Najdi forum

postrežnina – kdaj pripada

Zanima me v kdaj je človek – ostarela oseba, opravičena do postrežnine. Imam očeta, ki ima 500 evrov pokojnine, sam pa ne more več skrbeti zase. Mama ima državno pokojnino. Oče je doma. Umivamo ga in skrbimo zanj. Sam tega ne zmore več. Ali je to dovolj, da bi dobil postrežnino in kaj moram storiti?

Postrežnina=dodatek za pomoč in postrežbo (DPP), ki se lahko prizna v 3 višinah – glede na zdravstveno stanje upravičenca.
Na kratko: osebni zdravnik izpolnjuje predlog za DPP – povprašajte pri izbranemu osebnemu zdravniku vašega očeta. Ta predlog namreč vsebuje različna vprašanja, ki jih “odgovori” zdravnik: ali se oseba sama hrani, sama oblači, obuva/sezuva, giblje, je psihično prizadeta ipd… Pomembno je, da zdravnik ta predlog NATANČNO izpolni, doda še druge izvide (če so) in čimprej odpošlje na ZPIZ=Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, ki o DPP odloča (osnova za DPP pa je take vrste pokojnina, ki dodatke k pokojnini omogoča; očetova je glede na višino, ki jo navajate OK)). Torej pomembno je samo zdravstveno stanje in ne materialno stanje upravičenca. Predloge za DPP na ZPIZu obravnava Zdravniška komisija, lahko obišče tudi osebo na njenem domu, da se prepriča o zdravstvenem stanju.

Vaš odogovor mi je v veliko, zelo veliko pomoč, hvala in nasvidenje.

nova
Uredništvo priporoča

zanima me višina postrežnine kako se določa

Imam vprašanje, glede postrežnine in sicer, imam teto za katero sem zakoniti skrbnik in je nepokretna. Ali je upravičena do postrežnine, glede na to da ona ne prejema pokojnine iz ZPIZ-a, ampak dobi kot eno priznavalnino za vojne invalide s strani Upravne enote v višini 250 EUR. Ali smo upravičeni ali ne??

Hvala že vnaprej in lep pozdrav!

Petra

Pozdravljeni!
Glede kar naštevate milsim, da vaša teta ni upravičena do postrežnine. Vendar vam svetujem, da se pozanimajte še enkrat kakšne vrste je njen dohodek, če bi bilo morda vseeno možno kar tam, kjer ga dobiva in kakšne pravice ima iz naslova omenjenega dohodka. Morda pa še kaj skritega.
Vse dobro!
Helena Zevnik Rozman

Slovenska karitas, 01/4320207 <http://www.karitas.si/>

Pozdravljeni!
Imam vprašanje, ki me kar muči in sicer!
Imam dva strica ki prejemata 287,52€ vsak dobivata od MDDSZ, imata tudi nekaj zemlje, vendar sta oba nezmožna da bi skrbela sama zase in sta invalida od otroštva. zanima me ali lahko uveljavljam postrežnino ali ne?
za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem!

