Najdi forum

Kdo lahko odstrani sršene?

Tudi tukaj vprašam, kajti sigurno se je že kdo ubadal s tem problemom:

Vse kaže na to, da so sršeni naredili gnezdo nekje pod robom strehe. Še preden pa se mladež razvije v tavelike zverine, bi se jih radi znebili, saj imamo v neposredni bližini okna spalnic.
Ker vemo, da je to početje lahko nevarno, vas vprašam: kako naj se tega sploh lotimo oz. na koga naj se obrnemo, da bo za to zalego poskrbel lepo po predpisih?

Hvala in lp, t.

Zivijo!
Mogoce ne bi bilo odvec vprasati prave strokovnjake, kajti te mini zverine utegnejo biti vcasih usodne…
Vprasati ni greh:
Pa srecno in porocaj kako ste se jih znebili za vecno. LP!

mi smo sršene uničili kar s pipsom….kupi tistega najmočnejšega, po temi naj jih gre nekdo popipsat…..Mi smo seveda vedeli, točno kje so….
LP

Zivijo, Anreja!
No, najprej cestitam… Upam, da se zavedas, kaksno sreco ste imeli in najbrz je bil tisti, ki je fizicno odstranil “vase” srsene kar pogumen.
Sicer pa iti v bitko za odstranitev srsenov namrec ni tako enostavna, kajti vemo kako pravi ze star pregovor:
pik devetih os je nako piku enega srsena, pik devetih srsenov pa piku enega gada itd.!
Moz je enkrat odstranil osje gnezdo v nasi lopi tako, da je v vedro “odrezal” gnezdo s strehe v lopi in ga takoj za tem pokril s pokrovko ter odnesel dalec stran proti odprtemu travniku, kjer smo ze zakurili ogenj. No, tam je pa dozivel, da so kaksne tri ali stiri ose pridirjale za njim in ga agresivno obletavale… Najbrz so bile tiste, ki niso vec nasle gnezda na starem mestu?
Seveda ni imel na sebi zascitne cebelarske obleke in ena od njih ga je tudi picila blizu vratu.
Po tem dogodku smo seveda prespricali cel strop lope z mocnim pipsom, da smo tako pregnali se preostanek os iz bivsega gnezda, ki so iskale svoje staro domovanje….
Bitka s srseni pa je najbrz se veliko tezja in bolj nevarna za eliminatorja te nadlege.
LP!

Mater, mene kar strese, ko berem take reči! Sem namreč alergičen na pike žuželk, če me piči čebela, moram takoj po injekcijo, čeprav imam vedno tablete pri sebi. Ne vem kaj bi bilo, da bi bili sršeni na hiši, niti spal ne bi noter!

Ponoči, mislim, da ni takšen problem- ko so žuželke na kupu v svojih gnezdih- res pa moraš točno vedet, kje so….Mož je kar šprical- cel tavelik PIPS je porabil…verjetno pa je imel tudi srečo…Če bi jaz morala to storit, bi se sigurno opremila, kot astronavt….Me je pa en teh sršenov pičil nekaj dni prej…..pa je blo za preživet….huje je za tiste, ki so alergični..

Upam, da vam bo uspelo…Sicer me pa res zanima, kakšno vrsto odstranitve priporočajo strokovnjaki…(da bi tud mi vedli za drugič)..

LP…Andreja

Živjo!

Moj sodelavec je imel gnezdo sršenov in se jih je brez tveganja in enostavno znebil: nastavil jim je pasti – plastične steklenice z ozkim vratom, v katere je natočil sladkorno raztopino. Ujel jih je preko petdeset. Če se v steklenice lovijo tudi čebele, dodamo v raztopino nekaj kisa. To jih odvrne. Najbolj se splača nastaviti steklenice zgodaj pomladi, ko je sršenov še malo. Potem imajo veliko mladičev, jih je naenkrat veliko in je več dela z lovom.

