Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija Ldvični refluks

Ldvični refluks

Pozdravljeni,

na vas se obračam z velikim problemom. Imam namreč nezdravljen ledvični refluks (voda zateka iz mehurja nazaj v ledvice), star sem 23 let. Obe ledvici sta že trajno poškodovani, desna dela še 27%, leva pa 78%. Zdaj pa dobim od urologa odgovor, da ne bojo delali nič, zdravljenja ne bo, ker se ne splača, če bo desna delala probleme še naprej, jo bo odstranil. Zanima pa me, zakaj me ne operirajo ali kako drugače poskušajo rešiti težavo? Namreč, seč mi zateka v obe ledvici, oni torej kar pustijo, da se ledvična funkcija slabša. Ne razumem tega. Tudi, če odstranijo desno ledvico, bo v levo, ki dela še dobro, zatekalo vseeno nazaj in bo čez nekaj let tudi mrtva. Res sem šokiran in prosim za kak odgovor, kako se postopa v takih primerih.

Hvala

Spoštovani!

Refluks je mogoče zdraviti tudi pri odraslih. Zlasti se to počne pri ženskah, ki naveravajo še zanositi in ki imajo ponavljajoče se uroinfekte. Če vi uroifektov nimate, je vprašanje, kakšne so vaše težave (bolečine? ponavljajoča se vnetja? ali nič?). Prav tako bi bilo smiselno opredeliti stopnjo refluksa in s statično scintigrafijo (opravili ste dinamično) opredeliti, kako je s površino ledvičnega parenhima in morda preiskavo čez leto dni ponoviti, da se ugotovi, ali se stanje slabša in na kateri ledvici ter kako hitro.
Če je problem na prehodu iz mehurja v sečevod, je vprašanje, kakšen je ta sečevod – ali je zelo razširjen – ali je cel razširjen.

Teoretično naj bi tudi trajna antibiotična profilaksa dajala enak učinek kot operacija, ampak seveda odvisno od primera do primera. Operacije so različne – možno je poskusiti kaj čisto majhnega – npr. deflux desno.

Kako ste ocenili, da sta obe ledvici poškodovani, iz vaših podatkov ni razvidno. Če ste opravili dinamično scintigrafijo ledvic, je normalen izvid 50% leva in 50% desna. Če dela leva 78%, iz tega nikakor ne moremo sklepati, da je poškodovan (normalno dela 50%). Ti odstotki so za obe ledvici skupaj 100%. Kako je z levo, bi sklepali iz izvida UZ (debelina parenhima…) ali iz statične scintigrafije. Kako veste, ko pišete, da se obe slabšata? Ali se zavedate, da lahko operacije zadevo še poslabšajo? Skratka – navedli ste mnogo premalo podatkov, da bi lahko kaj smiselno pripomnil.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Pozdravljeni. Tudi meni so sedaj odkrili obojestranski ledvični refluks. Moja situacija je taka. Že začetka srednje šole sem imela probleme z wcjem, nonstop hodila na vodo, čeprav pila veliko nisem. Imela sem in še imam veliko uroinfektov, vendar to moji zdravnici ni dalo nič vedeti, mi je vedno dala le antibiotik. Nato sem zdravnico menjala in novi zdravnik me je poslal na kreatinin, ki je pokazal povišane vrednosti (105), nato pa me je napotil k urologu. Zanimivo je, da so vrednosti precej podobne zgornjemu primeru, le da je siuacija obrnjena. Opravljena je bila scintigrafija, leva ledvica 25%, desna 75%. Večkrat smo naredili tudi kontrolo urina, vseskozi so v urinu prisotne beljakovine, tudi levkociti in eritrociti ter že omenjen povišan kreatinin. Opravili smo tudi oltrazvok, ki pravi, da je votlinski sistem ok, odnos sredica – skorja je ohranjen, debelina skorje pa je leva 0,7, desna pa 1,4. Urolog je ob cistoskopiji rekel, da gre pri levi ledvici voda čist nazaj v ledvico, pri desni pa do polovice cevi (sečevoda?). Nato sem klicala urologa, ker po cistoskopiji ni bilo ne duha ne sluha od njega. Po telefonu mi je povedal, da je to njihov prvi primer pri starejši osebi in da so se s kolegi pogovorili, pa da je najbolje, da se ne naredi nič. Čez eno leto moram na pregled in če bo slabša ledvica delovala pod XY procenti(se ne spomnim točno), jo bojo odstranili. Js sem pa zdaj čist zbegana. Namreč voda je naprej taka kot je, uroinfekti so še vedno tu vsaj na dva meseca, tudi na stranišče hodim zelo pogosto. Dnevno spijem 3 litre vode. Kaj še lahko naredim? Aja, stara sem 25 in ravno sva se s fantom pripravljala oz. delala na naraščaju, potem pa to. Kako bi vi postopali v mojem primeru? Je to vredu, da se čaka na “konec” slabše ledvice? Kaj pa desna ledvica, tudi ta ma refluks, čeprav manjši.

