Najdi forum

hujšanje in prebava

Že nekaj časa hujšam po metodi “manj žri” in jem nekje 500-600 kalorij manj, kot jih porabim, z rezultati sem super zadovoljna.
Ves čas hujšanja se mi pojavlja zaprtost, čeprav pred hujšanjem nisem imela nobenih težav z odvajanjem blata, vsak dan, skoraj na urico točno.

Pojem precej sadja in zelenjave, maščob in OH kar malo, mesa pojem dobro porcijo, mlečnih izdelkov bolj malo, bi jih lahko več, spijem cca 2,5 litra tekočine. Mislim, da je moja prehrana veliko bolj zdrava kot prej in tudi veliko bolj prijazna prebavi, kot prej, ko sem pojedla ogromno OH, predvsem sladkorjev.

Zadeva traja že več kot pol leta in se samo še stopnjuje. Blato odvajam 1x tedensko ali pa še to ne. Nisem napihnjena, nisem napeta, nič me ne boli, ne počutim se težke, nimam nobenih simptomov zaprtosti, samo odvajam ne.
Razni Donati, suhe slive in podobno nima učinka. Nekje na 2-3 tedne, ko se mi zazdi, da bi bil čas, da se malo spraznim, spijem tablete, ki sem jih kupila v lekarni, včasih delujejo, včasih pa tudi ne.
Pomislila sem že na to, da pojem premalo, a tudi, ko 1x na mesec pojem ogromno, recimo celo pico in še konkreten kos sladice, se ne zgodi nič.

Kaj naj s to mojo prebavo? Ima kdo podobne izkušnje? Res mi je že zoprno, v bistvu me že kar obremenjuje to, da ne odvajam blata in se psihiram, čeprav fizično me sploh ne moti.

Ce te ne boli ne tisi itd
Zakaj na vsak nacin iskat vzrok
Ocitno ne pojes tok hrane da bi se postukal za vsak dan sranja.
A je treba res vsak dan al pa vsak drug dan ce ne gre. Pa ne boli
Nevem po mojem ne.

Mogoče ti pa manjka maščob? Nič nisi napisala a si jih čisto črtala? Ker nekaj maščob pa le rabiš. Sicer če res poješ dovolj sadja in zelenjave bi moralo laufat.Kaj pa žitarice v čimbolj nepredelani obliki? Tam je tudi precej vlaknin.

nova
Uredništvo priporoča

To pa tudi mene zanima saj imam identičen problem. Klub obilo vlakninam ne gre in ne gre. Zdaj sem začela uživati indijski trpotec in še čakam učinke. Če sploh bodo. Mene za razliko od tebe boli oz. tišči v spodnjem delu trebuha. Če po enem tednu ne gre, si naredim klistir kar pa tudi ni rešitev na dolgi rok.

Fizična aktivnost pospešuje prebavo.

A laneno seme sta probali? Ima tudi sicer veliko dobrega.

Zanimivo. Jaz sem tudi omejila vnos kalorij in jem samo takrat, ko sem res lačna.
Pri meni je pa ravno kontra težava: skoraj takoj po zaužitju hrane že tečem v WC. Res je, da jem precej zelenjave, ne izogibam pa se niti mesu, krompirju in testeninam.
Avtroica, dejva midve tole združiti, pa bo za obe ravno prav 🙂

Jaz imam za zajtrk jogurt z zlico lanenih semen, ki nikoli ne zatajijo :-))
Dobrodosli si tudi ovseni kosmici, ampak mi nikakor ne pasejo, zato jih redko jem. Prebava pa je po njih odlicna. V tem delu sezone so odlicni kakiji, ki tudi spodbujajo prebavo.
Pac treba je gledat na dovolj velik vnos vlaknin, seveda pa se kolicina in stevilo odvajanj v fazi hujsanja razumljivo zmanjsajo, v kolikor gre za divolj velik kaloricni deficit.
In ja, kot je nekdo ze napisal, sport in miganje prav tako spodbujata prebavo.

Pa veselo hujsanje. Jaz sem na -8, zaloge pa se dosti :-(( , ampak jaz sem med tistim nesrecnim procentom, ki sem pridobila tezo zaradi zdravstvenih komplikacij oz zdravljenja s farmacevtskimi koktajli, in imam zaradi tega malo otezeno vse skupaj, ampak tokrat se ne pustim :-))

Lp

Ja res drži. Sama sem imela podoben primer kot avtorica. Vsak dan skrbim za intenzivno gibanje. Hitra hoja po valovitem terenu in tako imam redno prebavo, tudi dvakrat dnevno odvajanje, pa se prehranjujem zdravo in imam indeks telesne mase 22.

