Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija Preventiva ob povečani prostati

Preventiva ob povečani prostati

Pozdravljeni,

pri svojih 45 letih sem šel že drugič na UZ pregled trebuha in organov, pri čemer mi je zdravnik povedal, da je prostata na zgornji meji normalne velikosti in meri 25 ml. Ne dodaten pregled prostate (še) nisem šel, mogoče tudi zato, ker mi je doktor rekel, da kakšno leto, dve še ne bo problema s tem, potem pa naj le počasi grem na ponoven pregled.
Podobno mi je rekel zdravnik na prejšnjem pregledu UZ trebušne votilne, tudi “rahlo” povečana prostata. To je bilo pred 8 leti.

Zanima me predvsem, kako lahko to stanje na nek naraven način izboljšam, mogoče upočasnim dodatno povečanje prostate. Mogoče kakšne vaje, način življenja, prehrana?
Gibljem se bolj malo, imam težo na meji indeksa med povečana teža in debelost (176 cm/ 92 kg), jem pa absolutno nič mastnega in nič sladkega ter nič gaziranega ne pijem. Alkohol redko, kadim pa preveč.

Hvala za nasvete!

Spoštovani!

Prostata se z leti veča pri vseh moških. Koliko se poveča, je seveda različno pri vsakem posamezniku. Eden bistvenih problemov v zvezi z velikostjo prostate je, da so meritve zelo nenatančne, odvisno od “oteklosti” prostate, prekvavitve itd (ali ste npr. pred meritvijo vozili kolo, imeli spolni odnos) velikost niha cca. 20% znotraj tedna dni. Natančnost meritve je +- 10%, potem so pa še zelo pogoste grobe napake meritve. Če imate nekaj tehničnega znanja, izračunajte te odstotke in potem se boste nehali ukvarjati z vpašanjem velikosti svoje prostate.

Če je prostata manjša od 35 ml, pomeni da je majhna in da ni primerno predpisati zdravila za zmanjšanje prostate. Srednje velika prostata je velika cca. 50-70 ml. Res zelo povečana prostata, katere velikost vpliva na način obravnave bolnika, je tista prostata, ki je večja od 90 ml.

Sečnica teče skozi prostato. Se pravi, da lahko uriniranje ovira tudi čisto majhna (npr. velika zgolj 25 ml), fibrozna prostata ravno tako, kot ogromna prostata (npr. velika 130 ml).

Kar včasih ocenjujejo na ultrazvoku, je konfiguracija vratu mehurja – se pravi prehoda iz mehurja v prostatično uretro – tam se lahko nahaja tako imenovani “srednji lobus” – tkivo prostate, ki ovira praznenje mehurja, ker leži ravno na izhodu iz mehurja. Se pravi, da je lahko prostata čisto majhna, pa je prisoten srednji lobus ali pa je preprosto izhod iz mehurja (vrat mehurja) zožen, dvignjen in to močno ovira uriniranje pri čisto majhni prostati (manjši od 35 ml).

Zdravila, ki zmanjšajo prostato (finasterid, dutasterid) se lahko predpišejo samo, če je prostata vsaj malo povečana (=nad 35 ml) ali v nekaterih drugih posebnih primerih. Urologi poznamo njihove dejanske in tudi potencialne stranske učinke, zato jih skoraj nikoli ne predpišemo pri starosti pod 55 let. Res je, da zmanjšajo tveganje zapore urina na dolgi rok, vendar to predpišemo starejšim od 60 let s prostato nad 50 ml, sicer pa povečane prostate kot take ne zdravimo. Zdravimo oteženo uriniranje.

Če nimate oteženega uriniranja, ne vidim razloga za kakršnekoli posebne ukrepe v zvezi s prostato. Če pa imate težave v zvezi z uriniranjem, pa je trebu ugotoviti njihov vzrok (pri 25 ml prostati to pač ni povečana prostata) in potem vzročno zdraviti.

Priporočam pa izmeriti PSA in če je ta več kot 2.5 razmisliti, ali ne bi bilo smiselno iskati raka prostate. Če je vrednost pod 1, potem meritev ponovite če npr. 5 let, sicer pa pogosteje.

Če težav nimate, menim da fitofarmacevtskih sredstev (kot je nrp. Fidiman) ali čajev (vrbovec) ki jih vsekakor proporočam pri blagih težavah in že pod kontrolo zdravnika, dokler ni težav ni potrebno jemati.

