Najdi forum

Mrtev zob

Pozdravljeni!

Zanima me, kaj se zgodi z zobom potem, ko se mu odstrani živec, a postane bolj občutljiv na zabarvanje, zobni kamen, gnilobo? A mogoče tudi prej propade?

Hvala za odgovor

Spoštovana TanjaP,

mrtev zob se lahko zabarva, če pravočasno ne odstranimo odmrle pulpe ali pa pri uporabi nekaterih cementov. SIcer pa na avitalnem zobu ne opažamo več zobnega kamna ali kariesa, ker je to odvisno od ustne higiene.
Z leti pa “mrtev” zob lahko postane bolj krhek, kar pomeni, da se lahko hitreje odlomi oz. odkruši.

Spoštovani,

moja zgornja enica je mrtev zob, ki postaja vedno bolj rjavkaste barve, in ko sem zasmejim (sem opazila na slikah), je že kar grdo videti vse skupaj. Mi priporočate prevleko zoba ali je vseeno boljši naraven, čeprav vizualno moteč zob? Moj zobozdravnik namreč pravi, naj kar še počakam, mene pa res že kar moti vse skupaj. Hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

SPoštovana Enica,

pri mrtvem zobu pride pred protetično rehabilitacijo v poštev tudi beljenje tega zoba. POgovorite se o tem s svojim zobozdravnikom.

Pozdravljeni,

Zanima me zakaj mrtev zob boli.Imam mrtvo šestico zgoraj levo in mi jo osebna zobozdravnica zdravi. Zakaj jo zdravi če mimam več živcev v zobu, in zakaj ga enostavno ne izpuli?

Hvala

Pozdravljena,

mrtev zob je zob brez pulpe. Pulpo mu odstranimo v procesu zdravljenja. Pozdraviti pa moramo tudi obzobno tkivo ob vrhu korenine, ki ravnotako lahko zelo boli.
Ja, najlažje je zob izpuliti, vendar je brez zob težko jesti in takrat vam lahko hitro postane žal za vsak zobek. Protetični nadomestki pa so lahko zelo dragi. Zato nam splošno uveljavljena doktrina narekuje ohranjati vsak zob, dokler je le mogoče.

Srečno.

Nataša Prebil, dr.dent.med. Zobna ordinacija Prenadent Draga 1, IG pri Ljubljani tel. 040 934 000

Pozdravljeni!

Stara sem 13 in pred približno 1 letom me je začela boleti enica. Zobozdravnica mi je naredila plombo in čez nekaj dni me je zob začel boleti. Ker je bil vikend, sem šla h dežurni zobozdravnici, ki mi odstranila plombo, dala zdravilo in potem je vse šlo na hujše do tega, da imam sedaj mrtev zob. Zob je začel takoj rjaveti, bolečin nimam. Imam pa še cel zob. Opazi se tudi, da je zob mrtev, saj je druga enica precej daljša ob mrtve enice. Sedaj pa me zanima, če se lahko zob nekako pobeli ali izenači z zdravo enico? Seveda je to zelo moteče, saj se ne morem lepo smejati pa tudi enakomerni nista enici.

Najlepša hvala,
Dragana

Pozdravljena,

se opravičujem za pozen odgovor.
Vašo mrtvo zdravljeno enico se da zelo elegantno pobeliti s takoimenovanim notranjim beljenjem, ki vam zoba ne poškoduje, zob pa ohrani v največji možni meri. Poseg je samoplačniški in ga žal ne izvajajo vsi zobozdravniki. Lahko se oglasite v naši ambulanti, pa vam to naredimo.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljena,

ker sem v veliki dilemi iščem odgovore tudi na internetu in sem tako zasledila vaš forum.
Pred 6-imi meseci mi je zobozdravnica odstranila staro plombo v spodnji levi šestici in zamenjala z novo, belo.
Pred tem sem jo vprašala kdaj je bela plomba še primerna za zob, ki je že dolgo časa plombiran in kdaj ne na kaj mi je odgovorila, da to pa zobozdravnik sam zna oceniti.

