Najdi forum

POSTREŽNINA ZA STAREJŠO OSEBO

RABI M OBRAZEC ZA POSTREŽNINO

Spoštovani!

Zaradi oteženega posredovanja dokumentov vam posredujem dve spletni strani:

http://www.zpiz.si/cms/?ids=content&inf=333 Na tej spletni strani si lahko ogledate zgibanko z informacijami o koriščenju pravice

http://www.zpiz.si/cms/?id=2&inf=28
Na tej spletni strani boste našli iskani obrazec in sicer pod invalidsko zavarovanje, točko a.Obrazci za uvedbo postopka

Upam da Vam bo uspelo

lp

Pozdravljeni,

rad bi izvedel kako je glede dodatka za postrežnino. Namreč zakon je dvoumno napisan. Piše takole:

“Dodatek za pomoč in postrežbo je mesečni denarni prejemek, s katerim upravičenec poravnava stroške, nastale zaradi trajnih sprememb v zdravstvenem stanju, zaradi katerih ne more zadovoljevati osnovnih življenjskih potreb in zato nujno in stalno potrebuje tujo nego in pomoč.”

Hkrati pa piše tole:

“139. člen

(Opravljanje osnovnih življenjskih potreb)
(1) Pomoč in postrežba je uživalcu pokojnine neogibno potrebna za opravljanje vseh osnovnih življenjskih potreb, kadar zaradi trajnih sprememb v zdravstvenem stanju ne more zadovoljevati osnovnih življenjskih potreb, ker se niti ob osebnih prizadevanjih in ob pomoči ortopedskih pripomočkov ne more samostojno gibati v stanovanju in izven njega, samostojno hraniti, oblačiti in slačiti, se obuvati in sezuvati, skrbeti za osebno higieno, kakor tudi ne opravljati drugih življenjskih opravil, neogibno potrebnih za ohranjanje življenja.
(2) Pomoč in postrežba je uživalcu pokojnine neogibno potrebna za opravljanje večine osnovnih življenjskih potreb, kadar zaradi trajnih sprememb v zdravstvenem stanju ne more zadovoljevati večine osnovnih življenjskih potreb iz prejšnjega odstavka ali kadar kot težji psihiatrični bolnik v domači negi potrebuje stalno nadzorstvo.”

Torej, dilema je, kaj pa če se ta denar nalaga tej osebi na računu, ker je oseba doma in za njo skrbijo domači. Bi lahko ZPIZ zahteval denar nazaj, če bi videl, da se denar ne uporablja oz. je na računu, saj je “uradno” namenjen stroškom? Problem je namreč, da denar pride prav (oz.bo prišel kmalu), saj ima oseba bolezen, ki napreduje in bo samo slabše. Zavedamo se, da bo nekega dne morala v dom, ki pa je drag.

Lp

nova
Uredništvo priporoča

Pozdrav!

Postrežnina je sicer dodeljena starostniku, in je namenjena za zadovoljevanje njegovih potreb. Starostnik ima pravico denar porabiti glede na njegove indidvidualne želje in potrebe. Prejeta sredstva so prav tako namenjena za nakup/najem potrebnih pripomočkov, higienskih sredstev ipd. hkrati pa ne pozabite ceniti svojega lastnega dela.

Pravica do postrežnine izhaja iz zakona o pokojninskem zavarovanju. Upravičenost kot tudi višina postrežnine je določena glede na oceno osebnega zdravnika in je vezana zgolj na zdravstveno stanje pacienta in ne na njegovo premoženje, Premoženje torej ne bi smel biti problem, saj je premoženje ovira za prejemanje socialnih prispevkov in ne pokojnine, zavarovanja.

Sicer pa si poglejte še: https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=4221330

lp

Rok Drnovšek

Pozdravljeni,
za tasta smo v decembru vložili novo vlogo za dodatek, odločbo je že prejel in je upravičen do višjega dodatka, kot ga je prejemal do sedaj.

Zanima me, kako je z izplačilom razlike (v zakonu je navedeno, da se dodatek lahko izplača tudi za pol leta nazaj), saj v odločbi piše le, da je od decembra dalje upravičen do višjega dodatka. Ali se je na odločbo potrebno pritožiti glede izplačila razlike?

Zdravstveno stanje je že več let nespremenjeno in je povsem odvisen od tuje pomoči, kar je izvidno tudi iz zdravniške dokumentacije, ki smo jo posredovali ZPIZu.

Za odgovor se najlepše zahvaljujem.

Pozdrav!

Glede na to da nisem strokovnjak prava, Vam podam zgolj mnenje.

Mogoče je pred vložitvijo pritožbe smiseln informativni klic na zavod. Tam Vam bodo lahko bolje odgovorili glede primera, ki ga tudi konkretno poznajo hkrati pa bolje poznajo naravo dodeljevanja prejemkov.

Kolikor je razvidno iz zakona je da je prejemnik UPRAVIČEN do prejemanja nadomestila od dneva ko je nastala poškodba, poslabšanje stanja. Upravičenost pa nujno ne pomeni izplačevanje.

Iz http://www.zpis.si:

Zavarovancu, ki je sklenil delovno razmerje kot slep ali pa je oslepel v času zavarovanja, pripada dodatek za pomoč in postrežbo od sklenitve delovnega razmerja oziroma dneva, ko je oslepel. Izplačilo prejemka pa mu gre od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi zahteve in še največ za šest mesecev za nazaj. Enako pravilo smiselno velja tudi za nepokretnega zavarovanca.

Torej upravičenec prejema prispevke šele od točke ko odda vlogo za koriščenje pravice. Menim pa da je omenjenih 6 mesecev vezano na trajanje postopka za dodeljevanje pravice v primerih ko je potrebno daljše ocenjevanje invalidskih komisij ipd.

ZPIS 179 člen (2) : V roku šest mesecev se izda odločba o pravicah iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja z uporabo mednarodnih pogodb.

V kolikor postopek traja toliko časa ima upravičenec pravico do dodatke, ki ga neupravičeno ni prejel.

lp

Rok Drnovšek dipl. zn.

New Report

Close