Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija Zob je občutljiv na hladno

Zob je občutljiv na hladno

Pozdravljeni!

Stara sem 25 let, imam lepe zobe, do sedaj samo dva plombirana. Pred mesecem sem obiskala zobozdravnika, ker me je ob ugrizu začela boleti šestka (oz. sedemka – ne vem na pamet) levo zgoraj, kjer sem imela belo plombo še iz časa osnovne šole. Ker sem mislila, da je problem odpadajoča plomba, mi jo je zobozdravnik zamenjal z novo, tudi belo. Stanje se od takrat ni zboljšalo, še vedno ne morem jesti na levi strani in tudi skeli me, ko pijem.
Zanima me, če je normalno, da me po enem mesecu še boli ali bi morala nazaj. Čudno se mi zdi, da bi bilo slabo narejeno, saj moj zobozdravnik zelo dobro dela. Bi bil torej lahko problem drugje?

Hvala.

Najprej vas lepo pozdravljam in prosim za nasvet. Lani v maju sem imela na novo zadelan še vitalen zob z novo belo plombo. Hitro po postopku je postal zob občutljiv na hladno. Zelo me zaskeli. To se pojavlja samo občasno. Sicer imam zobe negovane. Ne boli pa me na dotik, ali ko potolčem. Sem tudi pod stresom. Uporabljam pasto sensodyne, pa ne pomaga.
Jutri bom poklicala zabozdravika. Je pa to kar velika plomba.
Baje je gužvi, jaz pa kot da čutim v tistem predelu nek čuden občutek.
Hvala za vaš odgor in lep dan.

Pozdravljeni Arcoiris in Toja,

zobje so lahko po plombiranju še nekaj časa občutljivi, tudi mesece. Posebej rado se to dogaja pri izdelavi belih kompozitnih plomb. Sama sem pri tem zelo previdna in v takem primeru želim pacienta kontrolirati. Mogoče ne bi bilo napak, da se vrnete na pregled.

Srečno.

Nataša Prebil, dr.dent.med. Zobna ordinacija Prenadent Draga 1, IG pri Ljubljani tel. 040 934 000

Spoštovana ga. dr.,

Kot vidite iz zgornjega dopisa, ste mi že enkrat pomagali, za kar se vam zahvaljujem.

1.
Po 10 mesecih je ponovno plombiran zob še vedno občutljiv, sicer občutno manj kot prve mesece, a me še vedno skeli – je občutljiv na hladno. Po vašem nasvetu sem večkrat kontaktirala izbranega zobozdravnika, ki pa mi je vedno rekel, da lahko občutljivost traja tudi pol leta ali več in naj še malo počakam. Včeraj pa sem ga le obiskala. Rekel je, da na zobu ni nič videti, mi je tudi z nečim potrkal, kar ni bolelo. Da naj bi bilo v redu, če se umirja. Potem mi je nanesel neko impregnacijo (hrapav občutek) in da naj še malo počakam. Čudi me, ker je bila na istem zobu že prej bela plomba, s čimer ni bilo nobenih problemov, prav tako ne z drugo belo plombo na drugem kočniku. Ne bi rada, da bi zob propadel oz. da bi bilo treba ostraniti živec.
Kakšno je vaše mnenje o tem?

2. Včeraj mi je tudi temeljito očistil kamen s spodnjih zob, kar sem kar težko zdržala Še danes me obupno skelita enki in dvojki, tudi če ne pijem nič mrzlega. Po njegovih besedah imam zelo nizek prag bolečine in zelo občutljive zobe (to je najbrž res, saj me včasih ti enki in dvojki zaskelita že, če jem kake grisine oz. če je veter).
V vsem stresu sem ga pozabila vprašati, kaj se priporoča pri takšni občutljivosti – katero zobno pasto, kakšno ustno higieno?

3. Zgornje sprednje zobe imam vedno bolj ukrivljene (1, 2 in 3 desno). Baje to povzroča en modrostni zob, ki naj bi se ga ob priliki odstranilo.
Ali ga odstrani kar zobozdravnik sam? Kako se lahko potem pri mojih letih (26) poravna zobe?

Najlepša hvala!

Pozdravljeni,

najprej glede skelenja; zob je lahko občutljiv tudi več mesecev, odvisno od načina izdelave in uporabljenega materiala. Če je vitalen, je ok. Ga je potrebno kontrolirati.
Po odstranjevanju zobnega kamna so zobje vedno občutljivejši; priporočam uporabo zobne paste za skeleče zobne vratove ( lahko Sensodyne).
Modrostni zob lahko odstrani zobozdravnik, če je le ta v celoti izraščen, sicer je to delo kirurga. Zobe si seveda lahko poravnate v idealen zobni lok z ortodontskim aparatom.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni!

Včeraj sem imela zobozdravniški pregled. In z mojimi zobmi naj bi bilo vse v redu. Zvečer pa se je pojavila kljuvajoča bolečina v enki desno zgoraj, ki je do danes zjutraj že skoraj popustila. Zanima em kaj bi to lahko bilo? Je možno, da je zob občutljiv na hladno?

Pozdravljeni,

občutljivost zoba na hladno, je normalna reakcija zdravega zoba; zobje so živi! Glede kljuvajoče bolečine v zobu, bi se morali posvetovati s svojim zobozdravnikom; kaj dosti vam tu ne morem napisati, saj mi manjka klinični pregled in rtg diagnostika.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni,

Imam oblečen zob kateri me je pred kaksnimi dvemi tedni skelel. Sedaj pa ga cutim ko pritisnem na njega. Zacutim pa bolecino. Zob je tud obcutljiv na hladno in toplo. Na to stran tudi ne jem zaradi bolecine ob ugrizu. A to pomeni da je karijes in da je treba zob odpret. Hvala za odgovor

Pozdravljeni,

preobčutljivost zoba po aplikaciji nove plombe ni nič nenavadnega. Nastane zaradi samega postopka izdelave plombe. Če preobčutljivost predolgo traja (mesec ali dva), se le vrnite k zobozdravniku, da vam vstavi v zob sredstvo za pomiritev pulpe.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni,

če prav razumem vas boli zob , ki ima prevleko… Kar opisujete je zadosten razlog za obisk zobozdravnika, ki vam bo pregledal zob, napravil rtg analizo in ukrepal. Jaz tu ne morem podati mnenja, ker mi manjka vse prej našteto.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close