Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Optika bazna krivina

bazna krivina

Ali morda veste, kakšna je ST (standardna?) bazna krivina leč WCE?
Ali je bazna krivina 8.8 bolj ali manj ukrivljena kot 8.6?
Kaj se zgodi, če nosimo leče napačne bazne krivine?

V obrazložitev lahko navedem samo to, da so nekateri okulisti v povezavi z optiki še vedno dovolj domišljavi, da mislijo, da so edini v Sloveniji, pri katerih je mogoče dobiti leče.

Torej najbrž mislite na Cibino lečo Weicon CE. Če je to ta, potem imamo tu dve bazni krivini:
1. ST (steep) to je do 8,7
2. FL (flat) to je od 8,7 navzgor

Torej pri teh lečah nimate standardnih oznak v številkah, ampak pokriva ena bazna krivina širši obseg. Naprimer FL se daje pacientu, ki ima bazno krivino od 8,7 do 9,1 (eventualno 9,2). Torej ta je manj ukrivljena (flat) in tako že imate odgovor na vaše vprašanje.

Pri tej temi moram še dodati, da skoraj vsi proizvajalci mesečnih leč razmišljajo v tej smeri označevanja bazne krivine BC, saj pri tako mehki leči, kot je mesečna, bazna krivina pokriva širok spekter okoli sebe (enako kot pri vaši) in uporabnike samo bega natančno označevanje bazne krivine v številkah.

Če ne nosite pravilne BC, torej mora zelo odstopat od pravilne (več kot 0,4 razlike), leča nepravilno nalega, skače ali prekomerno pritiska na roženico na robih, itd.

Lp.

Zdravnik mi je predpisal leče z bazno krivino 8.6, v optiki pa sem danes kupil mehke leče Johnson Johnson BC 8.8.
Zanima me če so v redu.
Če nosim leče tudi pred računalnikom je v redu?

nova
Uredništvo priporoča

Bazna krivina nima povezave z računalnikom!

Sicer imate zelo malo odstopanja, če so vam izmerili BC in potem določili 8.6 potem bi bilo bolje, da imate točno, ponavadi pa jo kar približno določijo. Če je bilo tako, potem je možno da imate sedaj bolj blizu vaše BC.

V vsakem primeru je pravilno, da se izmeri radije roženice in potem še preveri naleganje leče in njeno gibanje pod mikroskopom z fluo sliko.

kako izvem kako bazno krivino imam.sploh nevem kaj je to.hotu sm si naročit 2 mesečni leči pa nevem kaj je bazna krivina.neki piše da je 8.6!js mam 13let.nevem kaj je to sploh.kako pa izvem kolko imam??

To se izmeri na očesnih pregledih (boljših).

Lp.

Spoštovani,

imam 8,80 bazno krivino. Glede na to, da ukinjajo “moje leče” z bazno krivino 8,80, me zanima ali je boljše, da imam leče s 8,60 ali 8,90 bazne krivine?

Najlepša hvala!

Sicer bi bilo to potrebno izmeriti, če so vam jo že pri prvem predpisu (ponavadi jo ne, ker nimajo keratometra). Ker če je vaša bazna 8.70, potem je boljše 8.60, če pa je vaša 8.80, potem pa je matematično bližje 8.90, vendar bi bilo potrebno potem to pogledati pod mikroskopom. To vam lahko naredimo v naši optiki:

Jaz imam bacno krivino 8.9. Zanima me ali obstajajo barvne lečke, ki bi jih lahko nosila? Namrec Focus Softcolors od Ciba Vision niso več dobavljive.

Hvala!

Tako iz glave, mislim da ne (vem vsaj za te proizvajalce, ki so dobavljivi v Sloveniji)

Lp.

Spoštovani. Uporabljam torične leče PureVision 2HD for Astigmatism z BC 8,9. Sedaj bi želela naročiti druge leče, isto torične za astigmatizem, TopVue Air for astigmatism, vendar so pa te le z BC 8,6.
Ali bodo te leče ok? Hvala.

To se ne da tako odgovoriti, če bodo leče ok, saj če so vam izmerili 8,9 in skozi postopek fitanja to potrdili, potem najbrž to drži, če so pa to napamet določili, potem pa je možno da vam bo 8,6 ustrezalo!

Lp.

Zanima me zakaj za dnevne leče Soflens daily disposable toric nočejo izvesti fitanja?
Zakaj ni potreben (ker so skopuhi in lenuhi)?

Za torične je potrebno fitanje, zakaj pa ga ne naredijo, pa morate vprašati tam, kjer ste bili….

Pozdravljeni!

V optiki sem se naročila na pregled za očala in zraven so mi za doplačilo ponudili tudi pregled za leče. Ko sem vprašala kaj je razlika med pregledom za očala in pregledom za leče, so mi odgovorili, da mi pri lečah izmerijo tudi bazno krivino. Toda jaz poznam svojo bazno krivino, ker nosim leče že več kot 5 let. Je možno, da se ta bazna krivina spreminja ali optike na ta način samo dodatno služijo?
Hvala za odgovor!

Sicer je to od optike do optike različno, lahko vam povem na splošno, kako je. Razlika med pregledom za očala in leče se začne po določitvi dioptrije, kjer se izmeri bazna krivina, pregleda površina roženice (če je prisoten roženični astigmatizem) in začne s postopkom fitanja, ki zajema kar nekaj točk (od naleganja, do ustreznost materiala). Pregleda se tudi, če vam je dosedanje nošenje leč že kaj kvarno vplivalo na oči (predvsem roženico in če že imate kaj neovaskulrizacije), zato da se vam predpiše bolj prepustne leče. Pri dobrih optikah ni samo komercialna finta, je kar nekaj razlik in vam vedno svetujem redne preglede za leče, da ugotovite stanje zdravja vaših oči! Res pa je da včasih kateri optik posveča premalo pozornosti za obrazložitev tega pregleda in razlike, zato vas povsem razumem za skrb.

Kaj pa glede bazne krivine 8.2? Zanimajo me dnevne leče, na bolj znanih spletnih straneh pa jih nimajo s tako nizko številko…

Zato se pa to kupuje pri optikih in ne na internetnih straneh, kjer za to nimajo znanja…

Lp.

New Report

Close