Najdi forum

maščobe v hrani

Pozdravljeni !
Zaradi povišanih trigliceridov (2,9) sem začel malo študirati o prehrani, zdravi in škodljivi maščobi itd…
Se pravi, nasičene maščobe so škodljive, nenasičene pa so zdrave oz. niso toliko škodljive.
Drži ?
Pri različnih jedeh sem zasledil skupne maščobe in potem koliko od teh nasičenih, ne vem kakšne so pa ostale ?
Naprimer tunina pašteta…
Piše za 100g:
– maščobe 28g , od tega nasičene 2.8g.
Zanima me kakšne maščobe so potem ostalih 25,2g ? Nenasičene ?
Se pravi pašteta sploh ni tako škodljiva ?

Hvala za odgovor….

Spoštovani,
toplo pozdravljam vašo odločitev, da preberete vse kar piše na izdelku. Bravo, tudi vse druge bralce in člane foruma vabim, da naj čim bolj pogosto preberejo vse kar piše v prehranski tabeli, ker je pomembno. Super!
Pašteta vsebuje nasičene in nenasičene maščobe raznovrstnih izvorov. Nasičene zelo slabe, nenasičenih pa je potrebno ravno v zadostni količini, ne preveč, ne premalo. Vendar po mojem mnenju samo osredotočanje na maščobe ne ponudi dovolj široke slike. Če dovolite:

Pašteta je predelano živilo. Meso, drobovina, hrustanec, kožice in še kaj + vsi dodatki (ojačevalci okusov, nosilci, emulgatorji, barvila, gostilci, antipenilci, konzervansi, itn…) , da nastane ta gladka in mazljiva zmes, ki ne razpada. Te sestavne se v naravi ne pojavljajo skupaj v tej obliki zato so podvržene tehnološkim procesom, ki prav tako v naravi ne obstajajo, da na koncu dobimo izdelek, ki lahko stoji na polici mesece in mesece ter se ne pokvari. Meni osebno se ne sliši zdravo.
Na trgu obstajajo tudi paštete višje kvalitete, ki pa so bistveno dražje, pa so ravno tako predelano živilo.
Varovalna živila so polnovredna živila: kos mesa ali mesnega nadomestka, zelenjava, sadje, kompleksi OH za tiste, ki jih jedo, …oz POLNA HRANA.

Kaj menite?
Lep pozdrav Mirjana

PhDc. Mirjana Franković, spec. dipl. oec. transakcijski analitik - psihoterapevtka I [email protected] I www.mirjana.si I Pogovor pomaga. I 040 520 257

Hvala za odgovor……
Se strinjam z vami da je pašteta predelana in ne preveč zdrava…
Še vedno pa ne vem kakšne maščobe so ostale, katere niso nasičene ( podatek na embalaži )
oz. moje vprašanje …. ni osredotočeno na paštete…… 🙂

New Report

Close