Sicer je pa strah pred sršeni čisto odveč. Nad mojim balkonom imajo gnezdo že precej let, pa smo se naučili živeti v simbiozi z njimi. Če so sršeni v hiši, potem polovijo ali pa odvrnejo ves ostali mrčes – muhe in ose in imaš lepo mir pred njimi. Na srečo imajo gnezdo na res nedostopnem mestu, da ne pride do kakšnih bližnjih srečanj. Če pa kakšen po nesreči zaide v stanovanje, mu samo odpremo okno. Sršen takoj najde pot ven, so res pametne živali. Če jih kakšno leto ni, jih prav pogrešamo, ker imamo potem celo leto težave z osami. Pa še to: dobili so tudi ime – vsak ki prileti, je sršen Srečko. Seveda smo se jih od začetka bali, potem ko jih pa spoznaš, vidiš, da je precej enostavno z njimi. Sršen tudi ne pika kar tako, ker rabi strup za lov žuželk, s katerimi se hrani. Piči samo v samoobrambi, kadar je v veliki stiski – če ga preganjamo, če ga stisnemo, če ga napademo s pipsom, če poškodujemo njihovo gnezdo…..Sicer pa dobro vidi in je spreten letalec, prava težka kategorija med žuželkami.

Lep pozdrav in uspešen lov!

Uf, tudi mi smo imeli sršene pod strešniki. Res je najboljša varianta ta, da se jim nastavijo steklenice z malinovcem ali čim podobnim. Vse ostale zadeve raje pustite pri miru, ker jih lahko zelo razjezite in takrat vam ni pomoči.

Pozdravljeni.
Z sršeni ni heca in ce ne ves kaj pocnes je moj predlog “sam bezi stran”.
Dokler ne drezajmo v njih niso tko nevarni, ce so pa ogrozeni potem pa joj ..so kot kemikaze.
Pri nas doma smo imeli enkrat enormno gnezdo na kozolcu. Oce se jih je lotil ob slabem vremenu, zjutraj ko je bolj mrzlo. Vzel je vrecko od umetnega gnoja in jih najprej pokril, nato odstranil in vrgel na ogenj-
Ampak nebi tega priporocal. Najbolj varno je zihr pozimi, ker mirujejo.

Vceraj pa se mi je zgodilo kr grozna stvar. Alergičen sem na pike os..čebel ..in podobno. V vinogradu sem kosil..in kar naenkrat je bilo na meni polno os, ki so me agresivno napadale. Povsod..od pet do glave.
Popolnoma sem ponorel (sam naj mi nekdo reče “ostani miren” – probi pa boš videl 😉 )
Spikale so me do amena…sam po glavi je blo več deset pikov .. madona!
Sreča je bila da sem bil v bližini zdravniske pomoči, in punca me je v 15min pripeljala na urgenco, kjer so me našopali da sm ze od vceraj ves zadet. Ko da ni dost blo osjih pikov so me se zdravniki celega prebodli, ker zile pokajo..se skrčijo zarad strupa in šoka.
Hvalabogu ..glede na število pikov so medicamenti zlo pomagali :hail.

Da bi s sršeni živel v sožitju…si ti normaln????!!!! sedis na tempirani bombi!…slej ko prej bo nekdo naredu napako..se bodo pocutili ogrozeni pa bo pizdarija.

Način lovljenja z flašami je zelo dober-preverjeno..pa še “bio” …daš mal vode pa velik cukra na dno al pa sokza rečit pa jih hitro poloviš.

Če jih hočeš odstranit poleti je še najbolj varno da to naredi čebelar ali pa ti posodi zaščitno obleko! Tej vragi mali so zlo nepredvidljivi…lahk se zgodi če enga “pokneš” , ga ne ubiješ … 5min mir …potem pa pokliče “kolege” Te žvalce daleč od tega da so neumne!

Ah, štiri cela leta, Grega.