Kaj torej napraviti – poskrbite za optimalno psihično in fizično kondicijo in za zdravo življenje: mediteranska dieta, grozdje, paradižnik, ribe, vse v zmernih odmerkih – nobenega pretiravanja. Skrbite za normalne maščobe v krvi in normalen krvni sladkor ter ne pretiravajte z alkoholom (grozdje je sicer tudi v obliki vina dokazano koristno za prostato, vendar je alkohol škodljiv ne samo za jetra, temveč tudi zaradi povišanja tveganja za številne vrste raka).

Če boste dovolj dolgo živeli, bodo problemi s prostato prišli sami – ni potrebno, da jih iščtete vnaprej. Sicre so napisane knjige o tem, kaj naj bi bilo koristno in kaj ne. So pa tudi poznani rezultati študij, da je večkrat tista skupina, ki so ji dodajali nek preventivni dejavnik, dodatek prehrani, imela večje tveganje in več težav kot tisti, ki normalno zdravo živeli in niso pretiravali z ničemer.

Če boste opazili krvav urin, opazili pešanje curka, težje izpraznjevanje mehurja npr. zjutraj, če se boste morali napenjati pred uriniranjem, če vas bo pogosto sililo na vodo… pa vsekakor obiščite urologa.

Mnenja v zvezi z določanjem PSA so deljena, tisti, ki vsakodnevno srečujemo tudi bolnike, ki zaradi raka prostate umirajo, ostajamo zelo jasno na stališču, da naj vsak moški nad 45 pozna svoj PSA in se seveda sam odloči, kaj bo s tem podatkom napravil (ali bo raka aktivno iskal ali ne).

Keglove vaje ugodno vplivajo na potenco in na mišičje medeničnega dna ter tudi funkcijo spodnjih sečil (če jih seveda delate pravilno, se pravi ne samo “zategujete”, temveč mišice tudi sproščate, sicer lahko imajo prav negativni učinek). Na prostato / njeno velikost pa, po mojih podatkih, ne vplivajo.
Gazirane pijače nimajo zveze s prostato, seveda pa razni konzervansi, fosforna kislina splošno škodljivo vplivajo na telo.

Žal bom na koncu malo nevljuden – sicer vas razumem človeško – tudi sam se kdaj zalotim, da tako razmišljam – vendar če poskusite pogledati na vaše vprašanje razumsko, ugotovite da se zapisali hud paradoks: sprašujete, kaj naj napravite za zdravje, hkrati pa navajate, ne samo, da kadite, navajate celo, da kadite “preveč” ?! Zraven ste pa še pretežki (ITM 29,7, se pravi na meji debelosti). In potem sprašujete, kaj naj napravite za zdravje?!
Predvsem povsem prenehajte kaditi in optimizirajte telesno težo – v vašem primeru – če boste skujšali za 10 kg boste še vedno 4 kg pretežki (od 92 na 82, meja prekomerne prehranjenosti – BMI 25 pa je cca. 78 kg pri višini 176 cm) – vendar malce preveč zaloge (npr. 4 kg – pri 82 kg) najbrž ne škodi, to naj bo vaš cilj. Res je, da je bolje biti “fit and fat” kot “lean and lazy” – se pravi bolje malo bolj rejen in v odlični fizični formi kot čisto suh in povsem brez kondicije, vendar bi pri višini 176 cm nevarno suh pomenilo, da bi tehtali manj kot 58 kg. Debelost lahko odločilno ovira pravočasno odkrivanje raka prostate zaradi vpliva na “razredčenje” vrednosti PSA. PSA indirektno ocneni tudi velikost prostate in pri debelih je ta ocena manj natačna iz istega vzroka.

O kajenju pa nima smisla izgubljati besed – kajenje je glavni dejavnik tveganja za rak mehurja in raka prostatične uretre, ki se ravno tako kaže s težavami v zvezi z uriniranjem in kravavim urinom in ima mnogo slabšo prognozo od raka prostate.

Se pravi – kaj v vašem primeru napraviti za prostato? Nehajte se ukvarjati z vprašanjem, kako je velika, temveč si izmerite PSA in povsem prenehajte kaditi ter se ob tem ne zredite, temveč nekoliko skuhšajte. Za to boste potrebovali šport in mediteransko dieto in to je tisto, kar lahko napravite za prostato. Glede telesne teže – malo (MALO) “zaloge” lahko kdaj tudi koristi, predvsem če je v obliki mišične mase. Kajenje pa nikoli ne koristi, prej prenehate, bolje bo!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

kaj pokaže urowlowija

New Report

Close