Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Neplodnost IVF postopek po IMN in odstranjenem jajcevodu

IVF postopek po IMN in odstranjenem jajcevodu

Živjo punce,

Naj vam na hitro opišem svojo zgodbo. Enkrat sem naravno zanosila in imela IMN zato sem ostala brez enega jajcevoda.
Sedaj sem blizu prvih postopkov v neplodnostni. Nimam še napotnice jo bom pa imela kmalu. Zaenkrat so vse preiskave bp (hormoni, HSG, spermiogram).
Zanima me, če je katera tu s podobno zgodbo in kako se je odvijalo v neplodnostni, so še vseeno probali z klomifenom/femaro ali so vas dali direktno v postopek? Zanimam se predvsem za Dravlje.

Hvala za odgovore.

Lp

Naj vam predstavim najino dolgo zgodbo, je malo daljša ampak vredna branja…

Bilo je poletje v letu 2014, ko mi je rekla, kaj pa če bi probala, glej ti si star že 32, jaz že 27. porabil sem kak teden za razmislek, pa ni bilo v bistvu kaj za razmišljat, imel sem redno službo, stanovanje na voljo, ona pa tik pred diplomo v iskani branži-zdravstvu.

Tako se je nevede začela najina 8 letna saga. Po nekaj mesecih poskušanja zanositve po naravni poti sva že počasi začela dobivati slab občutek glede tega in sva se že kar v  oziroma 5 mesecu ob rednem ginekološkem pregledu naročila-prijavila na preiskavo jajcevodov (HSG preiskava). Tam so takoj ugotovili zamašenost jajcevodov na različnih mestih in postavili diagnozo, saktosalpinks levo in obliterarna tuba desno. Tudi jaz sem seveda opravil spermiogram, ki pa je bil vedno ok. Tako sva bila vržena v edino možnost, ki se ji reče umetna oploditev (OBMP). V sklopu OBMP je bila vključena tudi laporoskopska operacija oziroma poskušanje odmašitve jajcevodov. Vse to je bilo postavljeno v poletje leta 2016, laporoskopska odmašitev pa se je izvedla v Celju pri izkušeni kirurginji dr.Salobirjevi. Operacija je bila po doktorjevem mnenju uspešna, ženi pa je predpisala tudi klomid za spodbuditev ovulacije. Po nekajmesečnem okrevanju nama je bilo naročeno naj poskušava naprej po naravni poti, saj je bila tudi laporoskopija jajcevodov uspešna. Pred operacijo sva vseeno oddala napotnico za OBMP v Ljubljani, saj vemo, da so čakalne dobe nenormalne, tako pa naj bi prihranila vsaj nekaj mesecev, če po naravni poti spet nebi šlo, in seveda ni šlo. V januarju 2017 sva bila obravnavana na OBMP pri (brez g. …) Drobniču, ki je predlagal kratki IVF postopek, ki pa ni obrodil sadov, saj so se jajčeca in spermiji narobe oplodili (2 spermija na 1 jajčece, itd.), kakšnih preiskav glede jajcevodov niso izvedli. Spet bridko in težko razočaranje. Ampak vrli Drobnič nama je pri naslednji obravnavi zatrjeval in naju dvigoval, »vidva sta top kandidata za zanositev!«, dajmo še enkrat probat. Pač, ko si v tem zaupaš stroki, ker kaj drugega ti tudi ne preostane. Tako je jeseni 2017 sledil drugi postopek, dolgi ICSI. Pridelala sva kar 9 zdravih zarodkov! Pri prvem vstavljanju-transferju zarodka v maternico so imeli mikrobiologi v LJ kar probleme, žena pravi da so prišli še trije od nekje in da jih je bilo skupaj 5, vstaviti pa so se trudili kar od 20-30 minut! Žena naj bi imela dolgi maternični vrat in naj bi bil to vzrok dolgega vstavljanja. Sledilo je kot sami veste obdobje čakanja in težkega pričakovanja, ki pa se je ob dobljeni menstruaciji vse podrlo, kot tudi midva, psihično. Tukaj naj dodam, da naše zavarovalnice »ne pustijo« (denar) kakšnega psihiatra ob takšnih zlomih. Ob naslednjem soočenju z Drobničem je bil le-ta hladen kot špricer in spet zatrjeval, vidva sta top kandidata za zanositev poleg tega pa ob vprašanju zakaj se zarodek ne prime, dodal še vprašanje samemu sebi, da bi bilo to vprašanje za 10.000 dolarjev! Ker zaupaš stroki sva pač vztrajala in mu vseskozi v letu 2018 verjela, in porabila še vseh ostalih 7 zmrznjenih zarodkov, tudi ko so vstavili v dveh transferjih po 2 zarodka in se spet ni prijelo.

