rahlo lačen včasih zgolj pred spanjem in ob prebujanju), iz prehrane sem pred mesecem popolnoma odstranil vse sladkarije, sladke pijače in omejil vnos belega kruha, občasno še vedno posežem po pecivu, zmanjšal sem tudi vse obroke. Je izguba kilograma ali dveh preveč skrajnostno?

Zaradi pozne ure sem najbrž kaj pozabil napisati in bom dodal naknadno 🙂 . Hvala

Spostovani,

Toplo pozdravljam vaso odlocitev, da poskrbite za svoje zdravje in s tem
Svojo prihodnost. Pri tezi, ki ste jo zapisali je najbrz omejitev zivljenjskih radosti precejsnja? Torej, kaj je vprasanje: Vo2max se znizuje in nizek pulz v mirovanju? Oboje bi vam predlagala, Da povprasate na forumu kardiologije… tam verjamem, da bo strokovnjak /zdravnik podal strokoven odgovor.
Iz napisanega pa mi resnicno deluje, da ste fizicno precej aktivni in to v enaki
Meri toplo pozdravljam. Moje mnenje je, da vse dokler “vas telo ne opozori, da je prevec” ni prevec. Potem pa mu je verjetno res pametno prisluhniti.
Cestitam za dosezeno, najbolj za vso vztrajnost in Pogum pri vasem osebnem
Projektu.

Pozdrav MirjanaFrankovic

PhDc. Mirjana Franković, spec. dipl. oec. transakcijski analitik - psihoterapevtka I [email protected] I www.mirjana.si I Pogovor pomaga. I 040 520 257

Spostovani,

Toplo pozdravljam vaso odlocitev, da poskrbite za svoje zdravje in s tem
Svojo prihodnost. Pri tezi, ki ste jo zapisali je najbrz omejitev zivljenjskih radosti precejsnja? Torej, kaj je vprasanje: Vo2max se znizuje in nizek pulz v mirovanju? Oboje bi vam predlagala, Da povprasate na forumu kardiologije… tam verjamem, da bo strokovnjak /zdravnik podal strokoven odgovor.
Iz napisanega pa mi resnicno deluje, da ste fizicno precej aktivni in to v enaki
Meri toplo pozdravljam. Moje mnenje je, da vse dokler “vas telo ne opozori, da je prevec” ni prevec. Potem pa mu je verjetno res pametno prisluhniti.
Cestitam za dosezeno, najbolj za vso vztrajnost in Pogum pri vasem osebnem
Projektu.

Pozdrav MirjanaFrankovic

PhDc. Mirjana Franković, spec. dipl. oec. transakcijski analitik - psihoterapevtka I [email protected] I www.mirjana.si I Pogovor pomaga. I 040 520 257

New Report

Close