Ampak lanena semena je treba zmlet in namočit čez noč. Samo toliko, da bodo vedele.

Določena hrana, ki vsebuje preveč netopnih vlaknin (polnozrnati izdelki recimo), kljub drugačnemu mnenju večine, lahko izrazito zapira. Jaz jih recimo sploh ne smem, le za vzorec. In vsak poskus dodajanja še več in več, ali lanenih seme, trpotčevih semen, otrobov ipd., rezultira v nevarnem zaprtju. Tudi surova zelenjava mi otežuje prebavo, močno kuhana (skoraj razkuhana) me odpira. Sadje podobno, a manj izrazito. Vendar, če ti težav ne občutiš (jaz namreč jih, če sem “zaprta”), se ne sekiraj, in živi zdravo še naprej.

Peristaltika prebavil je občasno precej občutljiv telesni sistem. Marsikaj lahko zmoti normalno delovanje organov: pojav patogenih mikrobov, pomanjkanje encimov za razgradnjo zaužite hrane, polipi v črevesju, morda celo pojav tumorjev v črevesju ali danki.

Vsekakor v primeru dolgotrajnejših težav s prebavo ni odveč razmišljati o kolonoskopskem pregledu. Pregled ni hud, zdrži se ga brez večjih bolečin, rezultati pa so jasni, direktni in so lahko osnova za nadaljnje zdravljenje, če je le-to potrebno. Kolonoskopijo zelo priporočam, zlasti od srednjih let naprej.

Ovsene kosmiče jem zjutraj, krha sploh ne jem, pojem nekaj polnozrnatih testenin ali riža, a ne vsak dan, jem žitarice, a malo.
Maščobe pojem kar jo je že tako v živilih, kar jo dodam, jo nekje 5g na dan, nimam občutka, da bi bilo premalo.

Z mlečnimi izdelki, sir, jogurt in mleko, tu sem švoh, če že kaj od tega pojem, je to malenkost in le ko sem lačna, pa moram nekaj pojest. Mogoče bi res lahko povečala vnos mlečnih izdelkov.

Probala, brez učinka. Vse to, kar naj bispodbujalo odvajanje, name deluje le tako, da me malo napihne, potem 2x prdnem (pardon izrazu) in sem spet na istem ali pa me niti napihne ne, samo malo se mi pretaka po trebuhu, na koncu pa spet nič.

Ovsene kosmiče jem zjutraj, krha sploh ne jem, pojem nekaj polnozrnatih testenin ali riža, a ne vsak dan, jem žitarice, a malo.
Maščobe pojem kar jo je že tako v živilih, kar jo dodam, jo nekje 5g na dan, nimam občutka, da bi bilo premalo.

Z mlečnimi izdelki, sir, jogurt in mleko, tu sem švoh, če že kaj od tega pojem, je to malenkost in le ko sem lačna, pa moram nekaj pojest. Mogoče bi res lahko povečala vnos mlečnih izdelkov.
[/quote]

A laneno seme si tudi že probala?

hehe, če bi si dali na pol, bi bilo za obe ravno prav :)))

Opažam, da če jem veliko sveže zelenjave, se nekako ne počutim dobro, mi paše kuhana, ni treba razkuhana, ampak vsaj malo termično obdelana. Jem tudi svežo, a dosti manj kot prej.
Kaj pa vem, mislim, da ne pojem preveč vlaknin, glede na to, da varčujem z žitaricami.

Probala, brez učinka. Vse to, kar naj bispodbujalo odvajanje, name deluje le tako, da me malo napihne, potem 2x prdnem (pardon izrazu) in sem spet na istem ali pa me niti napihne ne, samo malo se mi pretaka po trebuhu, na koncu pa spet nič.
[/quote]
Tole zelo ni v redu. Če si prej normalno odvajala, si si v enem momentu nekaj porušila, ali prebavne encime ali črevesno floro. Ampak za kaj takega bi le morala nekaj drastičnega počet, to pa le ti veš.

Če bi bila napihnjena in napeta, pa da bi me bolelo, bisigurno razmišljala o tem, tako pa zaenkrat to puščam še ob strani, ker nimam nobenih težav, ki običajno spremljajo zaprtja.


Tole zelo ni v redu. Če si prej normalno odvajala, si si v enem momentu nekaj porušila, ali prebavne encime ali črevesno floro. Ampak za kaj takega bi le morala nekaj drastičnega počet, to pa le ti veš.
[/quote]

Shujšala sem 30kg v 10 mesecih. Namesto tone sladkarij sem začela jesti sadje in zelenjavo.

New Report

Close