Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija Skelenje zoba ob ščetkanju

Skelenje zoba ob ščetkanju

Pozdravljeni!

Pred kakšnim slabim mesecem dni se je pojavilo skelenje znotraj zgornje petice, vendar le ob ščetkanju. Ker sem nekaj dni zatem dobil okužbo grla/žrela, sem mislil, da je skelenje posledica preobčutljivosti zaradi vnetja zoba. Ko so znaki okužbe izginili, je sčasoma izzvenelo tudi skelenje ob ščetkanju, vendar se je včeraj (po kakšnem tednu odsotnosti skelenja) ponovno pojavilo. Opazil sem, da do skelenja pride le ob ščetkanju od strani, torej pravokotno na os zoba, prav tako se to sklada z opažanjem, da do skelenja pride nekje bolj na meji med petico in sosednjim zobom (vendar ne gre za bolečino v dlesni). Star sem 24 let, plomb in drugih posegov na zobeh nimam, ščetkam vsaj 2x na dan, večinoma pa 3x (kdaj tudi večkrat). Imam tudi modrostne zobe. Razen ob ščetkanju se skelenje ne pojavi. Kaj bi bil morebiten vzrok za situacijo, za kaj bi lahko šlo in kaj lahko naredim do pregleda pri zobozdravniku (na katerega bom najbrž čakal kar dolgo)? Hvala že vnaprej za odgovor.

Lep pozdrav!

Pozdravljeni,

opisali ste precej tipičen pojav, ki je popolnoma fiziološki tj. normalen. Zobje so živi in občutljivi. Na površini zoba, je najobčutljivejši del predel zobnega vratu, kjer so živčni končiči pulpe zoba najbližje površini. Ko ščetkate, dražite živčne končiče, kar se odraža kot skelenje.
Priporočam vam, da ščetkate zobovje maksimalno 3 krat dnevno, z mehko zobno ščetko in neabrazivnimi zobnimi pastami. S prepogostim ščetkanjem lahko povzročite odmikanje dlesni od zobnega vratu in vse večje skelenje.
Pravtako vam priporočam obisk pri zobozdravniku, ki bo z natančnim pregledom izključil možnost kariesa, ki bi ravnotako lahko povzročal skelenje.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Spoštovani,

pri meni pa se pojavlja grozno močna bolečina zob (vseh štirih šestic ali sedmic, težko rečem), ampak samo takrat, ko jem kaj sladkega, npr. čokolado, bonbon ipd. Ko pride snov v stik z zobom boli res izjemno močno, traja kakšno minuto, potem pa mine. Drugi zobje, npr. sprednji, teh težav nimajo. Kaj bi lahko bil razlog za to? Drugače so moji zobje v precej dobrem stanju, stara sem 22 let, običajno umivam 1x na dan pred spanjem, ravno pa mi rastejo vsi modrostni zobje, če bi morda bilo relevantno.

Najlepša hvala in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

verjetno so omenjene senzacije povsem normalna reakcija zob na fizikalne stimuluse ali pa so prisotni kariesi. Diagnostiko prepustite svojemu zobozdravniku.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close