Ja… meni se sršeni kar pogosto pojavljajo na podstrešju stare hiše, poskusil sem že kar dvakrat sam, s tem da sem se predhodno pripravil…na dolgo palico sem namestil mali plinski gorilnik s katerim sem nato zažgal gnezdo…pripravljeno sem imel tudi ročno škropilnico z vodo, da sem kasneje zadevo pogasil…(lahko ti začne goreti podstrešje)!!! je potrebno kar paziti sicer sem slišal da obstaja špraj z nekakšno peno katero lahko naneseš kar z razdalje 5-6m …

Sršeni so zaščitena vrsta, mogoče ti jih zastonj odstrani kakšno društvo za zaščito živali itd..

Slovenija je žal prepolna teh nadlog.
Obstaja sprej, s katerim posprejaš z varne razdalje 3-4 metrov – barabe takoj pocrkajo.

Mislim, da je Paris dal pravi nasvet. Poglej članek na tem naslovu:
http://www.kmetija.si/Novica/srsen-prijazni-velikan
Slavko

Veliko pametnih nasvetov sem dobil ob branju tega foruma ampak, vprašanje za vse tiste ,ki zagovarjajo , da je sršen zaščitena vrsta!!! Sam sem močno alergičen in sedaj se sprašujem ali naj na podstrehi pustim sršene primeru naj živijo saj so zaščitena vrsta in s tem ogrozim lastno življenje???????? Seveda ,da ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pri nas smo lani imeli ogromno sršenje gnezdo .Poklicala sva gasilce da so prrišli z gajbo in zaščitnimi oblekami ,s seboj so prinesli neke spreje ki so za zatiranje sršenov .Pošpricali so in sedaj je mir .Če pa jih ne bi takrat uničili, so rekli da jih bodo prišli zamrznit .

Mislim da je to še najbolj varna varianta ,pa tudi cena ni visoka – za 3 piksne sva plačala 30 evrov ,pa nekaj sva dala gasilcem -prostovoljno . Bolje kot da se komu kaj naredi .

marela

Ena od variant je lepilo za miši, ki ga namažeš na ploščo ali celo plastično steklenico na kolu in potisneš-nastaviš proti gnezdu. Ko se nabere dovolj sršenov ali os, odstrani in ponovi vajo….do zadnjega.

Druga varianta je industrijski sesalec, najboljše na vodo. V sesalec nalij vodo z malo varikine. sprednji del naveži na daljši kol, vklopi sesalec in nastavi na vhod v gnezdo. Pusti nekajkrat po petnajst minut in gnezdo bo prazno. To je še posebej dobro, če so ose ali sršeni v strehi, kjer ne smeš odstranjevati z ognjem, da ne pride do požara.
Vsako leto nekaj gnezd os in sršenov odstranim s sesalcem.

Gnezdo os od zunaj je najbolje uničiti z bencinom, ki ga poliješ v gnezdo in potem s papirjem na kolu zažgeš.

Sporoči uspeh na [email protected]

Pozdravljeni,

polno sršenov leta v krošnji kutine.
Ali je možno, da imajo gnezdo nekje v sami kutini, ali nekje blizu, pa, da sam prihajajo in odhajajo na to našo kutino?
Ali je možno, da sedaj, ko ima kutina za oreh velike sadeže, da jih privablja kakšen sok, iz lubja, ker se nato, ko priletijo zadržujejo na vejicah, vejah, enkrat navzdol obrnjeni, drugič navzgor.

Prosim, če kaj veste o tem, če mi lahko odgovorite. Kutina je nizka, kajti zraste le od 3 – 4 m visoko in mi pod njo kosimo, hodimo mimo, pa je neprijetno, ker kar priletijo in ogromno jih je. V neposredni bližini imamo pa tudi zelenjavni vrt. Zelo neprijetno je. Še prav posebej zato, ker me je enkrat sršen pičil v predel kolena, na zadnji strani in sem moral v bolnico na urgenco. Hvala za vaš odgovor že vnaprej.
A se ve … pa, da ne pozabim, kaj mi svetujete, ali naj jih na kakšen način preusmerim, ali nastavim kakšno vabo blizu in kam naj jo postavim, pa kakšna naj ta vaba bo, pa vsebina in količina ?

New Report

Close