Najdi forum

Nepravilnosti v domu za ostarele?

Ze nekaj casa delam kot prostovoljka v domu za ostarele na Stajerskem in opazam nekatere stvari, ki me resnicno pretresajo. Zanima me kje lahko prijavim nepravilnosti v zvezi z delom negovalk. Moja naloga je starejse odpeljati iz sob, na zrak vendar pa tega velikokrat ne morem storiti zaradi nejevoljnih negovalk oziroma zaposlenih v nadstropjih. Imam eno gospo, ki je zeloooo zeloo rada zunaj in se bi pogovarjala vec ur ampak vsakic, ko pridem vprasat, ce jo lahko odpeljem je odgovor, da nimajo casa sedaj nje iz postelje dvigovati in dati na vozicek (sama tega ne smem storiti) in da danes ne bo sla ven. Gospa kar poskoci v postelji, ko izve da bo koncno lahko odsla ven, vcasih je ne spustijo po dva tedna. Kadar imajo dober dan in ce jih res lepo, lepo prosim se nejevoljno strinjajo, da bodo to storile, ko bo cas. Srce se mi trga, ker gospa je tako zelo prijetna in vesela svezega zraka, jaz bi jo z veseljem peljala ven vsak dan ampak ne smem. Na koga se lahko obrnem, po moznosti anonimno, da bi nadzirali oziroma stopili za tiste, ki nimajo svojcev, da bi se borili za njih? Mislim, da bi moral vsak imeti pravico, da gre na zrak, ce zeli sploh, ce je nekdo, ki bi ga z veseljem odpeljal in pripeljal nazaj do postelje.

Negovalke opravljajo težko in slabo plačano delo. Naredijo tisto, kar je nujno, kar pomeni, da človeka, ki je priklenjen na posteljo umijejo, preoblečejo, obračajo in nahranijo, če le-tega ne morejo storiti. Če imajo oskrbovanci svojce, je zgodba popolnoma drugačna. Tisti, ki nimajo nobenega od svojih, pa so reveži.
Če poveš direktorju oz. direktorici doma, potem boš negovalce direktno “zašpecala”, kar pa verjetno ni tvoj namen. Res ne vem, kaj še lahko storiš.

New Report

Close