Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija težave s prostato in mehurjem

težave s prostato in mehurjem

Zaradi vnetja mehurja in prostate je prišlo do retence urina. Urolog mi je predpisal Cyprinol 4 tedne in combodart za obdobje 3.mesecev.Volumen prostate 85 ccm. PSA 3,25 . Sedaj se je stanje z mikcijami uredilo volumen prostate jel 42 ccm. Na UZ je ugotovljen zaostanek seča 240 ml , pred 2.letoma 50 ml. Skrbi me ,ker moram pogosteje na vodo in včasih težko zadržujem . Kajkšen postopek zdravljenja mi priporočate za omenjene težave.

lep pozdrav

Spoštovani!

Zdravljenja s Combodartom (Avodartom, Prostidom, Finposom) ponavadi ne prekinemo (če je prostata povečana, kot je pri vas in če zdravilo prenašate). Traja lahko več let – smisel zdravljenja je, da se prostata ne povečuje s starostjo ampak nekoliko zmanjša.

Če je PSA 3.25 ob jemanju Combodarta (torej je realna vrednost 2x toliko, torej 6.5) je vsekakor smiselno opraviti TRUZ biosijo prostate. Tako se bo ugotovilo, ali je prisoten rak prostate ali ne. Biopsijo priporočamo, če je PSA več od 3. To je pri vas glede na napisano verjetno v vsakem primeru. Če se ugotovi rak, potem se zdravi tega (torej prostato odstrani z radikalno operacijo), če pa se ne ugotovi raka, se opravi transuretralna resekcija prostate – TURP in se na ta način poskuša izboljšati pretok urina in zmanjšati zastojni urin ter predvsem preprečiti ponovno zaporo/ retenco urina.

Ena sama meritev zastojnega urina ne pove veliko, ta številka se spreminja. Smiselno je to pomeriti večkrat.

Pomembna je tudi starost bolnika – če je ta več od npr. 80 let, potem verjetno v takem primeru biopsija ni potrebna, temveč se neposredno odločimo za transuretralno resekcijo, s katero omogočimo boljše praznenje mehurja.

Glede pogostega siljenja na vodo bi bilo smiselno ugotoviti, da ni v mehurju česa, kar bi to povzročalo – na primer majhnega tumorja, ki ga ultrazvok ne more pokazati. Zato je smiselno opraviti cistoskopijo – ta preiskava je v vsakem primeru smiselna pred TURP, pove pa ne samo, da ni v mehurju česa, kar bi povzročalo draženje in težave z zadrževanjem vode, temveč predvsem tudi, koliko prostata ovira odtok urina iz mehurja in ali bi bilo operativno zdravljenje smiselno.

Skratka, TRUZ biosija prostate in cistoskopija bi najbrž povedale, ali je vse v redu in se morate s stanjem pač sprijazniti in pomagati z nadaljnim rednim jemanjem zdravil, ali pa je potrebno drugačno ukrepanje.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Najlepša hvala za vaše odgovore. Omenim naj še ,da je stopnja PSA izmerjena pred zdravljenjem in na UZ je zapiano še,da srednji reženj prostate prominira v dno sečnega mehurja.
Ali je to lahko vzrok za kakšne težave mehurja.
V kratkem imam kontrolo in želim ,da mi opravijo še cistoskopijo in nadalje TURP ,če bo to potrebno tako,kot ste mi svetovali,da se odpravijo težave.

V kolikor opravim TURP ,koliko časa predvidoma lahko računam na normalizacijo stanja.

Zanima me še ,če cistoskopijo in TURP opravljajo privatne ordinacije in katere priporočate. Zdravim se na urološki kliniki v Ljubljani (poliklinika) in bojim se dolgega čakanja v javnih ustanovah.

Lep pozdrav !

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Lahko, da sem zgrešil, vendar še vedno ne vem bistvenega podatka, ki je odločilen za svetovanje v vašem primeru – vašo starost. Če ste starejši od 75 let – ni dvoma – TURP. Če pa ste mlajši, sploh veliko mlajši – pa je potrebno pomisliti na to, da bo lahko čez leta prišlo še do raka prostate – sicer je tudi po TURP mogoče operirati raka, vendar je to težje. Zato je vprašanje, ali je smiselno razmisliti o TURP – ali je pretok – uroflow že res tako slab in ali je bil zastojni urin res večkrat – ves čas 200 ml ali pa le enkrat naključno. Če ste mlajši od npr. 60 je vsekakor smisleno pred TURP opraviti biopsijo prostate, da se vsaj zmanjša verjetnost, da bi bil hkrati prisoten tudi rak prostate.

