Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija težave z mehurjem

težave z mehurjem

Lepo vas prosim za nasvet.

V sklopu običajnega pregleda, kjer so mi vzeli kri in urin, so bili prvi urinski izvidi:
levkociti 3 po E
ph 6
kri 3 po E
sediment:
eritrociti izluženi 0-3
eritrociti sveži: 0-3
levkociti 6-10
epitel ploščati: številni

Ostale vrednosti so bile 0.

Sicer sem v tem obdobju res občutila pogosto tiščanje na vodo in nekoliko boleče odvajanje vode, vendar je rekel zdravnik veliko pit (pila sem čaj gornik, brusnice).

Čez 3 tedne je bil izvid:
levkociti: 1
kri: 3
ostalo 0, sedimente pa niso gledali.

Dobila sem napotnico za urologa in ta me je poslal na UZ abdomna. Izvida še nimam, je pa zdravnica rekla, da pri polnem mehurju vidi zadebeljen del sluznice, da sicer ni povsem prepričana (pri praznem, ko mi je še enkrat delala UZ po praznenju pa nič). rekla je, da bo priporočala kontrolni UZ čez 3 mesece.

Naj povem, da imam odkar pomnim tu pa tam izvid kri v urinu (nevidno hematurijo) – pri pregledih za službo, nosečnost…vedno kri z dvema ali tremi +. Vendar ne drugih težav. Dvakrat so me zdravili z antibiotiki, ko je bilo izrazito vnetje mehurja, zadnjih 10 let pa ne.

Stara sem 34 let in seveda sem sedaj grozno prestrašena, da ni kaj resnega. Je mogoče, da je zadebeljena sluznica posledica vnetja? Zadnji izvid je od 6.2., ko je bil 1 levkocit, in kri 3.

Prejšnji teden so mi vzeli urin za urinokulturo in sandford analizo in rekli, da me bodo obvestili, če bo kaj odstopalo. Zaenkrat me še niso.

Krvna slika je pa povsem bp.

Najbolj me zanima, kaj je največja verjetnost za zadebeljeno sluznico? Res me grozno skrbi.

Hvala.

Spoštovani!

Ocena “zadebeljene sluznice mehurja” z ultrazvokom je zelo relativna. Najpogosteje ne najdemo ničesar. Urolog lahko opravi cistoskopijo, lahko pošlje urin na citologijo, lahko se opravijo slikovne preiskave (UZ, CT), vse skupaj se lahko, če sedaj ni nič, čez pol leta do leto dni ponovi, če so težave ali sum na težave še prisotni.

Kar se tiče “nevidne hematurije”, pa je pomembno, da se do nje opredeli tudi zdravnik za ledvica (nefrolog).

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Hvala za odgovor. V vmesnem času sem dobila tudi izvid UZja.

Glede mehurja piše:
Mehur je dobro zapolnjen z vodo. V levi konturi, bolj anteriorno, je v enem trenutku opaziti največ 15 mm dolgo in do 6mm široko spremembo, ki zgleda kot plitka odebelitev stene ali sluznice? Morda superprojekcija od zunaj?

Ostali organi so v mejah normale. Za ledvice tudi nič posebnega ne piše. Priporoča kontrolo čez 3 mesece pred ev. cistoskopijo. Pripenjam še sliko, če bo kaj jasno z nje.

Jaz sem trenutno povsem brez težav. zadnji izvid je bil Hb 1, eritrociti 0-1, levkociti 2-3.

Begajo pa me tudi te vrednosti v urinu. Tudi, ko sem imela z analizatorjem izvid U-kri 3, je bilo v sedimentu najti 0-3 eritrocite – za kar sem prebrala, da ni še povišan rezultat, hkrati pa Kri 3 naj bi pomenilo močno povišanje. Mi lahko to razložite? Kaj bolj šteje – osnovna analiza urina ali pregled sedimenta? Imam glede na izvide sploh res eritrociturijo?
In predvsem, bi me moral UZ skrbeti?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni tineh….

