Najdi forum

Skrb za osebo z demenco

Pozdravljeni,
sem gospa, ki ima 55 let in skrbim za mamo, ki je zbolela za demenco. Znaki demence so se pri mami začeli pojavljati pred 3 leti. Skoraj tri leta je za mamo skrbel moj oče, ki pa je pred kratkim umrl. Zdaj za mamo skrbim popolnoma sama. Imam še sestro, ki mamo obišče 1x na mesec. Poleg skrbi za mamo imam še svojo družino in službo in vse zelo težko usklajujem. Prošnje za dom starejših občanov sem že oddala, vendar so čakalne vrste zelo dolge in ne vem kako bom zdržala do takrat. Zanima me, kam se lahko obrnem po pomoč, kje bi lahko dobila varstvo za mamo in kdo bi znal skrbeti za osebo z demenco?
Lep pozdrav

Pozdravljeni!

Kakšna je najboljši načrt oskrbe za Vas in za vašo mamo je odvisno od njenega zdravstvenega stanja, in Vaših zmožnosti. Glede na to kako močno je demenca izražena se lahko na različne načine uredite oskrbo. Načeloma se potrebe pokrijejo z več obiski negovalnega osebja, ki so strateško razdeljeni preko dneva, sicer pa se osebe z demenco najbolje odzivajo na neprekinjeno oskrbo ene osebe, ki jo dobro sprejemajo.
To je možno v kolikor starostnik ne ogroža sebe ali drugih v času, ko je v stanovanju sam. Za iskanje pomoči na domu vam svetujem ogled te povezave : https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=70&t=9749058
Kot boste videli, so načini iskanja pomoči različni glede na potrebe, in kraj bivanja.

V kolikor pa starostnik ne moremo pustiti samega v stanovanju, pa je možno reševanje z oskrbo na daljavo in zmernim omejevanjem starostnika (zaklepanje izhodov na ulico, odstranitev nevarnih predmetov, zavarovanje nevarnih con v hiši). Oskrba na daljavo pa temelji na konstantnem nadzoru starostnika takrat, ko Vas ali negovalnega osebja ni doma. Te rešitve lahko vključujejo kamere ali pripomočke, ko so prikazani na povezavi : http://www.mks.si/lifeline/sprozila/dodatnasprozila.html f

V kolikor ne morete zagotoviti varnosti vaše mame na kateregakoli izmed naštetih načinov bo vaša mama potrebovala 24 urni nadzor. Svetujem, da si ogledate pravico do dodatka za pomoč in postrežbo: https://www.zpiz.si/cms/?ids=content&inf=333 ter pravico do izbire družinskega pomočnika : http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/sociala/druzinski_pomocnik/

Družinski pomočnik, oglejte si: https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=70&t=1820132&p=11535849#p11535849

Upam, da Vam bodo informacije pomagale
lp, Rok Drnovšek

Sočustvujem z vami – pri nas se že 6 let borimo z demenco. Smo tako daleč, da 85 letna oseba rabi 24 urni nadzor. Posledično temu je moral mož, ki ima opravljen certifikat NPK Socialni oskrbovalec zaradi oskrbe očeta pustiti službo, da mu lahko nudi vse kar dementna oseba potrebuje.

Na žalost je za osebe z demenco pri nas zelo slabo poskrbljeno. Tudi, če zaprosiš za dodatek za pomoč in postrežbo najvišjega ne bodo odobrili dokler bo mami v domači oskrbi.

Itak pa nič ne pomaga – dobiti ZANESLJIVO osebo za varstvo v času, ko boste v službi pa je tudi znanstvena fantastika. Da stroškov, ki lahko nastanejo ob tem ne omenjam – če oseba računa samo 5 EUR na uro to znese 30 EUR /dan x 20 delovnih dni = 600 EUR / mesec ! S tem, da boste morala za mami poskrbeti sama tudi za preostali del dneva in noči.

V našem koncu obstaja dnevno varstvo v domu upokojencev – računajo povprečno 20 EUR / 8 ur. Cena je odvisna od oskrbe, ki jo vaša mami potrebuje. Upam, da čim prej dobite mesto v domu upokojencev.

