Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija izpad amalgamske plombe

izpad amalgamske plombe

Pozdravljeni,

na zadnjem zobu levo spodaj sem imela amalgamsko plombico, ki mi je med prazniki pri umivanju zob padla ven. na tem mestu je zdaj luknja, kjer se mi stalno nabira hrana kako kaj. Sama si vsekakor skrbno sproti skušam vse očistiti takoj po hrani, tudi s pomočjo majhne medzobne ščetke s konico katere si odstranim hrano iz odprtine v zobu.
Vse od kar je padla plomba ven, me zob boli kadar pride na dotičnem mestu v stik s hrano, mrzlo ali toplo pijačo in kadar si čistim s tisto konico ščetkice hrano en iz luknje… sicer ne boli ves čas.

Ker so bili v času ko mi je odpadla plomba prazniki, sem skušala priti do svojega zdravnika, pa nikakor ni bilo nikogar, v dežurno nisem šla, ker ni konstantne bolečine… danes po praznikih je bila ambulanta mojega zdr. prvič delujoča in sem odšla kar tja, v upanju,d a mi luknjo vsaj začasno zapolnijo, dokler ne dobim nove plombice… pa so me poslali domov z datumom za plombiranje čez 10 dni, rekoč tudi, da če zob ostane še tako odprt kot do sedaj, da ne bo nič škode in ne more biti nič narobe…
Jaz sem kljub temu malo zaskrbljena in se po nasvet obračam še na vas, s prošnjo za vaše mnenje, ali lahko to, da bom imela zob tako odprt skoraj slab mesec in da se mi hrana nabira v odprtini ob vsakem prehranjevanju, ali lahko to pusti na zobu ali živcu kakšne posledice… jaz si, kot rečeno, hrano redno odstranjujem, kolikor se le da, me pa tudi skrbi, da kakšne majhne bakterije pa vseeno zaidejo notri in poškodujejo zob in živec… ali torej lahko to, da bo zob tako dolgo odprt povzroči kakšne kašnejše resnejše posledice.

Se opravičujem, če je vprašanje laično čudno, ampak vseeno raje vprašam še za kakšno mnenje. Najlepše se vam zahvaljujem za vas nasvet in strokovno mnenje.
Prijazen pozdrav.

Pozdravljeni,

seveda je vsako izpadlo plombo najbolje nadomestiti takoj oz. sanirati zob čimprej. Seveda pa sistem ZZZS tega nikakor ne omogoča. Načeloma pri plitvih plombicah ni nevarnosti ogroženosti pulpe v tako kratkem času.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni. Sem v osmem tednu nosecnosti in se mi je odlomil del amalgamske plombe. Zob ni zato nic bolj obcutljiv ali karkoli. Sedaj pa me zanima kako naj ravnam da naredim cim manjso skodo plodu. Vem da ni priporocljiva menjava plomb v nosecnosti in sedaj sem v dvomih. Ali naj grem takoj k zobozdravniku da mi odstrani se ostanek plombe in naredi novo belo in s tem tvegam vecjo dozo zivega srebra ali naj s popravilom pocakam do druge tretjine nosecnosti ali kar po porodu? Ali se iz te odlomljene plombe izlocajo velike kolicine zivega srebra? Hvala za odgovor in nasvet. LP

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

bilo bi prav, da odidete na pregled k svojemu zobozdravniku, ki bo presodil kaj narediti. Načeloma je izdelava belih plomb v nosečnosti varna, pri odstranjevanju amalgamskih plomb pa lahko uporabimo varno metodo odstranjevanja (uporaba gumijaste opne, poseben sveder, sesalec). Bilo bi pa zelo napak, če bi odlašanje popravila zoba privedlo do komplikacij (vnetja pulpe, razvoj kariesa).

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close