Med.Over.Net

Neplodnost

Odgovarjajo: Branka Žegura, dr. med., spec. ginekologije in porodništva

Pogovori, izmenjava izkušenj in informiranje o neplodnosti.

Branka Žegura , dr. med., spec. ginekologije in porodništva

Branka Žegura

Spregovorimo o neplodnosti - pomagajmo sebi in drugim

Default avatar

Neplodnost.Net

Pozdravljeni, uorabnice in uporabniki foruma Neplodnost,

morda ste že slišali, da se proti koncu leta pripravlja nacionalna kampanja osveščanja o neplodnosti? Kar nekaj takšnih z lastno izkušnjo neplodnosti se nas je že spomladi zbralo v iniciativnem odboru za pripravo kampanje. Pridružili so se nam tudi naši prijatelji in seveda zdravstveni strokovnjaki. Tako smo postali super projektna ekipa prostovoljcev, ki združujemo izkušnje, znanje in pogum naglas sprgovoriti. Pripravili smo super kampanjo in upamo, da se bo tudi kdo od vas ojunačil in se nam pridružil pri prizadevanjih. Cilje kampanje bomo predstavili malo nižje.

Naj omenimo, da bo kapanja potekala pod okriljem Zavoda Med.Over.Net, k sodelovanju in podpori pa bomo povabili tudi druge neprofitne organizacije.

CILJI KAMPANJE:
S kampanjo želimo osvestiti slovensko javnost o pereči in za posameznika in par izredno težki življenjski preizkušnji – neplodnosti, s katero mora par živeti in jo sprejeti. Žal je na tej poti največkrat sam, umaknjen vase, zato doživlja hude stiske, ki negativno vplivajo nanj in okolico.

Ključni cilji kampanje so:
- Osveščanje javnosti o neplodnosti, o vzrokih za neplodnost ter o tem, da neplodnost obstaja in izredno hitro narašča.
- Osveščanje o možnostih ohranjanja plodnosti in starševstva pri mlajših bolnikih z rakom.
- Osveščanje o pomenu darovanja spolnih celic neplodnim parom.
- Osveščanje mladih, da bi se prej odločali za starševstvo.

Člani projektne skupine vas vse vabimo, da skupaj pomagamo spregovoriti o neplodnosti in tako pomagati k večji plodnosti Slovenk in Slovencev.

Če si želite sodelovati, se nam oglasite. Veseli bomo vsakega odziva. :)) Prepričani smo, da je vredno nagloas spregovoriti. Zaradi tistih, ki tega ne zmorejo pa potrebujejo spodbudo, nasvet in pogum, kot tudi zaradi tistih, ki ne razumejo neplodnih parov in tistih, ki s starševstvom odlašajo in morda čakajo na kasnejši ugodnejši čas - naj se odločijo za starševstvo.

Lep pozdrav,

Ekipa Neplodnost.net
Default avatar

anonimna11

Pozdravljeni

podpiram projekt, in se vam zahvaljujem, da ste glas tistih, ki si o tem ne upamo javno govoriti. V kolikor zbirate predloge, svetujem da ozevestite ljudi o donirani celici, saj so v Sloveniji čisto predolge čakalne vrste.

LP Anonimna11
Default avatar

sonce77

Pozdravljeni!
Se popolnoma strinjam s to akcijo! Ker je res, ljudje premalo vedo o tem, kako hudo je nam parom, kateri ne morem priti po naravni poti do otrok.

Lep pozdrav.
Default avatar

tastara***

Za začetek bi se recimo lahko predstavili. V zadnjih desetih letih je bilo na tem narejenega veliko in ravno z javnimi nastopi, s poimenskim nastopanjem in pisanjem je bilo za neplodnost narejenega nadpovprečno veliko. Vsaj korakov nazaj ne začnimo delat. Torej kdo ste?
Seveda je pa prava akcija vedno več kot dobrodošla.
Default avatar

Kristina Modic

Tastara***,

javljam se ena od članov projektne skupine. Z imenom, priimkom. :)) Moja zgodba se začne takole: Dojenček? Ne, rak! In se nadaljuje: pozdravila sem raka, zdaj si končno želim postati mami. :)

Sicer pa sedaj napovedujemo kampanjo, novembra pa boste zagotovo spoznali prav vse... skozi različne aktivnosti, ki jih pripravljamo. Naj pa ob tej priložnosti izpostavim tudi številne čudovite strokovnjake vseh treh centrov za zdravljenje neplodsnosti, ki nam pomagajo pripravljati osveščevalne materiale, posebno spletno stran, nam bodo v strokovno oporo v medijih... In ne smem pozabiti Andreje Verovšek in celotne ekipe Med.Over.Net!!! Pa seveda naše soborce, ki so se že odločili, da sodelujejo in prostovoljno pomagajo pri projektu.

