Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Neplodnost RKC: Spocetje z umetno oploditvijo je velik zlocin

RKC: Spocetje z umetno oploditvijo je velik zlocin

Pozdravljene. Danes je bil na zadnji strani Dela objavljen naslednji clanek: http://www.delo.si/index.php?sv_path=43,49&t=pdf&d=20050207&p=28&source=Delo

Ko sem ga prebrala, sem ostala brez besed. Kako lahko ti tipi (bolj spostljivega izraza si ne zasluzijo) imenujejo zunajtelesno spocete otroke ‘stvari’, njihove starse pa ‘zlocinci’??? To ni nic drugega kot sovrazno hujskanje in spodbujanje nestrpnosti, ki je po vsaki demokraticni ustavi kaznivo! In ne, NIKOLI me ne bodo prepricali, da jim gre za blagor ljudi. Gre edino za nizke udarce institucije, ki ne more pozreti, da ni vec glavna, ker jo je povozil zdrav razum.

Takole – morala sem tole napisati, ker mi ni dalo miru. Upam, da se hrvaski starsi ne bodo dali, vam pa zelim veliko uspeha in zdravja!

Prilagam se clanek, ki mi ga je uspelo skopirati:

15.000 otrok je za Cerkev »stvar«

Po mnenju Hrvaške škofovske konference je
spočetje otroka z umetno oploditvijo »velik zločin«

Zagreb – »Pa ugotovite, kateri so stvar in kateri dar« so na fotografijo,
na kateri je 50 otrok, zapisali aktivisti združenja Starši v akciji
in jo poslali na naslov Hrvaške škofovske konference. Tako so sredi
januarja protestirali proti cerkveni brošuri, v kateri piše, da so
otroci, spočeti po naravni poti, (božji) dar, tisti, spočeti s pomočjo
medicine, pa stvar. »Po 12 letih poskusov sva žena in jaz z umetno
oploditvijo dobila otroka. Najin triinpolletni sin Nikola je največji
božji dar, kar sva jih lahko dobila. Ko sem videl to brošuro, sem šel
naravnost k škofu, da bi mi razložil, zakaj moj otrok ni božja stvaritev.
Ni me sprejel,« je ob takratnih protestih dejal Milan Knez iz
Šibenika.

Hrvaška škofovska konferenca je akcijo nadaljevala konec
prejšnjega tedna, ko je njen urad za družino objavil izjavo, v kateri
je oploditev z medicinsko pomočjo razglasil za »hud zločin nad
človeškim življenjem in njegovim dostojanstvom«. Škofje so prepričani,
da pri oploditvi z medicinsko pomočjo logika proizvodnje
zamenjuje logiko ljubezni in da se tako človek pojmuje kot
stvar. Kot so pojasnili, so z brošuro hoteli opozoriti, da umetna
oploditev v laboratorijih za tako spočete otroke prinaša veliko tveganje, tudi fizično, še bolj pa psihološko in duhovno. Njihov
namen je, pravijo, pokazati skrb Cerkve, da bi bolje, uspešneje,
manj boleče in moralno sprejemljiveje pomagali tistim, ki ne
morejo imeti otrok. V brošuri je predstavljen par, ki je po poskusu
umetne oploditve ugotovil, da je na napačni poti in se zavedel
svojega greha.
Po nekaterih podatkih je bilo v zadnjih dvajsetih letih na Hrvaškem
z umetno oploditvijo rojenih 15.000 otrok, neplodnih pa je
okoli 15 odstotkov parov, ki jim ostaja medicina edino upanje.
Strokovnjaki pojasnjujejo, da se znanost ne more odpovedati
oploditvi z medicinsko pomočjo zaradi občutnega zmanjševanja
plodnosti pri moških. Medicina sicer skuša pomagati z različnimi
metodami zdravljenja, vendar je pri večini zunajtelesna oploditev
edini način, da dobijo otroke. Zdravniki so napovedali, da
bodo škofom strokovno odgovorili na njihovo brošuro, saj v njej
ni niti enega znastveno utemeljenega dejstva. Hrvaška vlada je
septembra lani že sprejela zakon o umetni oploditvi, ki je med drugim
dovoljeval donacijo sperme in jajčec ter dopuščal umetno
oploditev samskih žensk, ki so se zdravile zaradi neplodnosti. V
njem je bilo tudi več strogih določb, ki so preprečevale kloniranje,
zlorabo in druge možne stranpoti, njegovi tvorci pa zatrjujejo,
da je usklajen z zakonodajo
EU.
A zaradi pritiska Cerkve je zakon
namesto na saborskih klopeh
pristal v ministrstvu za
zdravje, menda zaradi »dodelav
in usklajevanja z zakonodajo
EU«. Protesti, da gre za zakon, o
katerem so strokovnjaki, zdravniki
in pacienti podali zelo dobro
mnenje, niso pomagali. Zanimivo
je, da ga v »dodelavo« ni dobila
komisija, ki ga je pripravila.
Strokovnjaki so prepričani, da je
bil umaknjen zato, ker politika
bolj posluša Cerkev kot stroko.
Zagrebški nadškof in kardinal
Josip Bozanić je že sredi decembra
lani zbral voditelje vseh verskih
skupnosti v državi in ti so v
skupni izjavi zahtevali prepoved
splava in umetne oploditve. Bitko
proti vladi in saboru so škofje
napovedali že jeseni na zasedanju
škofovske konference – povedali
so, da bodo »zaščitili družino
«, saj sta umetna oploditev in
splav v nasprotju s cerkvenimi
stališči.

