Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija Upravičenost do zdravljenja preko zdravstva

Upravičenost do zdravljenja preko zdravstva

Pozdravljeni,

zanima me, kdaj sem upravičena do zdravljenja pri zobozdravniku preko zdravstva?

Bila sem pri študentski zobozdravnici, potem sem bila dlje časa v tujini, ko sem prišla nazaj v Slovenijo sem iskala zobozdravnika koncesionarja. Torej zdaj iščem svojega prvega osebnega zobozdravnika. (Zdravstveno zavarovanje si plačujem že eno leto in pol.)
Lansko leto sem našla zobozdravnico. Začetek spomladi mi je rekla, da bodo novi vpisi konec spomladi/začetek poletja. Ko jo spet kličem, mi reče, da bodo sprejemali jeseni. Ko kličem jeseni, sem lahko konec jeseni prišla na vpis. Takrat se je sestri tako zelo mudilo, da mi skoraj ni pustila, da sem se do konca podpisala. Vpis je bil brez obrazložitve. Dobila sem datum za prvi pregled čez dobre tri mesece. Vse v redu.

Zdaj nekaj dni pred pregledom izvem, da so vsi pregledi v prvem letu samoplačniški, kljub temu da sem se vpisala preko zdravstva. Zobozdravnica mi je razložila, da je to tako v pravilniku. Na ZZZS sem vprašala, kakšen pravilnik naj bi to bil, saj sem razumela, da mi ni potrebno doplačevati storitev, če si plačujem zdravstveno zavarovanje in se pri zobozdravniku vpišem preko zdravstva. Seveda ne govorim o nadstandardni storitvi. Čakalne vrste nisem preskočila in sem tudi pri vpisu to poudarila, da se vpisujem preko zdravstva. Na ZZZS ne vedo nič o kakšnem pravilniku, ki bi predpisoval, da so pregledi in druge storitve v prvem letu samoplačniške.

Zanima me, kakšne izkušnje imate vi?
Kakšne so čakalne vrste pri zobozdravnikih? (Po pravilniku, dovoljene čakalne vrste.)
Kdaj zobozdravnik lahko zahteva plačilo storitev, samoplačniško?

Naj omenim še, ko sem klicala na ZZZS, je gospa takoj vedela, za katero zobozdravstveno ambulanto gre in njen komentar je bil samo, da tega ne more komentirati. Torej, nekaj ni v redu. Zobozdravnica ne more zahtevati plačila od mene, tak pravilnik ne obstaja in tudi drugi pacienti so imeli s tem že probleme pri njej.

Najlepša hvala za odgovore.

Pozdravljeni,

prosim, da si natančno preberete obseg pravic prek ZZZS: https://zavarovanec.zzzs.si/wps/portal/portali/azos/pravice_zdravstvenih_storitev/pravice_zobozdravstvo/!ut/p/z1/04_Sj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfIjo8zizQx8HT08DQw9LPyc3Aw8jYMtPD0DLQ0NnA30C7IdFQGFt2rb/
Lahko se obrnete tudi na varuha pacientovih pavic, če ne boste v ambulanti dobili primernih odgovorov.
Sicer se pa potem, ko podpišete pristopno izjavo o izbiri svojega osebnega zobozdravnika vpišete v čakalno knjigo pacientov, ki čakajo na obravnavo. Dolžina čakalnih vrst je pri različnih zobozdravnikih različna in naj bi bila dolga v okviru določil ZZZS. Verjetno vas vaša zobozdravnica namerava v prvem letu obravnavati kot samoplačnico, ker naj ne bi še prišli na vrsto v čakalni knjgi; to je moje predvidevanje. Seveda lahko odklonite takšno obravnavo in počakate, da pridete na vrsto. Vsekakor pa prosite za pojasnilo.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni ga. Nataša,

hvala za vaš hiter odgovor.

Ko sem podpisala pristopno izjavo o izbiri svojega osebnega zobozdravnika, sem razumela, da sem se vpisala v čakalno knjigo pacientov, ki čakajo na obravnavo. Zato mi ni jasno, zakaj zobozdravnica zdaj zahteva plačilo storitev kot od samoplačnika. Razumem, da storitve niso zastonj, razumem tudi, da je potrebno kakšno storitev doplačati. To ni problem. Ni mi pa prav, da se je zobozdravnica sklicevala na nek pravilnik, ki določa, da so storitve v prvem letu samoplačniške.
Tudi nisem zahtevala nobene posebne obravnave, da želim preskočiti čakalno vrsto ali kaj podobnega, da bi bil to razlog samoplačniških storitev.

Ravno ta pravilnik je bil njena razlaga, zakaj moram plačati kot samoplačnica.
Torej zobozdravnica se lahko sklicuje na nek pravilnik (za katerega nihče ne ve) in mi zaračuna storitve? To ji njene pravice kot zobozdravnice dovoljujejo?

Kakšne so zdaj moje možnosti?
Žal ne morem več čakati na pregled, ker imam nekaj nujnih stvari. Ne dovolj nujnih za dežurnega zdravnika, prav tako pa ne morem čakati še 10 mesecev.
Lahko vseeno zahtevam obravnavo preko zdravstva? Ali naj iščem drugega zobozdravnika, ki me bo že v prvem letu obravnaval preko zdravstva?

Koliko naj bi bila čakalna doba dolga, da je še v okviru določil ZZZS?

Hvala za odgovore.

Prijeten večer.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

če so stvari nujne, vam svetujem, da jih uredite samoplačniško. Mislim, da je nemogoče najti zobozdravnika s koncesijo, ki vas bo obravnaval takoj v breme ZZZS; vsi zobozdravniki imamo dolge čakalne vrste. Žal ne morete preko vrste in takoj zahtevati sanacije zob prek ZZZS pri izbrani zobozdravnici; v tem primeru bi bili v prekršku obe. Dolžina čakalnih dob je različna, glede dopustne dobe naj vam pojasnijo na ZZZS. Žal imamo v Sloveniji premalo programov iz zobozdravstva plačanih s strani ZZZS, zato je stanje porazno; potrebe so mnogo večje.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close