že kot najstnica sem pogosto hodila na wc vendar ni bilo tako nadležno kot je to postalo kake dve leti nazaj, stara sem 34 let komaj napolnjenih….poleg pogostega uriniranja sem se večkrat srečala s vnetji mehurja vendar sedaj že nekaj let ne več…..večkrat ustajam ponoči, ker me bolečine polnega mehurja prebudijo in moram lulat…..po uriniranju se pa pojavi tak boleče pokoč občutek v trebuhu ki pa počasi izveni…..ko grem nekam kjer ni WC-ja se že obremenjujem kje bom lahko lulala ker je že dovolj da vidim pijačo in se mi že lula, poleg tega pa se mi večkrat na dan dogaja, da grem na WC izpraznim mehur in čez dve minutke moram nazaj in tako ponavljam kake pol ure potem pa se kar usedem na školjko in izpraznjujem mehur in ko to naredim je stanje za nekaj časa boljše…..opažam tudi da ko sem nervozna ali me zebe tudi veliko več uriniram…..na UZ nisem bila že nekaj let……vsak dan opravljam keglove vaje….razmišljala sem o cistoskopiji, vendar bi raje prej opravila kak drug manj boleč pregled….kaj se lahko preko UZ ugotovi? Kaj mi Vi predlagate….?

Hvala za odgovor

Spoštovana komendanka!

Glede izvida UZ bo urolog presodil, ali je smiselna cistoskopija – se pravi preiskava, kjer bo v mehur pogledal s cistoskopom – “teleskopom” in tako pregleda, ali je tisto, kar UZ kaže, zgolj artefakt ali kaj, kar bi zahtevalo ukrepanje, na primer biopsijo.

Glede izvida urina je za urologa, ki išče eritrocite, relevanten sediment. Testni listek predstavlja kemično reakcijo na hemoglobin ali pa še kaj drugega v urinu. Če je testni listek pozitiven, potem je potrebno opraviti pregled sedimenta, da se ugotovi, kaj je res in kaj ni. Je pa to potencialno relevantno za nefrologa – zdravnika ki se ukvarja z ledvicami oziroma za internista in v tem primeru govorimo o hemoglobinuriji in ne o mikrohematuriji. Eritrociti lahko v krvi ali v ledvicah razpadejo in se nato v urin izloča hemoglobin (ne pa celi eritrociti). No vednar glede na izvid UZ (sploh če bi ponovni še pokazal to “spremembo”), boste verjetno obiskali tudi urologa in opravili cistoskopijo.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Pozdravljeni,

hvala za odgovore. Seveda sem precej zaskrbljena zaradi tega UZ, ker kot berem, “sprememba” na mehurju ni nikoli nič dobrega. Res pa drugače nimam težav – na vodo hodim normalno, nič me ne boli, pritiska,…Če vas prav razumem – glede na to, da imam eritrocitov v urinu malo (v mejah normale – največ do 3), se bolj nagibate, da je problem v ledvicah?

Želela sem še to vprašati – je mogoče, da je ta sprememba kakšna krčna žila? Po porodu so mi precej izstopile po nogah (operativno odstranila), ginekologinja mi je pa pri UZ omenila, da imam v maternici in mat. vratu precej poudarjene vene – je možno, da so tudi na mehurju in se to vidi?

Vem, da je rak na mehurju v mojih letih redka bolezen, vendar pa….UZ izvid moram nesti k svojemu osebnemu zdravniku (navodila urologa, ko me je napotil na UZ), ta pa bo verjetno dal le novo napotnico za UZ.

Vem, da so to zelo nehvaležna vprašanja (kaj si mislite, da mi je), če še zdravnica, ki je UZ delala ni vedela točno kaj je, oz., če sploh kaj je, vendar sem od takrat dobesedno trda od strahu, sploh, ker sem imela v mislih novo nosečnost. Sem brala vaše nasvete o prehrani in se sedaj “nažiram” z brokolijem, zeljem, brstičnim ohrovtom in špargljami 🙁 Si lahko še kako pomagam?

Kakšna je verjetnost, da gre za artefakt?

Se opravičujem za vsa vprašanja in hkrati zahvaljujem za pomoč.

Spoštovani!