Srednji lobus je lahko vzrok za težave s preznenjem mehurja – sploh če to opisuje izkušen radiolog – vsaka prostata dno mehurja v določenem prerezu nekoliko dviguje, če pa ga dviguje v tipičnem prerezu in za več kot centimeter pa je vsekakor verjetno, da to povzroča težave in tudi operativni poseg – transuretralna resekcija tega se zdi relativno enostaven in najbolj smiseln v tem primeru.

Sprašujete, po koliko časa po TURP – transuretralni resekciji prostate – lahko računate na normalizacijo stanja? Prav bi bilo vprašati po stabilizaciji – cca. 3 (tri) mesece v povprečju, lahko več ali pa manj. Nikoli pa ne bo več tako, kot je bilo… ne morete računati, da bi vas operacija pomladila. Operacija ima svoje posledice – v 50% ni več izliva semenske tekočine pri orgazmu, obstaja majhno tveganje za uhajanje vode po operaciji.

Glede cistoskopije in privatnih ustanov – ponekod cistoskopijo opravijo, primer je vsekakor DC Bled, pa še kje v Ljubljani. Ponekod lahko to opravijo tudi v bolnišnici, kjer nudijo uradni preko vrste – samoplačniški – urološki pregled.
TURP je operacija, ki zahteva bolnišnico. Čakalne dobe so v Slo zelo različne, verjetno pa so seveda v Ljubljani najdaljše. Cene operacij, sploh če gre kaj narobe – in pri operaciji vedno lahko gre kaj narobe, so lahko zelo visoke, v praksi ne vem, da bi kakšen slovenski urolog delal te operacije privat, čeprav bi bilo tudi to mogoče (npr. tam, kjer operirajo žolčnike) – vendar zahteva ta poseg relativno specifično pooperativno nego in teoretično tudi transfuzijo krvi, zato se tega v praksi privatniki ne lotevajo in ni smiselno.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Najlepša hvala za izčrpne odgovore . Star sem 53 let in se opravičujem, saj sam težko ocenim,kateri podatki so najpomembnejši. Iz vaših odgovorov si veliko lažje ustvarjam sliko mojih težav in možnih rešitev.
Najnovejši izvid S- PSA je pokazal H 3,96 in me je presenetil,ker je v nekaj mesecih zrasel za 0,71 kljub jemanje zdravil. Opisana je samo ena vrednost.Težave z odvajamjem so se normalizirale razen tiste,ki sem jih že opisal. Ali je taka sprememba realna ali so lahko tudi drugi faktorji,ki vplivajo na PSA.

Lep pozdrav

Spoštovani!

Če je zdravnik naročil (in plačal) samo meritev celokupnega PSA, potem je pač zapisana samo ena vrednost. Če se naroči (in plača) še meritev prostega PSA, potem se lahko izračuna razmerje. Vendar v starosti pod 60 let in vrednosti PSA nad 3 (vseeno je, ali je to 3.25 ali 3.96), to razmerje zankrat ni pomembno – v vsakem primeru je smiselno (da ne rečem potrebno) opraviti TRUZ biopsijo prostate z odvzemom najmanj 12 stebričkov – vzorcev. Če raka ne bo, bo podatek o razmerju prostega proti celokupnemu PSA relevanten pri odločitvi, kdaj je potrebno biopsijo prostate ponoviti. Relevanten bi bil ta podatek pri starosti npr. 77 let – če bi bilo razmerje npr. 35% ali več, bi lažje rekli, da pri PSA pod 4 še počakamo z biopsijo. Če pa je nekdo star 53 let, potem je pri PSA nad 3, ki se ne zniža na vrednost pod 2.5 takoj po zdravljenju z antibiotiki ali na vrednost pod 1.5 pri zdravljenju z zdravilom za zmanjšanje prostate, vsekakor na mestu in potrebna dobra (dovolj vzorčkov iz periferne cone prostate, skupaj vsaj 12 vzorčkov) biopsija prostate pred čemerkoli drugim.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Prosil bi za pojasnitev pomena izvida biopsije,ki pravi , da pokaže v vseh vzorcih benigno hipeplazijo prostate in neenakomerno zmerno intersticijsko ter mestoma tudi floridno vnetje.