Katarina

Spoštovana Katarina!
Dodatek za pomoč in postrežbo ali t.i. postrežnina o kateri govorite vi je vezan na aktivno delovno dobo to pomeni, da jo lahko prejmejo tisti, ki so bili zaposleni. Te pravice ne morejo prejeti osebe, ki so bili zavarovane po drugi osebi (npr. gospodinje) in kmečki upokojenci. Glede na to kar pišete, naj bi vaša strica prejemala socialno pomoč ali varstveni dodatek ali nekaj podobnega in ne pokojnino od ZPIZ-a, kar ni osnova za prejemanje dodatka za pomoč in postrežbo. Žal je tako, da dodatka za pomoč in postrežbo ne morejo dobiti ravno tisti, ki imajo najnižje dohodke.
Če vajina strica ne zmoreta sama skrbeti zase lahko uveljavita pomoč v okviru socialnovarstvene storitve Pomoč na domu, kjer za vse storitve občine doplačujejo v višini 50% cene urne postavke, za ostalih 50% pa lahko uveljavita polno oprostitev zaradi tako nizkih dohodkov, ki jih navajate. Seveda pa se je ob tem potrebno zavedati, da se bo za drugo polovico 50% (kjer se uveljavlja olajšava) občina lahko knjižila na njuno nepremičnino. Glede na to, da pišete, da sta invalida že od rojstva pa je možna celo 100% oprostitev, vendar bi vam svetovala, da se o tem natančno pozanimate na CSD-ju, kamor spadata strica in vam bodo prav govoto svetovali kaj je zanj najbolje, ker imajo vse podatke. Enako velja, če se odločita za domsko varstvo. Občina bo zanju prevzela plačevanje doma, ker nimata najožjih svojcev (otrok ali sozakonca), vendar se bo knjižila na njuno nepremičnino.
Tako je odvisno od vas sorodnikov ali želite imeti njuno nepremičnino, potem boste dolžni skrbeti zanju vi, ali pa to skrb preložite na občino in lahko izgubite te nepremičnine.
Sveuijem vam, da občiščete CSD in vam bodo tam naredili najbolj točne izračune kaj za vas in vaša strica pomenijo različne oblike pomoči.
Vse dobro!
Helena Zevnik Rozman

Slovenska karitas, 01/4320207 <http://www.karitas.si/>

Pozdravljeni!

Teta prejema delavsko pokojnino cca 390 eur. in po poškodbi kolka prejema tudi postrežnino
prek Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIS),ima tudi nekaj zemlje.
Zdaj me pa zanima ali bo treba postrežnino vrniti,ker ima v lasti nekaj zemlje?

za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem

Dore

Pozdravljeni!
Trenutno dodatek za pomoč in postrežbo ni vezan na lastništvo neprimničnine, ampak na zdravstveno stanje in zavarovanje:
“Pravico do dodatka za pomoč in postrežbo imajo prejemniki pokojnin (starostne, invalidske, vdovske ali družinske) in nekateri zavarovanci, s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki jim je za osnovne življenjske potrebe neogibna stalna pomoč in postrežba drugega. Pridobitev pravice je pogojena z določenim statusom osebe in predhodnim mnenjem izvedenca, da je taki osebi za opravljanje osnovnih življenjskih potreb neogibno potrebna stalna pomoč in postrežba drugega ali da gre za osebo, ki ji ta pravica po zakonu pripada zaradi določenih zdravstvenih okoliščin.”
Ker je ta pravica vezana na Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je trenutno ni v spremembah zakona z socialnih prejemkih, kjer je sedaj vse vezano tudi na nepremičnine. Nova zakonodaja o pokojninskem in invalidskem zavarovanju pa je še odprta. Tako, da trenutno menim, da vaše skrbi niso potrebne. Če se bo karkoli spremenilo, bodo vašo teto obvestili, vsekakor pa ne bo potrebno vračati za nazaj.
Vse dobro!
Helena Zevnik Rozman

Slovenska karitas, 01/4320207 <http://www.karitas.si/>

Pozdravljeni!

Mama in oče sta invalidsko upokojena (oče je sedaj že pokojni). Sedaj mama prejema pokojnino (mislim da Državno po 141. členu) 445,29 €. Mama je psihični bolnik, sedaj pa se je njeno zdravstveno stanje zelo poslabšalo. Trenutno je hospitalizirana v Ljubljana Polje in zdravniki predlagajo nadaljno bivanje v domu starejših občanov.

Zanima me, ali ji pripada postrežnina?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

za Amadejo: če je bil oče invalidski upokojenec, uredite mami po njem vdovsko pokojnino. Če je tudi sama invalidska upokojenka, prejema invalidsko in ne državno pokojnino (poiščite odločbo ali pokličite na Zpiz – rabite samo “št. upravičenca” do pokojnine, ki je na vsakem obvestilu o pokojnini. Če je bila res invalidska upokojenka, ji pripada najmanj še vdovski dodatek – po pokojnem možu. V obeh primerih ima pravico zaprositi za DPP.