Statistika iz LJ: leto in pol porabljenega časa, porabljena 2 postopka oziroma 9 zarodkov, porabljeno ogromno energije pri bednem drobniču in njegovem vprašanju za 10.000 dolarjev…

Sključena, moralno pogubljena sva iskala informacije na internetu kdo bi nama lahko pomagal. Žena je opazila IVF international kliniko v Pragi, kjer naju je najprej prek skypa nagovoril Dr.david Kult. Zavedala sva se, da je zadeva samoplačniška (zzzs nama kljub kasnejši izpolnjeni vlogi delnih sredstev ni odobril), ampak v tistem trenutku se nama je zdela to najboljša rešitev, ker sva tudi Izgubila zaupanje v slovenske doktorje. V začetku leta 2019 ob prvem prihodu (6 urna vožnja v eno stran) na kliniko so opravili ginekološki test in ob pogovoru je bilo rečeno, da zamašenost jajcevodov ne predstavlja bistveni razlog za zanositev. Žena je imela vseskozi redne menstruacije in tudi ovulacije. Sam sem v medsebojnih pogovorih večkrat zatrjeval, da je treba nekaj spremeniti, saj se zdi, da se vseskozi zaletavava »z glavo v zid«. Ob vprašanju za dr.Kulta zakaj se zarodek ne prime, kakšne so možnosti za zanositev v procentih, nama je celo zatrjeval, da imava skupno 80% možnosti glede na diagnozo, ter tudi, da bi odstranitev jajcevodov možnosti dvignila le za kakšnih 5% in da on tega nebi odstranjeval. Ženi so odkrili tudi cisto v maternici, za kar sva se izrecno posebej peljala na Češko to odstranit, seveda vse samoplačniško. V aprilu 2019 smo naredili dolgi ICSI postopek pridobitve zarodkov. Ob tem naj omenim da je Dr.Kult predpisal takšno količino zdravil, da je žena hiperstimulirala in pristala na urgenci v Celju. Ob neverjetni želji in moči pa zavrnila zdravljenje v bolnici, saj bi s tem ves postopek propadel. Po nekaj dneh sva spet odšla na Češko, kjer so opravili punkcijo foliklov. Pridobili smo 3 zdrave zarodke. Aprila 2019 smo opravili prvi transfer enega zarodka, ostala dva pa smo zamrznili. Ob tem naj povem, da sva pred prihodom na češko hodila tudi bioenergetiku Tomiću v Celju, ki naju je pripravljal na projekt na češkem ter tudi vmes med transferjema. Prvi transfer je bil po ženinih besedah prijazen in neboleč, tudi opravljen hitro v nasprotju s tistimi v LJ. V ta transfer sva polagala mnogo upanja, tudi žena je še po 14 dneh »držala« upanje. Test sva opravila v adrialab v Celju. Rezultat,  negativen test in menstruacija drugi dan. Zopet obupana, sključena, ohromljena in zaprta vase za 14 dni. V obeh pa je še vedno tlelo upanje, pa saj sta še dva zmrznjena zarodka, saj bo šlo. V sredini leta 2019 sva zopet navezala stik z kliniko na češkem. Dr.Kult je spet poudaril stara načela, da jajcevoda pustimo in predlagal, da vstavimo dva zarodka, ki pomenita več možnosti za uspeh. S tem sva se oba strinjala in iskreno upala saj kaj drugega ni bilo, in dec 2019 opravila transfer z dvema zarodkoma. Spet je sledilo brskanje po internetu o namigih o nosečnosti, nestrpno čakanje, ki pa se je nekje 10 dan iz blinilo, saj je prišlo do neljube menstruacije… Tudi bioenergetik s svojo energijo nama ni pomagal.