Po plombiranju je zob bil občutljiv na temperaturo in dotik.
Mislila sem, da bo minilo. Ko po enem mesecu ni mi je zob slikala in ni našla nič. Rekla mi je, da bo sčasoma minilo. Pa ni. Po 6 mesecih vztrajnega čakanja sem vseeno šla ponovno k njej, ker ni bilo več vzdržljivo.
Ugotovila je, da je bela plomba oz. kislina, ki se da na zob pred plombiranjem, poškodovala pulpo! In sedaj mi zob zdravi (že več kot mesec). Na zadnjem pregledu sem zvedela, da je v bistvu to zdravljenje MRTVIČENJE zoba!

Torej mi je iz zdravega zoba naredila mrtev zob, ker ni ocenila, da je zob preveč zbrušen, da bi ga zapolnila z belo plombo.

Zanima me, ali se sedaj lahko tak zob plombira z belo plombo in ali jo moram spet plačati? Glede na to, da sem jo že enkrat plačala?

Zanima me tudi zakaj mrtvičenje zoba imenujejo zdravljenje?
Ali je zobozdravnica ravnala pravilno?

Najlepša hvala za vaš odgovor.

Lep pozdrav,
Ljiljana

Pozdravljeni,

omrtvičenje zobne pulpe je del procesa “zdravljenja” zoba. Glede plačila plombe se morate pogovoriti z zobozdravnico. Sicer ima plomba garancijsko dobo 9 mesecev po standardih ZZZS. Zobozdravnica je načeloma ravnala pravilno.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Imam vprašanje glede zdravljenja zoba z vstavljenim zdravilom.
Zdravilo imam vstavljeno že dva meseca in naslednji pregled imam komaj čez en mesec.
Zanima me kakšna je normalna doba zdravljenja s plombo in ali je predolgo nošenje plombe škodljivo?
Trenutno imam namreč občutek skelenja po celotnem zobovju..

Za morebitne odgovore se vam v naprej zahvaljujem.

Pozdravljeni,

popolnoma nemogoče je odgovoriti na vaše vprašanje, saj ne vem kakšno zdravilo je bilo vstavljeno in s kakšnim namenom, niti kakšna plomba je bila narejena, žal. Lažje bi odgovorila ob kliničnem pregledu.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni,

zanima me, kaj pomeni sekundarno zdrav zob in ali se saniran mrtev zob (brez prevleke) šteje mednje.

Lepo pozdravljeni,
Cvetka

Pozdravljeni,

od kod vam termin sekundarno zdrav zob? V zeleni knjigi ZZZS in tudi v stroki ni običajno uporabljen termin. Mi lahko kaj več poveste o tem? Lahko bi se sicer nanašalo tudi na endodontsko zdravljen zob (mrtev zob).

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni!

Pred letom dni se mi je odlomil del zoba spodnje desne šestice. Šla sem k zobozdravniku, ki mi ga je začel zdraviti. Zdravljenje še vedno poteka. Pred nekaj dnevi pa se mi je odlomilo še malo zoba, tako da ga imam zdaj v bistvu samo še pol. Imam pa še začasno plombo.

Ali to pomeni, da bom ostala brez zoba?

Naj še povem, da sem študentka in da v domačem kraju čakam v vrsti za zobozdravnika, medtem pa se zdravim v študentski ambulanti. Tako so ta zob zdravili že trije zobozdravniki.

Lep dan!

Pozdravljeni,

zob vam bodo pozdravili in oskrbeli protetično. Bilo bi pa pametno, da se odločite za enega zobozdravnika in vse storitve opravljate pri njem. Tako boste zagotovo dobili boljšo oskrbo, kot če terapevte menjate, saj morajo biti postopki zdravljenja usklajeni.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

imam mrtev zob (2 zgoraj levo) ki se mi je zlomil…želim si takojšnje popravilo, ker je zelo moteče.. kakšne so možne rešitve?

Pozdravljeni,

na žalost brez pregleda težko odgovarjam. Najverjetneje bo potrebno narediti koreninski zatič in prevleko.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

dober dan 🙂

imam mrtev sprednji zob in me zanima kaj bi lahko z njim storila. zobozdravnica mi je rekla da je zob najverjetneje počen in da neve ce bi se lahko zdravil lahko pa ga bi izpulila tega pa nocem. zanima me kakšne so se druge možnosti npr. beljenje zob [:)]

Pozdravljeni,

oskrba tega zoba je odvisna od poke; je vertikalna ali horizontalna in v katerem predelu? Žel ne morem odgovoriti brez pregleda.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close