Pa še za katarino klaro, če še bere … Strica imata verjetno priznano nadomestilo MDDSZ po nekdanjem Zakonu o razvrščanju … in jima gre tudi DPP, če ga zaradi nezmožnosti opravljanja osnovnih dnevnih aktivnosti potrebujeta. Pozanimajte se na CSD, kajti ta dodatek dodeljuje MDDSZ, ne ZPIZ, ker gre za osebe pri katerih je invalidnost nastopila pred 18. letom oz. pred koncem šolanja.
Lp

lep pozdrav
zanima me če se bodo morale vrniti tudi postrežnine po smrti upokojenca ki jo prejema.
hvala za odgovor in lep pozdrav

Pozdravljeni!
Postrežnine po smrti prejemnika le-te ni potrebno vračati.
Vse dobro!
Helena Zevnik Rozman

Slovenska karitas, 01/4320207 <http://www.karitas.si/>

Pozdravljeni!
Očeta je pred dvema mesecema kap, pred enim letom so mu amputirali nogo, je tudi sladkorni bolnik. Pred kratkim smo ga dobili domov, popolnoma nepokretnega. Zanima me časovno, kdaj lahko oddamo vlogo za postrežnino. Po mnenju osebnega zdravnika ne moremo prej kot v šestih mesecih od nastopa bolezni oz. bolezenskega stanja.

Lep dan in hvala za Vaš odgovor!

Pozdravljeni!
Mama je po operaciji raka (odstanitev želodca in dela prepone) v postelji in potrebuje celodnevno varstvo.Je kmečka upokojenka in prejema nverjetnih 135 eur pokojnine.Sama sem izgubila službo,ker vodstvo firme za take probleme nima posluha.Zanima me ,če je kaka možnost postrežnine,ker zaenkrat ne morem v službo. Zdravnica je rekla,da kmečkim upokojencem ne pripada nič.Pa ne verjamem. Že tako so kmečki upokojenci na slabšem,kot klošarji, čeprav so plačevali precej več,kot jim je bilo priznano.Tudi državne pokojnine za nič dela so višje.
Hvala za odgovor!
Marina Koželj

Pozdravljeni!
Mama je po operaciji raka (odstanitev želodca in dela prepone) v postelji in potrebuje celodnevno varstvo.Je kmečka upokojenka in prejema nverjetnih 135 eur pokojnine.Sama sem izgubila službo,ker vodstvo firme za take probleme nima posluha.Zanima me ,če je kaka možnost postrežnine,ker zaenkrat ne morem v službo. Zdravnica je rekla,da kmečkim upokojencem ne pripada nič.Pa ne verjamem. Že tako so kmečki upokojenci na slabšem,kot klošarji, čeprav so plačevali precej več,kot jim je bilo priznano.Tudi državne pokojnine za nič dela so višje.
Hvala za odgovor!
Marina Koželj

Pozdravljeni!
Dodatek za pomoč in postrežbo izhaja iz pravice do dela, kar pomeni za tiste, ki so bili redno zaposleni, kamor pa žal ne štejejo kmečke upokojence. Strinjam se z vami, da je to krivica za vse kmečke upokojence, vendar je žal kar je zdravnica rekla, res. Nekako preveč hitro se razmišlja saj ima njivo, pa naj jo proda. Ampak če bi tako delali, kmalu ne bo več nobenih kmetij. In ne vem od česa bomo živeli.
Predlagam vam, da glede na to da ste brezposleni, ocenite možnosti za družinskega pomočnika. To se ureja preko Centra za socialno delo, ki je zadolžen za vaše področje bivanja. Pri tem dobite vi plačo za skrb za vašo mamo. Na CSD boste dobili tudi vse natančne informacije kako poteka postopek in kaj s tem pridobite. Ob tem vas opozarjam, da bodite pazljivi glede plačevanja te pravice. Za vašo plačo doplačuje občina, če pa je v ozadju kakšna nepremičnina ali so še drugi sorodniki, ki so zavezani plačilu za svoje starše ali sozakonca, bodo pač vključeni v postopek doplačila. Predlagam vam, da se oglasite na CSD in vam bodo tam na vašem primeru vse predstavili, Odločili pa se boste šele po tem kaj to vam prinese.
Vse dobro!
Helena Zevnik Rozman

