Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Optika Cilinder

Cilinder

Pozdravljeni
Kaj pomeni imeti cilinder na lečah?
Ali se cilinder na očalih razlikuje od cilindra na kontaktnih lečah in ali je odvisen od dioptrije?

Cilinder se ponavadi razlikuje med očalmi in lečami. Kaj pa je cilinder pa imate lepo opisano na moji internetni strani pod astigmatizmom:

Pozdravljeni.

Bom izkoristila tole že odprto temo, da ne bom po nepotrebnem smetila foruma.

Torej… laično povedano, ker strokovno tako ali tako ne znam, imam že od rojstva neko okvaro na desnem očesu. Ko sem vprašala kaj pravzaprav, je bilo rečeno po domače, kot da se mi oko ni razvilo do konca. Od 5. razreda OŠ nosim očala, vid se mi ne izboljša in ne slabša na D očesu in tudi z očali ne vidim jasne slike.
To sicer ni osnovni problem, le razložiti hočem situacijo. Problem je v tem, da se mi pa slabša vid na L očesu. Do zdaj sem nosila očala, ampak le po potrebi (branje, vožnja,…), ampak jih nosim vedno več in počasi so me začela motiti, sploh med vožnjo. Odločila sem se, zdaj že pri 30. letih, da poskusim z lečami. Bila sem že na pregledu, dobila sem par poskusnih mehkih leč, ki imajo naslednjo dioptrijo:
(prepisano iz embalaže leč)
D: +0,50-0,75×040
L: -0,25-1,25×100
Leče so oznake Air optix astigmatism.
Kot so mi razložili pri pregledu, je dioptrija na lečah in očalih enaka, le na L očesu je težava zaradi cilindra, in je za 0,25 večja (dioptrija ali cilinder – ne vem). Vendar slabše vidim. Gre za vožnjo in ostalo, berem pa težko, oziroma se malo matram. Dobila sem tudi še eno L lečo, ki pa ima za 0,25 manjši (cilinder ali dioptrijo- ne vem kaj točno), vendar s tisto pa res ne vidim skoraj nič, le megleno sliko…
Je to normalno? Se moram leč samo navaditi ali jih bo treba poskusiti še nekaj predem najdem meni ustrezne? Je spoloh možno dobiti leče, ki bi v mojem primeru bile s čisto enako dioptrijo kot očala? Ker očala mi ustrezajo… res pa je, da jih nosim že nekaj časa in sem jih navajena. In kolikor se spomnim, sem vsakič ko sem menjala dioptrijo, nekaj dni videla malo megleno, oziroma imela sem občutek kot da se mi ves čas malo vrti.
Bi vi priporočali kaj drugega? K vam v optiko bi težko prišla, ker sem iz Velenja. ni sicer grozno daleč, blizu pa tudi ne 😉

LP in hvala

nova
Uredništvo priporoča

Ker mi niste napisali dioptrije očal, vam ne morem povedati, če obstajajo leče v takšni dioptriji. Ampak vedno se ne da dobiti leč željene dioptrije, saj jih ne izdelujejo v vseh verzijah. Težko je reči, kaj bi vam ustrezalo tako po internetu brez ustreznega pregleda in primerjave dioptrij. V vsakem primeru se boste morali oglasiti pri nas (niste mi tudi navedli, kje ste bili na pregledu, saj naši pacienti so deležne kompletne obravnave in vam ne bi bilo potrebno spraševati po internetu).

zanima me, ali priporočate uporabo leč kljub škiljenju?:)

Lp.

Torej, če vaše škiljenje že korigirate z očali, torej imate v steklih implementirane prizme, potem leč ne priporočam.

Če ne korigirate škile, potem lahko uporabljte leče.

Pozdravljeni,
zanima me, če obstajajo tudi leče za škiljenje, ali so edina možnost očala?

Že v naprej hvala za odgovor in lep pozdrav.

Brez operacije je škiljenje možno koregirati samo z očali. Pri nas opravljamo meritve za tovrstne hetroforije in tudi izdelamo očala s prizmami.

Pozdravljeni!

Pred časom sem bila pri oftalmologinji in mi je predpisala nova očala. Prej sem imela dioptrijo -1,50 in -2,50.

Zdaj mi je pa predpisala dioptrijo -1,50 in -2,50 (to pomeni, da se mi dioptrija sploh ni spremenila) + cilinder na obeh očeh 0,25. Zraven je še pisalo 40 in 140 (tu gre verjetno za neke kote pri cilindrih).

Zdaj sem si dala v optiki narediti očala in so me malo zmotile številke na računu. Tu mi piše:
Fi:70 S:-01,75 C:0,25 A:050
Fi:70 S:-02,75 C:0,25 A:130

Imam občutek kot da so mi očala premočna; že po eni uri me je začela bolet glava. Ali se moram samo navaditi na cilindre? Ali so mi narobe naredili očala?

Hvala in lep pozdrav,
Lidija

Torej kot stari “maček” sem razbral dioptrijo, saj mi niste pravilno napisali predznakov pred dioptrijo cilindra ( + cilinder na obeh očeh 0,25), kjer je manjkal – in katera je leva in katera je desna dioptrija, saj ste jih pol napisal v drugem vrstnem redu.

