Najdi forum

Oče in vozniški izpit

Oče je star 77 let. Je skoraj gluh (aparata za sluh noče nosit). Zelo ga boli tudi križ in zato jemlje Tramal. Čeprav se komaj skobaca v avto in iz njega in ima vse zgoraj naštete probleme in z omenjenimi zdravili sploh ne bi smel vozit, o tem noče niti slišati. On je pa ja dober voznik, samostojna oseba – in sploh oh in oh.
Sama pa menim, da je nevaren sebi in okolici. Naša zakonodaja pa podaljša vsakomur veljavnost vozniškega dovoljenja do 80 leta. Nihče ne izvaja kontrol, v kakšnem stanju so ti ljudje.
Ko bi jih vsaj klicali na dodatni zdravstveni pregled.
Da pa so starejši itak najbolj pametni in trmasti pa tako ali tako vsi vemo.
Moje vprašanje je: kakšen je uradni postopek in kam naj se obrnem, da bi očeta poklicali vsaj na zdravniški pregled in bi potem odločili – predvsem pa, da bi mu nekdo drug oz. uradna institucija dokazala oz dopovedala, da ni več sposoben odgovorne in varne vožnje.
Hvala za odgovore.

Napisala si marsikaj, nič pa o tem, kako pravzaprav vozi. Če vozi v redu, kje je problem?

Pa kam se ponavadi vozi? Do trgovine in nazaj?

Imam isti problem, jemlje zdravila zaradi katerih sploh ne bi smel za volan, poleg tega je skoraj slep, slabo pokreten, avto pa obutan že na sto koncih.
Kako vozi? Ne vem, ker se ne vozim z njim! Ampak mislim pa, da bi nujno moral na zdravniški pregled, ker glede na vse ostale težave, ki jih ima, ne verjamem, da je še sposoben voziti.
In daleč od tega, da si želim, da mu vzamejo izpit, saj bom potem večni šofer, samo res mislim, da je nevaren tako sebi kot drugim!

nova
Uredništvo priporoča

Kako vozi?
Pravzaprav ne vem, ker se z njim ne vozim, pa tudi sin je rekel, da se z starim očetom ne bo več vozil, ker se ne počuti varno.
Oče pa trdi, da je najboljši voznik.

Meni pa se zdi, da si le slaba hči in je problem, zakaj želiš, da oče ostane brez vozniškega dovoljenja, drugje. Sploh ne veš kako vozi pa mu kljub temu želiš le slabo.
Ti sploh veš koliko ljudi jemlje zdravila, zaradi katerih ne bi smeli vozili, pa vozijo kljub temu.
Veš kaj, čez 3 leta bo itak konec njegovih voženj, mogoče mu to pomeni ogromno v življenju, mogoče mu to daje občutek, da le še ni tako star, da je samostojen in če mu ti želiš ta občutek vzeti, ne vem no…. kaj si naj mislim. Mogoče ga prav vožnja ohranja čilega in zdravega in če mu boš to vzela…. Kakorkoli, nisem še slišala, da bi hči zatožila očeta z željo, da mu vzamejo vozniško. :(((

Ne ne bom ga zatožila. To ni moj namen. A ne vem, kako bi govoril- a, če bi povzorčil nesrečo in bi bil v nesreči udeležen nekdo od vaših bljižnjih. In tudi njemu ne želim, da bi se mu kar koli zgodilo. Je pa res, da je na naših cestah vse preveč ljudi, ki niso dovolj odgovorni, jemljejo zdravila, jemljejo mamila, pijejo alkohol…… mi vsi pa to mirno gledamo in toleriramo, dokler…..
delamo to tudi sami, oz. se nesreče dogajajo drugim.
Žal :-((

Glej, pred kratkim se mi je v rit zaletel en zelo star gospod, oba sva prihajala iz stranske na glavno, pa je gledal nazaj, namesto naprej in mene spregledal.
Ko je prilezel ven, cel prestrašen in tresoč, sem naenkrat pomislila: tako bi zgledal moj oče, če bi imel nesrečo. Kaj sem naredila? Pustila sem ga, da je šel, čeprav sem imela kar nekaj stroškov. Ne vem, mogoče imam res predobro srce, ampak jaz sem dosti bolj jezna na mlade, objestne voznike. Za njih pa ne bi imela milosti.
Glej, če tvoj oče ni res ne vem kako nevaren, pusti mu še teh nekaj let veselja, če ga to veseli. Pri 80 bo itak moral na pregled.