Rok Kajzer

Jaz sem v preteklosti že veliko napisala glede cerkve…tako da se bom tokrat v jezik ugriznila.
Edino kar naj napišem…to je hrvaški članek….ampak TA cerkev je istega mnenja tudi v sloveniji in vseh drugih državah kjer je prisotna.

Dokler nekaj lajajo, me ne skrbi, tudi v razne sekte se ne vtikam, kaj se grejo.
Ko pa bi hoteli kršiti pravice nas drugih, bomo šli pa na barikade!
Vernim, ki se ne strinjajo z izjavami svoje cerkve, ki jih vse skupaj najbrž najbolj boli, pa naj bo lastna bolečina končno v premislek!

Drugače pa odkar je bil referendum OBMP, se tudi v Sloveniji ničemur ne čudim, ne Pečetu, ne Drobniču…le kdaj bo zmagalo na referendumih sočutje, pravičnost, socialni čut, dobrohotnost.. zaupam, da bo enkrat,
če bomo vsi, ki nam te vrednote kaj pomenijo, za zgled svoji okolici…

LP
Zmajevka

“All people are equal, exept racists”

Sem krščansko vzgojena, čeprav že nekaj časa ne zahajam več v cerkev, tudi zaradi takšnih in podobnih dvoličnosti cerkenih “miši”, ubogih po duhu in srcu…kar naj pa ravno oni nebi bili!!!!
Splav in umetna oploditev naj bi bila za njih velik zločin,pha!!!!!!
In kaj je potem mojih mrtvih in spontano splavljenih 12 otrok??!!
Božja kazen al kaj????!!!!!
Matr me to pogreje!!
Poskrbijo naj raje za svoje pedofile, potem pa naj se spravijo na neplodne pare!!

toliko od mene

škratek

Lahko rečem, da sem verna in vsekakor sem IVFjevka. Treba je razumeti in priznati sledeče: mnogim zamrznjenim zarodkom se starši odpovedo in soglašajo, da se jih uniči potem, ko uspešno donosijo enega ali dva otroka in s tem dosežejo maksimum svojega starševskega poslanstva.

Vse se prekleto zavedamo, kaj nam pomeni zarodek. To JE življenje in reči “Ne hvala, lahko zapremo štarcuno, ker smo nabavili vse potrebno”, je iz moralnega vidika absoluten zločin, neglede kateri veri pripadaš, če sploh kateri. Človek bi se moral nad takšno manipulacijo resnično globoko zamisliti.

Članka nisem brala. Zgolj na pamet si razlagam, kaj bi lahko imela cerkev proti…

Kristalno jasno pa mi je nekaj: Sem bojevnica ZA življenje in dokler si prizadevam zanj, pa četudi s pomočjo medicine (za katero sicer srčno upam, da se ne poslužje zlorab in manipulacij genetskega materiala), me nihče ne bo prepričal, da s tem grešim. Na vest bi bilo potrebno potrkati kateri drugi… morda kar na istem bolnišničnem oddelku, saj smo tisti, ki si prizadevamo dobiti otroka že menda v manjšini.

Srčno si želim, da postanem zločinka in da mi tovrstni zločin uspe…
Pa tudi vsem ostalim “zločincem”…

Bojkotiram cerkev!

Pokvarjenost farška… :((( Ja, zaščitili družino, pa kaj še!

Srečno vsem “zločinkam” !!!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ NeVeR RuN FaStEr ThAn YoUr GuArDiAn AnGeL cAn FlY ~

Maksi, zelo dobro si napisala. In jaz včasih opazim, ko poslušam in berem ivf-jevke….. ne, čisto vsaka se NE zaveda, kaj je to zarodek in vsaka ne doživlja neuspešen ivf kot izgubo otročka, ampak kot zgolj nek neuspel “tehnični postopek”. Ne vem, če se razume, kaj sem hotela napisati.

