Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija Cistoskopija

Cistoskopija

Pozdravljeni.
Pred kratkim sem se začela zdraviti pri urologu zaradi ledvičnih kamnov, ki mi povzročajo težave in sicer imam bolečine v ledvenem delu in spredaj proti mehurju. Sicer popustijo potem, ko vzamem tableto proti bolečini, vendar se čez par dni bolečina vrne. Čez tri tedne sem naročena na cistoskopijo in me zanima kakšne preiskave se naredijo pri tem postopku glede na to, da imam ledvične kamne. Hvala za odgovor.

Spoštovani!

Cistoskopija je pregled mehurja s tankim “teleskopom” – cistoskopom. Navadno ste v takem položaju, kot pri ginekološkem pregledu. V mehur vstavijo cistoskop, mehur polnijo s fiziološko raztopino in ga pregledajo od znotraj.
Kaj ima cistoskopija zveze s kamni v sečilih – lahko se pregleda, ali je kakšen kamenček v mehurju. Lahko se pregleda, ali je videti izločanje urina iz ostija (mesta, kjer se v mehur izliva sečevod).
Ob cistoskopiji se lahko napravijo še druge preiskave / posegi, ki pa so povezane s problemom kamnov v sečilih – lahko se npr. vstavi cevka v sečevod zato, da se opravi slikanje – retrogradna uretrografija, lahko se nastavi DJ – se pravi cevka med ledvico in mehurjem ter tako začasno prepreči zaradi kamna oviran pretok urina iz ledvice v mehur.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Dober dan,
bom kar v tej temi vprašala – tudi jaz sem naročena na cistoskopijo in me zanima če se pri tej preiskavi vidi ali maternica pritiska na mehur. Velikokrat namreč v spodnjem delu trebuha čutim pritisk in tiščanje na vodo, čeravno sem bila pred kratkim na stranišču. zdi se mi kot da imam poln mehur, potem pa gre od mene le par kapljic.
lep dan .

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Odvisno od tega, kako bo vaš urolog tisto, kar bo videl, interpretiral. Težko rečem, da bi “maternica” motila mehur zaradi pritiska, razen če je v maternici kakšen res velik miom ali če pride do prolapsa, se pravi zdrsa maternice in to potegne za seboj tudi mehur in mu prepreči izpraznjevanje ali pa zaradi tega uhaja urin. Zaradi samega pritiska normalne maternice na mehur pa… težko. Seveda pa ne morem napovedati, kaj konkretno je/bo v vašem primeru.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani,

Decembra lani so mi odkrili ledvične kamne. Prvi je 2 cm nad mehurjem in je velik 3 mm, drugi pa je v ledvici in sicer velikosti 5 mm. Že zadnje 3 mesece imam hude bolečine, spremlja me slabost in povišana telesna temperatura. Prejšnji mesec so mi vzeli vzorec seča za urinokulturo po Sanfordu, kjer so izolirali bakterijo E coli in mi pripisali zdravilo Primotren. Kontrolni izvid sedimenta urina po jemanju Primotrena je pokazal, da je bila bakterija odstranjena, povečano pa sem imela število eritrocitov in levkocitov.

Ker se moje počutje še vedno ni izboljšalo, se je urolog odločil da mi opravijo cistoskopijo in retrogradni pielogram desne ledvice. Zanima me ali pri tej preiskavi lahko tudi odstranijo ledvične kamne, glede na to da niso veliki? Zanima pa me še ali je lahko preiskava izvedena tudi v primeru če imam menstruacijo?

Lep dan vam želim in hvala za odgovor že vnaprej.

Spoštovani!

Cistoskopija – pregled mehurja – pomeni da se pregleda stanje v mehurju, ne v ledvicah. Načeloma tega pregleda ne opravljamo, če ima ženska menstruacijo in v tem primeru datum prestavimo, čeprav pravzaprav ni ovir in se pravzaprav da tudi med menstruacijo to opraviti.
Kamni manj kot 5 mm so tako majhni, da jih večinoma ne zdravimo, razen če bi res povzročali težave. Kamne pod 5 mm v 95% telo izloči samo.
Retrogradna pielografija pomeni, da vtaknemo tanko cevko v mehurju na mesto, kjer vstopa sečevod in preko cevke vzbrizgamo kontrastno sredstvo ter rentgensko slikamo. Posumimo lahko na oviro v sečevodu. Lahko bi pri tej preiskavi tudi namestili cevko med ledvico in mehurjem – DJ – po tej bi odtekal urin mimo kamna, če kamen dela težavo.
Kamen je mogoče odstraniti z ureteroskopijo, to pa je poseg v narkozi – se pravi ostanete v bolnici nekaj dni. Ureteroskopijo z rigidnim inštrumentom, s katerim se lahko odstrani kamen iz spodnjega dela sečevoda, je moč opraviti povsod. Ureteroskopijo s fleksibilnim inštrumentom, s katerim je mogoče odstraniti kamen iz ledvice, pa le tam, kjer ta inštrument imajo.

Verjetno so vam preiskavo cistoskopijo in retrogradno slikanje predlagali zato, ker ni običajno, da bi tako mali kamenčki, kot jih opisujete, delali težave. Takšnih kamenčkov, če jih najdemo, običajno sploh ne zdravimo, saj ni verjetno, da bi bili ti mali kamenčki vzrok težav. 5 mm kamen v ledvici, ki ne dela zastoja, razen če ni tudi bolezni na prehodu iz ledvice v sečevod, tako imenovane PU stenoze, ni vzrok težav. Pri ljudeh, ki imajo tako male kamenčke, pač svetujemo, naj pijejo toliko tekočine, da polulajo vsak dan 2 litra urina in 1x letno ponovijo ultrazvok, da bi ugotovili, če kamni rastejo. Šele, če so kamenčki večji od 6 mm, je smiselno razmišljati o tem, da bi ukrepali (npr. opravili zunajtelesno drobljenje na Bledu – ESWL). Vi pa navajate težave, verjetno želite od urologa ukrepanje, čeprav to ni običajno, morda se je zato odločil, da bo pogledal, ali je v mehurju oz. s slikanjem votlega sistema videti kaj posebnega.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close