Najdi forum

menopavza-mena-kako se prične?

Lepo prosim, če mi drage ženske, opišete, kako ste doživele bližajočo menopavzo? Kako se napove? Se začnejo ciklusi krajšati ali daljšati? So pred menopavzo prisotne močne ali šibke krvavitve?
Prav rada bi prebrala vaše izkušnje v zvezi s tem, saj literature o tem skoraj ni.

Hvala in lepe prihajajoče praznike želim!
Mojca

 

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Vsaka ženska na svoj način doživi in preživi menopavzo. Zase lahko rečem, da so se najprej porušile menstruacije. Kakšno leto sem imela od 10 do 40 dni, kakor kdaj. In vedno šibkejše. Potem je skoraj usahnilo, ampak tu in tam se je še pokazal kakšen madež. Hkrati so se začeli vročinski oblivi in močan apetit. Po pol leta sem ugotovila, da sem pravzaprav profitirala. Začela sem se intenzivno ukvarjati s športom, dobila veliko življenjske energije, pa še za kontracepcijo mi ni bilo več treba skrbeti. Meni je, skratka, fino.

Živjo, Mojca!

Odlična knjiga na to temo je “Žensko telo Ženska modrost”. Zelo priporočam!

Jz sn jo kar kupla, v antiki v celju so jo imeli še novo.

nova
Uredništvo priporoča

Zgleda, da se zelo razlikujemo tudi v tem. Najprej sem dobila predolgo trajajoče menstruacije, kar po 15 dni so se vlekle, vmes pa samo kakih 10 dni odmora. Potem je bilo nekaj mesecev normalno, in kar naenkrat, konec menstruacij in suha koža na rokah, lomljivi nohti, slaba volja, čez nekaj časa pa oblivi, ki še zdaj po nekaj letih včasih pridejo. Predvsem kadar pojem kaj sladkega. In kup čustvenih težav imam sama s sabo.

Joj, ampak meni se je začelo dogajati komaj pri 40.! Ciklus se začne z dolgo, šibko – zadnje dni izredno močno M, potem čez 3 tedne spet ponovitev! A je to -to?
Hvala.

Mojca, ginekologinja ti naj naredi UZ in vzame bris, pa boš videla, koliko sta jajčnika še aktivna. Težko je definirati, kdaj je pravi čas za meno, ampak če je tako zgodnja, je absolutno prav, da izločiš druge morebitne patološke motnje.
Mene moti to, da govoriš samo o krvavitvah, nič pa o spremljevalnih pojavih, ki spremljajo meno. Očitno jih nimaš, zato mislim, da bi lahko šlo za kaj drugega.

Menopavza se ne kaže samo s prenehanjem krvavitev oz. z nerednimi krvavitvami (to je pri vsem skupaj še najmanjši problem), ampak se v telesu začnejo dogajati spremembe, ki jih vsaka občuti drugače.
Mene so zdravniki podučili, da se te spremembe začnejo pojavljati okrog 40. leta, čeprav jih večina žensk takrat niti sama ne zazna.
Najbolj značilni so vročinski vali,predvsem ponoči.
Bolj redke pa zadene še hujša oblika: depresija, vrtoglavice, pomanjkanje energije.

Če ne gre drugače, ginekolog predpiše hormonsko terapijo.

Mojca, če sprašuješ na splošno preberi tale naša mnenja in kako knjigo, če pa imaš težave, za katere misliš da so posledica menopavze – pa hitro k ginekologu na posvet.

na internetu boš našla ogromno mmateriala
vsaka izmed nas pa prepoznava na sebi nekaj od navedenih znakov ali sprememb

le kratek obisk pri ginekologu ti bo pokazal točno v katerem štadiju si

srečno

srečno Bodi, kar si, ostalih je tako že preveč!

Pozdravljena!

Tudi na http://www.fidimed.si boš našla marsikaj na temo mena oz. klimakterij, pod članki strokovnjakov. Prav o tej temi piše doc. dr. Bojana Pinter, dr.med. Pa tudi drugih koristnih informacij je veliko. Možno pa je tudi naročiti Fidimedov zdravstveni vodnik na 174 straneh na 01 563 45 20.

Srečno
Alenka

ŠE TOLE
poglej na uro mojega odgovora
večino noči takole presedim, ko vsi ostali spijo
kar vsako uro me oblije kot bi me polil s škafom vode

srečno Bodi, kar si, ostalih je tako že preveč!

