Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija Totalna proteza

Totalna proteza

Spoštovani!

Pred nekaj dnevi sem dobil totalno protezo zgoraj. Z estetiko izdelave sem zadovoljen, problem pa je slab oprijem proteze. Proteza mi neprestano leze dol, tako, da si jo moram z jezikom, pa tudi z rokami, neprestano popravljati – »pritrjevati«. Posebno pozoren moram biti med jedjo.

Zobozdravnik mi je zagotovil, da je za dober oprijem potreben čas, da se bo stvar sama uredila (sluznica?), vendar me že kar malo skrbi. Slišal sem za nekakšen vosek s katerim se proteza premaže in je potem boljši oprijem. Skratka, ali obstaja kaj, kar bi izboljšalo stanje, da ne bi moral že takoj na začetku uporabljati razna lepila za proteze?

Za odgovore vnaprej zahvaljeni!

Pozdravljeni,

če je vaša proteza narejena po pravilih, ki jih narekuje doktrina, potem se boste nanjo postopno navadili. Mišice, nebo in ustna sluznica bodo naredile oprijem protezi, vendar bo potrebno nekaj vztrajnosti z vaše strani. Za začetek pa vam priporočam uporabo kakšnega lepila (Corega, Fitty dent ipd.)

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Spoštovani,
še enkrat zahvaljeni za Vaša pojasnila. Po Vaši razlagi sem precej bolj optimističen glede dobrega oprijema moje proteze. Me pa zanima še tole: ali naj lepilo uporabljam že kar na začetku in se bo stanje sčasoma uredilo, tako, da lepilo nebo več potrebno, ali pa naj še nekaj časa vztrajam brez in začnem lepilo uporabljati šele čez nekaj (?) časa?

Moja vprašanja so mogoče malo bedasta, vendar sem v tej zadevi popolnoma brez izkušenj, v ordinaciji se pa vedno tako mudi in človek veliko stvari pozabi vprašati.

Hvala!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Stara sem 34 let. Zaradi bulimije, ki sem jo imela od 15 do 25 leta, sem izgubila večino zob. Pri 30-ih sem dobila totalno zgornjo protezo, s katero sem zelo zadovoljna, saj sem pred tem trpela hude hude bolečine, zobje so se mi lomili, otekline in vnetja so se selili iz leve na desno, mostički niso zdržali, ker so se mi korenine gnojile kljub uničenim živcem. Spodaj imam še 7 oblečenih zob, s katerimi imam tudi same težave. Skoraj vsak mesec pred ali med menstruacijo se mi vname kakšen živec, imam grozne bolečine, neprestano sem zatekla. Pred 2 mesecema mi je zobozdravnica izpulila 4 desno in 5 levo spodaj. Dlesni se v 2 mesecih niso popolnoma “usedle”, 3 in 2 desno pa me bolita skoraj ves čas. V soboto popoldne se je vse še poslabšalo, bolečina je neznosna, oteklo imam celo desno stran dlesni, pod jezikom je zelo zatečen predel žlez, zelo težko požiram, precej oteklo je tudi grlo, ki zgleda kot podbradek. V nedeljo sem pri dežurni zdravnici (ker pri nas ni dežurne zobne ambulante) prosila za amoksiklav in naklofen duo. Včeraj sem bila pri svoji zobozdravnici, ki mi ni mogla pomagati nič, ker je rekla, da injekcija ne bo prijela zaradi otekline. Za rezati ni bilo nič, ker je oteklina trda in iz nje ne teče gnoj. Rekla je celo, da sumi, da so se mi najprej vnele žleze in potem zobje, ampak to seveda ni res, najprej me je bolel zob, čez noč pa se je oteklina razširila pod jezik.
Že od vsega začetka jo prosim, da mi izpuli še spodnje zobe, da bo že enkrat konec teh hudih neprestanih bolečin. Več kot 15 let se že vleče vse skupaj in resnično ne zdržim več. Antibiotike in protibolečinske tablete pa ne mislim jesti še naslednjih 15 let. Rekla je, da sem zobofoba! Na sliki se jasno vidi, da nobena korenina ni zdrava, vendar je rekla, da se bo potrudila in jih spravila v red. Želi mi ohraniti vsaj 2-3 zobe, ker naj bi bila totalna spodnja proteza zelo težko nosljiva in mi jo odsvetuje.
Vem, da je s spodnjo protezo več težav, kot z zgornjo, vendar se mi vse to zdi zanemarljivo proti tem bolečinam, s katerimi se borim ves čas.
Ko bo oteklina splahnela, mi bo prežagala mostiček in izpulila desno 2 in 1, ter levo 1 in 2, 4 levo mi bo pa zdravila čez prevleko.
Mene je vsega tega zelo strah, ker vem, kaj bo s temi preostalimi zobmi, čez kak mesec se bo zgodba ponovila.
Jaz bi resnično rada, da mi moja zobozdravnica ali kdorkoli drug izpuli še teh 7 ubogih zob in se trpljenje konča za vedno. Ne vem, ali sem zaradi te želje resnično zobofoba, ampak jaz teh bolečin ne morem več prenašati.

Za predolgo pismo se vam opravičujem in Vas vljudno prosim za vaše mnenje.
Hvala
Neda

Pozdravljeni,

moje mnenje je, da zamenjate zobozdravnico ali se odločite za pomoč v samoplačniški ambulanti, morda vsaj pregled in nasvet, Kaj bi bilo pametno narediti, pa vam takole, prek spleta, brez pregleda in klinične slike res ne morem svetovati.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
Naj samo povem, da mi je moja zobozdravnica potem, ko je oteklina splahnela in so bolečine malo popustile, naenkrat izpulila 4 zobe, ki so bili pod prevleko. Zbrusila mi je 3 desno, ki je bil prav tako pod prevleko, in mi ga bo sedaj pozdravila ter naredila zatič in prevleko. Pustila je še 1 in 2 levo, da bo proteza bolj stabilna. Če se bo razbolel katerikoli zob, mi bo izpulila še te tri in dobila bom tudi spodnjo totalno protezo.
Nekako sem se strinjala z njo, čeprav se še vedno bojim, da se bo zgodba z oteklino in bolečino ponovila. Sedaj si skoraj vso hrano pasiram ali pretlačim, da ne preobremenim 1 in 2.

Za vaše mnenje in odgovor se vam še enkrat najlepše zahvaljujem.

Lep pozdrav,
Neda Avramović

Spoštovani

Mene zanima ker imam totalno protezo zaj nemorem gristi ko zaužijem hrano.
Ter zakaj me spodnja proteza ko jo vzaknem ali vzamem ven me zaboli, zgornja pa moram lepiti z lepilom. prosim za odgovor

lp

Pozdravljeni,

koliko sta stari vaši protezi? Kdaj sta bili zadnjič ponovno prilagojeni? Kdaj ste bili zadnjič na kontroli pri svojem zobozdravniku?
To so bistvena vprašanja, ki vam jih moram zastaviti, da bi lahko sploh odgovorila na vaše vprašanje.
Sicer pa je navadno stanje čeljustnih grebenov, stanje mehkih tkiv, mišičja, ipd. tako individualno, da se ne da kar na splošno odgovoriti, zakaj imate probleme ravno vi. Kaj pa pravi vaš zobozdravnik?

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close