Torej, dioptrija je točna v očalih, samo je drugače izražena z + cilindrom (takrat se tudi obrne os cilindra za 90°) 140°-90°=50°.

Če pa je dioptrija pravilno izmerjena, pa žal brez dodatnega pregleda ne morem povedati. Včasih se morate navadit tudi na cilindre, če pa se ne boste mogli, pa boste morali še enkrat na pregled.

Lp.

Pozdravljeni.

Imam podobno vprašanje. Pred kratkim sem dobila nova očala, pri čemer je nova izmerjena dioptrija narasla z -0,25 in -0,75 na -1.0 na obeh očesih. Imam tudi cilindre, vendar nekoliko močnejše kot prej. Dogaja se mi, da z novimi očali sicer odlično vidim, vendar me boli glava in oči. Nosim jih malo, samo ob posebnih dejavnostih (šport, vožnja avtomobila, kino), zato me zanima, ali se moram zgolj navaditi na nova očala ali pa je morda kaj narobe z izmerjenimi vrednostmi.

Hvala.

Če pa je dioptrija pravilno izmerjena, pa žal brez dodatnega pregleda ne morem povedati. Včasih se morate navadit tudi na višje cilindre, če pa se ne boste mogli, pa boste morali še enkrat na pregled.

Lp.

Pozdravljeni,

pred kratkim sem bila na pregledu in mi je zdravnik predpisal, da ne potrebujem cilindra na desnem očesu, Čeprav sem ga prej imela na obeh.In sedaj me nekaj moti pri očalah in imam glavobol. Ali je to lahko zaradi tega, ker nimam cilindra na desnem očesu?

Da, zna biti. Moram vam podobno odgovoriti, kot obiskovalcu pred vami, čeprav imata vrstni red obrnjen, ampak simptom so enaki: včasih se morate navadit tudi na dioptrijo brez cilindrov, če pa se ne boste mogli, pa boste morali še enkrat na pregled.

Pozdravljeni, bila sem na kratkem pregledu vida v optiki, kjer mi je gospa preverila vid z računalnikom in ugotovila, da gre za cilindre, moja dioptrija naj bi bila ok, imam pa prirojene cilindre. na levem -0,25 do -0,50 na desnem pa -0,50 do -0,75. oči me zelo pečejo in so steklene, sploh po dolgi pozornosti, večkrat dobim tudi glavobol in imam podočnjake.
pregled pri zdravniku imam šele naslednji mesec.

Zanima me, ali bolj priporočate očala, ali leče, če so sploh možne kakšne take, ki bi jih lahko nosila dlje časa, torej jih nebi bilo treba pogosto menjati?

Če ne bi nosila očal ali leč se lahko vid še poslabša? ali se je smiselno do pregleda izogibati kakšnim stvarem, kot je npr. maskara za oči?

V vsakem primeru morajo biti očala prva kot osnova korekcije, šele potem kontaktne leče. V vašem primeru imate tudi zelo majhno dioptrijo za kontaktne leče, zato najbrž ne bodo prišle v poštev (to se bo pokazalo pri pregledu). Ni čudežne formule za zaustavitev naraščanja dioptrije, v vsakem primeru se pa ne smete mučiti brez korekcije (očal ali kontaktnih leč). Maskara ne vpliva na dioptrijo oči.

Lp.

Pozdravljeni,
zdravnik mi je izmeril dioptrijo:
D SPH +0,25 CYL -0,75 90stopinj
L SPH +0,25
po dobrem mesecu dni pa drugi zdravnik takšno:
D SPH +0,25 CYL -0,75 5stopinj
L SPH +0,25
Ali se je en od zdravnikov zmotil v kotu, ali je ta kot težko izmeriti ali pa se mi je oko spremenilo? Pri sebi ne čutim, da bi se mi vid spremenil. Ne vem pa, koliko vpliva ta razlika kota na vid.
Še tole, je 180 stopinj = 0 stopinj?
Hvala za odgovor.

Eden je naredil napako, torej 90 stopinj in 5 stopinj je velika razlika, tega ni težko izmeriti in oko se ne spremeni tako drastično.

180 in 0 stopinj je v optiki enako.

Lp.

Pozdravljeni. Od malega bi moral nositi očala. Bil sem sicer na operaciji, vendar že pred več kot 10 leti. In sedaj škilim. Dioptrije sicer nevem, ampak je drugi problem. Namreč jaz gledam samo z eno oko z desno. Če z levo kaj pogledam, vidim vse motno do ekrana, prešteti se da, ampak bolj težko. Dosti ljudi me sicer vpraša, ali gledam njega, ali pa gledam soseda. Če z desno gledam naravnost v predmet ki je pred menoj, z levo gledam bolj ”desno” od predmeta. Če pa gledam z levo, vidim vse motno. Zanima me, ali se da z očalami to škiljenje popraviti, ali pa je potrebna ponovna operacija. Saj mene moti, ker mi dosti ljudi pravi da škilim in se norčujejo iz mene. So mi pa na pregledu za oči in očale naredili nekakšen križec na očalah, in so omenjali nekšni cilinder, ampak jaz to sploh nisem nič razumel.

V vsakem primeru se škiljenje da korigirati z očali, popraviti pa ne. Glede operacije svetujem, da se obrnete na forum: Oftalmologija in očesna refraktivna kirurgija !

Cilindre pa imate opisane na:

New Report

Close