Verjetnost, da bi tako ultrazvočno sliko dajal tumor mehurja, je majhna. Dodatno jo zniža še dejstvo, da v urinu ni eritrocitov. Tako da zaenkrat pretiravanje z brokolijem nima smisla. Preprosta cistoskopija bo ugotovila, če je v mehurju videti karkoli. Pogosto napravimo cistoskopijo in ne najdemo ničesar.
Žile se vidijo kot prazni prostori, z uporabo doplerskega signala se točno določi, da gre zanje. To ne izgleda kot žilna struktura.
Glede hemoglobinurije pa vsekakor predlagam, da se obrnete na internista oziroma na nefrologa.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovana Pikavelika!

Zdi se, da opisujete dve težavi: ena je pogosto uriniranje, tudi ponoči, druga pa občutek neizpraznenja mehurja po uriniranju.

Ultrazvok lahko ugotovi, ali mehur dobro izpraznjujete ali pa prihaja do zastojnega urina: pomeni da se opravi ultrazvok s polnim mehurjem, nato greste na stranišče mehur izprazniti in potem se še enkrat pogleda ter ugotovi – če je mehur povsem izpraznjen ali pa je ostalo še kaj, kar bi povzročalo ponovno siljenje na vodo takoj po predhodnem uriniranju. Se pravi je ob ultrazvoku sečil v vašem primeru smiselno prositi radiologa, da opravi tudi meritev zastojnega urina.

Dnevnik mikcije je tudi smiseln – to pomeni, da 24 ali 48 ur beležite vsakič, ko greste lulat, koliko je ura in izmerite in zapišete, koliko ste polulali, vsakič posebej. Če vas moti nočno vstajanje zaradi izpraznjevanja mehurja je to osnovna preiskava, da se oceni, ali je prisotna nokturna poliurija, koliko je vsega urina izločenega v 24 urah itd. 17% žensk v vaši starosti mora ponoči 2 ali večkrat urinirati – se pravi to ni nekaj zelo posebnega – marsikdo to vzame v zakup, se navadi, kdor ne, pa naj skrbno izpolni mikcijski dnevnik in se oglasi.

Pa seveda, analiza urina.

Sama cistoskopija se opravi brez vsakih priprav (no običajno je ne opravljamo med menstruacijo) in traja kakih 5 minut – zakaj bi se je torej bali? Ali h ginekologu tudi ne greste na pregled, ker se ga bojite? Cistoskopija lahko ugotovi ozek izhod iz sečnice in jo razširi in tako reši problem. Predvsem pa pomiri, da ni nobenega vzroka v mehurju, ki bi vam povzročal težave.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Hvala lepa za odgovor…..

Bi pa rada še nekaj dodala, in sicer ne zbujam se vsako noč….ponavadi ko se prebudim, morda ne zaradi polnega mehurja občutim da me tišči in potel grem lulat, npr. to noč nisem šla lulat niti enkrat…..po dnevi hodim kar pogosto lulat, to da ne morem izpraznit mehurja se mi zdodi morda enkrat na dan, morda tudi niti enkrat na dan, nevem grem na WC izpraznim in potem moram takoj nazaj, velikokrat se mi to zogdi po obrokih, občutim tak pekoč občutek in sedaj že poznam svoje telo da vem da bom sedaj hodila na wc oz. bom kar tam ostala…..dovolj je, da spijem kozarec tekočine in sem že fertik, včasih pa niti ne pijem pa prav tako moram na wc….vsi okoli mene me že čudno gledajo…..Kaj pa povzročajo napr. ciste na mehurju? A se to vidi tudi na UZ ali samo s cistoskopijo? Ja bom vsekakor jutri poklicala zdravnico in se naročila…..pa hvala za nasvete glede zapisovanja, vsekakor bom to počela in poročala radiologu in moji zdravnici……kdaj pa lahko rečemo, da normalno uriniramo?

Hvala za vaše odgovore

Spoštovani!