Če jemlje Tramal, je potencialni morilec na cesti !
Za začetek se obrni na njegovega osebnega zdravnika.

“Ne vem, mogoče imam res predobro srce, ampak jaz sem dosti bolj jezna na mlade, objestne voznike. Za njih pa ne bi imela milosti.”

zanimiva interpretacija…

..kaj pa so to objestni vizniki???
…….tisti ki pelje 10 čez omejitev???
…….tisti ki upravlja z radijem pa se ti zaleti v rit???
…….tisti ki vozi za ritjo????
…….tisti ki prehiti omenjenega strica, ki se pelje 20 pod omejitvijo ker NE vidi????

ali si mladi zaradi neizkušenosti ne zaslužijo neke tolerantnosti milosti…????

..a starejši brez ustreznih izkušenj v današnjem prometu
..z zdravili zaradi katerih NE smeš vozit..
..z problemi z vidom in sluhom..
so pa OK..?????

a uni z enim pirom v rit so pa BLJAK???

dvojna merila…

očitno si ti eden od objestnih voznikov!
Objestni voznik je tisti, ki vozi skozi rdečo luč, ki pelje 200 namesto 100 km na uro, ki piska, svili, krili za volanom in hoče izriniti s ceste tistega, ki vozi po omejitvi, tisti, ki pelje v ovinek s takšno hitrostjo, da mu v naročje prileti sovoznik….. imaš dovolj, ti še naštevam ali si se prepoznal!!!!

Ja, takšni so potencialni morilci na cesti ne pa omenjeni stric, dedek ali oče, samo zato, ker jemlje neka zdravila. Tričetrt slovencev jemlje pomirjevala in vsi so za volanom….. mogoče tudi ti….

Moj brez mame niti ne vozi, ker mu ona govori, če gre kolesar, kdaj lahko zamenja vozni pas itd., saj preslabo vidi in ni dovolj okreten. Sam se odpravi le do 15km daleč, ampak še vedno predaleč! Jemlje zdravila, cel kup, mislim, da je tudi Tramal vmes, v glavnem ene zelo močne proti bolečinam, saj samo spi in je ves zadet, enkrat bo pa nekoga “nabou”.
Kaj boste pa potem rekli? Ne mu vzet vozniškega, naj ubogi starček vozi še teh par let? Boste enako rekli, če bo zaradi takega voznika umrl kdo od vaših bližnjih?

Na koncu bom slaba hči, in to zato, ker me skrbi nespametnost mojih staršev, ki je lahko pogubna tudi za vaše bližnje, ne samo za njiju.

Odloči se po svoji presoji, ampak dobro premisli, da ti ne bo nekega dne žal….

Tukaj pa lahko še jaz dodam… pa ne zato, ker bi rada zatožila svojega očeta ali ker mu ne bi privoščila še teh par mesecev vožnje… ampak v opozorilo vsem, da so taki vozniki res nevarni in da se mi zdi daleč prepozno, da morajo na zdravniški pregled šele pri 80-ih letih.

Moj oče bo imel letos jeseni 80. V primerjavi z ostalimi njegovih let je nadpovprečno vitalen in ne jemlje nobenih zdravil. Le slabo sliši, slušnega aparata pa ne nosi, ker pravi, da z njim preveč sliši – najbrž smo vsi tečni. Vendar pa, če bi lahko, mu jaz volana ne bi dala več v roke. V zadnjem letu sem se samo 2x peljala z njim in bila z njim vred 3x ogrožena.

