Najdi forum

stanovanjska inšpekcija

potrebujem naslov stanovanjske inšpekcije…
najemodajalec mi noče popraviti stanovanje, oziroma urediti,tako kot je bilo da se da sposobno ziveti.
hvala

Oprosti, saj vem, da me nič ne briga, vendar zakaj misliš, da bi on moral to storiti, razen če mu nisi plačala najemnine vnaprej? Po mojem laičnem mnenju, ti lahko z vso pravico reče: če ti ni kaj všeč, pa se odseli. Moje vprašanje ni pravokacija ampak me res zanima, če je kakšen zakon, ki to določa.

nova
Uredništvo priporoča

Jaz tudi mislim, da če ti kaj ni všeč spakiraj stvari in se odseli. Verjetno ti pa v pogodbi piše, da kot najemojemalka skrbiš za stanovanje kot, da je tvoja lastnina. Če tako pogledaš boš pa verjetno vsako malenkost sama popravila brez problemov, a ne?

LP, miška

Očitno ne veste kako to gre…
najemodajalec mi je dal pogodbo za 1 leto.In v stanovanju je ven udarila vlaga in stanovanje je vse črno..On je dolzan to urediti, to določa zakon.
Ti kot najemojemalec si za njega kot kralj,,kot kupec v trgovini.

Zidna plesen “udari ven” iz različnih razlogov, eden od teh je (navadno) premalo zračenja(prezračevanja) in preveč vlažen zrak v stanovanjskih prostorih nasploh.

Kot dober gospodar moraš poskrbeti za redno vzdrževanje stanovanja (kamor sodi tudi prezračevanje in čiščenje).

Če je plesen izbruhnila zaradi okvar na fasadi, strehi objekta in okvar v napeljavah, mora stroške popravila kriti lastnik stanovanja.
Za podrobnejša pojasnila pokliči Zvezo potrošnikov, morda bi znali svetovati.

In, žal, najemnik ni kralj. Je oseba, ki najame določeno stanovanje po načelu videno-najeto, ki v najboljšem primeru še podpiše najemno pogodbo zanj in to je to.

mihaela – čisto prav imaš,lastnik je on in naj poskrbi za svojo lastnino,ker mu škodo nisi naredila ti,da bi jo mogla odstraniti.

Najboljše bi bilo ,da mu Mihaela adaptira stanovanje potem se pa odseli – kaj pravite ve zgoraj,ki se z mihaelo ne strinjate?

huck,,nimaš prav,,tukaj gre za poslovni odnos..in najemnik je kralj, kot kupec v trgovini..
hvala vitka,vidim da razmišljaš v mojo smer..

Konec koncev je potrebno najprej ugotoviti vzrok nastanka plesni. Lahko je kriva slaba izolacija fasade in je kriv lastnik.
Lahko pa tudi sam najemnik, če ne prezračuje dovolj stanovanja, suši v stanovanju perilo, recimo ima akvarij z ribami, kjer voda nemoteno izhlapeva, če pri kuhanju ne uporablja kuh. nape…..
V tem primeru pa lahko lastnik zahteva od najemnika popravila ali vrnitev vseh stroškov.

Torej dobro premisli kaj boš naredila s stanovanjsko inšpekcijo. V vsakem primeru, te bi jaz vrgel na cesto, če sem dober ali slab lastnik stanovanja :)))

najemodajalec je dolžan skrbeti za stanovanje in popraviti, razen če je najemnik sam povzročil škodo. to piše vse v pogodbi

In najemodajalec lahko najemnika zabriše na cesto. Za takšnega, ki se proglaša za kralja, ima pa itak dovolj dokazov, da je spoznal, da je umsko motena oseba in ima dovolj velik argument, da najemnik leti :-p
Seveda, bi moral pa najemnik še prej popraviti stanovanje ali poravnati škodo, ker sem prepričana, da, kot je že nekdo napisal, na veliko perilo suši v stanovanju!
Ah ja, najemniki ste eni veliki reveži, ki nikoli ne boste imeli svojega kraljestva, da bi lahko bili kralji :-))))

Mihaela.

Ne vem od kje ti mnenje da je najemnik kralj, žal ni tako, res ne!

Oddajam dva stanovanja, in ti iz lastnih izkušenj povem da se najemnika dobi kadar hočeš, jaz osebno sem moral celo, tel. št. zamenjat ker je bilo toliko klicev, tako da ne vem kdo je zdaj kralj?

Sicer, bi bilo potrebno slišati še drugo stran (najemodajalca), da bi lahko precenil kaj je res in kaj ne, v tvojem primeru mislim??

92. člen stanovanjskega zakona
(dolžnosti lastnika stanovanja)

Lastnik stanovanja mora:

– izročiti stanovanje kot predmet najema po najemni pogodbi v stanju, ki najemniku stanovanja omogoča normalno uporabo stanovanja, skladno z veljavnimi normativi in standardi;

vzdrževati stanovanje in skupne dele v stanovanjski ali večstanovanjski stavbi v stanju, ki zagotavlja najemniku normalno uporabo stanovanja ter skupnih delov ves čas trajanja najema v skladu s pravilnikom iz 125. člena tega zakona;

– odgovarjati za pravne in stvarne napake na oddanem stanovanju;

– prijaviti oddajo stanovanja pri pristojnem davčnem organu in registrirati najemno pogodbo pri pristojnem registrskem organu v 30 dneh od sklenitve najemne pogodbe ali aneksa k najemni pogodbi.

