Najdi forum

bele plombe

Spoštovani!
Zanima me, kakšne vrste belih plomb (oziroma materialov) se uporablja v Sloveniji. Kakšne je bela plomba, ki se pri konces. zobozdravniku doplača 10 eur (nekateri pravijo, da jo doplačajo 20 eur- gre le za več materiala ali za drug material?) Kaj je to HELIO plomba in kdaj se uporablja? Ali zasebniki uporabljajo enake ali boljše materiale (tako na splošno pri nas, vem da vseh ne poznate…)
Malo me moti, ker zobozdravniki nič ne vprašajo in ne povedo (če imajo več ožnosti), ponavadi se pa šele po odhodu spomneno vprašanj…
Hvala za odgovor!

Spoštovana zobna miška,

večinoma vsi zobozdravniki v Sloveniji uporabljamo podobne materiale, čeprav je izbira le-teh v današnjem času res velika in je v veliki meri odvisna od posameznikove ali zavodove izbire. Doplačila se določajo prosto, je pa končni znesek odvisen od obsega plobe, ki bodisi zajema eno, dve ali vel ploskev zoba.
HELIO plomba je, predvidevam, izraz, ki ga zobozdravnik uporablja za belo plombo, ker je bil včasih (če se ne motim, celo še obstaja) material z imenom Heliomolar.
Predvidevam pa, da bi dobili dva različna odgovora na zadnje vprašanje; zasebnik bi rekel, da uporablja boljše materiale, jaz menim, da uporabljajo enake materiale…..

Hvala za odgovor!

Ker pravite, da zobozdravniki uporabljate različne materiale- ste že doživeli, da bi vas pacient, ki želi belo plombo, vprašal, kakšne bele plombe ima na razpolago? Ponavadi samo izraziš željo, da želiš belo plombo, do sedaj nisem vedela da imam na razpolago več možnosti-materialov. Mogoče bi bila iz kakšnega drugega materiala, pa z malo več doplačila trajnejša?

Imam občutek, da se od nekoga, ki se poslužuje javnega (zobo)zdravstva pričakuje, da bo zadovoljen z osnovno storitvijo. Če bi rad kaj boljšega ali kaj več pa naj gre k zasebniku. Sama sem zaenkrat zadovoljna s svojo zobozdravnico, zasebnika sem obiskala le dvakrat in sicer zaradi časovne stiske… to kar pišem, pa so nekako moja spoznanja ob tem.

Glede odgovora zasebnika se strinjam z vami, žal je večini v ospredju izkupiček… pa pustimo to, saj to ni namen mojega vprašanja.

Lep pozdrav!

Spoštovana zobna miška,

taka tema je vedno nekoliko “neprijetna”. Meni osebno zato, ker se nimam za nič slabšo zobozdravnico kot so zasebniki, čeprav mnogo ljudi (vsaj med vrstnicami) to nakazuje….
Sama uporabljam 3 vrste kompozitov in nekaj glasionomernih cementov (vse plombe so bele), čeprav imam na voljo še druge vrste. Uporabljam tiste, za katere menim, da so kvalitetni in bi jih tudi sama želela imeti v svojih zobeh oz. bi jih uporabila pri svojih otrocih. Ker sem zaposlena v ZD, cene niti ne poznam, tako da ne vem, kakšno ceno ti materiali imajo. Zagotovo pa za vsakega izberem material, za katerega menim, da je najprimernejši.
Javno zobozdravstvo je nekoliko ohlapen pojem. Storitve, ki se obračunavajo ZZZS delamo tako tisti, ki smo zaposleni v javnih zavodih koz zobozdravniki koncesionarji, kar pomeni, da vsi dobivamo za materiale enako količino denarja. Pomembnejše pa je, koliko denarja zavarovalnica v ta namen prispeva in kaj dejansko iz tega naslova zavarovanec še lahko dobi brez doplačila.

Spoštovani

Razlike v cenah materialov so. Najdražji so lahko tudi enkrat dražji od najcenejših. Večinoma se razlikujejo po “generacijah”.Kompozitni materiali se v grobem delijo na:
– goste, ki so primerjnejši za zadnje zobe, saj se lažje zatlačijo v kaviteto, so pa načeloma manj “estetski”
– univerzalne,
– visokoestetske, ki so primarno namenjeni sprednjim zobem, material obstaja v skleninskih, dentinskih in efektnih barvah, ki se razlikujejo po prosojnosti

Visokoestetski materiali so za delo zelo zahtevni in zahtevajo terapevta s kar nekaj prakse z njimi. Izdelava take zalivke lahko traja tudi do 30 min. več kot z navadnimi materiali.

Doplačilo, ki ga vsak izvajalec oz. javni zavod določi po lastni presoji ni samo zaradi dražjega materiala, temveč predvsem na račun dodatnega časa, ki se porabi za izdelavo zalivke.

Kot je povedala moderatorka, se vsak sam odloči po lastni vesti, saj je v mojem interesu, da je pacient zadovoljen z izdelkom. Trajnost zalivke pa je odvisna od izdelave (zobozdravnik) in vzdrževanja (pacient), sam material je manjšega pomena. Pomembna razlika je v tem, da se pri kompozitni (beli) zalivki netesni robovi in druge napake hitreje in bolj opazijo, kot pri amalgamski (srebrni). Še vedno pa je res, da je tudi najstarejši material, če je narejen po pravilih lahko boljši od najnovejšega, ki je narejen na hitro.

V tujini, predvsem v ZDA imajo sistem, kjer ima pacient možnost izbire materiala (material x – cena x, material y – cena y). Vse stvari v medicini pa imajo tudi slabo stran – napake se pokažejo lahko šele po več letih in tako se lahko čudežni material v nekaj letih spremeni v “malo katastrofo”

Lep pozdrav

Bolj vprašanje:
Za en zob sem dobil kar 4 helio zalivke in doplačal 60 evrov.
Kaj se je za en zob porabilo toliko zalivk in kako so potem pakirane.

Pozdravljeni,

ne razumem čisto kaj ste pravzaprav dobili; verjetno kompozitne plombe. Plombe niso pakirane. Materiali so v obliki past (ipd.) , ki se jih potem nanaša na mesto defekta zobne krone in strjuje s pomočjo uv-svetlobe (običajno). Višino doplačil določa vsak zdravnik sam glede na zahtevnost, velikost in materiala plombe.
Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close