Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija Kako do belih zob…

Kako do belih zob…

Mogoče je vprašanje neumno, vendar me zanima, ali je mogoče do bolj belih zob priti tudi kako drugače kot s porcelanastimi prevlekami? Na TV v teh tujih oddajah kažejo neke premaze ali kaj. Ali pri nas tudi obstaja kaj takega in kako dolgo npr. to traja in koliko stane in kako je z agresivnostjo na zobno sklenino? (Čeprav si zobe redno umivam, ne kadim, so nekako grdo sivkasti).

Spoštovana Sivkasta,

osebno nisem zagovornik beljenja, tako da vam težko dam nasvet, ki ga želite slišati.
Naši zobje so pač takšni kot so in ker se sklenina ne obnavlja, se sama ne bi igrala z raznimi Top Shop ponudbami za beljenje. Sicer pa vam bo kakšnem iskalnik tipa Google navrgel kar nekaj naših strani, kjer zobozdravniki ponujajo beljenje v vseh možnih različicah.

do lepo naravno belih zob lahko pridete na več načinov…. namesto, da si naročate drage izdelke, paste…. itd. si lahko to privoščite doma, npr.na vlažno zobno ščetko si posujte malo sode bikarbone, in v tednu ali dveh boste imeli vidno bolj bele zobe…. lahko pa si z olupkom od pomaranče drgnete zobe redno vsak dan in imeli boste lepo naravno bele….
pa vso srečo pri beljenju zob…

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovama anja—,

težko govorimo o naravno belih zobeh…
Zobje so naravni, kadar jih ohranimo take kakršni so izrasli vse ostalo je sprememba, ki ni nujno ugodna. Zavedati se moramo, da tudi naravne snovi lahko povzročijo nepopravljive okvare sklenine.

Pozdravljeni!
Ker sem nehala kadit (juhu), sem se odločila, da si za nagrado popravim stanje zob. Seveda, naprej v DM po neko stvar, za katero na embalaži piše, da je popolnoma varna za sklenino, samo s čopičem “pobarvaš” zobe in če to delaš 14 dni, naj bi bili kristalno beli…Aham, prvič sem si nanesla in ko sem skoraj čutla, kak mi to raztaplja sklenino, sem šele šla brat, da zadeva vsebuje vodikov peroksid…verjemite, da je romalo naravnost v koš.
Zato bi vas rada povprašala za mnenje, morda se vam bo katera zadeva zdela neumna, ampak…pravijo, da je neumen tisti, ki ne vpraša 🙂
Tudi jaz sem že slišala za soda bikarbono, pa ščetkanje s soljo in pecilnim praškom? Kako to vpliva na sklenino? Ščetkanje z limoninim sokom, predvidevam da zaradi kislosti, ni ravno najbolj pametna ideja…kaj pa kozarec limonade ob kavi? Tudi jagodni sok naj bi pripomogel k belim zobem.

Ali je možno te keramične prevleke nanesti samo na sprednje zobe (enke in dvojke)? Sicer bi verjetno bil prevelik strošek za študentski žep…

Sicer je kvaliteta mojih zob bolj slaba, večinoma sem to podedovala, hkrati pa je bila vzgoja, kar se tiče ustne higiene, na nuli, starša me nikoli nista napodila si umit zobe, kolikor se spomnim, me je to naučila sestra. Tako da sem za zobe začela skrbet šele, ko sem prišla v puberteto in je postal pomemben zunanji izgled. Sedaj pa plačujem za grehe iz mladosti…in si resnično ne bi rada skvarila tega, kar še imam, z raznimi peroksidnimi!! (kako je to sploh dovoljeno) izdelki.

Spoštovana Queen,

saj vem, da vas ne bo prepričala, ampak lepi zobje so zdravi in čisti zobje. Zobe je potrebno redno čistiti, poskrbeti, da so zdravi (redni obiski pri zobozdravniku,..). Sledenje kozmetični industriji je velikokrat zdravju škodljivo, kar ste ugotovili tudi sami.
Sicer pa sem vam dolžna odgovor:). Luske ali prevleke se lahko naredijo na poljubno število zob – če želite tudi na vse…. Vsekakor pa, če želite spremembo barvnega odtenka, ne moremo “narediti” le nekaj zob – v tem primeru bi bila razlika med posameznimi zobmi preveč opazna.

jaz sem obupana!!! rada bi do bleščeče belih zobb pa nevem kako?
obupala sem že in res bi rada nasvet!!!

hvala
obupana

Pozdravljena Jazka!