93. člen

(opustitev dolžnosti lastnika)

(1) Če stanje v stanovanju ne zagotavlja najemniku normalne uporabe stanovanja, lahko najemnik predlaga, da stanovanjska inšpekcija lastniku stanovanja odredi izvedbo tistih del, ki so potrebna za zagotavljanje normalne uporabe stanovanj ali skupnih delov.

(2) Če lastnik v roku, določenem z odločbo, ne izvede naloženih del, lahko ta dela na njegove stroške izvede najemnik sam. Stroške izvedbe del, skupaj z obrestmi, lahko najemnik pobota s terjatvami lastnika iz naslova najemnine.

(3) V primeru, da lastnik ne ravna v skladu z odločbo iz prejšnjega odstavka, lahko najemnik od lastnika zahteva, da mu preskrbi drugo primerno stanovanje.

VI.6 Pravice in obveznosti najemnika stanovanja

94. člen
(obveznosti najemnika stanovanja)
Najemnik stanovanja mora:

– uporabljati najeto stanovanje v skladu z najemno pogodbo;

– odgovarjati za škodo, nastalo pri nepravilni oziroma malomarni rabi stanovanja;

– dopustiti vstop lastniku oziroma njegovemu pooblaščencu v stanovanje za preveritev pravilne uporabe stanovanja, vendar največ dvakrat letno;

– poravnati stroške popravil v stanovanju, ki so posledica nepravilne oziroma malomarne uporabe stanovanja, skladno z določili najemne pogodbe;

obveščati lastnika o napakah na stanovanju, za odpravo katerih odgovarja lastnik v skladu z veljavnimi normativi in standardi;

– plačevati najemnino za najeto stanovanje ter stroške, ki se plačujejo poleg najemnine, v skladu z najemno pogodbo;

– pridobiti soglasje lastnika, če stanovanje več kot 60 dni v obdobju treh mesecev uporablja poleg najemnika oseba, ki ni navedena v najemni pogodbi;

– predlagati lastniku sklenitev aneksa k najemni pogodbi, če se število oseb, ki uporabljajo stanovanje, spremeni;

– vzdrževati stanovanje v obsegu, kot ga za najemnike določajo normativi za vzdrževanje po pravilniku iz 125. člena tega zakona.

Najbolj pomembno tukaj je, da stanovanjska inpekcija odloca v primeru, ce lastnik niti na zahtevo najemnika ne poskrbi za normalno uporabo stanovanja.

Pozdravljeni,

vidim, da je minilo že precej časa od zadnjega odgovora, vendar sem se vseeno odločila, da zapišem mojo situacijo, pa mogoče dobim kakšen pameten nasvet.

Moja mama živi v večstanovanjski hiši, ki je v starem mestnem jedru. Stanovanje je staro meščansko, z velikimi okni, stavba je dotrajana, fasado so obnovili le na ulični, vidni strani. V stanovanju je najemnica. Zanima me, ali ima kakšno možnost, da od stanovanjske, ki je lastnik stanovanja zahteva, da se zamenjajo okna, ker so res dotrajana (stara so kolikor se jaz spomnim, torej krepko čez 30 let) ter da se ji uredi centralno ogrevanje, saj le-tega nima (kuri si z električnim radiatorjem). Menim namreč, da so ta dela naloga lastnika in ne najemnika.


Pol se pa zbudiš!
Odseli se, če ti ni kaj všeč!

Torej, kako se kršitev lahko prijavi stanovanjski inšpekciji? Kdo ve oziroma ima izkušnje s tem?

Tudi mene tole zanima. Grem lahko direkt na inšpekcijo in jim povem, kako in kaj? Ali so moram prej naročiti? Kaj moram imeti s sabo? Pogodbo, slike…kaj še?
Hvala.

Jaz bi vprašal, kaj vse mora prijava vsebovati? Torej, če ima kdo izkušnje oz. je že pisal prijavo, kaj vse je treba napisati?
Ko oddaš prijavo, koliko časa traja, da inšpekcija začne delati na prijavi? Kako poteka vse skupaj?

Tipičen odgovor enega bogega slovenčka oz. slovenčkinje, ki v življenju ni prestopila meje te države in misli, da je imeti svojo nepremičnino cilj življenja. Verjetno imaš komaj dokončano neko srednjo šolo ( če sploh), po duši pa kmetica/kmet…ker samo en težek primitivec lahko napiše kaj takega.

Veliko ljudi, ki oddaja svoje stanovanje v Sloveniji nima pojma kaj to pomeni. Tu niste nobeni kralji najemodajalci, ampak ponujate storitev in se morate primerno temu obnašati. Obnašate se, kot da delate uslugo najemniku…???!!! Halo? Če ste taki carji zakaj sploh rabite denar od najemnine? Ne oddajajte če za to niste sposobni!

Po zakonu NAJEMODAJALEC SKRBI DA VZDRŽEVANJE STANOVANJA IN PIKA.

Vsi seljaki najemodajalci, ki pa se oglašate na tem forumu z raznimi bednimi izjavami pa si raje ne delajte sramote!

Najemodajalec, ki oddaja luknjo samo kaže sliko o sebi. Spokajte.

New Report

Close