Za vaš odgovor sem vam iskreno zahvaljujem.

Mateja

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Refluksa ni moč oceniti na cistoskopiji, temveč na neke vrste slikovni preiskavi – lahko so hkrati ob cistoskopiji mehur napolnili s kontrastom in napravili cistogram – rentgensko slikanje, lahko UZ mikcijski cistogram – med samo cistoskopijo se lahko vidi, da je ostij “refluksen”, ni pa moč reči, kakšna je stopnja refluksa. Kar se boljše ledvice tiče, je verjetno ne povzroča težav in je morda zato smiselno pustiti stvar pri miru.

Kar pa se slabše ledvice tiče – mnenja v literaturi so tudi nekoliko drugačna – namreč da je smiselno simptomatski vezikoureteralni refluks zdraviti tudi pri odraslih, še posebej pri ženskah, ki nameravajo zanositi (npr. zadnji stavek tegale povzetka: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22167611 ).
Če zdravljenje (endoskopsko ali neoimplantacija sečevoda) ne uspe, je na koncu še vedno mogoče odstraniti ledvico.
Ne vem, kje so vam rekli, da bi tole kar pustili. Mnenja so različna. Mogoče se obrnete na urološko kliniko v Ljubljani, vendar utegnejo biti tam čakalne dobe res dolge, pa seveda vsak urolog misli drugače, vi pa razmišljate o otroku, kar pomeni, da bi bilo to smiselno vsaj poskusiti urediti čimprej. Torej npr. Slovenj Gradec (pa ne preko naročanja na pregled z napotnico – spet dolga čakalna doba, temveč preko elektronske pošte neposredno z njihovimi zdravniki).

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Res hvala za odgovor. Sem že premišljevala, da bi se obrnila še na UKC LJ. Je pa smiselno zame tudi to, kot pravite. Če postopki ne uspejo, je ledvico možno še vedno odstraniti, kar moj urolog itak predvideva. Zanima pa me to glede Slovenj Gradca in kontaktiranja preko elektronske pošte. To je mišljeno samoplačniško ali kako potem, da pridem prej? Se opravičujem za mogoče neumna vprašanja, toda res želim vsaj poskusiti popraviti tole. Pa hvala lepa.

Spoštovani!

Ena od variant, da se pogovorite z najbolj izkušenim urologom iz Slovenj Gradca, dr. Koršičem, je, da pokličete v Terme Dobrna in se naročite na samoplačniški pregled.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Hvala! Gre za Ljuba Koršiča? Sem našla njegov mail in mu že pisala. Iskrena hvala za pomoč.

Spoštovani!

Glejte – verjetno je do dr. Koršiča bolje priti osebno v samoplačniški ordinaciji. Kakšen od mlajših pa seveda raje odgovori po mailu…

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close