Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Optika Prosim za razlago izvida

Prosim za razlago izvida

Spoštovani!

Glede na to, da ste optik bi vam ob naslednjih podatkih zastavil vprašanje:

Očala za daljavo

D.o.

Dsph +4.0, Dcyl +1,50, Axis 7.5

L.o.

Dsph +4.0, Dcyl + 2,0, Axis 10,5

Kaj pomenijo oznake Dsph, Dcyl in Axis ?
Bodo (predpisana) organska stekla pri takšnih podatkih debela in izbočena?

So takšni parametri že znak za hudo slabovidnost?

Najlepša hvala za odgovor

Sicer, ne vem, kaj vam bo podatek, če ga v kraticah tudi ne poznate:

Dsph – sfera
Dcyl – cylinder
Axis – os (naklon)

Če ne boste stanjšali stekla, bo debelo!

Temu se direktno ne reče slabovidnost (ker se s korekcijo lahko vidi enako dobro, kot tisti brez korekcije, pri vas mi sicer manjka visus, da bi to lahko ocenil) ampak daljnovidnost z astigmatizmom. Slabovidnost je pojem, ki ga imajo ljudje, ki kljub korekciji vidijo vidijo slabo.

Lp.

Spoštovani! Hvala va, za odgovor. Ampak sem zdaj malce zmeden.
Torej, če je pred dioptrijo napisan plus (+) pomeni, da dobro vidim na blizu ??

Najlepša hvala za odgovor

nova
Uredništvo priporoča

Bilo bi dobro, da najprej osvojite malo teorije, saj tako ne bova daleč prišla (predznak pred dioptrijo, ne pove nič, ker je lahko eno in drugo). Torej, vse imam lepo opisano na moji internetni strani, pod rubriko “ali veste”:

LP.

Zanima me če se lahko pri določitvi dioptrije leče seštevata dioptrija in cilinder.
Primer, -2.00 dioptrija, -2,75 cilinder = – 4,75 ko se določi dioptrija …

Hvala

LP

Ne, žal se tako ne dela. V bistvu se s tem vi niti ne potrebujete ukavrjati, saj je to delo operaterja v ordinaciji (okulist, optometrist, mojster očesne optike), kateri vam izmeri dioptrijo in na tej podlagi s preračunom “sfita” kontaktne leče.

Lp.

Pozdravljeni!
Stara sem 16 let.

Imam takole- D.o. dsph +1.00, dcyl -0.25, axis 90
L.o. dsph +0.25

Mi lahko poveste je to slab vid?

Ne, ni tako slab izvid. Sploh levo oko ima najmanjšo možno dioptrijo, tako da kar pogumno naprej v življenje.

Lp.

pozdravljeni!

Dobil sem naročilnico na kteri je bila zapisana dioptrija
desno: Dshp -1.50 Dcyl -1. 50 Axis 18
levo Dshp -1.00 dcyl -2.50 Axis 170

Ko sem očala dobil sem dobil zraven embalažo v kateri so bile leče in na obeh lečih je oznaka za dioptrijo

desno: Dshp -3.00 Dcyl -1.50 Axis 180
levo Dshp -3.50 Dcyl -2.50 Axis 180

Zanima me če je to ok predvsm me zanima ta oznaka Axis ker je čisto drugačna od one na naročilnici.

Iz embalaže stekel niste pravilno prepisali vseh predznakov, najbrž je pri Dcyl predznak plus (+). Gre za večen problem dvojnega označevanja dioptrije, ki si jo potem ljudje ne znajo razložiti. Pojdite nazaj v optiko in vam bodo to pravilno razložili.

Lp.

Pozdravljeni,
sem optik in kar naprej berem vaša vprašanja….
Zelela bi vsem povedat da se vam ni treba spuscat v te zadeve katere so delo optikov ali okulistov.
Razumem skrb za lastno zdravje ,ampak ko dobite izvide krvi menda se ne rabite ukvarjat z tem kaj vsaka kratica natančno pomeni. Ponavadi je zadosti da sestra reče da je vse ok..tako je tudi pri okulistu. Če je kaj narobe zdravnik to ponavadi pove in razlozi. Drugače pa (sph)-1,00(cyl)-1,50 (os)10 je popolnoma enako kot zapis (sph)-2,50 (cyl)+1,50 (os)100,in to vam ne rabi preracunavat.
Drugic svetujem malo literature na to temo pa kaksno bolj resno vprašanje
Hvala,lp

Kolegica, hvala za pomoč.

Lp, Rene.

Kolega,a bi lahko kaj vec napisali o zelo popularni temi katera se skoraj vsak dan v optiki znova ponavlja?
Torej,nekdo si je izmislil da je pametno vztrajat na stari dioptriji vec let in raje cel dan akomodirat kot se oglasit
pri okulistu in dobit tocno dioptrijo,ker se bojo oči “razvadile”. Kar naprej berem na različnih forumih enako zgodbo
in bi bila hvalezna za eno strokovno razlago za vse…..
Hvala,lp

Tu je povsem znana teorija, da je potrebno imeti pravilno korekcijo in ne “podhranjeno”!

Lp.

Dobil izvid za očala. Prosim za razlago, saj bi rada očala naročila preko interneta.
VDO: CC=0,9
VLO: CC=0.9
Hvala

V tem izvidu ni dioptrije, za ostale podatke pa boste morali povprašati oftalmologa, ki je delal kompletno meritev. Razlaga ali branje izvidov je pač v njihovi pristojnosti.

Lp.

Kako lahko pride do tega da aparat s cerkvico pri treh optomeristih v treh tednih pokaže različne rezultate. Prvi je bil minus ena in astigmatzma 1.5. Drugi je bil minus 2 in 1 astigmatizma. Čez tri tedne sem pa imel minus 0.5 nič astigmatizma in kot. Da pa to ni dovolj pa še škiljenje na drugo oko, ki ima 2 plusa že od prvega pregleda in zdaj je to oko z 2 plusa zlezlo na 2.2 plusa. To je nekaj narobe. Kako naj si

Aparati so mogoče laikom od zunaj podobni, v osrčju pa so velike razlike. Zato je potrebno predno greste na pregled, da se pozanimate ali ima ordinacija tudi moderne aparature. Saj če bi bile vse enake, je potem nesmiselno, da eni vlagajo v drago opremo, drugi ne, na trgu pa bi bili vsi enaki:

http://www.optika-pirc.com/?menu_item=sl_pregledi

Lp.

Pozdraljeni.
Moji izvidi so:
desno: dsph: -1,00
dcyl: -0,50
Ax: 10

levo: dsph: -1,50
dcyl: -0,75
ax: 175

Kakšna je moja dioptrija?

To je vaša dioptrija, ki je napisana (vsi podatki sestavljajo dioptrijo), razlaga je pa preveč kompleksna, da bi jo lahko tu preko interneta podal (potrebno je imeti optično znanje)!

Lp.

New Report

Close