Veliko premalo ste napisala, da bi vedela s kako “problematičnimi” zobmi imamo opravka. Prvo je potrebno ugotoviti ali so vaši zobje resnično pretemni, morda zabarvani. Ali so temni že od otroštva ali so potemneli kasneje. Potrebno je oceniti splošno stanje vašega zobovja; če je zobovje zdravo, brez karioznih procesov in s primernimi zalivkami. Šele ko ocenimo vse to, se odločamo o primernosti beljenja. Sedaj je na razpolago že kar nekaj načinov beljenja; beljenja z geli in žlicami, beljenja z različnimi lučkami, lasersko beljenje. Večina beljenj temelji na uporabi peroksidnih gelov.
Naj poudarim, da so mnenja strokovnjakov glede beljenja deljena. Vedeti moramo, da belilni učinek ni trajen. Pri beljenju se nekoliko poškoduje trdna zobna substanca, zato obvezno priporočam uporabo zaščitnih remineralizacijskih krem!! Lahko se pojavi preobčutljivost oz. skelenje zob.
Priporočam obisk pri vašem zobozdravniku, ki bo ocenil primernost vaših zob za beljenje in nato obisk zobozdravnika, ki ponuja tovrstne storitve.

Srečno.

Nataša Prebil, dr.dent.med. Zobna ordinacija Prenadent Draga 1, IG pri Ljubljani tel. 040 934 000

jaz pa bi vprašal kako do bol belih zob ? umivam jih redno, zobozdravnika obiskujem redno(vedno reče da imam lepe zobe, ampak imam rumene … Kaj se bi najbolj splačalo kupiti ali narediti da si bi pobelil zobe ?

lp.quvani

Pozdravljeni,

majčkeno pobrskajte, kaj je že bilo napisanega na to temo, prilagam pa članek, ki je bil tudi že objavljen.

Srečno.

BELJENJE ZOB

Postopek beljenja
Obstaja več različnih metod beljenja zob, vendar vse temeljijo na principu uporabe belilnih gelov z vsebnostjo Na perborata, karbamid perborata v različnih koncentracijah od 9-40%. Belilni učinek pripisujemo molekulam razgradnje vodikovega peroksida, ki prek reakcij prostih radikalov in redukcijsko oksidacijskih reakcij reagirajo z različnimi kromatogenimi organskimi spojinami, ki se zato razbarvajo. Učinek na redukcijsko oksidacijski potencial imajo tudi ostale spojine v belilnem sredstvu in pH vrednost sredstva. Učinkovitost belilnega gela je odvisna od koncentracije in časa učinkovanja, pri čemer je bistvenega pomena, da je aktivno sredstvo dovolj časa v stiku s kromatogenimi molekulami. Čas delovanja belilnih učinkovin lahko skrajšamo z uporabo različnih svetlobnih luči, laserja ipd.

Zabarvanja zob so lahko:
-zunanja ( zaradi plaka, klorheksidina,, barvila dodana hrani in zdravilom, barvila v hrani, čaju, kavi, vinu, barvila, ki jih tvorijo kromatogene bakterije v ustni flori)
-notranja (fluorova, tetraciklinska, travmatska, sistemske bolezni, anomalije zobovja, kot posledica poškodbe pulpe, plomb, kariesa, staranja)

V naši zobni ambulanti
Zabarvanja odstranjujemo ne le z beljenjem; odvisno od oblike zabarvanja. Če gre za zunanje zabarvanje, je včasih zadostno že peskanje zob ( odstranjevanje oblog z mikroperlami oz. drobnim prahom pod tlakom). Sicer uporabljamo klasično metodo z uporabo gela, ki ga nanesemo na zobe potem, ko smo zaščitili dlesen. Postopek ponovimo glede na efekt. Sicer takšnih beljenj ne izvajamo prav pogosto, saj je pacientov, ki so primerni za tovrstna beljenja relativno malo. Pogosteje uporabljamo takoimenovano notranje beljenje mrtvih zob, ko belilna sredstva vstavimo v zobno krono zoba. Le to beljenje je zelo učinkovito, neagresivno, učinek pa zelo dober. Takšno beljenje je preprosto, brez stranskih učinkov, efekt pa dolgotrajen. Z njim se izognemo agresivnejši metodi povrnitve estetskega videza zoba tj .protetični oskrbi zoba. Uporabljamo ga predvsem v vidnem področju zobovja (sekalci, podočniki). Glede na to, da imamo v ambulanti nov laser, smo začeli izvajati tudi lasersko beljenje zob, ki je precej hitrejše in učinkovitejše.

Lasersko beljenje
S pogostejšo uporabo laserjev se vedno bolj uveljavlja lasersko beljenje zob. V ta namen se uporabljajo različni laserji; KTP, argonski, diodni, nodinijev, erbijev laser idr. Osnova beljenja je ista, uprabljajo se podobni geli kot pri ostalih vrstah beljenja, se pa občutno skrajša trajanje samega postopka. Učinek beljenja torej temelji na tvorbi prostih radikalov, ki razbelijo zobne strukture, pri čemer laserska svetloba s segrevanjem gela pospeši njihovo nastajanje in učinkovanje. Takšen način beljenja je za pacienta prijetnejši, saj je beljenje hitrejše, preobčutljivostne reakcije pa so relativno redke.