Tole pa ne bo v redu, Tiffany. Da ne gre za kaj drugega, ti pa vališ krivdo na meno? Za kandido, recimo, je tudi značilno polivanje, poleg utrujenosti in brezvoljnosti. Pa pri ščitnici tudi obliva kot sam hudič. Vsekakor mislim, da pri klimakteriju to ne bi smelo biti tako pogosto.
Če ti naravna sredstva, ki so jih ženske navedle zgoraj, ne pomagajo, potem je čas za obisk pri zdravniku.

kdo pa je rekel da sem utrujena in brezvoljna
polivke so pa kul, samo več tuširanja je
pa tudi dohtarji so rekli svoje in se strinjajo z mojo malenkostjo

srečno Bodi, kar si, ostalih je tako že preveč!

Imela sem občutek, da te to skrbi. Žal mi je, če sem narobe razumela. Torej je pri tebi vse v redu. Srečno še naprej!

Tiffany, kje pa so ti ginekologi, ki ugotavljajo v katerem stadiju predmenopavze si? Pri nas predpišejo kar KT za ureditev menstruacije, pa je! Kakšno merjenje hormonov neki…
Kakšne so pa vaše izkušnje?

Imam še redno menstruacijo, le ciklus se mi je v zadnjih dveh letih skrajšal. Se mi pa včasih kakšno noč ali dve dogaja, da se prebudim čisto prepotena, vendar samo v času, ko imam menstruacijo.
Mi lahko pojasnite ali so to ti oblivi, o katerih govorite?

Pozdravljena, zna biti začetek mene.Pri meni je bilo isto, potem pa samo konec menstruacije. Po pregledu krvi so ugotovili , da sem v meni.

Imam pa tudi jaz eno vprašanje, če ima katera enake težave. Prve tri leta sem imela kožo OK, sedaj imam že dve leti izredno suho kožo (najbolj po stegnih), včasih srbenje po celem telesu, ki mine. Uporabljam Eucerin kremo in milo. ALi ima kakšna iste probleme in kako jih rešuje ?
Nimam pa nobene hormonske terapije.

lp, Mirj

Mene pa ginekologinja ni dala pregled kri,ker je bila mnenja da je še prekmalu in da nima smisla,češ da je izvor problema nekje drugje!

Lari fari … vedno ista pesem … no ker sem pa le vztrajala pri splošni zdravnici,mi je napisala hormonske tablete.

A ni čudno,in je po njih veliko boljše!pa nič mi drugače ni ?

čudno res čudno.

lp Maja

ZA Napisal: mojca II.

Pozdravljena

Moj ginekolog je očitno pameten možakar. Enostavno sem mu pred letom dni povedala, da se ponoči zbujam, ker mi med joški teče švic v potočkih. Zelo malo ali nič nisem spala. Menstruacije so bile pogostejše, komaj opazne ali pa sem čakala, če sem že zrela za na urgenco. Pa mi je diskretno namignil, da sem mal v letih in je to pričakovano. Pred pol leta sem poklicala kolegico in se poslovila /malo zares, malo za hec/, tako je lilo iz mene. Potem pa samo še spomini na pokojne mesečne težave.

Vmes malo ja malo ne in spet se je ulilo in ni nehalo tri tedne. Pri ginekologu mi je takoj naredil pregled in ultrazvok. Videlo se je, da jajčniki niso več aktivni in po pogovoru sem izvedela, da se bo mogoče ponovilo, vsekakor pa vedno manj in manj.Menstruacije ali bolje mesečne krvavitve bodo brez ovulacuje.

Kar se pa terapije tiče, sem se sama odločila, da je ne potrebujem. Tudi sicer imam že 15 let težave s spremembami na prsih -od operacije, do večkratnih in različnih punkcij in podaljševanje hormonske terapije ni priporočljivo.

Jaz sem meno sprejela kot nakaj odrešilnega. Prav pomirjena sem. Polivke niso najbolj simpatične ampak se lahko na njihov račun pošteno našališ.Še vedno sem ženska in s tem nimam težav. Saj menstruacija ni merilo za spol. Mlada sem pa itak, a ne.Res je, da ženske, ki svoje staranje s težavo sprejemajo, tudi meno doživljajo kot nekaj zloveščega in povezujejo to z mislijo o ženski, ki je stara, nezanimiva, gubasta in nezainteresirana za seks. Prav to nima nobene veze z meno. Malo škripa, to je res, ampak vsak star stroj je treba podmazat, da ne zariba.Saj veš-malo ulja, da ne žulja…

srečno Bodi, kar si, ostalih je tako že preveč!

Tiffany, pri katerih letih se je pri tebi začelo in koliko imaš sedaj (če ni skrivnost)? Tudi jaz danes od 2,3o ne spim.)

Maja, meni je pa zelo čudno,da ti je splošna zdravnica dala hormonsko terapijo brez pregleda krvi?

New Report

Close