Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija podedovano neizraščanje stalnih zob?

podedovano neizraščanje stalnih zob?

Spoštovani

Zanima me, ali je neizraščanje stalnih zob podedovano stanje in če je, ali imate podatke kako pogosto se tako stanje deduje? Moj partner in njegov oče imata oba še nekaj mlečnih zob, sin pa je sicer star 4 šele mesece vendar me vseeno zanima, ali naj tudi pri njem pričakujemo, da mu nekaj stalnih zob ne bo izraslo in tudi ali mu v tem primeru slučajno lahko kako pomagamo?

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav

Spoštovani,

naj vas najprej pomirim, saj je nesmiselno, da se obremenjujete zaradi morebitnih manjkajočih zob že sedaj. Res je, da je neizraščanje stalnih zob zaradi odsotnosti zametkov stalnih zob; strokovno imenovana hipodontija ali aplazija določenih zob navadno familiarna, kar pomeni, da obstaja verjetnost, da se bo pojavila tudi pri vašem sinu. Zagotovo bo stanje jasno, ko boste napravili diagnostiko z rentgenskim slikanjem obeh čeljusti- ortopantomogram. Po strokovni doktrini je to priporočljivo pri 8 letih, izjemoma tudi prej. Glede na to, da je možna odsotnost zametkov stalnikov, vam priporočam redno obiskovanje zobozdravnika in ohranjanje zdravih mlečnikov. Sicer pa je sodobna stomatologija s svojimi metodami tako napredovala, da bo vašemu sinu zagotovo lahko omogočila zdravo, lepo in funkcionalno zobovje. V najzgodnejšem obdobju vam to omogoča ortodontija, ki lahko popolnoma popravi stanje, tako da kasneje ni potrebno storiti ničesar več v smislu nadomeščanja zob. Če to ni možno, obstajata tu še implantologija in protetika. Sicer pa kot sem že rekla, vse dodatne skrbi sedaj so odveč, razen skrbi glede pravilne higiene izraščajočega zobovja.

Srečno.

Nataša Prebil, dr.dent.med. Zobna ordinacija Prenadent Draga 1, IG pri Ljubljani tel. 040 934 000

Spoštovani,

kot otroku so mi ugotovili, da nimam zametkov za 4 stalne zobe in sicer zgoraj obe dvojki in spodaj obe sedmici. Zgoraj so mi desno stran rešili tako, da so mi pustili mlečno trojko.

Danes sem stara 35 let in me zanima sledeče…v primeru da želim mlečni zob zamenjati z implantantom ali sem za vse stroške povezane s tem samoplačnik ali mi morda zaradi prirojene hipodontije zadevo vsaj delno krije zdravstveno zavarovanje?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

vaš izbrani zobozdravnik mora napisati predlog ZZZS za odobritev nadomeščanja zob z implantatom in v vašem primeru vam bo morda celo uspelo.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close