Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Starejši so modrejši kako pomagati osebi, ki ji odmirajo možganske celice

kako pomagati osebi, ki ji odmirajo možganske celice

Pozdravljeni!

Naša babica je stara 78 let in zdravniki so nam povedali, da ji odmirajo možganske celice.
Z njo imamo veliko težav, saj nam nenehno greni življenje. Je pozabljiva, agresivna, napadalna, zmišljuje si stvari, ki niso resnične. Babi nas zgodaj zbuja in kar naprej mori. Vsakič govori drugače. Enkrat nas napada, čez 10 min. pa je spet drugače. To se ponavlja cele dneve. Ne vemo kaj naj naredimo. Babico smo peljali k zdravnici in ona jo je poslala na dodatne preiskave. Ugotovili so, da je babica drugače popolnoma zdrava.
Bili bi zelo hvaležni, če bi nam lahko povedali kaj več o tem in kam naj se obrnemo. Zanima nas tudi, če je možno, da se babica napravlja, da videva čudne stvari in podobno, ali pa je res to tako hudo.
Ona je le naša babi a počasi se že tudi nam meša.

Za vnaprej se vam zahvaljujemo.

Pozdravljena ini!

Nisem zdravnica, vendar delam z osebami z demenco. Žal mi je, da se tvoja babica tako spreminja, vendar niste edini.
Zdravniki vam bodo povedali svoje, jaz lahko govorim le na podlagi izkušenj z osebami z demenco. So ljudje, kakor si opisala svojo babico, so pa tudi veliko več. Mnogi menijo, da jim ostareli človek to počne nalašč, pa ni tako. Gre za propad možganskih celic, kot vam je povedal zdravnik, tu ni kaj storiti. največ kar lahko storite zanjo je, da izvežbate svojo potrpežljivost do skrajnih meja, da ji, ko vas že desetič vpraša eno in isto stvar, lepo že desetič poveste odgovor. Ona ne ve, da vas je že desetrak vprašačla eno in isto!!! NE VE!!!!
Napadalna je zato, ker jo je strah!!! STRAH!! Ne ve kje je, ne ve če se je oblekla, ne ve, če je že šla v službo, ni prepričpana, če je tu sploh njen dom!! NJEN SVET SE PODIRA, VSI SE JEZIJO NANJO; kar so spravlja še v večji strah. DAjte ji sigurnost, potrpljenje, pogovarjajte se z njo o njeni mladosti. To so edini spomini ki jih bo ohranila še dolgo dolgo.

Vaša babi se nič ne napravlja, tako je…..na žalost
Obrnite se na….
SPOMINČICA – – slovensko združenje za pomoč pri demenci
Studenec 48
1260 Ljubljana Polje
http://www.ljudmila.org/zzppd/
…..in vključite se v skupino za samopomoč svojcem obolelih za demenco. Pomagalo bo.

Iz lastne izkušnje pa vam povem (moja babi je bila na istem), da se je v določenem trenutku treba odločiti DRUŽINA ali BABI. Moji starši so se odločili za družino, tudi po mojem nasvetu. Babi je šla v dom, kjer so lepo skrbeli zanjo.

Kadar se pogovarjate z njo, naj vaši stavki ne vsebujejo več kot pet besed. S stavki nadaljujte šele, ko vidite, da je razumela vsebino prejšnjega! To vidite po tem, kako reakcijo vam da (odgovor, pogled,…)

Pogumno, niste sami.

Na temo demence sem že enkrat nekaj razpravljala na sledečem naslovu:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=13&i=4741&t=4741

Četudi sem bila nekoliko črnogleda….ljubite svojo babico, potrebuje vašo ljubezen bolj kot kdajkoli prej in nenzadnje to je še vedno vaša babica s pretklostjo ki najbrž ni zanemarljiva in cenite jo zaradi dobrih stvari!!

Klaras

Ali ste mogoče razmišljali o tem, da bi babico dali v dom, kjer bi zanjo skrbelo za to usposobljeno osebje?

Spet druga zadeva je ta; da naj več bere in po receptu babic naj jé veliko orehov, veliko naj se giblje zunaj.

