Najdi forum

Sem moški star 13. Tehtam 112 kg in to je zame veliko preveč. Velik sem 180cm. Prosim če mi predlagate kaj naj storim?

Če si star 13, predvidevam, da si v 8.razredu? Letos boste imeli zdravniški pregled in prosi zdravnico za primeren jedilnik. Za začetek opusti sladkarije, sladke pijače (sokovi, Cocacola), kruh jej le zjutraj, popoldne pa ne več jest kruha, krompirja … Če lahko, jej za večerjo meso in zelenjavo.

Pri 13 še rasteš in se razvijaš. Vsekakor bi bilo fino, če bi ti pri hujšanju pomagali starši, in sicer predvsem tako, da se kolikor toliko poštima hrana doma. Za začetek se odpovej ali pa vsaj prepolovi sladke gazirane pijače in junk food (čipse, pomfri, dunajce,….).

Mogoče ti bo pomagalo, če ti napišem, kaj jejo naši najstniki (okoli tvojih let), pa se probaš približat temu? Ne rečem, da je njihov jedilnik idealen, ampak so pa vsi na normalni teži (gibajo se cca 1-2 uri na dan – peš v šolo in nazaj + kolo/rolerji/nogomet…).
Zajtrk (variante v alinejah):
– 2 kosa kruha z namazom (enkrat na teden pašteta ali nutela, sicer pa marmelada ali med)
– 2 jajca (kuhana ali pečena na oko) in kos kruha
– skodela muslijev s cca 3-4 dcl mleka, tako da je bolj tekoče kot ne, ali skodela čokolinota (bolj gosta, tudi s cca 3-4 dcl mleka) ali kuhan pšenični zdob (brez sladkorja, na vrhu pa potresen z zvrhano žlico kakava – tudi za cca 4 dcl) – to je 1-2 x na teden
– občasno, to je npr. 4 x na mesec je za zajtrk pecivo (npr. 2 polnjena rogljiča/žepka) ali kaka sirova štručka ali makovka
za pit: čaj (na 2 dcl čaja žlička sladkorja ali meda), mleko, kakav, bela kava

malica – kar imajo v šoli, doma pa kakšno jabolko ali drugo sadje ali lonček sadnega jogurta

kosilo – običajno kuhamo doma, povečini iz nepredelanih sestavin (doma kuhan golaž, razne testenine z omakami, meso vseh oblik…) – naši pojejo npr en zvrhan globok krožnik makaronov s cca. 2-3 zajemalkami omake iz mletega mesa (če je kakšna smetanova omaka zraven pa je pol manj omake). Tudi pri ostali hrani zadošča običajno en krožnik, sploh če je še juha prej
– pica ali kebab ali burger ali dunajc s pomfrijem je 1-2 x na mesec (to pomeni 1 velika pica, katero niti ni nujno, da pojejo celo sami ali 1 kebab ali 1 burger…)
– 1 x na teden imamo za kosilo juho in potem še palačinke ali šmoren ali sadne cmoke ali domač štrudel (recimo, da poje vsak po 4 palačinke z marmelado ali 5-6 sadnih smokov, štrudla za en večji kos…)

večerja je odvisno, kdaj je bilo kosilo – tekom tedna, ko kosilo jemo bolj pozno, je podobna zajtrku, le da manjša porcija, včasih tudi popijejo samo skodelo mleka/kakava/čaja in kake 4 navadne maslene piškote zraven; če je kosilo bolj zgodnje (med vikedom), pa je za večerjo kar enaka količina kot za zajtrk.

Vmes je, če je lakota tekom dneva na voljo sadje, jogurt, kakšen piškot (npr. 4-5 kom leibniz ipd.)
Na dan v povprečju vsak poje po 1-2 sadeža (no, mandarin tudi 4, 5…), zelenjavo pa jejo cca 3 x tedensko (v kaki rižoti, omaki).

Za žejo pijejo prevsem čaj, vodo in pa sok z vodo (na dan porabimo 1 liter juicea za 3 osebe), tudi kak kozarec cedevite (npr. za k športnim aktivnostim), na voljo pa jim je tudi sirup za mešat z vodo, vendar tega se popije 1 l na cca 3 mesece za 3 osebe.

Upam, da ti bo pomagalo.
Resno mislim, da ti ni treba it neke drastične dijete, vsekakor pa posvet na sistematskem pregledu ne bo škodil. 🙂
Srečno.

nova
Uredništvo priporoča

Predlagam da se o vsem tem glede hujšanja pogovoriš z zdravnico drugače pa je tu nekaj nasvetov, ki so pomagali meni:
-najdi kakšen šport, ki ti je všeč in se z njim ukvarjaj. Sama še nism odkrila športa, ki bi mi bil všeč ( imam obdobja, ko so mi všeč različne stvari) zato za dovolj gibanja poskrbim tako da hodim na sprehode, če se le da hodim v šolo in iz nje peš, med vikendom se rada odpravim v hribe, med zimo greš lahko drsat, poleti plavat… Meni je pomagalo, da sm si zadala cilj, da vsakič ko grem na stranišče, naredim 10 počepov, preden se stuširam 15 počepov in 15 trebušnjakov… Počasi se daleč pride.
– postavi si realne cilje kin poskrbi za dnevno motivacijo ( plakati, verzi, slike, instagram profili…)
– opusti sladke pijače in jih zamenjaj z vodo. Meni pomaga da v zimskem času pijem samo vodo in nesladkan ozirom čaj sladkan z medom, poleti pa si privoščim kakšen naraven sok ipd. in poskrbi da vsak dan popiješ vsaj 1,5 litra vode!!!
– čez dan ne jej sladkarij, čipsa ipd., starše prosi da ti kuhajo doma… zvećer pa mi pomaga, da si privoščim za prst veliko čokolado (tudi nekakšna motivacija)
– pojej vsaj po 2 sadeža na dan in 1 zelenjavo
– pred obroki popij 2 kozarca vode (počutiš se bol polnega, sitega)
-meni osebno pomaga, da si vse kar sem tisti dan pojedla, koliko sem spala, koliko sem popila, koliko sem se gibala, ipd. zapisujem, saj imam tako lažji pregled, kakšno je moje realno stanje…
– ne predlagam da se tehraš preredno, saj je vsaj na menie osebno to slabo vplivalo, saj sem bila zelo pod stresom glede svoje teže
– lahko si pogledaš tudi kar nekaj zanimivih videov na youtubu…
– pomaga tudi, če si najdeš prijatelja, ki te bo spodbujal, mogoče svoj napredek deliš z drugimi…

Upam, da sem ti vsaj malo pomagala 🙂

New Report

Close