Če je e kdo od vas pripravljen, naj se javi. Najbolje kar na vodjo projekta - Andrejo Verovšek, Zvod Med.Over.Net. Lahko pa se javite tudi meni. :)

Veliko sreče vsem! Držite zdravje in pogum v svojem objemu!
Default avatar

Andreja

Ko se na MoN pojavi tema o neplodnost, podere vse rekorde.
Ko smo raziskovali, zakaj je tako, smo prišli do osupljivih številk, ki so jih potrdili strokovnjaki.

Včasih se zdi, da si sam, imaš edino ti tak problem na svetu in da ni nikogar, ki bi ti lahko pomagal. Povezali smo se s strokovnjaki, zbiramo informacije, iščemo ljudi, ki bi bili pripravljeni spregovoriti o svoji izkušnji. Vse zato ker verjamemo, da nihče v svoji stiski ne bi smel ostati sam, brez informacij ter nasvetov, ki lahko pomagajo.

Več bo takšnih, ki bodo pripravljeni stopiti izza zidov intime, prej bomo dosegli to, da dva, ki pol leta po poroki še nimata otrok, ljudje ne bodo spraševali "a vidva pa še nč?" :-(

Pustimo statistiko ob strani. Neplodnost je še vedno tabu tema in to nam s skupnimi močmi lahko pomaga premagati.

Če imate izkušnjo z neplodnostjo in vam je mar, da se kaj premakne, vas vabim, da se javite na [email protected] in se bomo dogovorili, v kakšnem obsegu in na kakšen način lahko sodelujemo.
Trenutno se nas je zbralo že nekaj, vsak pa se bo sam predstavil in toliko izpostavil, kolikor se mu zdi prav.
Kristina je bila prva. Je pogumna, to vemo že iz njenega boja z boleznijo rak, ampak za razkritje neplodnosti v resnici ne potrebuješ poguma. Potrebno je spoznanje in zavedanje, da za to stanje nisi sam kriv. Čeprav včasih občutki pravijo drugače.

Problemov ne bomo rešili z istim načinom razmišljanja, kot smo jih ustvarili.
Albert Einstein

Stojim Vam ob strani.
Default avatar

Tana13

Draga ekipia Neplodnost.net!

pozdravljam vašo iniciativo, ki bi se ji z veseljem aktivno priključila. Sem pristašica odkritega pogovora o neplodnosti in tudi sama poskušam o tem govoriti in osveščati svojo okolico, vendar hkrati ugotavljam, da vsi niso mojega mnenja. O tem sem tudi že pisala na tem forumu v prvi polovici leta, ko sem prestajala svoj prvi poskus IVF.

In mislim, da je skrajni čas, da razsvetlimo in razorožimo tiste, ki nas postavljajo v en kot, se nam čudijo, delajo norca iz nas ali nas probajo obsipavati s provokativnimi nasveti, kako do otroka na naraven način. Ali pa se enostavno potuhnejo, ker ne vedo, kako nas se obnašajo, da bo prav.

In v slogi je moč, zato sem prepričana, da je dobro, da pri osveščanju združimo naše moči, staknemo glave skupaj, zavihamo rokave in se lotimo ene dobre kampanje!

Se bom javila tudi na [email protected] :)

Super ste, da ste nas spodbudili za tak projekt, ki je nujno potreben v slovenskem prostoru.

T
Default avatar

Andreja

Tana13 tako je, kot pravite.
Vsi niso pripravljeni deliti svoje izkušnje in se strinjam, da tudi ni nič narobe.
Je pa veliko takih, ki jih bremeni in bi radi povedali. Imajo občutek, da ne bi naleteli na odprta ušesa, ali jih ljudje ne bi razumeli ali pa ne bi vedeli, kako naj odreagirajo.

Skupaj se lahko naučimo, kako to spremeniti.
Mi tudi ne vemo, ampak prav je, da spregovorimo o neplodnosti.

Albert Einstein

Stojim Vam ob strani.
Default avatar

Tana13

Dragi Andreja in Kristina hvala za dobrodošlico!

se strinjam, da je pomemben del osveščanja tudi to, da se pari, ki se soočamo z neplodnostjo tudi sami izrečemo o tem, kaj bi v bistvu radi slišali od "druge strani" - kakšno reakcijo si v bistvu želimo.Ker je res, da tudi za ljudi okrog nas ni lahko in pogosto ne vedo, kaj naj rečejo ali naredijo, da nam bo lažje oziroma kaj je bolje, da ne omenjajo, da nas ne prizadanejo.

