Najdi forum

Intermitent fasting

Ali ima že kdo izkušnje s to metodo?
Letošnji dobitnik nobelove nagrade je ugotovil zanimive porcese v mitohondrijih celic, ki govorijo v prid tej metodi.

Jaz poskušam, ni enostavno, ampak rezultati so že zdaj po treh mesecih, približno 5 kil sem dal dol.

Odlična stvar. V približno enem letu 8 kg manj. Prej ITM čez 28, zdaj pod 26.
Nižji pritisk, ni več tiščanja pod rebri (verjetno jetra), več energije, ni popoldanske utrujenosti.
Zelo priporočam, sploh tistim, ki jim ne rata shujšat z nobeno drugo metodo.
IF dokazano povečuje hitrost metabolizma in kuri maščobo, ker uravnava krvni sladkor. Seveda se splača tudi sicer jesti zdravo, živila z nižjo glikemično obremenitvijo, veliko zelenjave on sadja.

nova
Uredništvo priporoča

A je to tisto, ko 8 ur ješ, potem pa ne? Pa kaj pazite, kaj jeste v tistih 8 urah?

V bistvu imam drugo metodo – ne jem enkrat tedensko (ca. 24 ur, včasih tudi več, včasih pa manj, navadno od kosila do kosila), pijem vodo, zeleni čaj, vodo z jabolčnim kisom pa tudi kako bolj kalorično pijačo (tudi pivo), če mi paše.
Kolega, ki je navadno jedel ok. desetih zvečer večerjo, nato pa zjutraj ok. sedmih zajtrk, pa je najprej podaljšal ta “nočni post” na 12 ur, potem pa na 14 (kolikor mi je znano), pa se mu je sčasoma tudi zelo poznalo, najprej na počutju, počasi pa tudi na teži.
Baje da imajo različne oblike intermitentega postenja podobne učinke, izbereš pa tisto, ki ti najbolj paše.
Pred kratkim sem bral:
http://jamesclear.com/the-beginners-guide-to-intermittent-fasting

Sicer nekateri pravijo, da je vseeno, kaj ješ, samo da se določen čas postiš. Jaz se s tem ne strinjam. Pretežno je treba jesti zdravo – predvsem veliko zelenjave in sadja, da telesu ne začne primanjkovati pomembnih mineralov in vitaminov. Kak pregrešek pa tud ne škodi.

Samo, a ne prekineš s tem post, če piješ pivo? Če je osnovna ideja aktivacija ketoze, potem pivo to prekine, glede na to da ima nekaj ogljikovih hidratov?

Postim se že dobro leto in ko sem s tem začel, se nisem ukvarjal s teorijo, samo začel sem tako, da ca. 24 ur nisem jedel hrane, pri tekočinah pa se nisem omejeval. Torej če mi je pasalo pivo … To sicer ni bilo zelo pogosto, zadnje mesece pa ga skoraj več ne pijem (tudi drugače ne, mogoče eno na dva tedna). Kljub temu je teža šla že od začetka dol, prve mesece najhitreje.
Poleg tega opažam še eno spremembo. Včasih nisem rad jedel zelenjave, zdaj pa mi zelo tekne, predvsem solata.

A ni ketoza v bistvu škodljiva?

Že nekaj časa se borim s težo (vedno imam višek nekje 15-17kg). Poskušala sem različne diete, izgubila 2-3kg in potem stop in stalno lačna, kg-ji pa nikamor. Poskušala spremeniti življenski slog in telovaditi vsaj 2-3x na teden in jesti 5 majhnih zdravih obrokov na dan. To je bila zame še največja napaka, ker meni 5 obrkov na dan niti slučajno ne paše. Stalno sem razmišlajala kaj in kako si moram pripraviti za naslednji dan, porabila ure in ure in iskala zdrave recepte (imam celiakijo tako da ni ravno vsak recept primeren), porabila ure in ure v kuhinji, zato da sem cele dneve tudi v službi in povsod razmišljala kako lačna sem in kdaj bo čas za naslednji obrok…
Zdaj sem poskušam še IF in mi res paše. Nekako se vsaj v delovnih dneh držim principa 20 ur posta in 4 ure hrane in rezultati so super, o počutju pa da sploh ne govorim.
Do zdaj sem izgubila že 8kg, upam še na vsaj 5kg 🙂
Čez dan pijem čaje, vodo in pa kakšno kavo. Tudi, če postanem malo lačna mi to sploh ni več problem. Tako da res super zadeva 🙂

Pri meni je nekaj podobnega, sicer nimam celiakije, priporočila glede zdravega prehranjevanja pa so tudi meni povzročala težave, ne pa odpravljala kilogramov.