Imejte jo radi, saj tega ne dela namerno.

nova
Uredništvo priporoča

Vem da je zelo hudo ampak morate razumeti da je njej tudi. Najbolje da si ogledate to stran in pokličite na dežurni telefom. Sigurno vam bodo lahko pomagali z pravimi nasveti.

http://www.ljudmila.org/~zzppd/

Lp

Katarina

Najbolje, da se obrnete na to internetno stran. Sigurno vam bo v pomoč.

http://www.ljudmila.org/~zzppd/

LP

Katarina

Pozdravljena

Prav gotovo nisem najbolj pristojna za odgovor na tvoje vprašanje, če ti bo lažje, pa bi ti rada na kratko opisala svoje izkušnje. Sama sem imela dvakrat v življenju opravka z osebo, ki je imela enake težave kot tvoja babica.
Najprej bi ti rada povedala, da tvoja babica ni hudobna in se ne dela, pač pa jo po vsej verjetnosti muči (ne vem, če bom prav napisala) starostna demenca ali kakšna njej podobna bolezen, tako enostavno pozablja stvari in verjame, da ji je reči, ki jih ne najde, nekdo ukradel. Prav tako kot ona, ali pa še bolj, trpite z njo vsi, ki živite z njo in jo imate radi.
Kot si napisala, ste bili z njo že pri zdravnici in na pregledih, zato ne vem, zakaj ni dobila npr. napotnice za psihiatra. V mojem primeru je imela tudi moja babica starostno demenco, vendar ne tako hudo obliko, bilo pa je hudo, ker je kar naprej nekoga obtoževala in menjala ključavnice, drugi primer pa je bila moja mama, ki pa je imela te težave zaradi hude poškodbe glave. V njenem primeru je psihiatrinja razložila, da je v primeru običajne starostne demence obstajajo zdravila, ki, če jih bolnik začne uživati dovolj zgodaj, omilijo oz. upočasnijo odmiranje možganskih celic, v primeru poškodbe glave pa ni možno nič narediti. Osebna zdravnica pa nam je v maminem primeru svetovala, naj čimprej oddamo prošnjo za dom upokojencev, ker je ne bomo mogli več paziti ali pa bo kdo od nas pristal v umobolnici. Nekako usoda je hotela, da mami potem ni bilo potrebno iti v dom, ker je prej umrla, bi bil pa to zanjo velik šok, ker je bila sicer fizično še zelo pri močeh in tudi na trenutke čisto prisebna.
Želim ti mnogo sreče in energije.

Pozdravljena,

sicer ti strokovnih nasvetov ne morem dati, ker nimam medicinske izobrazbe, vendar pa te razumem, ker smo imeli tudi sami podobno situacijo (žal je babica zdaj že pokojna), poleg tega sem delala kot prostovoljka v tujini s podobnimi starostniki.
Predvsem se morate zavedati, da je babica bolna in da ne dela tega, ker vas ne mara ali vam hoče greniti življenje. Predvsem ji morate čimvečkrat pokazati na kateri koli način, da jo imate radi. Morda tega v tistem trenutku ne bo sprejela, bo celo agresivna, vendar pa se ji fajn zdelo. Torej dajajte ji čim več občutka ljubezni in varnosti. Poleg tega pa se posvetujte z njeno zdravnico, če morda ne potrebuje kakšnih antidepresivov ali kaj podobnega. Naši babici se je stanje precej izboljšalo in je bila precej bolj stabilna in pozitivno naravnana, ko ji je zdravnik predpisal antidepresive.
Želim vam, da bi se imeli skupaj čim lepše,
Meti

Morda bi vam znali ustrezno svetovati na združenju za pomoč pri demenci, Spominčica. Imajo svetovalni telefon (številka pripisana spodaj), pa tudi skupino za svojce.

Svetovalni telefon
(01) 52 83 995
vsak delovni ponedeljek, sreda in četrtek od 15:00 do 17:00

Pa še njihov naslov, elektronski in navaden.

Studenec 48
1260 Ljubljana Polje
[email protected]

Upam, da vam to kaj pomaga.

Bela

Tudi jaz imam probleme z mamo, stara je 86 let. Isto se dogaja, kot ste vsi prej opisali. Jaz in moja družina smo že čiso na oncu z živci. Radi bi jo dali v dom, pa povsod povedo, kako so dolge čakalne vrste. Prosim, če kdo ve, kako in kam bi jo spsrejeli v dom takoj.
Obupani!!!

New Report

Close