Slovenska karitas, 01/4320207 <http://www.karitas.si/>

Imam brata v domu starejših občanov Impoljca. Je nepokreten, hranijo ga sestre, še invalidski voziček ima čisto prilagojen za sebe. Je letnik 1967, torej star bo letos 45 let. Ima posrežnino to srednjo. Mene zanima, če ga pripada najvišja. Mislim, da ima brat pokojnino, invalidski dodatek ter postrežnino nekje okrog 700€, ostalo doplačuje občina, je pa lastnik nekje okrog 10 ha zemlje, polovice stanovanjske hiše in gospodarskega poslopja. V hiši živi mama, ki bo letos stara 75 let. Ker ne vem, kaj se bi zgodilo s plovico hiše v primeru smrti enega ali drugega, bi bili pripravljeni odkupiti polovico hiše in gospodarskega poslopja ali jaz kot skrbica brata in mame ali kak drug naslednik, zato mi ni vseeno, koliko postrežnine prejema brat. Upam, da me boste razumeli.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni
Višina dodatka za pomoč in postrežbo je odvisna od mnenj izvedencev Zavoda, ki prosilca obvezno pregledajo. Na podlagi pregleda in medicinske dokumentacije se v postopku izda odločba, iz katere je razvidno ali mu bodo pomoč odobrili ali ne in v katero kategorijo ga bodo uvrstili.
Obstajajo tri kategorije in sicer:
– Najnižja – Nezmožnost za opravljanje vseh osnovnih življenjskih potreb je podana, če se uživalec pokojnine ne more samostojno gibati v stanovanju in izven njega, se samostojno hraniti, se oblačiti in slačiti, se obuvati in sezuvati, skrbeti za osebno higieno ter opravljati drugih življenjskih opravil, ki so neogibno potrebne za ohranjanje življenja.
– Srednja: Nezmožnost za opravljanje večine osnovnih življenjskih potreb je podana, če uživalec pokojnine ne more zadovoljevati večine prej naštetih potreb ali kadar potrebuje kot težji psihiatrični bolnik v domači negi stalno nadzorstvo.
– Najvišja: Za najtežje prizadete kategorije upravičencev do dodatka za pomoč in postrežbo se štejejo zavarovanci, ki potrebujejo stalno izvajanje zdravstvene nege. To pomeni 24-urni nadzor svojcev (laična pomoč) ter hkrati tudi obvezno strokovno pomoč (najmanj zdravstvenega tehnika). Zadnjih podatkov o višini nimam, sem našla naslednje iz leta 2010:
Dodatek za pomoč in postrežbo je mesečni denarni prejemek, ki od 1. julija 2010 dalje znaša:
– 144,39 evrov (nižji);
– 288,78 evrov (višji) in
– 412,54 evrov (za najtežje prizadete).
Če povzamem kar pišete, da vaš brat dobi okoli 700€ vam zagotavljam, da dobimo vsekakor najvišji dodatek za pomoč in postrežbo, poleg njega pa prav gotovo še kakšen drug dodatek, ker v enem letu ne bi dvignili višino za tako veliko razliko. Težko verjamem, da bo dobil višjega. Svetujem vam, da se o višini pozanimajte pri socialni delavki doma in se z njo pogovorite o vaših razmišljanjih.
Glede tega ali boste vi skrbeli za njega in doplačevali dom, je odvisno od vas in seveda tega koliko zmorete. Vedite, da je vaš brat še zelo mlad in plačevanje doma lahko traja zelo dolgo in bo preseglo vrednosti zemljišča o katerem govorite. Tako, da je odločitev seveda vaša. Vsekakor pa boste imeli možnost, da občino izplačate ob dedovanju.
Helena Zevnik Rozman

Slovenska karitas, 01/4320207 <http://www.karitas.si/>

New Report

Close