Zanima me, koliko si stara (vsaj približno), kako dolgo že izvajaš IF in ali si kaj preverjaš sladkor, holesterol, trigliceride, kako je s pritiskom … Hvala!

http://vitals.lifehacker.com/we-finally-have-long-term-data-on-an-intermittent-fasti-1794877196

Povzetek – srednjeročno nima postenje nič boljšega učinka kot klasično hujšanje. Dolgoročno itak še ne vemo.

Kakšno pa je mnenje moderatorjev v zvezi z intermitentnim postenjem?

Pri meni je nekaj podobnega, sicer nimam celiakije, priporočila glede zdravega prehranjevanja pa so tudi meni povzročala težave, ne pa odpravljala kilogramov.

Zanima me, koliko si stara (vsaj približno), kako dolgo že izvajaš IF in ali si kaj preverjaš sladkor, holesterol, trigliceride, kako je s pritiskom … Hvala!
[/quote]

Trenutno sem na tej dieti približno dva meseca. Stara sem 26 let, sem si pa do zdaj izmerila saom pritisk, ki je 107/59.

Pri meni je nekaj podobnega, sicer nimam celiakije, priporočila glede zdravega prehranjevanja pa so tudi meni povzročala težave, ne pa odpravljala kilogramov.

Zanima me, koliko si stara (vsaj približno), kako dolgo že izvajaš IF in ali si kaj preverjaš sladkor, holesterol, trigliceride, kako je s pritiskom … Hvala!
[/quote]

Trenutno sem na tej dieti približno dva meseca. Stara sem 26 let, sem si pa do zdaj izmerila saom pritisk, ki je 107/59.
[/quote]

Aha, tudi jaz imam po IF nižji pritisk, ki ga itak nisem imela nikdar posebno visokega. Nazadnje, ko sem se počutila res utrujeno, sem izmerila 109/66. Mislim, da to vseeno ni razlog za prekinitev. Drugače pa se počutim bolje. V prvem tednu pa sta mi šli dve kili. Ampak mislim, da tu hujšanje ne sme biti na prvem mestu, ampak počutje, zdravje …
Kako pa se ti počutiš ob tako nizkem pritisku?

https://authoritynutrition.com/10-health-benefits-of-intermittent-fasting/

Trenutno sem na tej dieti približno dva meseca. Stara sem 26 let, sem si pa do zdaj izmerila saom pritisk, ki je 107/59.
[/quote]

Aha, tudi jaz imam po IF nižji pritisk, ki ga itak nisem imela nikdar posebno visokega. Nazadnje, ko sem se počutila res utrujeno, sem izmerila 109/66. Mislim, da to vseeno ni razlog za prekinitev. Drugače pa se počutim bolje. V prvem tednu pa sta mi šli dve kili. Ampak mislim, da tu hujšanje ne sme biti na prvem mestu, ampak počutje, zdravje …
Kako pa se ti počutiš ob tako nizkem pritisku?
[/quote]

Meni pritisk ne dela nobenih težav. Sem ljubiteljica kave tako da si ga ze zjutraj malo popravim. Ni pa panike niti brez kave (mogoče sem samo malo bolj zaspana čez dan).
Jaz sem od sredine marca pa do danes izgubila 6,6,kg (posta se ne držim ravno vsak dan), je pa razlika v počutju res velika.
Koliko si pa ti stara če lahko vprašam? 🙂

Desetletje več kot ti 🙂
Poleg odvečnih kilogramov, ki jih s seboj nosim že skoraj 10 let, (zaenkrat) nimam drugih težav z zdravjem kot povišane trigliceride, ki pa menda lahko kažejo na zamaščenost jeter. Upam, da se bo to z IF uredilo.
IF izvajam pb. dva tedna – postim se vsak dan vsaj 12 do 15 ur. Doslej -2 kg, kar seveda ni veliko, ampak če bo šlo tako naprej … jupi! Ampak vseeno je na prvem mestu zdravje (in počutje).

Živjo,
kako gre? Še vztrajaš? Počutje? Rezultati?
Jaz se zaradi krajšega potovanja prejšnji teden nisem držala IF diete, tako da sem od včeraj spet nazaj v akciji 🙂
Paše kakšen teden malo na off, takrat vidiš da več obrokov na dan res ne ustreza vsakemu…

mIsLim Da bI mOgO pRoDaT lEdViCo

New Report

Close