Čeprav na koncu je po navadi dovolj že to, da so nas pripravljeni poslušati, da nas poskušajo razumeti, čeprav ni lahko, ker gre za posebne vrste stisko.

Vsekakor pa je prav, da se pogovorjamo o tem in se vsi kaj novega naučimo.
Veselim se našega srečanja, čeprav še ne vem, kdaj bo.
T
Default avatar

Kristina Modic

Tana, tudi jaz razmišljam tako kot ti. Sama sem sicer zadnja leta zelo mirna in odprta glede tega, saj me je izkušnja bolezni (raka) spremenila, mi prevrednotila življenje, mi jasno pokazala, kaj v življenju je res pomembno... in me naučila, da je dobro, da o svoji stiski/težavi, strahu... govorim naglas. Okolica ti tako pomaga nositi breme stiske, strahu, vsega..

Hvaležna sem domačim, prijateljem, znancem, sodelavcem, ki so me je podpirali, ko sem bila hudo bolna, me podpirajo sedaj, ko moram kljub temu še vedno živeti z mini strahom pred ponovitvijo bolezni in me podpirajo tudi v želji po materinstvu. Toliko "jih teče z mano".... in to mi daje tudi veliko upanje in moralno oporo zdaj in za naprej.

Neplodnost ni moja stiska, je del mene, živim z njo. Otroček pa bo ali pa ne bo. Odločila sem se pristopiti k projektu in naglas pomagati. Za vse, ki morda še ne morejo spregovoriti, ne želijo in tudi za tiste, ki jih bo neplodnost še doletela. Vredno je! Spregovorila sem naglas o raku, spregovorila bom tudi o neplodnosti. Prepričana sem, da stalno osveščanje premakne največjo goro.

Pozdravček vsem in.... zaupajte vase, odprite se okolici... vsaj bližnjim. Veliko lažje boste nosile breme še ne izpolnjene želje. In lažje ter manj stresno boste dosegle cilj. V to sem prepričana.

Tana, vesela bom tvojega kontakta. Javi se mi na gmail. :)

Kristina
Default avatar

Andreja

Za vse, ki se ne želite izpostaviti smo pripravili anonimni vprašalnik, kjer lahko anonimno sodelujete in nam zaupate, kakšni so problemi in stiske?

Prosim, izpolnite: http://zavod.over.net/obvestila/vasa_iz ... eplodnost/. Le z vašo pomočjo lahko nekaj spremenimo.

Albert Einstein

Stojim Vam ob strani.
Default avatar

Kristina Modic

Nekatere ste se že aktivirale v kampanjo, kar je res super. :) Tiste, ki pa se ne želite izpostaviti, morda vseeno izpolnite vprašalink in prispevajte svoj delček pri osveščanju o neplodnosti in težavah, povezanih s tem. Novembra bomo tudi z vašo anonimno pomočjo tako še lažje in še z več argumenti osveščali o neplodnosti in temah, ki so povezane z neplodnostjo.Kaj vse bo cilj kampanje, preberite zgoraj, malo višje, na kartko pa: osveščanje o neplodnosti, o ohranjanju plodnosti ob težkih boleznih ter seveda o pomenu darovanja spolnih celic.

Tiste, ki se boste vseeno še opogumile, da bi prispevale svoj delček neanonimno, pa se javite na [email protected]. Lahko tudi meni na mejl ali Andreji Verovšek (Zavod Med.Over.Net).

Pozdrav,

Kristina
Default avatar

Bini

Pozdravljeni,

sem prav vesela, da se o teh stvareh začne naglas govorit. Sama bom žal ostala med anonimnimi, saj se moj partner ne želi izpostavljati in spoštujem njegovo željo (pa čeravno je problem v meni). Sem pa z veseljem izpolnila anketo in si malo olajšala dušo. :)

Bravo, samo tako naprej. In hvala vam v imenu vseh nas, ki imamo tovrstno težavo.

LP
Bini
Default avatar

Kristina Modic

Super, hvala Bini, vsako mnenje veliko šteje in trudili se bomo naglas povedati vse, kar boste zapisali tudi tisti, ki se ne morete izpostaviti.

Bini, navijam za vaju. :))

Kristina

Moderatorji

Branka Žegura , dr. med., spec. ginekologije in porodništva
Branka Žegura