Naročen sem tudi na pregled v urološko ambulano v jeseni.

Kaj naj bi to pomenilo in kakšen pregled lahko pričakujem v jeseni.

Najlepša hvala za pojasnitev.

Spoštovani!

Namen biopsje prostate je iskanje raka prostate. Če raka ni najti (torej je najti samo benigno tkivo in nekaj vnetja), pač predlagamo ponoviti meritev PSA in prostega PSA npr. na 6-12 mesecev in če narašča biopsijo ponoviti. Histološki znaki vnetja v tkivu prostate so nekaj povsem običajnega, odvisno od vaših simptomov pa je tak izvid lahko tudi vzrok za predpis katerega od zdravil…
Biopsijo opravimo tudi, preden se odločimo za zdravljenje težav s povečano prostato – če je bilo to v planu, lahko v jeseni pričakujete nadaljevanje v to smer (cistoskopija, dogovor o transuretralni resekciji prostate), če pa teh težav ni, pa nič posebnega.

Skratka – izvid, kot ste ga zapisali, pomeni, da pri tokratni biopsiji ni bilo najti raka in je zaenkrat vse v redu, kaj pa bo vnaprej, pa se ne ve, zato bodo jeseni najbrž predlagali, da ponovno date kri da se izmeri PSA, ostalo pa glede na to, kaj boste vi povedali o vašem počutju, uriniranju, glede na velikost vaše prostate itd…

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Trenutno stanje je dobro le nekaj pogostejše uriniranje , enkrat ali dvakrat tudi ponoči,ko je pretok nekaj slabši čeprav ne vem zakaj.

Zanima me glede transuretralne resekcije prostate in sicer : če ostrgate notranjo stran sečnice se stanjša stena sečnice ali prerežete sečnico in izrežete notranjo stran prostate in zakaj so težave potem pri opraciji v primeru raka. Ali obstaja še kakšna druga metoda za delno odstranitev prostate,

Najlepša hvala za odgovor.

Spoštovani!

Odgovor na vaše vprašanje se najlepše da pri pregledu pri vašem urologu, ki vam na sliki in pri cistoskopiji nazorno pokaže, kaj in kako. Samo z besedami težko opišem tako, da bo jasno. Morda pa uporabite Google ali še bolje, YouTube in vtipkajte “TURP”.
Skratka, postrga se od znotraj – skozi sečnico – na enak način, kot se napravi cistoskopija, samo z nekoliko debelejšim inštrumentom in z nekakšno zanko s pomočjo električnega toka – “ostružni” se zbirajo v mehurju, nato pa izperejo ven in pošljejo na histološki pregled. Poseg se dela v prostatični uretri – torej tam, kjer sečnica poteka skozi prostato in ta del sečnice predstavlja pravzaprav luknjo v prostati, v kateri se v sečnico izlivajo izločki prostate. Še enkrat – poglejte na YouTube. Pri tem pride do povečane fibroze v okolici prostate, zato je radikalna prostatektomija, če je kasneje potrebna, nekoliko težja in nič drugega. Vsekakor se pred TURPom izmeri PSA in eventualno napravi biopsija prostate, tako da je verjetnost, da spregledamo raka ali da se ta pojavi kasneje, majhna. Če pa se, pa se operacija ravno tako napravi. Le, da je prostate potem manjša in nekoliko bolj fibrozna.

Druge metode – če je prostata majhna, se zgolj prereže vrat mehurja (TUIP). Tkivo se lahko tudi “evaporira” – z elektriko ali z laserjem (npr. moj kratek filmček na to temo, kako delam z enim od laserjev: http://www.webmedcentral.com/View_video/232). Vendar so vse te variante (“zeleni” laser…) bolj problematične od klasičnega TURP, ki tkivo dejansko odstrani, ostale pa ga le “žgejo” in povzročajo več težav pri okrevanju – dalj časa trajajoče draženje mehurja. Boljša je le laserska enukleacija (tako imenovani HoLEP v pravem pomenu beseda), ki pa je pri nas nihče ne zna napraviti in tudi nima inštrumentov, da bi to napravil).