Taja jaz se mogoče strinjam. Čeprav ne pozname ene tukaj gor ki ne bi bila žalostna po negativnem testu.
Je pa zelo težko določiti kje se začne življenje. Je to že jajčna celica? Se začne sprvim dnem oploditve? Oziroma koliko celic naj bi imela?
V enem zelo starem dokumentu so našli napisano da za cerkev se življenje začne 14 dan. To pomeni da so danes menjali mnenje in da ni tako od nekdaj. Trenutna politika?
V vsakem primeru pa se me z oploditvijo trudimo zanositi in ne splavit. Tako da glede na to da se zgodi nekaj proti naši volji..ne moremo biti morilke.
Tako da Taja..na koncu se po moje ti motiš..ne poznaš oseb in njihovih občutkov.

Kitty, ne razumeš me. Pa tudi ne obsojam ivf-jevk, saj sem bila tudi sama v 4 postopkih+zamrznjenčki, zato morda govorim tudi iz lastnih izkušenj. Strinjam se le z razmišljanjem Maksi in želim povedati, da je mnogo takih ivfjevk, ki so najprej navdušene nad svojimi številčnimi zarodki, ki jih zamrznjejo. Ko pa rata, pa na te zarodke pozabijo in jih pustijo v slamicah, oz. podpišejo, da jih lahko “uničijo”.

Kdaj se začne novo življenje? Po moje, ko se združita obe spolni celici in se razvije zarodek.

Pa malo strpnosti želim! Nekatere imaste prav napadalne izpade. Bodite boljše od tistih, ki jih kritizirate!

Taja kot prvo oprosti če si imela občutek da semtebe napadla. Niti slučajno
ni bilo tako mišljeno.
Me pa zanima kaj bi oziroma boš ti naredila? Recimo da boš v naslednjem ciklusu zanosila zamrznili ti bodo pa tudi večje število zarodkov.
Ok..prvič rodiš…greš na nov postopek..spet zanosiš…in potem? Je to čista teorija, če že ne znanstvena fantastika…sej nam je vsem znano da ti uspehi niso tako pogosti kot bi si želele. Pa vseeno.

Jaz npr. imam tri zamrznjenčke. Po njih ne morem ker nimam svoje ovulacije…ne upajo se me pa ponovno stimulirati zaradi tako hudih komplikacij pri zadnjem postopkom. In kaj naj naredim?

Kar se pa začetka novega življenja tiče se pa jaz strinjam z strokovnimi osebami(in do danes tudi trditvijo cerkve) da se začne 14 dan po oploditvi.

Oseba kot taka pa nastane ko je sposobnega samostojnega življenja in izražanja svoje volje.Torej z rojstvom. Iz tega razloga tudi splav ne spada med umore.
Pa ne vzemi nič od napisanega kot napad ampak kot drugačno mnenje.

Ali morda katera za sigurno ve kaksno je stalisce slovenske RKC do umetne oploditve?
Ker tole me pa res zanima in me tudi prav zanima kaj bi odgovorili, ce bi jih clovek direktno vprasal.

jaki cerkev je čisto jasno in glasno proti umetni oploditvi. Sej tega ne skrivajo.

Katastrofa!!! Mene je zmrazilo do kosti, ko sem brala članek v časopisu. Danes, v teh časih je tako konzervativno mišljenje katastrofalno!!! Otroci so otroci in so največji dar tega sveta. In, seveda, tisti, ki težav s plodnostjo nimajo, tisti lahko govorijo na dolgo in široko ter moralizirajo v nedogled. Če bi bil bog res Bog, ne bi bilo vsega gorja na svetu….

Ne vem sicer, kaj bi stirila v tvojem primeru, vendar vseeno mislim, da boš imela ob vsej znanosti gotovo možnost tvoje zamrznjenčke spravit na toplo in upam tudi v življenje.

V primeru, da bi mi kakor koli že ostali zamrznjenčki, bi se od njih poslovila na poseben način. O tem ne bi pisala. Tudi vse moje “splavljene” pikice so dobile svoja imena in jim prižgem svečko.

Maxi, s teboj se v celoti strinjam. Sem verna, zanosila sem z IVF-om, o tem govorila z župnikom, otroka krstila – brez nobenih “sovražnih” znamenj, ampak le veselja nad novim življenjem (s strani duhovnika). Kar pa se dogaja z “zamrznjenčki” – no, saj si vse povedala, Maxi…

Resno??? Pa ne morem verjet, no! Sem bila vceraj cisto sokirana, ko sem ta sestavek o hrvaski RKC prebrala.
Madonca jst sm res vcas tko k noj z glavo v pesku…ne vidim ne slisim nic in si enostavno ne znam predstavljat, da je kaj takega mozno.

Taja hvala.

Ja, tudi mene je pogrelo to cerkveno mnenje!
Imam pa še en primer, ko si nemočen in ne moreš do svojih zamrznjenčkov. In to je ločitev. Ko se zaradi vseh takih ali drugačnih stresov par razide se lahko enostavno posloviš od svojih zamrznjenčkov, ker ti po zakonu ne pripadajo več. Se pravi, da gredo v uničenje čeprav bi jih srčno rada imela.

New Report

Close