Prvič je prihajal s stranske na glavno cesto in izsilil prednost kamionu, ki je komaj zmanjšal hitrost, da se nam ni zabil zadaj. Oče ni ocenil hitrosti in oddaljenosti tega kamiona, ko se je vključeval na glavno cesto.
Drugič se je na avtocesti skoraj zabil v avto pred nami, ki je zmanjšal hitrost zaradi cestninske postaje. Oče ni opazil ne opozorilnih tabel, ne zmanjšane hitrosti avta pred nami. Šele, ko sem mu rekla, naj zmanjša hitrost, je zaviral.
Tretjič je v semaforiziranem križišču zavijal levo in izsilil prednost nasproti vozečemu avtu, ki je peljal ravno. Voznik je moral močno zavirati, da se ni zaletel v nas, in je seveda tudi trobil. Ko sem očetu rekla, da bi nas skoraj ubil, je trdil, da on je vozil normalno. Trobljenja sploh ni slišal.
Potem sem mu rekla, da naj ustavi, da grem jaz vozit, a ni dovolil. Še vedno trdi, da je dober in varen voznik. Upam, da do jeseni ne bo ubil sebe ali kakega drugega udeleženca v prometu. Če pa mu zdravnik po 80. letu izda potrdilo za podaljšanje izpita, bom pa resnično podvomila v strokovnost zdravnikov, ki izvajajo te preglede.

Avtorica vprašanja je izpostavila resen problem, na katerega na žalost tudi jaz nimam odgovora.

Sem pa velikokrat priča “izkušenemu vozniku pri 81”, kateremu je treba nujno odvzeti vozniški izpit (mogoče ga niti nima več?!) vendar še vedno straši po okolici.

Gre za soseda, ki že dolgo ni več sposoben preceniti hitrosti, opaziti otrok na cesti, pravočasno zavirati, vendar ga to ne omejuje, še več, pred kratkim si je celo omislili nov avto. Sosedje smo že pozorni nanj in se pravočasno umaknemo, nimam pojma kako se sploh znajde na cesti. Žena ga zagovarja, da itak ne gre nikoli več kot 15 km daleč, da je že dolga leta šofer, da je edini, ki jo lahko priprelje do lekarne… Ne vem, no, enkrat bo zgazil enega otroka, potem bo pa jok. Zadnjič je mož komaj odskočil, pa smo normalno hodili po ulici, baje ga ni videl (sredi belega dne….)

Ne vem, kaj mislite vsi tisti, ki nasprotujete kontrolnim pregledom? Ste res prepričani, da so vsi vozniki okorg 80. leta nedotakljivi?

Kdo pa pravi, da je proti pregledom? Kdor pri 80 letih ne gre na pregled, pač nima več vozniškega.
Se mi pa zdi hecno, da ste se zdaj vsi spravili na starejše. Na mlajše ste pa pozabili. Pa poglejte statistiko, kdo naredi več nesreč, tisti pri 80 ali tisti pri 18???
Če bi gledali samo nato kdo bolj nevarno vozi, ne bi nihče smel imeti vozniškega vsaj do 30 leta.
Kajti tisti zelenci pri 18, 20 in še kako leto čez, so potencialni morilci na cestah.

Seveda ne vsi, velika večina pa. In to ne zaradi neizkušenosti, ampak zaradi objestnosti, ker mislijo, da so vragu rep spipali, da je ves svet njihov in lahko delajo red na cesti!

O mlajših voznikih in o voznikih pod vplivom alkohola se že skozi govori vsepovsod. Nihče ni pozabil na te primerke. Pozablja pa se na starejše ljudi, ki nimajo več sposobnosti, a še vedno z izpitom v žepu in vozijo. Zato se mi zdi to izpostavljanje tukaj čisto na mestu.

Ja, statistika pa tudi mene zanima. Zna bit, da v procentih več nesreč naredijo starejši kot pa mladi in neizkušeni vozniki. Pravim “v procentih”, ker je treba upoštevati tudi število starejših voznikov in število mlajših voznikov. Prvih je najbrž znatno manj na cestah, a kljub temu… za smrt otroka je dovolj samo eden.

Če pa mu zdravnik po 80. letu izda potrdilo za podaljšanje izpita, bom pa resnično podvomila v strokovnost zdravnikov, ki izvajajo te preglede.

Zanimivo, stric šteje že 89let pa nima problema pridobiti podaljšanje izpita, meni seveda pa ni jasno predvsem to, kako lahko nekdo nekomu pri teh letih podaljša izpit? Ne rečem da marsikdo vozi slabše pri 70 kot on pri 89 letih pa vseeno neka starostna meja bi morala obstajali + seveda ob predpostavki da nekomu podaljšajo izpit nad 80let bi moral opraviti hitri tečaj vožnje..1-2 uri pa na podlagi tega bi se potem odločilo ali se podaljša ali se izpit vzame….