Če vas še kaj zanima svobodno vprašajte.

nova
Uredništvo priporoča

Dober dan moje ime je Sanja prihajam iz Maribora ..delam ze 12let v Bolnici Maribor. Rada bi pomagala starejsim ljudem ce želite me lahko poklicete na gsm 070779204 to delo opravljam z ljubeznijo in z dušo .. lep pozdrav

Pozdravljeni,

vedno bolj se zavedam, da me bo najverjetneje čakala kmalu skrb za osebo z neke vrste demenco in me zanima kako naj se postopa na začetku, v času, ko je oseba vedno manj zmožna funkcionirati, vendar nima nikogar, ki bi ji pomagal?

Ali ima kakšne pravice? Ali ji pripada pomoč?

V družini nimam nikogar, ki bi lahko pomagal oz. skoraj nikogar na sploh. Trenutno sem brez službe že več časa, ampak jo bom kmalu spet dobila, v tujini (kjer so plače nižje kot v slo).

Živim že dlje časa od prihrankov, ker nisem niti malo zapravljiva. Nikoli nisem spraševala za kakšne socialne ipd.

Mama, ki je stara nekaj čez 60, je imela prve težave s spominom že kakšnih 10 let nazaj. Takrat je šla v invalidsko penzijo, ker ni bila več sposobna delati, ampak se je skozi čas situacija zelo popravila. Je na zdravilih za upočasnitev demence od takrat naprej.

Jaz bi morala ravno oditi spet v tujino in opažam, da se je situacija zelo poslabšala. Ko vozi avto me je strah, ker kot da ni zmožna 100% biti prisotna, ima težave s prostorom, pozablja vse, mine 5 ur in misli, da je minilo pol urce…. težave se povečujejo. Tega se tudi sama zaveda in jo je strah.

Ima invalidsko pokojnino, mislim, da okoli 250-300eur. Prej je bila zaposlena. Verjetno kakih 20-25 let. Ima nepremičnino v solastništvu, katero ne bo nikoli moč prodati zaradi pravnih zadev, v kateri živi in s katero je ogromno skrbi in dela.

Živi sama. Trenutno sem še doma jaz, ampak me zelo skrbi kako bo, saj vidim, da stvari niso v redu.

Ali ji pripada kakršnakoli pomoč? Na koga bi se lahko obrnila? Ali naj grem do njene osebne zdravnice in naj ji za težave povem in morda vprašam za večjo dozo zdravil? Zdaj ima manjšo mero.

Kje bi mi lahko svetovali? Na katerem uradu?

Kako je z domovi? Ali bi ji ga morala plačati jaz (ko bom imela službo)? Kako je v primeru, ko plača ne bo zadostovala za vse stroške? Njena penzija ni dovolj niti za račune zdaj, kaj šele za kakšno oskrbo ali dom.

Resnično najlepša hvala za vsak nasvet in odgovor.


Nekaj odgovorov ti lahko podam, saj sem maja izgubila mamo, ki je bila dementna, na koncu kar zelo.
Najprej je moja bivala v državnem domu za upokojence in dokler je bila pokretna/manjša demenca/ je bil mesečni račun med 800-900 EUR, glede na to ali je imela dieto ali ne. Imela je še sladkorno in je nekaj časa imela dieto, nato jo je odklonila. Ko je bila popolnoma dementna in nepokretna je račun bil nekaj eur čez 1.000. Zaprosili smo /njen lečeči zdravnik da predlog/ za dodatek za pomoč in postrežbo, tako, da je v začetku, ko je še bila na vozičku dobivala 180EUR dodatka in se je z njeno penzijo izšlo. Na koncu, ko je bilo povišanje, smo ponovno pričeli z urejanjem dodatka, ki bi bil seveda takrat višji, pa je mama maja letos umrla.
Glede demence pa tole. Lahko se začne zelo zgodaj in neopazno, vendar jo razni šoki lahko zelo vzpodbudijo. Moja je padla v kopalnici v domu in takrat je “pozabila” hoditi in bila samo še na vozičku. Dobivala je tablete, na koncu pa je bilo kar hudo in mislim, da me pravzaprav ni več poznala. Kar danes vem in sem prebrala veliko literature, poleg zdravil, ki jo upočasnujejo, je odlična za to bolezen smola industrijske konoplje, ki vsebuje nad 30% CBD (v domu pač nisem mogla dajanja nadzirati, ker so se negovalke nenehno menjale). Pogoj pa je, da mama to jemlje redno, pač rabi nekoga, ki bo za to poskrbel. Prijateljica je uredila pri očetu tako, da ima na domu vsak dan gospo za cca 5 ur in popazi na očeta, mu da zdravila, smolo, mu skuha, saj take osebe pozabijo ali so vzele tablete, ali so jedle, gredo od doma in ne znajo več domov,…
Skratka bolezen napreduje in nič lepega te ne čaka v zvezi s tem. Poskrbi tudi zase, saj mislim, da je to najhujše pri svojcih, dementna oseba je v svojem svetu in nisem prepričana, da se pri napredovani bolezni, tega zaveda.


