Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija Kompozitna zalivka

Kompozitna zalivka

Spoštovani,
zanimam me kako je z menjavo amalgamske plombice za kompozitno. Ali se zamenja celotna plomba tudi s tesnilom v zobu, ali je normalno,da se odstrani samo vrhnji amalgam in da čez kompozit.
Namreč imela sem plombo na zobu 47. Na notranji strani proti jeziku se je ob strani naredila manjša luknjica – zobozdravnica je želela gor dati amalgam, jaz pa sem prosila, če se že to vrta in dela, če je mogoče hkratu zamenjati kar celo plombo s kompozitno.
Misleč,da bom dobila celotno novo plombo in saniran zob, sem po končanem obisku videla, da je zob temen. ker mi je bilo čudno zakaj je pod kompozitom in ob robovih temen, sem vprašala zobozdravnico, pa je rekla,da ni odstranila tesnila od stare plombe v zobu, ampak samo po vrhu amalgam in da zato zdaj pronica tisto črno polnilo v zobu skozi kompozit.

Plačala sem polno doplačilo za belo plombico na treh ploskvah – in zdaj sem kar razočarana, da imam zob tako čuden – po vrhu belo, spodaj pa temno. Ob straneh celo še ostanke amalgama.

Me zanima ali je normalno, da se pri menjavi plombe zamenja samo vrhnji del in ne cela plomba?
Ali bo sploh zdaj zob kakovostno tesnil, glede na to,da ni bilo v celoti zamenjano? Me skrbi,da ne bi bilo kaj narobe.
Ali pacientom ob menjavi plombe iz zdravstvenega zavarovanja pripada celotna menjava ali samo tako vrhnji del – torej del brez tesnila v zobu?
Ali bi lahko prosila,da mi zamenjajo celotno plombico v okviru garancije? (kompozit sem namreč polno doplačala) Mi to pripada?
želela bi namreč lepo belo plombico v celoti.

Pozdravljeni,

bom skušala kar po vrsti odgovoriti na vaša vprašanja:

Me zanima ali je normalno, da se pri menjavi plombe zamenja samo vrhnji del in ne cela plomba?
Normalno in primerno je, da se odstrani celotna plomba, razen v primerih, ko se oceni, da se ogrozi stabilnost zobne krone in ni zaznavnih karioznih procesov. Amalgam se zagotovo odstrani v celoti.

Ali bo sploh zdaj zob kakovostno tesnil, glede na to,da ni bilo v celoti zamenjano? Me skrbi,da ne bi bilo kaj narobe.
O kvaliteti odpravljene storitve res ne morem soditi preko neta, pa tudi nisem poklicana v ta namen.

Ali pacientom ob menjavi plombe iz zdravstvenega zavarovanja pripada celotna menjava ali samo tako vrhnji del – torej del brez tesnila v zobu?
To ni stvar zavarovalnice, temveč strokovnosti.

Ali bi lahko prosila,da mi zamenjajo celotno plombico v okviru garancije? (kompozit sem namreč polno doplačala) Mi to pripada?
Seveda ste upravičeni do kvalitetne storitve in tudi garancije. Kako kvalitetno je plomba narejena, ne morem vedeti. To je stvar etike vsakega zobozdravnika. Pogovorite se s svojo zobozdravnico. Ste prepričani, da ste razumeli prav, kar vam je povedala? Vedeti morate tudi to, da tudi po odstranitvi celotne amalgamske plombe včasih ostajajo zobna tkiva zabarvana od amalgama. To se opazi kot sivkasto obarvanje zoba.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close