Najdi forum

Pretirano pafumiranje

Pozdravljeni,

Mene pa zanima konkretno vprašanje glede bontona uporabe parfumov na delovnem mestu.

Moja situacija je naslednja:
kot mlada sem imela resne zdravstvene težave, sem se izkopala iz njih z odločitvijo za zdrav življenjski slog.
Pred nekaj leti sem zato prišla tudi na manj odgovorno delovno mesto s približno 20 ljudmi v isti pisarni.
V zadnjem letu sem opazila spremembo, nadrejene so se začele pretirano parfumirati. Ena od njih sedi z nami v pisarni, cela pisarna je polna njenega “najljubšega” parfuma, ki meni neznansko smrdi, draži me v grlu in ker imam iz mladosti težave z ravnovesjem hormonov, vem, kako te sintetične močne vonjave na to vplivajo, Jaz imam rada naravno kozmetiko z eteričnimi olji. Ne moti me, ker se načeloma vse sodelavke diskretno naparfumirajo.
Omenjena šefica pa “diši” tako, da njen vonj prevlada v pisarni, ne pomaga zračenje, odpiranje oken. Ta vonj prinesem domov in se ga ne morem otresti.
V zadnjem času imam občutek, da v službi ne morem dihati, ker z vsakim dihom povlečem vase strupe. To se vleče približno 2 meseca, navaditi se ne morem.

Sodelavci so 10-15 let od mene mlajši, jih ne moti tako zelo, čeprav so to opazili, pretirano dišavljenje naše nadrejene, kar pa jaz dojemam kot agresijo in nadvlado.

Mislim, da bi morali vsi skrbeti za dobre delovne pogoje v pisarni, ker nas je noter veliko..do zdaj me ni nič motilo, vse je bilo v mejah normale. To pa gre že čez rob in ne zdržim več.

Sodelavci pravijo, da ne smem reči direktno, ampak zavito v “vato”. Moja mama mi je celo rekla, da tega nadrejeni enostavno ne smem omeniti. Kaj pa bonton iz njene smeri, ko pretirava in nas posiljuje z njej ljubim parfumom? Opažam predvsem iz strani nadrejenih, da uporabljajo pretirano agresivne vonjave, to pomeni, da ko pridejo v pisarno, jih še 15 minut potem vohamo…da so opazni…pa vendar so nadrejeni, kako naj k temu pristopim…

Naj delam še naprej na tak način..dokler ne zbolim?

Moja znanka ki se ukvarja z alternativnimi vedami, mi je priporočila določeno zaščito, za katero bi morala prispevati 300 EUR.
Sem pa precej obupana, ker poskušam skrbeti za svoje zdravje, tu pa sem nemočna, sedim v takem zraku po 9 ur na dan…poleg tega je pisarna v mestu, ob cesti..ko odpiramo okna, pa noter pride smog…
Oboje mi ni fajn, ampak da si pa še sami svoj notranji prostor onesnažujemo…
Kako to rešiti…kakšne izkušnje

poglej a kakih knjigah o bontonu ali se pozanimaj pri kakšnem bontologu. če pa je res tako hudo za zdravje, pa povej svojemu dr., poslušaj mnenje in ti po potrebi napiše potrdilo, ki bo neke vrste prošnja, da si naj neha davati toliko parfuma.

sicer pa očitno šefica ne pozna bontona, kajti veliko parfuma se sploh ne spodobi. najbrž se že toliko parfumira, da več ne čuti tako in si zato daje še in še gor. zanima pa me kolikokrat si opere te obleke, glede na to, da se čez čas zavoha nesveži parfum na nošeih cotah!

drugače pa: ja, družba pravi, da se pač ne spodobi to in ono reči šefu, pa čeprav v tem primeru to ni tvoja sramota, saj ona ne pozna bontona, kar lahko dokažeš, podpreš iz raznih knjig, kjer piše o tem. prav tako npr. na razgovor za službo se ne spodobi iti fejst naparfumiran ali v zelo izrezanih, odprtih majčkah ipd.