Še to, seveda moraš za mamo do polne cene doplačati dom ti, oziroma njeni otroci, če vas je več. Dobro je, da se vloga odda čim prej, ker so čakalne dobe dolge.

Hvala za nasvet.

Mene je sicer bolj zanimalo kaj se lahko naredi v času, ko še normalno funkcionira, ampak ji spomin že precej peša. Če je upravičena do kakšne pomoči? Posebne skrbi? Je smiselno povečati dozo zdravil? Skrbi me, da bi enostavno pozabila lonec na štedilniku. Ga je žal že večkrat.

Vem, da je stari mami hodila npr. medicinska sestra previjati neke rane za neko daljše obdobje brezplačno pa je imela 2x penzijo od moje mame.

Kaj se zgodi, če jaz službe nimam oz. imam minimalno plačo, torej zaslužim manj kot stane dom, poleg tega pa moram še jest in plačevat račune? A mi pripada kakšna pomoč v povezavi z mojo mamo?

Verjetno moram potrošit prej unih par 1000 eur, ki imam našparane na računu za hude čase in potem it na karitas po hrano in postati popolni revež?

Sprašujem na dolgi rok, ker pač vem, da čudežno obogatela ne bom.


Glede zdravil lahko svetuje samo zdravnik. Glede smole industrijske konoplje sem napisala, odlična je, ob rednem jemanju, za izboljšanje stanja človeka z demenco. Da pozabi lonec na štedilniku, če se to zgodi enkrat na dolgi, rok, to se dogaja tudi nama, ampak, če se to ponavlja, je vsaj začetna oblika demence. Tu pač lahko pomaga smola. Imamo v širši familiji osebo, ki neguje mamo in se je tako zaposlila, da dobiva dodaten denar (pa še mamina penzija ostane, zato jo tudi nima v domu, ker je bila brezposelna), sicer ne vem natančno kako je to uredila. Za dom pa si obvezna doplačevat, kako boš zmogla, je pa drugo vprašanje, če jo daš v dom, pač podpišeš in se nihče s tem ne obremenjuje. Za pomoč in postrežbo pa lahko zaprosi mama /zdravnik/ vedno, ali pa bo dobila, je odvisno od zdravstvenega stanja. Zdravnik od ZZS pride na dom ali v dom, če je mama tam. Če jo daš v dom, lahko oddaš njeno nepremičnino in z najemnino to pač pokrivaš. Če nimaš sredstev, lahko doplačuje občina, ampak, če ima mama nepremičnino (se mi zdi nad 100.000 ) se po novem vrača ob dedovanju, razen, če se vsemu odpoveš. če so dolgovi večji od dedovanja je to smiselno. Sicer premalo vem, da bi ti lahko konkretno svetovala, pišem bolj na splošno. Žal pa je v tvojem zadnjem delu veliko resnice. Če ti lahko še kako pomagam, napiš, lahko tudi na moj mail [email protected].
Pozdrav.

SPOŠTOVANI!
KDOR POTREBUJE POMOČ PRI OSEBAH Z DEMENCO ALI PRI STAREJŠIH OSEBAH ME LAHKO KONTAKTIRA PREKO TELEFONA!

MOJA TELEFONSKA ŠTEVILKA 040742191 V KOLIKOR SE NE OGLASIM POŠLJITE SMS IN POKLICAL VAS BOM NAZAJ!!! LEP POZDRAV DANIEL

Za očeta z demenco in parkinsonom, ni samostojno pokreten, ob pomoči malo in je v DSO, potrebujem prostovoljca, ki bi prišel k njemu v DSO v času kosila, da bi lahko jedel v jedilnici na vozičku in ne v postelji, kar nudi DSO. Ali je možno dobiti takega prostovoljca, če nimaš več denarja?

New Report

Close