Najdi forum

Mrtev zob

Pozdravljeni,

Po plombiranju 5. zoba zgoraj maja letos sem imela tezave in sicer me je zob bolel, bolecina pa se je stopnjevala vse do stopnje, kjer mi je obraz zatekel (zobna gangrena, zob je odmrel). Dobila sem antibiotik, zob je bil odprt ter zdravljen z iglicami in razkuzilom, potem pa zaprt z zacasno zalivko. Kljub temu sem imela v licu in zobu cuden obcutek (ob pritisku s prtsom na lice sem imela obcutek pritiska v zobu, kakor da mi bo zob eksplodiral, prav tako sem imela obcutek zamasenega nosu, nekako od znotraj – sinus ter tezave pri izravnavanju pritiska v usesih, prve dni sem imela obcutek “frnikole” pri zobni korenini), zato je bil zob ponovno zdravljen (test pritiska na dlesen je pokazal drugacno senzacijo od normalne). Pri zdravljenju je bilo ugotovljeno, da se je pod prvotno plombo nahajal karies, ki je zob predcej nacel, zato je bila plomba narejena na novo. Zacasna zalivka je bila prav tako odstranjena, zdravilo je bilo zamenjano in zob ponovno zacasno zaprt. Obcutek v licu, nad zobno korenino je se zmeraj cuden, ponovno se pojavlja obcutek “frnikole” nad zobno korenino, ni bolec obcutek, je bolj nadlezen, podoben obcutku tesnosti… Kaj bi to lahko bilo? Se morda dela cista ali je predel se vnet?

Pozdravljeni,

če prav razumem imate zob v postopku endodontskega zdravljenja, ki pa bo zaključeno šele, ko bo tkivo ob korenini zoba popolnoma zdravo. Takrat bi moral občutek otekline nad zobom izginiti (to nakazuje na prisotno vnetje). Kaj se točno dogaja ne morem vedeti, saj ne morem narediti kliničnega pregleda in rtg diagnostike, ki je v vašem primeru bistvena.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni.
Tudi jaz bi vprasala glede mrtvih zob. Našla sem članke o povezavi med mrtvimi zobmi in rakom na dojki. Zanima me vaše mnenje. Res lahko zob povzroči raka?
Hvala. Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

jaz omenjenih člankov o povezavi mrtvih zob in pojavnostjo raka na dojki nisem brala, zato jih tudi ne morem komentirati. Obstaja mnogo oblik raka na dojkah in verjetno tudi obstajajo različni rizični faktorji za njihovo pojavnost. Kako daleč in kako natančno je znanost uspela opredeliti te povezave, mi žal ni natančno znano. Glede mrtvih zob naj bi po uveljavljeni doktrini v svetu veljalo, da pri normalno delujočem imunskem sistemu in pravilno oskrbljenih zdravljenih zobeh, naj le ti ne bi predstavljali nobenega rizika za naše zdravje.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close