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Prosil bi vas še za vaše mnenje v zvezi med povečano prostato in kolesarjenjem. Sem navdušen kolesar in občasno opravim tudi dalše ture do 200 km ali več in mi kolesarjenje veliko pomeni zato se mu nebi rad odpovedal,če mi ne povzroča škode . Slišal sem različna mnenja in bi želel še vaše,ker imam veliko zaupanje v vaše mnenje.

Lep pozdrav in hvala za odgovor.

Spoštovani!

Menim, da je kolesarjenje koristno in ne škoduje prostati. Lahko pa škoduje erekciji – tako živcem ki oživčujejo kot žilam ki prehranjujejo strukture v in ob penisu (o tem sem pisal npr. tule: http://med.over.net/forum5/read.php?66,6982590) ali povzroča bolečine v predelu perineja iz istih razlogov. Če s tem ni težav, potem ni razloga, da ne bi kolesarili. Nekateri (redki) ljudje pa imajo pač to smolo, da je njihova anatomija takšna, da so pomembni živci in žile speljani tako, da jim pritisk na perinej, pritisk sedeža, povzroča motnje. V tem primeru se pač poskusi zamenjati, prilagoditi sedež in če še to ne pomaga, potem pač ne gre…

Kolesarjenju (in praktično vsakemu pritisku na perinej) se je potrebno odpovedati zgolj v redkih posebnih primerih po specialni operaciji strikture bulbarne sečnice, kar s prostato nima zveze.

Edino, ko greste dat kri za PSA odsvetujem, da se pripeljete s kolesom – vsaka masaža prostate lahko povzroči lažno zvišano vrednost PSA.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Pozdravljeni!

Naprošam vas, da mi pomagate pri sledečem. Partner ima probleme s prostato oz. uriniranjem. Zdravnik mu je predpisal tablete: ciprobay in vesicare. Ker se trudiva z zanositvijo me zanima ali je bolje počakati, da težave izginejo ali tablete nimajo učinka na možno zanositev?
Najlepša hvala za odgovor!

Spoštovani!

Vesicare je zdravilo za izboljšanje kvalitete življenja, antiholinergik. Ni običajno, da bi ga jemal moški, ki je še toliko mlad, da bo imel otroka. Morda prehodno. Čeprav ni podatkov, da bi negativno vplival v zvezi z nosečnostjo, tudi ni verjetnosti, da bi te podatke pridobili – teh zdravil med nosečnostjo ženskam ne predpisujemo. Moškim pa tudi sicer zelo redko. No ja – če mu res zelo dobro pomaga ali pa če je paraplegik in je potrebno jemanje zaradi zaščite ledvic… ampak vseeno priporočam, da v tem času tega ne jemlje.
Enako kot Vesicare deluje Spasmex, za katerega pa je znano, da ga prejemajo tudi ženske med nosečnostjo, torej če že mora jemati tovrstno zdravilo, lahko brez zadržkov jemlje Spasmex.

Vesicare ne vpliva na prostato, ampak na mehur. Če so težave s prostato, je (sicer odvisno od vrste težav) smiselno pohiteti z zanositvijo, saj morebitna zdravljenja prostate lahko negativno vplivajo na možnost oploditve po naravni poti. Če zanositev spontano ne bo uspela dokaj hitro, je smiseln posvet pri urologu v tem smislu in morda tudi vključitev ginekologa in zamrznitev semena, če bi šlo res za dolgotrajne in hude težave s spodnjimi sečili, ki bi zahtevale resnejše urološko zdravljenje.

Ciprobay je antibiotiki. Vsekakor je smiselno, da antibiotično zdravljenje dokonča. Antibiotično zdravljenje tako ali tako traja nek omejen, kratek čas. Sicer pa kinolonov, ciprofloksacina (aktivna učinkovina v Ciprobayu) ne smemo predpisovati nosečnicam, v primeru, kot ga opisujete pa ni verjetno, da bi bile kakršnekoli negativne posledice.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close