Kot že večkrat ponovljeno na tem forumu: običajno se urinira do 8x dnevno in 1x ponoči, skupna količina urina v 24 urah (podnevi in ponoči skupaj) znaša cca. 1000-2000 ml (1-2 litra, optimalno 1.5 litra), idealna količina posameznega uriniranja je cca. 250 – 500 ml. S pomočjo dnevnika uriniranja ugotovimo, ali je kje odstopanje v teh količinah – če na primer ugotovimo, da je 24-urna količina urina več kot 2 litra, se moramo vprašati, zakaj je temu tako – ali se nekdo samo preveč naliva s tekočino ali pa je v ozadju kakšna bolezen, ki zahteva toliko tekočine. Če nekdo naenkrat urinira samo malo količino, je smiselno preveriti, ali je v mehurju kaj, kar povzroča draženje in sili tolikokrat na vodo (s cistoskopijo). Če je cistoskopija negativna – se pravi ni videti ničesar, kar bi povzročalo draženje, je mogoče preizkusiti katerega od številnih zdravil, ki naj bi v tej zvezi izboljšala kvaliteto življenja (antiholinergike kot so Emselex, Vesicare in druge…).

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Ponovno pozdravljeni – ponovno pišem avtorica tega posta.

Kot smo ugotovili že predhodno, se pri meni ponavlja kri v urinu (največ do 3, zadnja dva izvida 1), brez povišanih eritrocitov v urinu (vrednosti od 0-3).

Pred nekaj dnevi sem bila na obdobnem pregledu za službo in ponovno seveda je pokazalo hemoglobin 1, brez eritrocitov v sedimentu.

Glede na dosedanje preiskave je urolog rekel, da počakamo ponovni UZ mehurja (kot sem zgoraj opisala je bilo morda videti spremembo podobno odebelitvi sluznice na enem mestu, za kar pa zdravnica ni bila prepričana in je dopustila možnost, da gre za artefakt). Osebni zdravnik mi je rekel, da se mi s tem kontrolnim UZ naj ne mudi.

Tudi glede na vaš odgovor sem se v tem času nekoliko pomirila, potem pa me je spet ta zadnji izvid hemoglobin 1 spet malo vrgel iz tira in imam spet nekaj vprašanj.

Če prav razumem, v kolikor po pozitivnem lističu na kri, v sedimentu ni najti eritrocitov, se sumi, da izhaja težava iz ledvic? Na UZ so bile ledvice bp. Edina pripomba je bila, da je ob povsem polnem mehurju pleokalcialni sistem nekoliko širši, ko pa sem mehur izpraznila je normalno.Če bi bilo kaj tam, bi se najbrž videlo?

Kot drugo me še tole zanima. Izvid kri v urinu imam že odkar pomnim – sigurno zadnjih 10 let, med nosečnostjo (8 let nazaj) je bil vsakokrat (dva, trije križci), a se nihče s tem ni nikoli ukvarjal. Mislim si, da če bi ta kri bila posledica kakšnega tumorja, bi najbrž v desetletju že naredil svoje, ali se motim?

Tista sprememba, za katero sem vam v enem prejšnjih postov poslala sliko, me namreč še vedno zelo skrbi. Vse skupaj je še toliko bolj obremenjujoče, ker bi rada še enkrat zanosila, a si ne upam, dokler se ne razjasni ta zadeva.Stara pa sem skoraj 35 let, tako da časa nimam v nedogled.

Hvaležna vam bom za ponovno mnenje.

Spoštovani!

Če ste cistoskopijo in citologijo urina ter CT urografijo že opravili, potem je to tisto, kar lahko napravite, če je UZ pokazal kaj sumljivega. Cistoskopija je rutinska serijska preiskava, ki traja morda 1-2 minuti in pri ženski, sploh taki, ki je že rodila – ne predstavlja kaj omembe vrednega. Se pač pogleda, če je kaj videti in če ni nič in je še vedno vprašanje, če je kaj, se pač ponovi – ponovno pogleda.
Če so eritrociti negativni, hemoglobin pa pozitiven, potem je to stvar za nefrologa, ne za urologa.
Sicer pa je rizik za kaj resnega glede na hematurijo zelo odvisen od starosti in od kajenja – nekadilka pri 35 letih ima rizik, da je kar resnega (tumor) pod 1%, v starosti nad 50 let pa 25%. Kajenje rizik bistveno zviša.
Res – čakanje nima smisla. Strah pred cistoskopijo pa še manj.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close