sem pa prepričan, da če se pove šefici, to še ni tehten razlog, da bi dobili odpoved, če se morda tega bojite. je pa možno, da bo po tem drugače gledala na vas, čeprav zaradi tega ne bi smela biti upravičena do drugačnega mišljenje in/ali ravnanja.

lp

Jaz sem imel identičen primer v službi.
Žal za avtorico debate nimam vzpodbudnih besed.
Jaz lahko rečem le to, da taki parfumirani smrduhi ne prenehajo s svojim početjem. Jaz sem sodelavca prosil skoraj na kolenih, če bi lahko prenehal s svojim polivanjem parfuma, pa ni hotel. No, občasno me je malo upošteval, vendar čez dan ali dva je bilo spet vse po starem. Vse kar je naredil, je bilo to, da je zamenjal vonjavo, ki pa je bila ravno tako agresivna in močna.
Res da ta parfumirani smrduh ni bil moj nadrejen, sem pa zato k nadrejenemu šel in mu o tej težavi govoril. Vendar šef ni imel razumevanja niti posluha za me in je rekel, da njemu ta parfum lepo diši, oziroma, da ga ne moti. Šel sem celo do svojega zdravnika in socialne delavke,in kadriovnice iz naše firme, ki mi prav tako niso hoteli pomagat. Socialna delavka je rekla, da si sodelavcev jaz ne bom izbiral. Skratka, totalno nerazumevanje in nepripravljenost za reševanje tega problema. Na koncu sem jaz izpadel tisti, ki naj bi bil žleht.
Moral sem zamenjati delavno mesto.

nova
Uredništvo priporoča

Uhh, priznam, da je zelo težko odgovorit kaj uporabnega glede tega problema.
Ker je nadrejena, toliko težje.
Velika verjetnost obstaja, da ne gre samo za agresivno vedenje, dokazovanje superiornosti, ampak enostavno ljudje sebe in tudi parfume na sebi vohamo slabše kot na drugih.
In se ženska predozira, ker ji je vonj všeč in bi rada sebe oz.svoj parfum rada vohala na sebi dalj časa. Pozablja pa, da jo ostali vohate veliko intenzivneje.

Če je nezamerljiva oseba, ok šefica, v redu človek, ni neka nesamozavestna, prevzatna in nesigurna vase oseba, potem ji poskusite to na prijazen način dopovedat.

Če je pa dejansko njena potreba “smradit”, ker se počuti v svoji vlogi brez tega nesigurno, pa pogovor odsvetujem, ker bo zadeve samo še bolj poslabšal, seveda pokasirali biste podrejeni.

V takem pimeru bi si jaz prinesla nekaj kar mi zelo diši, nekaj naravnega, in bi to vsake toliko povohala, da se mi njen agresivno neprijeten vonj zbriše iz možgan.

Sama enako, ne prenesem osladnih vanilija vonja, in enako npr.v gledališču npr., imajo nekatere ženske, sploh starejše gospe, pretirano naparfumirano glavo in telo in mi smrdi do slabosti..
Ampak to se zdrži tisto urico, dve, delat pa v takem okolju je pa dejansko izredno težko.

Nabavi si res nekaj, kar ti lepo diši, lahko vzameš s sabo in se vsaketoliko s tem vonjem odmakneš od njenega “smradu”.

Močni parfumi so res moteči, a še zdaleč ne tako, kot po postanem znoju smrdeči ljudje, ki ne vedo, kaj je deodorant in oprana oblačila.
Da ne govorim o slabi ustni higieni, saj nekatermi ljudem smrdi iz ust tako, kot smrdi nekaj dni postana voda, v kateri je bil šopek rož. Nagravžno. Eno uro dva takšna človeka v pisarni, misliš da boš umrl, ko notri stopiš.
To je šele moteče.

New Report

Close