Pogoji za beljenje
Da lahko izvajamo zunanje beljenje; torej beljenje z geli, ki jih nanašamo na zunanje ploskve zobnih kron, mora pacient zadostiti kar nekaj pogojem; zobje morajo biti zdravi, sanirani, plombe kvalitetno narejene, brez špranj, pacient ne sme biti parodontalni bolnik in imeti razgaljenih zobnih vratov, predvsem pa mora imeti brezhibno ustno higieno ter se zavedati morebitnih stranskih učinkov, ki jih beljenje lahko povzroči. Beljenje ni primerno za paciente, ki imajo zobe dovzetnejše za karies ali se vdajajo škodljivim razvadam, ki bi hitro spet povzročile ponovno zabarvanje ( pretirano pitje kave, čaja, vina, kajenje ipd) Pravtako beljenje ni primerno za otroke ( po nekaterih podatkih mlajše od 13 let, po drugih virih je starostna meja bistveno višja), nosečnice.

Stranski učinki
Stranski učinki beljenja; možen pojav preobčutljivosti zob, večja prepustnost zobnih struktur, ponovitev zabarvanja, poškodbe dlesni. Zato je primerno poskrbeti za zaščito zob po beljenju z zaščitnimi premazi ( fluorovi premazi, paste za remineralizacijo zob ipd) in dlesni ( premaz s pasto E vitamina). Glede na to, da beljenje ne vpliva na barvo že narejenih plomb, je potrebno po postopku beljenja velikokrat plombe ponovno narediti; podobno velja za porcelanske prevleke.

Doktrina
Strokovna doktrina v Sloveniji sprejema beljenje, če so izpolnjeni vsi omenjeni pogoji zanj. Beljenja morajo biti nadzorovana, torej narejena v zobni ambulanti, pod nadzorom zobozdravnika, saj ta pripravi pacienta na postopek beljenja in izbere zanj najprimernejšo metodo. Nujno je potrebno poskrbeti za oskrbo zob neposredno po beljenju. Glede na napisano je uporaba belilnih sredstev, ki so v prosti prodaji, prek spleta ipd. izključno odgovornost pacienta. Glede na to, da trend estetike v zobozdravstvu narašča in s tem tudi belih in zdravih zob, je ponudba beljenja postala zahteva sodobnih zobnih ambulant.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Ali je možno še na kakšen drugačen način priti do belih zob ne le tako da si jih pobelimo pri zdravniku? Uporabljam vse žive vrste zobnih past pa nič ne pomagajo! Obsataja kakšna pasta ki re pomaga pri belini zob.

Pozdravljeni,

malce si preberite kaj sem že napisala glede beljenja! Vsekakor vam odsvetujem beljenje doma!!!

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Živjo!

Zdej sm že kar velik teh strani pregledu o beljenju zob in sem ugotovil, na podlagi velikih komentarjev na forumih, da je za zobno sklenino škodljivo beljenje s pomočjo pomaranče, limone, beljenje s pomočjo sode bikarbona škodljivo. Tudi vodikov peroksid je baje izredno škodljiv in pa kis. Noben pa ni imel nič za povedat čez jagode, tako da bom probal to metodo.

Bi pa prosil, da mi kdo pove katera metoda je še učinkovita, zdrava in jo lahko naredimo doma? Pa naj nebojo te katere sem že naštel.

Lp

Pozdravljeni,

metode beljenja doma bi v celoti odsvetovala. Jagode pa bodo veliko boljše v kakšni sadni kupi!

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Za beljenje zob so najboljši lističi i White, saj resnično pomagajo. Stanejo sicer nekaj več kot 30€, v paketu pa jih je 56, torej škatlica zadostuje za 28 dni 🙂

Veliko sreče!

Sem študent star 20 let, imam težave z zobmi cca. od 3 letnika srednje šole. Potrebna je celotna rekonsktrukcija zobovja, zanima me, če so v zobozdravstvenem centru Babit na Kolezijski ulici v Ljubljani, profesionalni pri svojem delu. Oglasil sem se pri njih, ter povprašal od storitvah. Kam mi predlagate, da se obrnem za najbolj relavantno rešitev, sem namreč čisto depresiven že zaradi svojih zob. Naj omenim da si zobe čistim vsak dan, vendar brez uspeha.

Hvala za odgovore!

Pozdravljeni,

nisem poklicana, da bi ocenjevala kvaliteto in delo posameznih zobozdravnikov; bi vam pa svetovala, da malce preverite cene in kvaliteto storitev.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Ko grem po kruh, znam oceniti kvaliteto. Kako pa naj jo ocenim pri zobarju? In kako naj to kvaliteto primerjam s ceno? In to še preden mi izstavijo račun?

Pozdravljeni,

ne morem in ne smem ocenjevati kvalitete dela kolegov poimensko, lahko vam samo napišem kaj je dobro in kaj ne, če me sprašujete konkretne stvari. Morda bi vam v tem primeru lahko pomagali uporabniki foruma.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Ok gospa Nataša Prebil, vem da hočete promovirati beljenje zob v ordinacijah, vendar je drago in še starši mi nebi pustili 😀 Bi pa želel slišati konkreten odgovor, kako bi si lahko pobelil zobe doma brez da bi poškodoval sklenino. Sigurno obstaja možnost in vem da jo vi veste!

Prosim za en uporaben odgovor,

hvala 🙂

New Report

Close