Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija Uroinfekt?

Uroinfekt?

Pozdravljeni!

Vstavljen imam dvojni J in ga kar dobro prenašam, pijem veliko tekočine, občasno se pojavi bolečina ledveno, a običajno mine brez analgetika, prav tako nimam težav pri odvajanju vode v smislu pekočega občutka. Prihodnji teden sem naročena na drobljenje ledvičnih kamnov. Skrbi me pa izvid preiskave urina, ki sem vam ga poslala v priponki – mislim, da ni čisto v redu. Ali mi bodo sploh drobili kamne, če imam uroinfekt? Bi bilo dobro, da stopim prej še do zdravnika po antibiotik? Pri krvni preiskavi imam vse v normali razen nižje število levkocitov 3,4, ref. vrednost pa je 4 in več. Hvala.

Spoštovani!

Da – vaše vprašanje je zelo na mestu. Ali vam bodo glede na posredovan izvid drobili kamne ali ne, je strar presoje zdravnika, ki vas bo takrat sprejel in povnovne kontrole urina. Vsekakor je primerno, da ste ob drobljenju – če se bodo zanj odločili – ob takem izvidu antibiotično zaščiteni. Optimalno bi bilo vedeti, katere bakterije so – se pravi na osnovi tega izvida urina odati urikult in prejeti antibiotično zdravljenje pred drobljenjem. Tako bi najbolj zmanjšali tveganje, da pride ob drobljenju in hkratni okužbi sečil do pielonefritisa oz. hujšega vnetja.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani,

prosim vas za odgovor. Zdrobljeni ledvični kamni se nahajajo v spodnjih ledvičnih čašicah. Svetovali so mi izvajanje telovadbe – sveča in postavljanje na glavo, kar pa pri meni ne pride v poštev, ker sem že blizu abrahama in ne želim tvegati še kakšnega zloma. Zanima me ali globoki predkloni tudi lahko dajo rezultat premika kamnov v srednji del in kako dolgo naj bi trajala naenkrat (v min) ta telovadba, da bi dala rezultate? Saj vem, da so vpršanja malo čudna – ampak vseeno prosim za vaše mnenje. Hvala.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Vaše vprašanje je povsem na mestu, žal pa so raziskave na to temo v zadnjih deset letih povsem zamrle, saj v razvitem svetu (kamor pa žal Slovenija po zdravstvu nikakor ne sodi) to vprašanje ni več relevantno – kamne se namreč odstrani (zdrobi v prah, ki se izpere) s fleksibilno ureteroskopijo. Menda imajo tovrstno možnost sedaj v UKC Ljubljana, vendar jo redko uporabijo, prej jim pa leta in leta niso hoteli nabaviti inštrumenta. Največ izkušenj imajo s tem v Novi Gorici, bolj malo v Celju in Slovenj Gradcu. Drugje pa ga v glavnem samo sanjamo, čeprav cena aparata niti ni tako visoka – cca. deset tisoč evrov… Pač za tovrstne težave je naša urološka stroka še zelo v zaostanku, ZZZS in z njim vodstva bolnišnic namreč mislijo, da je urologija samo stvar kirurgije, stvar skalpela. V svetu seveda že dolgo ni več tako.

Sedaj pa k stvari. Nekaj raziskav na to temo pa je v tujini bilo opravljenih.

Najprej svetujemo uživanje dosti tekočin (da polulate 2 litra dnevno).

Dodatno svetujemo farmakoterapijo: Rowatinex 4-5x dnevno (kupite sami na beli recept) in Omnic 1 dnevno. Kako dolgo jemati zdravili? Do 3 mesece po drobljenju.

Eden od protokolov s položajem se je izvajal do 12x po ESWL terapiji, enkrat dnevno in je bil sledeč. Pol ure pred terapijo se popije pol litra vode. Nato se bolnik uleže na trebuh z glavo navzdol na ležišče, ki je nagnjeno pod kotom 45 stopinj. 5 minut se počaka, da se “aklimatizira”, nato se mu 10 minut izvaja vibracijska masaža ledvenega predela ročno s pestmi. Verjetno je moč to opravljati tudi z aparati, kot jih je moč nabaviti v Top Shopu ali pa poprositi koga od domačih, da vam (relativno nežno) 5-10 minut, ko ležite takole poševno z glavo navzdol, bobna po ledvenem predelu – ledvički. Uspeh (izločenje večine drobcev) v skupini, ki je to zdravljenje prejemala, je bil 64%, v skupini, kjer tega niso napravili, pa 31%. Druga raziskava je uporabila mehanični aparat (morda kaj podobnega, kot se dobi v TopShopu) in zahtevala ležanje z naklonom telesa 60 stopinj. 40% uspeh izločenja kamnov iz spodnjega kaliksa bi bil v skupini, kjer so to izvajali, medtem kot so tisti, ki tega niso, izločili kamne le v 3%.

Če po 3 mesecih ni uspeha – kontrolna slikanja ne pokažejo, da so kamni v večini izginili, je smiselno ali ponoviti drobljenje (in potem spet 12 dni vaj) ali pa razmisliti o fleksibilni ureteroskopiji.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close