Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija pekoča sečnica

pekoča sečnica

Pozdravljeni!

Vidim, da ste že mnogim pomagali z nasveti in strokovnim znanjem in mogoče boste tudi našli kakšen koristen nasvet zame.
Pred kratkim sem rodila in kmalu po tem so se začele moje težave s pekočo sečnico. V sečnici me peče, poleg tega imam bolečine v spodnjem delu trebuha in pa precej pogosto uriniranje. Konstantno me tišči na vodo. Včasih se mi zdi, da curek slabo teče oz. se moram kar namatrati, da kaj pride ven, kljub temu, da me tišči na vodo (to je predvsem zjutraj ali ponoči). Ker sem pred leti že imela podobne težave (s ponavljajočimi hudimi vnetji sečil, tega sedaj hvala bogu nimam več), sem že takrat opravila veliko preiskav (se niti ne spomnim več katere…), vendar je bilo vse bp. Je pa urolog opazil, da imam zožano sečnico in jo je “razširil” in sicer 2x v roku enega leta. Po tem težav več ni bilo oz. so bile minimalne. Vse do sedaj. Naj omenim še to, da so mi sečnico že pred tem širili že enkrat v otroštvu – uspešno. Težav več ni bilo. Na podlagi vsega tega, sama sklepam, da gre pri teh mojih težavah sedaj zopet za zožanje sečnice. Kaj menite? So zgoraj navedeni simptomi značilni za zožanje sečnice? Zakaj pravzaprav do tega pride?
Zanima me še to, ali lahko sama kaj naredim za izboljšanje stanja – npr. kakšna posebna hrana, ki se priporoča ali odsvetuje ali kakšne vaje ali je edina možnost širitev, ki jo izvede urolog? Če bi lahko kaj naredila sama, bi seveda z veseljem poskusila. Mislite, da je možno, da se stanje tudi samo od sebe nazaj popravi?
Zanima me še to, ali ta poseg (širitev) opravljajo tudi v zasebnih uroloških ambulantah ali samo v UKC? Sprašujem namreč zaradi čakalnih vrst, ker ne bi rada predolgo čakala na ta poseg (če se bo izkazalo, da je potreben), ki pa je, kolikor se spomnim, relativno enostaven in hitro mine.

Za vsakršnokoli informacijo vam bom zelo hvaležna.

M.

Spoštovani!

Če urin zastaja – torej mehurja ne morete dobro izprazniti – lahko prihaja do vnetja, dolgoročno pa do poškodbe ledvic in tudi vse slabše funkcije mehurja. Sama širitev sečnice je povsem enostavna in jo opravijo povsod, kjer se opravi cistoskopija oz. tam, kjer bi vam lahko nastavili kateter. Vsaka širitev seveda povzroči dodatno ranico, ki se nato prej ali slej ponovno oži. To je še zlasti težavno pri moških, ki imajo precej daljšo sečnico in tam je zdravljenje zožitev sečnice posebej zahtevno, dolgotrajno, komplicirano in lahko tudi neuspešno. Pri ženskah bi bila potrebna rekonstrukcija z operacijo izjemno redko. Preprosta razširitev (namazati z lokalnim anestetikom in poriniti skozi sečnico kovinski dilatator) pa je seveda doma na vsakem urološkem oddelku oz. ambulanti, kjer delajo cistoskopije. Če bi se dolgoročno težava ponavljala, je smiseln razmislek o samokateterizaciji – se pravi da si sami npr. 1x tedensko oz. kakor je potrebno vstavite skozi sečnico v mehur cevko – kateterček za enkratno uporabo – preverite ali ste mehur dobro izpraznili in hkrati razširite. Seveda potem, ko bi urolog opravil cistoskopijo.

Pri cistoskopiji bi se videlo tudi, da ni kakšnega drugega, npr. ginekološkega vzroka za težave. Hormonsko stanje lahko prispeva – pišete da ste pred kratkim rodili – če torej sedaj jemljete hormonsko kontracepcijo ali dojite lahko tudi to prispeva k spremembam lokalnega hormonskega statusa v predelu sečnice.

Glede čakanja na pregled – končno imate malega otroka, ginekolog lahko npr. pogleda urin in posreduje pri urologu, sploh če bi ugotovil, da je res težava pri praznenju mehurja in je z ginekološke strani vse v redu.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Pozdravljeni!

Hvala za Vaš odgovor. Ali menite, da bi se bilo smiselno testirati na SPB, ki bi utegnile povzročati te težave (na vašem forumu sem prebrala, da ste mnogim svetovali, da je potrebno najprej izključiti SPB)? Sama sicer dvomim, da bi lahko dobila katero, a vseeno želim biti 100%. Mi lahko poveste na katere SPB se je poleg klamidije potrebno testirati? Ali to opravim pri ginekologu ali kje drugje? Potrebujem napotnico?

Zanima me še ena stvar. Po tistem, ko sem Vam pisala, sem oddala tudi Sanford, ki pa je bil negativen. Težave pa ostajajo. Ali bi Sanford test pokazal prisotnot morebitne klamidije, v kolikor bi bila okužena z njo? Kaj pa bris materničnega vratu na mikroorganizme? Tega mi je namreč vzela ginekologinja med nosečnostjo (sicer takrat težav ni bilo), in tudi ta je bil negativen.

Želim se prepričati, da teh težavic ne povzroča kakšna bakterija ali kaj podobnega. Ali je možno, da klamicija “spi” v telesu nekaj časa, se pravi ne povzroča nobenih težavic, potem pa ob kakšnem sprožilem trenutku (npr. porod, neravnovesje hormonov..) izbruhne in začne povzročati težave?

Hvala vam za vaš trud in čas.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Sanford ne pokaže klamidije.

SPB se testira pri venerologu (dermatovenerolog, venerološka ambulanta) ali pri infektologu. Lahko pa tudi pri ginekologu, vendar ne na vse in ne pri vseh.
Za venerološko ambulanto naj ne bi potrebovali napotnice, vendar prej preverite po telefonu – pravila se spreminjajo.

Natančen odgovor na ostala vprašanja v zvezi s klamidijo vam lahko da venerolog.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

drugi dan po spolnem odnosu je partner rekel da ga peče penis oz.znotraj penisa obsoja me za okuzbo sama nimam nobenih tezav

Spoštovani!

Najpogosteje bi šlo npr. za glivično okužbo – kandida je prisotna v nožnični flori, včasih se bolj razraste, včasih manj, teoretično in tudi praktično lahko pri partnerju to povzroči problem. Sicer pa si lahko pomaga s higieno oz. z usreznim mazilom…
Manj verjetno, vendar prav tako povsem mogoče, bi lahko bilo tudi s klamidijo, kar je že bolj resno.
Če trdi, da ima težave, naj obišče dermatovenerologa, kjer bodo odvzeli vzroce in ugotovili, ali gre res za okužbo. Šele, ko bo jasno, da kakšno okužbo gre, bo nadaljna diskusija smiselna in lahko tudi koristna, če bi se izkazalo, da gre res za spolno preneseno okušno (sicer razen kandide izjemoma, vendar je to, da en partner nima težav in se drugi od njega okuži, povsem mogoče).

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close