Najdi forum

Pozdravljeni. Ker dobivam zadnje case ocitke iz okolice,da sem nezdravo-grozno suha,me zanima vase strokovno mnenje. Zal se ne morem obrnit na os.zdravnico,ker sva v prijateljskem razmerju in ocena ni realna. Velika sem 178 cm,imam 60 kg. ITM je na izracun v meji normale. Sem trenutno na bolniski zaradi izgorelosti in depresije,jemljem tudi terapijo in hodim k psihoterapevtu. Nikoli nisem bila suha,v otrostvu in mladostni dobi debelusna. Takrat sem tudi zacela hujsat in izgubila 20 kg. Vedno sem imela boj z kilogrami in morala paziti pri prehrani,da sem vzdrzevala tezo. Res sem zdaj v zadnjih mesecih izgubila 3 kg,ampak veliko se gibljem,hodim in poleti sem skoraj vsakodneno kolesarila. Jem sicer res bolj malo,ampak se ne pocitim oslabljeno. V kolikor pojem kaj vec,me tisci v zelodcu,kar je razumljivo,saj se mi je skrcil. Zelo me boli,ko slisim ocitke,da sem kao anoreksicno suha in da sem v kopalkah grozna. Res nimam trebuha,tudi prsa ne-nikoli misem nila prsata in ko shujsam je to najprej v obraz,prsa,trebuh. Prosila bi vas,za strokovno mnenje,ce se res spopadam z motnjo prehranjevanja. V tej kozi se kr vredu pocutim in nikakor si ne predstavljam,da bi se morala po mnenju okolicevzrediti minomalno 5kg. Stara sem 40 let,mamica 2 otrok in zaposlena na kr zahtevnem delovnem mestu-delam u osebami z demencu v domu starejsih. Iskrena hvala ze v naprej za vas odgovor. V kolikor je se kaksna informacija,ki jo potrebujete za oceno mnenja in je nisem navedla,vam jo posredujem. Lep pozdrav.

Pozdravljeni,

V začetku naj povem da najpomembnejše da se dobro počutite in ste lahko fizično aktivni. Če bi prihajalo do povečane utrujenosti, upada fizične moči in storilnosti, ter večih telesnih znakov kot so suha koža, rebrasti nohti ali nohti z belimi pikami, stanjšani lasje, prekomerne razdraženosti, prekinitve menstrualnega ciklusa in motenj spanja so to vse simptomi, da s telesom nekaj ni vredu. Vsi opisani simptomi so znak podhranjenosti telesa. Če nimate nobenega od naštetih simptomov ni razloga za skrb.

Svetujem pregled krvi in delovanja ščitnice in če so vrednosti v mejah, katere so postavljene, potem je vse tako kot mora biti. Zavedati se morate, da je prehranjevanje nujno potrebno, da telo nahranimo in mu omogočimo njegovo delovanje, od osnovnih funkcij (delovanje možgan, bitje srca, dihanja, ohranjanja temperature, obnavljanja celic kot tudi za delo ki ga vsakodnevno opravljamo). Določiti je potrebno dnevni vnos kalorij, ki se za vas giblje med 1300 do 1800Kcal, če pa opravljate fizične aktivnosti, pa še za prištevek tega. Hranila zaužite v razmerju 30:40:30 (beljakovine:hidrati:maščobe), razdelite to v 4 do 6 obrokov dnevno. Za manjšo količino hrane zaužite hranila, ki imajo večjo vsebnost nutrientov. Primer naredite si napitek, v katerega zmešate beljakovinski dodatek, nekaj oreščkov, dodate lahko tudi avokado in nekaj medu. Količinsko bo takšen obrok manjši, je lažje prebavljiv, ima pa večjo kalorično vrednost.

Sebastijan

Sebastijan Nemanič www.fitnes-trener.si

New Report

Close