Hope13,
ne zanašaj se preveč na zdravniške preglede in uradne postopke.
Povsem razumem tvojo dilemo in navkljub nekaterim zgornjim odgovorom, ”da bi rada očeta zatožila, da mu odvzamejo vozniško”, se strinjam s tvojimi pomisleki.
Sama sem ”podvržena” zdravniškim pregledom na 5 let (no, zadnjikrat so se me usmilili in me naročili na 10 let) zaradi kratkovidnosti. Pa ne misli, da sem slepa kot krt.
Moj dobri prijatelj, sicer invalid, vozi njemu prirejeno vozilo, pa ima avtomatsko veljavno vozniško do svoje častitljive starosti.

Mimogrede, če oče jemlje Tramal, ga jaz ne bi pustila za volan. Gre za močnejši opiat, in milo rečeno, vozi ZADET !! Kljub temu, da nekateri zgoraj zatrjujejo ”koliko ljudi vozi pod vplivom določenih zdravil”, se mi zdi neresno, da sploh tako razmišljajo, istočasno pa se zgražajo nad mularijo, ki se vozari okoli pod vplivom THC ali alkohola.

In kaj? Če bo povzročil nesrečo, ga najbrž ne bodo podvrgli testu za droge (to je navadno rezervirano za mladež), itak bo vsem jasno, da je bil starejši gospod nekoliko zmeden.
Vendar nesreča bo storjena, ne daj bože s kakšnimi hudimi posledicami. Si pomislila na najslabši možen scenarij in možno civilno tožbo s strani oškodovanih svojcev??

Žal je tako, da sem nam vsem z leti slabšajo refleksi, reakcijski čas je neprimerljivo daljši kot pri mladih (za nekatere objestnih) šoferjih, če pa se zraven pritakne še ”nezmotljivost, modrost in varnost” (kot nekateri starejši vozniki sebe opisujejo), potem je recept za težave popoln.

Promet je bistveno gostejši kot pred leti, križišča so bolj zapletena (sploh krožišča so za marsikaterega senior šoferja kar trd oreh), predvsem pa smo ljudje zelo nestrpni do sošoferjev,kolesarjev, pešcev in drugih udeležencev v prometu.

Zato skušaj očetu na prijazen način dopovedati, kako stvari stojijo – ponudi se za taksista in verjemi – tudi čas, ki ga bosta tako preživela skupaj, bo za oba plodno izkoriščen.

hehehehe…only for you..

“očitno si ti eden od objestnih voznikov!”

očitno si ti z Danny-em na TI…ali pa celo kar z samim Budo/Alahom/Kristusom..ko ti vse veš..

“Objestni voznik je tisti, ki vozi skozi rdečo luč, ki pelje 200 namesto 100 km na uro, ki piska, svili, krili za volanom in hoče izriniti s ceste tistega, ki vozi po omejitvi, tisti, ki pelje v ovinek s takšno hitrostjo, da mu v naročje prileti sovoznik….. imaš dovolj, ti še naštevam ali si se prepoznal!!!!

kaj naj rečem.. kako bi tajil drugemu po Nostradamus-u..
zanimivo pa je, da nekdo, ki strpno vozi in upošteva predpise, POZNA vse te situacije..

“Ja, takšni so potencialni morilci na cesti ne pa omenjeni stric, dedek ali oče, samo zato, ker jemlje neka zdravila. Tričetrt slovencev jemlje pomirjevala in vsi so za volanom….. mogoče tudi ti….”

žal, …vozim brez pomirjeval in opijatov… pa to tko al tko veš,… kajne???
glede na tvoje “expertize”, predvidevam, da si najstrpnejši od strpnih..

še to… kje ti živiš, ko imaš vse te podatke, da te CIA ne najde???

Očitno si ti bil zadet tudi ko si tole spesnil.
Veš, ti zeleni objestni voznik, tisti, ki strpno vozi, najbolj vidi kakšne traparije vse delate takšni mulci kot si ti.
Če verjameš ali ne, ravno včeraj se je pred mojo hišo en avto obrnil na streho. Zaradi objestne vožnje, takšne kot jo izvajaš ti.
Voznik je odprl vrata in po vseh štirih prilezel ven. Veš, ni bil niti dedek niti stric pod vplivom zdravil, bil je takšna zelena žaba, ki misli, da vse ve in vse zna, kot si ti :))))))

New Report

Close