Neverjetno, sedaj, ko strnem misli skupaj, ne vem kako to, da se nama ni od vsega skupaj zmešalo!, toliko energije, denarja, toliko vloženega truda za nič! Kolikokrat je bil ogrožajoč tudi najin odnos, ampak sva ostala dovolj močna in drug drugemu zvesta in se v septembru letu 2017, ob transfernih postopkih v Ljubljani, tudi poročila.

Mogoče vas zanima še rezultat češke kalvarije, porabljenih 8-9 tisoč evrov ter 6-kratni obisk Prage za katero v eno stran z avtom porabiš 6ur. Torej enako ali še slabše kot v ljubljanski kalvariji, z dodatkom hiperstimulacije s strani zdravil, ki jih je predpisal kult in enaki miselnosti kot drobnič glede jajcevodov. Še cena bioenergetika, porabljenih 500e za 10 obiskov. Vse skupaj katastrofalno, najina psiha pa na oceanskem dnu. Pa naj še omenim naše ljubo ZZZS, ki imajo v pogodbi zavedeno, da vračajo sorazmerni del stroškov oziroma, če se odločimo za zdravljenje tudi v EU. Ker sva imela s strani ZZZS pristranske ginekologinje Peternel-Marinšek, ki deluje v Celju, na napotnici napisano »kontrola zaradi neplodnosti«, sva prav zaradi tega dobila negativno odločbo ob predložitvi računov za 8.000e. Kasneje, sedaj po 2letih po odločbi izvem, da bi se lahko pritožila v 15dneh po odločbi in bi po vsej verjetnosti po enem izmed zavezujočih členov ZZZS-ja pritožbo celo dobila! Golazen in smrduhi iz vseh strani! Neverjetno!

Pa pustimo denar. Poraja se mi eno in edino vprašanje glede teh strokovnjakov »doktorjev«: Koliko so sami ažurni do novodobnih tehnoloških raziskav? Dejstvo je da imata oba »strokovnjaka« skupni imenovalec, ki se mu reče denar.

.

Dragi sotrpini, sporočam vam, da ima ta vojna po toliko izgubljenih bitkah, končno zmago! Moja neverjetno psihično močna žena in moja nenormalna vztrajnost in pozitiva naju je le pripeljala do uspeha! Žena si je vzela eno leto prosto od vseh teh naporov in si spočila telo ter um. V januarju 2021 pa sva opravila prvi pogovor in sprožila vrsto pregledov na kliniki za neplodnost v Mariboru, kjer tudi imajo dober odstotek uspešnosti. Spoštovana Dr.Rakićeva, kateri gredo vse pohvale za odlično komunikacijo, dostopnost in strokovnost, se je ob diagnozi saktosalpinks v istem trenutku odločila, da je potrebno zamašen jajcevod odstranit, saj je lahko v njej tekočina toksična. In res je bilo tako! Junija 2021 so ženi odstranili levi jajcevod pri dr.Kočnar v Brežicah, katera je bila tudi zelo strokovna in dostopna kirurginja. Sledil je ICSI postopek v MB, ki nama je prinesel 3 zdrave zarodke. 29.oktobra 2021 je bil za naju eden najlepših skupnih trenutkov v življenju, saj sva izvedela za pozitiven test! Ob prvem ultrazvočnem pregledu v Mariboru pa so nama sporočili, da se naj pripraviva celo na dvojčke, transfer sva izvedla z dvema zarodkoma in celo oba sta se obdržala! Opravila sva tudi že nuhalni pregled, in z nekje 80% verjetnostjo pričakujeva nekje v maju najini dvojajčni dvojčici J.

Želela sva deliti to »noro«, na koncu zmagoslavno zgodbo tudi z vami. Upava, da ste iz te zgodbe dobili tudi kaj informacij o sami diagnozi in predvsem o doktorjih.  Bodite pozitivni, ne ostanite na mestu, izberite vse informacije predno se za karkoli odločite, predvsem pa nikoli ne obupajte!

Lp, B&J

New Report

Close